Lome Türkiye Maarif Vakfı Okulu Açılışı Ve Okula Başlama Töreninde Yaptıkları Konuşma

19.10.2021

Değerli hanımefendiler, beyefendiler;
Sizleri en kalbi duygularla selamlıyor, Türk Halkının içten selamlarını sunuyorum.

Togo Cumhuriyeti’ne olan bu ilk ziyaretimiz, benim için büyük bir mutluluğun vesilesidir. Bu ilk ziyaretin, Türkiye Maarif Vakfı Okulumuzun açılış töreni ile taçlanıyor olması da, ayrı bir bahtiyarlık!

Afrika’nın güler yüzlü insanları, kendimizi her daim evimizde hissettiriyor. Sizler de, bizi son derece sıcak bir misafirperverlikle karşıladınız. Şükranlarımı sunuyorum. 

Değerli misafirler;
Türkiye Maarif Vakfı, Togo’da iki ayrı kampüste eğitim faaliyetlerine başladı. Togo Makamlarına, sağladıkları kolaylık için teşekkür ediyorum.

Maarif Vakfı, ülkemizin, uluslararası eğitimde dünyaya açılan kapısıdır. Türkiye adına, Milli Eğitim Bakanlığı dışında doğrudan eğitim kurumu açma yetkisine sahip tek kuruluştur.

Anadolu’nun irfan geleneğini yurtdışındaki dostlarımıza taşıyorlar. İnsanlığa barış ve huzur sağlama bilinciyle, nitelikli insanlar yetiştirmek için büyük bir gayret içindeler.

Her ülkede, okul öncesinden yükseköğretime, eğitimin her aşamasında etkin faaliyet gösteriyorlar. Sağladıkları kaliteli eğitimle, Afrika ülkelerinin eğitim altyapısına önemli katkı sağlıyorlar. Togo’da da, başarılı işlere imza atacaklarına inanıyor, Türkiye Maarif Vakfı ailesini tebrik ediyorum.

Değerli misafirler;

Eğitim, ülkelerin gelişmişlik kriterleri arasında en önemli maddedir. Eğitimin kalitesi ve yaygınlığı, kalkınmanın öncü kuvvetidir.

Dünya hepimizin gözleri önünde hızlı bir değişim sürecinden geçiyor. Teknoloji hayatlarımızda hâkim güç haline geldi. Aslına bakarsanız, esas yarış bu alanda sürdürülüyor. Haliyle, gelişmelere ayak uydurmak ve geleceğe hazırlıklı olmak da ancak güçlü bir eğitimle mümkün olabilir.

Bu noktada ülkemiz, Afrika’ya yönelik önemli katkılar sunuyor. Bildiğiniz gibi, Türkiye Burslarıyla, Afrika ülkelerindeki başarılı öğrencilere eğitim desteği veriyoruz.

Son 10 yılda, 54 Afrika ülkesinden 314 binden fazla öğrenci, burslarımıza başvurdu. Bu öğrencilerden 13 bin 982’si burs imkânından faydalandı. Bu rakam bize, Afrika’yla dostluğumuzun günden güne pekiştiğini gösteriyor.

Hâlihazırda 4 bin 403 Afrikalı öğrenci, Türkiye’de, lisans, yüksek lisans ve doktora gibi farklı seviyelerde öğrenimlerini sürdürüyorlar.

Bununla beraber, 51 farklı Afrika ülkesinden, toplamda 8 bin 786 Türkiye mezunumuz var. 2005’ten bu yana 95 Togolu öğrenciye Türkiye’de burslu okuma imkanı verildi. Bu öğrencilerimizden 30’u mezun oldu. Ülkemizin, Afrikalı öğrenciler arasında popüler olması bizim için son derece sevindirici.

Tabii, iş yalnızca diploma almakla sınırlı kalmıyor. Mezunlarımızla irtibatımızı koparmıyoruz. Sektörel ve bölgesel mezun buluşmalarıyla, Türk iş insanları ve Türkiye mezunları bir araya gelmeye devam ediyor. Bu buluşmalarda, yazılım, sağlık, lojistik, enerji ve madencilik gibi birçok alanda somut adımlar atılıyor. Bu çabanın, Afrika’nın gelecek güzel günlerine fayda sağlamasını temenni ediyorum.

Kıymetli misafirler;
Türkiye’nin 2005 Afrika açılımının ardından, 16 yıl içinde, birçok Afrika ülkesine seyahat etme imkânı buldum. Doğudan batıya, kuzeyden güneye, her adımda beni büyüleyen bir kıta ile karşılaştım. Afrika ülkelerine yaptığım yolculuklarda, bilhassa Afrikalı kadınların mücadelesinden çok etkilendiğimi söylemeliyim.

Bu nedenle kadınların kalkınmasını desteklemek için çeşitli projelere destek oluyorum. 2016 yılında, Ankara’da kurduğumuz Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi, bu çabanın bir örneğidir. Afrikalı kadınların el emeği ürünlerini, çeşitli ülkelerden alıyor, bu adil pazarda satışını yapıyoruz. Elde edilen gelir, olduğu gibi yine Afrikalı kadınlara dönüyor.

Bununla birlikte, 2020’de “Afrika Yemek Kültürü” kitabının tanıtımını yaptık. Bu kitap sayesinde, sofralardan gönüllere uzanan bir eser ortaya çıktı. 2021’de çıkardığımız “Afrika Atasözleri Seçkisi” kitabının ise, somut olmayan kültürel miras alanında değerli bir katkı olduğuna inanıyorum.

Her yıl, 25 Mayıs’ta Afrika Günü’ne özel düzenlediğimiz etkinliklerle, Afrika’nın büyüyen önemine dikkat çekiyoruz. Bir Afrika atasözü “Bugün yaptığımız her şey tarihe kazılı kalır” der. Dayanışmamızın tarihe, önemli bir örneklik olarak kalacağına inanıyorum.

Sözlerime son vermeden önce, geçtiğimiz günlerde yayınlanan, “Afrika Seyahatlerim” kitabının, Afrika’nın kalbimdeki yerine işaret ettiğini paylaşmak istiyorum. Bu hatırat Afrika’ya olan sevgimin, ilgimin ifadesidir. Satışından elde edilecek tüm gelir, Afrikalı kadınlara dönmek üzere, Afrika El Sanatları Pazarı ve Kültür Evi’ne bağışlanacak.

Yüzyılın yükselen değeri Afrika’nın yıldızının her daim parlamasını diliyorum. Öğrencilerimize başarılı bir eğitim-öğretim yılı temenni ediyorum. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. En kısa zamanda ülkenizi yeniden ziyaret etmeyi temenni ediyorum. Kalın sağlıcakla.