Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) Eyyübiye Hizmet Binası Açılış Konuşması

06.01.2017

Değerli hanımefendiler, beyefendiler;
Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyor, Peygamberler diyarı Şanlıurfa'da bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Şanlıurfa, bereketli topraklarıyla, kadim bir şehrimiz. İnanç ve sevgi medeniyetinin başkenti bir beldemiz. Bu kutlu şehrin mümtaz insanlarına samimi ev sahiplikleri için şükranlarımı sunuyorum.

Sözlerimin başında, ülkemizde meydana gelen terör saldırılarını lanetliyor, şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Dün İzmir’de, teröre karşı kahramanca mücadele verirken şehit olan Fethi Sekin kardeşimizi burada hassaten anmak istiyorum. Ruhu şad olsun! Teröristler ve arkasındaki güçler, bu yiğit millet karşısında asla başarıya ulaşamayacak. Birlik ve beraberlik içinde inşallah bütün planları bozacağız. Rabbim bu aziz milleti muhafaza eylesin, bizlere düşmanla mücadele gücü nasip etsin.

Değerli kardeşlerim;
Son 15 yılda, eğitim başta olmak üzere, çeşitli kampanyalar vesilesiyle Şanlıurfa’ya sık sık ziyaretlerde bulunduk. Yine çok anlamlı bir başka hizmet için buradayız. Ülkemizin gözde kurumlarından YEŞİLAY vesilesiyle bir aradayız. Kısa adı YEDAM olan Yeşilay Danışmanlık Merkezi Eyyübiye Hizmet Binası'nı, Şanlıurfa'ya kazandıran YEŞİLAY'ı tebrik ediyorum. 96 yıllık geleneği ile bağımlılıklarla mücadele konusunda büyük emekler sarf ediyor.

Hepimiz biliyoruz ki, ruh ve beden sağlığı yerinde bir nesilden daha değerli sermaye yoktur. Ülke olarak, geleceğimizin teminatı, aydınlık nesillerdir. Onları her türlü zararlı alışkanlıktan korumak bizim birinci vazifemizdir. Sadece ülkemizde değil, tüm dünyada zararlı alışkanlıkların zaman içinde bağımlılığa dönüştüğü bilinen bir gerçektir. Ve bu sorun, insanlığın geleceğini tehdit eden bir tehlike olarak karşımızda durmaktadır.

Kötü alışkanlıklar, varlıklı, yoksul demeden tüm gençleri ağına düşüren bir kapandır. Tüm toplum kesimleri için tehdittir. Bu nedenle bağımlılıkla topyekün bir mücadele yapmak durumundayız. Medya, sivil toplum ve devlet olarak bağımlılığa giden yoldaki tehlikelere vaktinde müdahale etmeliyiz. Gençleri, sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılıklara götüren yol, girilmesi çok kolay, ancak çıkılması çok zor bir yoldur.

Bağımlılık, zaman içinde kanserli bir hücre gibi yayılır. İnsanı biyolojik, psikolojik, sosyal sorunlara iter. Ruh-beden bütünlüğünü bozar ve bireyi sağlıklı toplumsal ilişkilerden alıkoyar. Gençleri hayatlarının baharında ölüme götürür, aileleri parçalar. Onları, şehirlerin kuytu köşelerinde, karanlık dehlizlerinde yaşamaya mahkûm eder. Daha da önemlisi, bir bağımlılık diğerini tetikler. İnsan artık, iradesi elinden alınmış bir varlığa dönüşür.

Değerli misafirler;

Gençleri bağımlılığa götüren tehditleri vaktinde göremezsek, zararlı sonuçlarını ortadan kaldırmak için daha büyük mücadeleler vermek durumunda kalırız. Bunun için yapılacak ilk şeylerden birisi, sağlıklı bir nesil yetiştirmenin ocağı olan aileyi sağlam tutmaktır. Ebeveyni ile sağlıklı ilişkisi olan, huzurlu bir aile ortamında büyüyen çocuklar, zararlı alışkanlıklara karşı da korunaklıdır. Onların hayatında, bağımlılıklara teslim olacak boşluklar yoktur. Sağlıklı birey ancak sağlıklı aile ortamında yetişir. Bağımlılık tehditleri, polisiye boyutlara ulaşmadan önlemler alarak, gençleri suça yönelten tüm unsurlarla etkili mücadeleler yapmalıyız.

YEŞİLAY'ın bu alanda çok önemli hizmetleri olduğunun altını çizmek isterim. Çarpıcı kamu spotları ile bu tür tehlikelere toplumun dikkatini çekmiştir. Aynı zamanda bağımlılıklarla mücadelenin en önemli ayaklarından birisi olan rehabilitasyon merkezleri açmıştır. 2015'te ilk adımı atılan YEDAM, bu anlamda çok önemli bir girişimdir.

Bağımlılara, bağımlılık riski taşıyanlara ve yakınlarına psiko-sosyal destek hizmeti veren merkez, gençlik adına kurtarıcı hükmündedir. İstanbul Üsküdar ve Cerrahpaşa'dan sonra 3. şubesi açılan bu merkez, Eyyübiye Belediyesi'nin katkıları ile Şanlıurfa’mıza kazandırılmıştır. Duyarlılıkları nedeniyle tüm emektarlara teşekkür ediyorum.

Kurulduğu günden beri onbinin üzerinde insanın danışma hattını arayarak başvurduğu merkez, inşallah Şanlıurfa ve çevre iller için de ışık olacaktır. YEŞİLAY’ın Türkiye’ye özgü bu hizmet modeli etkisini her alanda göstermektedir. Tütün, nargile gibi alışkanlıklarla mücadelesi, ülkemizin Tütün Kontrol Politikaları’nın toplumda karşılık bulmasına büyük katkı sağlamıştır.

Hatırlayacağınız üzere, 2013 yılında Dünya Sağlık Örgütü, tütün kontrol politikalarını tümüyle yerine getiren ilk ülkenin Türkiye olduğunu belirtmişti. Lider ülke olarak tüm dünyaya örnek göstermişti. Nitekim, ülkemizde veriler, son 4 yılda, 2 milyon 200 bin kişinin sigarayı bıraktığını göstermektedir. Bu tütün mücadelesi diğer alanlara da örnek olmalıdır.

Yine YEŞİLAY’ın önemli çalışmalarından birisi, teknoloji bağımlılığı ile mücadeledir. Son yıllarda teknolojinin hayatımızın ayrılması bir parçası oluşu, bazı riskleri de beraberinde getirmiştir. Ülkemizde her 10 hanenin 7’sinde internet erişimi bulunmaktadır. Çocuklar ortalama 10 yaşında cep telefonu kullanmaya başlamaktadır. Ve her 10 çocuktan 9’u hergün televizyon izlemektedir. (2015 TÜİK verileri) Sanal ortam özellikle çocuklar için tuzaklarla doludur. Teknolojiyi ölçülü kullanmayı onlara öğretmek durumundayız. Ama bunun için, önce biz büyüklerin örnekliği mecburidir.

Kıymetli misafirler;

Hepimiz, alışkanlıklarımızın çocuğuyuz. Uzmanlar, günlük davranışlarımızın %40’dan fazlasının alışkanlıklardan oluştuğunu söylüyor. Bu nedenle küçük yaşlarda doğru alışkanlıkların kazanılması son derece önemlidir.

‘Ağaç yaşken eğilir’ sözünü hayatımıza rehber edinerek, evlatlarımızı yaşam boyu onlara yol gösterecek davranışlarla donatalım. Çocuklarımız, geleceğimizdir. Onları sağlam şahsiyetli, iradeli insanlar olarak yetiştirelim. Karakterimiz, alışkanlıklarımızdan oluşuyor. Çok sevdiğim bir ilkeyi hatırlatarak, sözlerime son vermek istiyorum;

Düşünce ek, eylem biç,

Eylem ek, alışkanlık biç,

Alışkanlık ek, karakter biç,

Karakter ek, kader biç…
Düşünceden kadere giden yolda karakterimizi biçimlendiren şey, alışkanlıklardır. Öyle ki, alışkanlık bir halata benzetilir. Her gün bir ilmek atarız ve çok geçmeden koparılamaz hale gelir.

Zararlı alışkanlıklar da böyledir. Bir gün bakarız ki, bağımlılığa dönüşmüş. Bizler bir yandan aile değerlerini korurken, bir yandan da eğitim sistemimizi iyileştirelim. Ve elbette bir yandan da bağımlılık hastalığına duçar olmuş gençlerimizi rehabilite ederek topluma kazandıralım. Bu çok boyutlu çaba ile sağlıklı bir toplum inşa edebileceğimize inanıyorum.

YEDAM Hizmet Binası’nın hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi en kalbi duygularla selamlıyor, ülkemize huzurlu ve hayırlı bir gelecek temenni ediyorum. Allah’a emanet olun…