SOCAR Star Rafinerisi’nin Açılış Töreninde Yaptıkları Konuşma

19.10.2018

Aziz kardeşim Cumhurbaşkanı İlham Aliyev,

Değerli misafirler,

Hanımefendiler, beyefendiler;

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

Sözlerimin hemen başında Azerbaycan’ın 18 Ekim Bağımsızlık Gününü tebrik ediyorum. Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından 18 Ekim 1991 tarihinde bağımsızlığını ilan eden Azerbaycan, dün itibariyle 27. yılını geride bıraktı. Esasen bugünkü Azerbaycan, tıpkı Türkiye Cumhuriyeti’nin bizim son devletimiz oluşu gibi, kardeşlerimizin de en genç devletidir.

Bundan yaklaşık 1 ay önce Bakü’nün Kafkas İslam Ordusu tarafından kurtuluşunun 100. yıldönümü etkinlikleri için Azerbaycanlı kardeşlerimizle bir aradaydık. Bakü’de şanlı Türk ve Azerbaycan ordularının resmi geçitlerini kardeşlerimizle birlikte heyecanla ve gururla izledik. Türk askeri birlikleri Azerbaycanlı kardeşleriyle geçmişte nasıl omuz omuza çarpıştılarsa, o gün de öyle omuz omuza yürüdüler. Bu geçit töreni, iki ülke arasında işbirliğinin, iki devlet bir millet oluşumuzun nişanesiydi.

Bugün Star Rafinerisi’nin açılışıyla dünyaya örnek teşkil eden ilişkilerimizi bir adım daha öteye taşıyoruz. Azerbaycan’la ilişkilerimizi sadece hamaset, sadece siyaset boyutunda bırakmayıp güçlü bir ekonomik çerçeveye de oturtuyoruz. Bu tesis, enerji alanındaki dayanışmamızı güçlendirmek için uzun süredir yaptığımız çalışmaların en önemli ve somut örneklerinden biridir. Daha önce Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Hattı ve Bakü-Tiflis-Erzurum Doğalgaz Boru Hattı Projelerini hayata geçirmiştik. Geçtiğimiz Haziran ayında her biri ayrı öneme sahip bu stratejik projelere bölgesel ve küresel ölçekte etkiye sahip olacak TANAP’ı da ekledik.

Bugün açılışını yaptığımız Star Rafinerisiyle birlikte Azerbaycan’la kardeşlik ilişkilerimizin stratejik boyutunu daha da güçlendirmiş oluyoruz. Türkiye ile Azerbaycan’ın öncülüğünde hayata geçirdiğimiz her proje, ülkelerimizin bölgesel güç olma vasfını tahkim etmektedir. Dünyanın ticaret savaşları ve krizlerle sarsıldığı bir dönemde birer-birer açılışını yaptığımız bu projelerin ülkelerimizi hem tek tek kendi gayelerine, hem de ortak hedeflerine yaklaştırdığına inanıyorum.

Her şeyden önce 6.3 milyar dolarlık bir yatırım Star Rafinerisi. Ama bunun dışında bir diğer taraftan konteyner limanı, bir diğer taraftan ilk açılışıyla adımını attığımız yine petrokimya tesisleri. Bütün bunları şöyle ele aldığımız zaman bakıyorsunuz yaklaşık 10 milyar dolarlık bir yatırım burada söz konusu.

Değerli misafirler;

2008 yılından beri enerji alanında ülkemizde önemli yatırımlara imza atan Azerbaycan Devlet Petrol Şirketi SOCAR Star Rafinerisini işte bu rakamla, bu yatırımla ülkemize kazandırmıştır. Son 30 yıldır gerçekleştirilen en büyük reel sektör yatırımı olan Star Rafinerisi, Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki en büyük petrol tesislerinden biri olarak inşallah faaliyet gösterecektir.

Rafineri, ülkemizin ilk stratejik yatırım teşvik belgesine sahip projesi olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca, tabii böyle bir yatırım olunca bizim üzerimize düşen de bir görev var, kendilerine ayrıca bir destek de vereceğiz. O destek de, bundan böyle sadece Bakanlıkta bütün muameleler yürümek suretiyle işlemler bu teşvikten de istifade etmiş olacak. Zira marifet iltifata tabidir, iltifatsız olursa zayidir.

Aynı zamanda bu rafineri, Türkiye’nin en büyük yerlileştirme projesidir. Bu şekilde petrol ürünleri ithalatında her yıl 1,5 milyar dolar civarında tasarruf edilmesi, petrol ürünlerinde dışa bağımlılığın azalması hedefleniyor. Günde 214 bin varil, yılda 10 milyon ton ham petrol işleme kapasitesine ve 1,6 milyon metreküp depolama kapasitesine sahip rafineride dizel, nafta, jet yakıtı ve LPG gibi petrol ürünlerinin üretimi gerçekleştirilecek. İstihdam boyutuyla da önemli olan bu tesiste 1100 kişi görev yapacak. Böylece Türkiye ve Azerbaycan ekonomilerine önemli bir girdi sağlamanın yanında Ege Bölgemizin refahını da yükseltmiş olacağız.

İki devlet bir millet olarak kendi ülkelerimiz yanında bölgedeki tüm halkların güvenliği, istikrarı, refahı ve zenginliği için de çalışıyoruz. Gönül, bölgedeki herkeste bu samimiyeti görebilmeyi isterdi. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına yönelik tek taraflı oldu-bitti’ler gibi başarısızlığa mahkûm çeşitli girişimlerden üzüntü duyuyoruz. Bu durum bölgemizde hala istikrarsızlık ve gerilimden beslenme politikalarından vazgeçemeyenler bulunduğuna da işaret ediyor.

Türkiye olarak bu tür dayatmalara karşı cevabımızı hem sahada, hem de diplomatik alanda en güçlü şekilde vermeyi sürdüreceğiz. Ülkemizi ve kardeşlerimizi yok sayan hiçbir teşebbüsün başarı şansı olmadığını eninde-sonunda tüm taraflar görecektir. Dostluğa, dayanışmaya, birlikte kazanmaya yönelik her teklife açık olduğumuzu buradan bir kez daha tekrarlamak istiyorum. Şu anda açılışını yaptığımız tesis, işte bu kazançlı işbirliğinin en güzel örneğidir. Herkesi benzer işbirliklerine davet ediyoruz.

Değerli misafirler;

Türkiye ve Azerbaycan’ın bölgemizin güvenliği ve istikrarının olmazsa olmaz aktörleri olduğu artık herkes tarafından kabul edilmeye başlanan bir gerçektir. Bu iki ülkenin içinde yer almadığı, rıza göstermediği, destek vermediği hiçbir proje hedefine ulaşamaz. Bununla birlikte Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin çeyrek yüzyıldır hala işgal altında bulunuyor olması, kabul edilebilir bir durum değildir. Ülkemizin ve Azerbaycan’ın bu sorunun çözümü için yaptığı girişimlere uluslararası toplum daha fazla sessiz kalamaz.

Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bölgesel ve küresel sorunların çözümü için kurulan yapılar bu sessizliklerinin bedelini kendi içlerini boşaltarak, varlıklarını çürüterek ödüyorlar. Adalet ve hakkaniyet duygusundan uzak, içi boş bir uluslararası sistemin hiçbir toplumun ve bireyin nezdinde itibarı kalmaz. Biz uluslararası toplumun Karabağ meselesi başta olmak üzere dünyada ortaya çıkan haksızlıklara dur demesini bekliyoruz. Şayet istikrara, huzura, refaha yönelik kurallar istisnasız tüm devletler için uygulanmazsa, kimse geleceğine güvenle bakamaz. Türkiye ve Azerbaycan olarak biz her hal ve şart altında inandığımız değerler uğrunda verdiğimiz ortak mücadeleye devam edeceğiz. Allah’ın izniyle bu kutlu davada muvaffak olacağız.

Bu duygularla Star Rafinerisi’nin açılışını kardeşim Sayın Aliyev’le birlikte yapmaktan büyük gurur ve memnuniyet duyduğumu tekraren ifade etmek istiyorum. Star Rafinerisi ülkelerimize, milletimize ve bölgemize hayırlı olsun diyorum. Bu projenin ülkemize kazandırılmasında ve inşasında başta değerli kardeşim İlham Aliyev ve emeği geçen herkese özellikle teşekkür ediyorum. Sizlere de sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Kalın sağlıcakla.