Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi Açılışında Yaptıkları Konuşma

20.10.2021

Değerli hanımefendiler, beyefendiler;
Sizleri muhabbetle selamlıyorum. Türk Halkının en içten sevgilerini sunuyorum.

Bugün, Abuja Yunus Emre Kültür Merkezimizin açılışı vesilesiyle bir aradayız. Beş yıl aradan sonra yeniden Nijerya’da olmanın büyük mutluluğunu yaşıyorum.

Yunus Emre Kültür Merkezimizin açılışını gerçekleştirmek büyük bir bahtiyarlık. Gösterdiğiniz misafirperverlik ve candan karşılama için kalbi şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli misafirler;
Dost ve kardeş ülkelerde açtığımız kültür merkezlerimiz, ilişkilerimize verdiğimiz önemin bir nişanesidir. Bu merkez ile, Anadolu’nun bilgelik kapılarını Nijeryalı kardeşlerimize açıyor olacağız. Türk kültürünü daha yakından tanıma imkânı elde edeceğiniz gibi, isterseniz Türk Dili de öğrenebileceksiniz.

Yunus Emre, Türk Halkının gönül tahtında oturan bir Anadolu ozanıdır. Ancak mesajı, evrenseldir. Onun irfan dolu dizeleri insan sevgisini anlatır. Anadolu’da derin izler bırakmış Yunus Emre’nin mesajının, kültür merkezimiz aracılığı ile Abuja’ya ulaşması büyük mutluluk.

Bugüne kadar 52 ülkede, 62 Yunus Emre Kültür Merkezi kurduk. Edebiyat, kültür ve sanat, dost ülkelerle bağlarımızı kuvvetlendiren en güzel araçlar.

Yunus Emre, meşhur sözünde, “gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz” diyor. Sadeliği içinde son derece derin anlamlar taşıyan bu söz, tüm kardeşliklerin başlangıcıdır. Abuja Yunus Emre Kültür Merkezi’nin hayırlara vesile olmasını diliyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

Kıymetli misafirler;
Ülkemin başlattığı Afrika açılımıyla, 2005’ten bu yana birçok Afrika ülkesinde bulunma imkânım oldu. Eşim, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok yurtdışı ziyaretine eşlik ettim. Ancak, Afrika ülkelerine gelmeyi bilhassa istedim.

Afrika’ya adım attığım ilk günden beri, kıtaya olan hayranlığım arttı. Burada birçok insanlık haline şahit oldum. Bu seyahatlerde, aramızdaki kültürel farklılıklara rağmen, tüm insanlığın büyük bir aile olduğunu içselleştiriyorsunuz.

İnsan kalbinin, hiçbir tercümana ihtiyacı olmadığını görüyorsunuz. Dünyanın tüm annelerinin sevincinin de, gözyaşının da, aynı olduğunu anlıyorsunuz. Yani insan olmanın evrenselliğiyle tanışıyorsunuz.

İşte bu süreçte, gönlümde birikenleri kaleme alma ihtiyacı hissettim.  Başlı başına bir ilham olan Afrika’nın bendeki izlerini, yazının kalıcılığına emanet ettim.

Bu hatıratın, Yunus Emre Kültür Merkezimizin açılışıyla buluşması da çok anlamlı oldu. Kültürel etkileşimin insanlar arasında nasıl köprüler kurduğunu izah eder nitelikte olduğuna inanıyorum.

Değerli konuklar;
Afrika adeta dünyanın bütün hazinelerini barındıran bir sandıktır. İki binin üzerinde farklı dil ve etnik topluluğun evidir. Bir milyarı aşkın nüfusuyla çok büyük bir potansiyeldir.  

Afrika’yı 21. Yüzyılın yükselen yıldızı olarak görüyoruz. Hak ettiği yere gelmesi için de tüm Afrika kıtasıyla dayanışma halindeyiz.

Afrika Kıtası’ndaki Büyükelçiliklerimizin sayısının artması, ilişkilerimizin derinleştiğinin ifadesidir. 2002 yılında Afrika’da sadece 12 Büyükelçiliğimiz bulunurken, bugün 43 Büyükelçiliğimiz faaliyet gösteriyor. Önümüzdeki dönemde, bu sayıyı inşallah, 49’a çıkarmayı hedefliyoruz. Ankara’daki Afrika Büyükelçiliklerinin 2008 yılında 10 olan sayısı ise, 2021 yılında 37’ye yükseldi.

Bildiğiniz gibi Türk Hava Yollarımız da, Afrika’ya olan uçuşlarına yeni rotalar ekliyor. Kovid-19 salgını öncesi, Kıta’da 40 ülkede, 60 noktaya sefer düzenleniyordu. Seyahat yasaklarının kalkmasıyla uçuş sayımız artırıyor ve bizler birçok noktada yeniden kavuşuyoruz.

Afrika’yla olan dostluğumuz, himaye ettiğim birçok güzel projeye de ilham oldu. 2016 yılında Ankara'da Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi kurduk. Bu merkez sayesinde, Afrikalı kadınların, emeklerinin tam karşılığını alabilecekleri adil bir pazar oluşturduk.

 Literatüre kazandırdığımız “Afrika Yemek Kültürü” ve “Afrika Atasözleri” kitapları ise, kültürel yakınlaşmamızın eseri olarak kütüphane raflarına eklendi. Her yıl, 25 Mayıs Afrika Günü’ne özel etkinlikler düzenliyor ve Afrika’nın “daha iyi bir Kıta’’ vizyonuna katkıda bulunmaya gayret ediyoruz.

Kitabımın satışından elde edilecek gelir de, olduğu gibi Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne aktarılıyor. Umarım Afrikalı kadınlarla olan dayanışmamıza anlamlı bir katkı olur.

Kıymetli misafirler;
Ülkemizin Afrika’yla olan ilişkisi, yalnızca bağış veya hibe içerikli bir zemin üzerine kurulu değildir. Kıta’nın gelişmesi ve kalkınması, dünyanın ortak geleceği için son derece önemlidir. Bunun için de imkânlarımızı seferber ediyoruz.

İnsan odaklı dış politikamız kapsamında, Afrika ülkelerine eğitim desteği veriyoruz. Bugüne kadar ülkemiz burslarından yararlanan Afrika öğrencilerinin sayısının, yaklaşık 14 bini bulması büyük mutluluktur.

Dünyanın başına gelmiş en büyük felaketlerden biri olan COVID-19 salgınında da, gıda güvenliği sıkıntısı çeken ülkelerin yanında olduk.  Kırılgan kesimler için birçok ülkede özel yardım programları hayata geçirdik.

Çok sevdiğim bir Afrika atasözü şöyle diyor; “Hayırseverlik varlıktan değil kalptendir.” En çok kalbimizle, Afrika’nın yanında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da Kıtanın barış, istikrar, refah ve kalkınmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.

Afrika coğrafyasının başarı ve mutluluğunun daim olmasını diliyorum. Bu duygularla sözlerime son veriyorum. Programda emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Tüm Nijeryalı dostlarımı sevgiyle, saygıyla selamlıyor, en kısa zamanda yeniden bir araya gelmeyi temenni ediyorum. Kalın sağlıcakla.