‘Biz Anadoluyuz’ Programı Konuşması

25.11.2017

Sevgili gençler,
Değerli misafirler;
Hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan Hakkari’den İstanbul’a hoş geldiniz. Umuyorum ki, burada güzel zamanlar geçirirsiniz.

Sizin bu ziyaretiniz, Türkiye’nin kucaklaşmasıdır. Doğu ile batının buluşmasıdır. ‘Biz Anadoluyuz’ projesi çerçevesinde, bir kardeşlik köprüsünden geçerek buralara geliyorsunuz.

Devletimiz, ülkemizin Doğusu ile Batısı arasında hiçbir ayrım yapmaksızın bütün çocuklarımızı, gençlerimizi geleceğe hazırlama gayreti içindedir.

Hava yolunu halkın yolu yaparak, İstanbul’u, Ankara’yı, İzmir’i size daha yakın hale getirmiştir. Aynı şekilde devletimiz, Batı illerimizden gençleri, medeniyetin doğduğu topraklara götürmek kararlılığındadır. İnşallah gün gelecek, sizler de Batı illerinden gelen kardeşlerinizi misafir edeceksiniz.

Kıymetli gençler;
Sizler, medeniyetlerin beşiği bir bölgede yaşıyorsunuz. Sümerlere, Babillilere kadar uzanan tarihi bir birikime sahipsiniz. Dünyada böylesi bir şansa başka kimse sahip değil. İnsanlığın binlerce yıllık birikimi sizin bastığınız topraklardır. Şehrinizin sokaklarında yürürken bu özgüvenle, bu farkındalıkla yürüyün.

Bölgenizdeki terör örgütleri işte tam da bu sebeple orada faaliyetler yapıyor. Bu tarihi zenginliği, o bölgenin asıl sahiplerine, yani sizlere bırakmak istemiyorlar. Bu oyunu sizler bozacaksınız. Sizler Kürt, Türk ayrımı yapmaksızın, kardeşçe toprağınıza sahip çıktıkça kötü emeller asla başarıya ulaşamaz.

Vatanımız evimizdir. Onu hep birlikte koruyacağız inşallah. Tek devlet, tek bayrak, tek vatan ve tek millet şuuruyla hareket edersek, birlik ve bütünlüğümüzü kimse bozamaz. Teröristleri sevindirmeyelim, teröre fırsat vermeyelim!

Sizler geleceğimizin teminatısınız. Yakın gelecekte, vali, savcı, hâkim, öğretmen, milletvekili sizler olacaksınız. İnanıyorum ki, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çok güzel mevkilerde temsil edeceksiniz. Varsayalım ki, içinizden Kübra! Gün gelecek, Türkiye’mizi bir ülkede büyükelçi olarak temsil edecek! Ya da Faruk… Çok başarılı bir avukat olacak! Kendinizi böyle bir geleceğe hazırlayın.

Bunun tek yolu ise, eğitimdir. Çok çalışmaktır. Kitap okumaktır. Kitap, sizin yaşınızdaki gençlerin en büyük dostu olmalıdır. Ölçülü kullandığınız takdirde, teknoloji de size yeni kapılar açar. Yeter ki, siz onu kullanın, o sizi değil!

Vaktinizi çok iyi değerlendirin. Her yeni gün, elinizdeki bir altın hükmündedir. Bunu çoğaltmak da, bozuk para gibi harcamak da sizin elinizde... Kendinizi faydalı işlere, eğitime adayarak en karlı yatırımı yapın. Geleceğinizi çalmak isteyen tüm tuzaklara karşı çok dikkatli olun.

Hepiniz sanatın bir dalı ile mutlaka ilgilenin. Sanat size güzelliğin farkına varmayı öğretir. İnceliği, nezaketi, zarafeti öğretir. Duygularınızı daha iyi ifade etme becerisi kazandırır. Hangi alanda kabiliyetiniz varsa ona yönelin. Edebiyat, müzik, sinema ya da resim, hangisi ruhunuza daha çok hitap ediyorsa o alanda kendinizi geliştirin.

İşleyen demir pas tutmaz. Zihinlerinize de, kalbinize de pas tutturmayın. Aynı zamanda sporla bedeninizi koruyun. Beden bize Allah’ın emanetidir. Yaratıcı bize mükemmel işleyen bir beden vermiş. Onun dengesini bozmadan sağlıklı bir yaşam sürmek için, doğru beslenmeli ve spor yapmalıyız. Spor insanın hayatına disiplin getirir. Hedef koymanıza, başarının lezzetini tatmanıza imkan sağlar. Başarmak çok güzel bir duygudur. Başarı insana saygınlık kazandırır. İtibar sağlar.

Sevgili gençler;

Buradan bir karar alarak ayrılın. ‘Eğitimimi en iyi şekilde tamamlayacak, kendimi zihnen, ruhen ve bedenen geliştireceğim’ deyin ve bunu kararlılıkla uygulayın. Ülkemizin geleceği olan sizlerle buluşmaktan büyük bir keyif aldım. Gelecekte sizleri meslek sahibi olmuş, başarılı insanlar olarak görmeyi umut ediyorum.

Hakkari’ye bizden selam götürün. Ailelerinize en kalbi sevgilerimi gönderiyorum. Devletinizin daima arkanızda, en sağlam kale olduğunu hiç unutmayın. Bu duygularla herbirinizi Allah’a emanet ediyorum. Yolunuz açık, geleceğiniz aydınlık olsun!