Patara Ziyaretinde Yaptıkları Konuşma

19.08.2022

Değerli basın mensupları;

Bugün hep birlikte çok güzel bir olaya şahitlik ediyoruz. Deniz kaplumbağalarını maviliklere bırakıyoruz.

Bildiğiniz üzere, caretta carettalar, denizlerin en nadide sakinlerinden birisi. Bu türün, 100 milyon yıldan fazla okyanuslarda yaşadığı biliniyor. Onlar dünyanın en eski şahitleri… Ama ne yazık ki, nesilleri tükenme tehlikesiyle karşı karşıya.

Onları hayatta tutmamız lazım. Çünkü kıyı ve deniz ekosistemi için vazgeçilmez bir role sahipler. Etçil türleri, denizanalarını öğüterek küçük deniz canlılarının beslenmesini sağlıyorlar. Otçul türleri ise, denizaltında adeta bir bahçıvan gibi çalışıp deniz çayırlarının sağlıklı kalmasına hizmet ediyorlar.

Onların yaşam alanlarını ve göç yollarını her türlü tehditten korumalıyız. Balıkçılık faaliyetlerinin ve deniz taşıtlarının zarar vermesinin önüne geçmeliyiz. Ve her tür deniz kirliliğine engel olmalıyız. Denizleri özellikle plastiklerden arındırmalıyız.

Caretta carettaları korumak için, teknolojiden faydalanmak çok önemli. Takılan çiplerle bilim insanlarımız, onların serüvenini izliyor olacak. Karşılaştıkları tehditleri takip edecekler.

Ülkemizin deniz kaplumbağalarını koruma noktasında, Akdeniz’deki örnek ülke olması çok sevindirici. İnşallah bundan sonra da, bilim insanlarımızın, STK’larımızın, vatandaşlarımızın ortak çabasıyla onları korumaya devam edeceğiz. Dünya hepimizin ortak evi… O nedenle, kirlilikle mücadele de, hepimizin ortak derdi olmalıdır.

Bu muhteşem kumsallardan denize açılan yavru kaplumbağalar, 25 yıl tüm Akdeniz’i dolaştıktan sonra buraya gelip yuva yapacaklar. İnanıyorum ki, geri döndüklerinde torunlarımız onları aynı hassasiyetle karşılayacak. Sürdürülebilir bir deniz ve kıyı temizliği, bu canlılara borcumuzdur.

Bu alanda çalışma yapan tüm kurumlarımıza ve bilim insanlarımıza teşekkür ediyorum. Gayretlerinin devamını diliyorum. Az önce Belkıs adını verdiğimiz bir kaplumbağamızı denize bıraktık. Ben de çip sayesinde takipçisi olacağım. Hangi denizleri dolaştığını siz değerli basın mensuplarımızla birlikte takip edeceğiz inşallah.

Katılımınız için her birinize teşekkür ediyorum. Sevgiyle selamlıyorum.