‘İzler Sergisi’ Açılışında Selamlama Konuşması

30.04.2016

Değerli Hanımefendiler, Beyefendiler;

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Geleneksel sanatlarımızı canlandırmak amacıyla gerçekleştirilen bu güzel proje vesilesiyle burada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

İzler Sergisi, İstanbul Moda Akademisi ve seçkin markalarımızdan Dice Kayek’in işbirliğinin güzel bir ürünüdür. Bu anlamlı işbirliği için kendilerini tebrik ediyorum. Unutulmaya yüz tutmuş geleneksel sanatlarımıza hayat vermek yolundaki gayretlerini kutluyorum.

Küreselleşme ve teknolojik gelişmeler, ne yazık ki el sanatlarımızı hayatımızdan çekip almaktadır. Oysa onlar milli hafızamızı, kültürel mirasımızı içinde barındıran zenginliklerdir. Özgünlük, gelenek ve bilgi aktarımı, onlar sayesinde gerçekleşmektedir. Gelecek nesilleri bu kültürel zenginlikten mahrum etmemek adına onları yaşatmak sorumluluğumuzdur.

İstanbul Moda Akademisi’nin, bu meseleyi dert edinmiş olması hepimiz için bir gurur vesilesidir. Modern bir yaklaşım ve akademik bir yetkinlikle ele alması kültürümüz adına büyük bir yatırımdır. İzler Sergisi’nin göz kamaştıran eserlerinin, uluslararası alanda da ülkemizi en güzel şekilde temsil edeceğine inancım tamdır.

İstanbul Moda Akademisi’nin kıymetli öğrencilerini, akademisyen ve danışmanlarını yürekten tebrik ediyorum. Projeye emek veren herkesi kutluyor, tüm katılımcıları muhabbetle selamlıyorum.