Türkakım Projesi Deniz Bölümünün Tamamlanması Töreninde Yaptıkları Konuşma

19.11.2018

Sayın Devlet Başkanı, değerli dostum Putin,

Kıymetli misafirler,

Hanımefendiler, beyefendiler;

Sizleri en kalbi duygularımla, saygıyla selamlıyorum. Öncelikle Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Sayın Putin ve heyet üyelerine bir kez daha güzel İstanbul’umuza, ülkemize hoş geldiniz diyorum. Sizleri ülkemizde ağırlamaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Bugün Türkiye ve Rusya arasındaki ilişkilerin ulaştığı yüksek seviyenin ifadesi olarak gördüğüm enerji işbirliği alanında attığımız yeni bir adıma daha şahitlik etmek üzere biraradayız. Türkakım Doğalgaz Boru Hattının Karadeniz’in altından geçen bölümünün tamamlanarak boru hattının ülkemiz topraklarına ulaşmasının bugün ayrı bir sevincini yaşıyoruz. Böylece 2014 yılında ilk adımını attığımız 2016 yılında hükümetler arası anlaşmayla somut çerçeve kazandırdığımız bu tarihi projenin artık son aşamasına gelmiş bulunuyoruz.

Türkakım, Rus dostlarımızla beraber büyük emek harcadığımız hem ikili ilişkilerimiz, hem de bölgemizdeki enerji jeopolitiği bakımından tarihi nitelikte bir projedir. Rusya kara kesimi, deniz kesimi ve Türkiye kara kesimi olarak üç bölümden teşekkül eden Türkakım Projesi inşallah 2019 yılında yapılacak testlerin ardından faaliyete geçmeye hazır olacaktır. Türkakım’ın bugün tamamlanan deniz kesimi ise, Karadeniz tabanından birbirine paralel olarak ilerleyen 930 kilometre uzunluğunda iki boru hattı, 2 kilometreyi aşan derinliğe döşendi. Boru hattının karaya çıktığı nokta olan Kıyıköy’deki alım terminalinin inşaatı hızla devam ediyor.

Yılda 31,5 milyar metreküp doğalgaz taşıyacak Türkakım Projesinin sadece ülkemiz ve milletimiz açısından değil, komşularımız ve bölgemiz açısından da pek çok avantajı bulunuyor. Buradan gelecek doğalgazın en az yarısını Avrupa’ya aktarmayı planlıyoruz. Ülkemiz içinde ise İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir gibi kritik üretim ve ihracat merkezlerimiz yeni bir tedarik hattına kavuşacaklar. Böylece Türkiye transit risklere maruz kalmadan hem kendisinin, hem de Avrupa ülkelerinin doğalgaz taleplerini karşılayabilecektir.

Rus dostlarımızla birlikte teknik açıdan zorlu bir projeyi yüksek güvenirlilik, güvenlik ve sürdürülebilirlik standartlarıyla hayata geçirerek sektörün çıtasını daha yukarı taşıdığımıza inanıyorum.

Kıymetli dostlar;

Kresel enerji piyasalarında doğalgazın önemi ve arz güvenliği giderek artıyor. Burada önemli olan, enerji projelerinin ekonomik olarak hayata geçirilebilir olmasıdır. Ülkelerin kendi şartları doğrultusunda doğalgazı nereden ve nasıl temin edecekleriyle ilgili kararlarına saygı duyulmalıdır. Devletin veya devletlerin egemenlik haklarını ihlal ederek kendi vatandaşlarına hizmet vermelerinin önüne geçecek baskıların hiç kimseye faydası olmayacaktır. Bizim için Rusya Federasyonu, uzun vadeli iş birliği yapabileceğimiz güvenilir bir dost ve bu projedeki gibi önemli bir doğalgaz tedarikçisidir.

Türkiye, Rusya’dan 1987 yılından bu yana toplam 387 milyar metreküplük doğalgaz alım gerçekleştirmiştir; bu çok önemli bir rakamdır. Aynı zamanda bu tablo enerji alanındaki ilişkilerimizin diğer hususlarda olduğu gibi her türlü sınamayı geçmiş bulunduğunun işaretidir. Uzun yıllar ve sınamalar neticesinde perçinlenen Türk-Rus dostluğu, her iki tarafın da menfaatine sonuçlara vesile olmaktadır.

Biz, Rusya ile ikili münasebetlerimizin çerçevesini hiçbir zaman diğer ülkelerin taleplerin veya dayatmalarına göre belirlemedik. Daima Rusya ile uzun vadeli iş birlikleri kurmanın çabası içinde olduk. Hem bölgemizde, hem de küresel alanda hakkın, adaletin, barışın ve istikrarın temimi için Rus dostlarımızla birlikte çaba gösterdik. Bu ortak duruşumuzun özellikle komşumuz Suriye’deki çatışmalardan kaynaklanan insani krizin hafifletilmesinde önemli katkılarını gördük.

Değerli misafirler;

Rusya Federasyonu ile iş birliğimiz çok geniş bir yelpazede ilerliyor. Türkakım yanında, Nisan ayı başında temelini attığımız Akkuyu Nükleer Güç Santrali Projesini de Rusya ile beraber hayata geçiriyoruz. Birbirilerini tamamlayan ekonomiler olmamızdan da faydalanarak ikili ticaretimizi geliştiriyoruz. Geçtiğimiz yıl ticaret hacmimizde yüzde 30’luk artış sağladık, hedefimiz 100 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmaktır.

Türkiye ve Rusya’nın karşılıklı yatırımları Akkuyu Projesi hariç 10’ar milyar doların üzerindedir. Turizmde bu yılın ilk 9 ayında 5,1 milyon Rus turisti ağırlayarak yeni bir rekora daha imza attık. 2019 yılını karşılıklı kültür ve turizm yılı olarak kutlayacağız. Gelecek yıl gerçekleştirilecek etkinlikler halklarımızın birbirlerini daha da iyi tanımalarına vesile olacaktır.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, başta Türkakım Projesinin kısa sürede bu aşamalara gelmesinde emeği geçen değerli dostum Sayın Putin’e ve heyetine huzurlarınızda çok çok teşekkür ediyorum. Sayın Putin ve Rus halkıyla dayanışmamızın ülkelerimiz için daha büyük projelerin, daha büyük müjdelerin habercisi olacağına inanıyorum. Sizleri sevgi ve saygıyla bir kez daha selamlıyorum. Kalın sağlıcakla.