Moldova - Gökoğuz Yeri Ziyaretinde Komrat Halkına Hitaben Yaptıkları Konuşma

18.10.2018

Zaman hayır olsun Gökoğuz Yeri!

Zaman hayır olsun Komrat!

Burada olmasalar bile yürekleri bizimle çarpan tüm Gökoğuz Türkü soydaşlarım, zaman hayrolsun. Sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan Gökoğuz Yeri’nin dört bir yanındaki tüm dostlarımıza sevgilerimi, saygılarımı gönderiyorum. Bizlere şu muhteşem tabloyu yaşattığınız için her birinize şükranlarımı sunuyorum.

Bugün burada kardeşlik var, bugün burada dayanışma var, iş birliği var, elbette burada Moldova ile Türkiye’nin kadim dostluğu var. Buraya elimiz boş gelmek yakışmaz dedik, olmaz dedik; sizlere tüm Türkiye’nin, 81 milyonluk Türk milletinin selamlarını getirdim. Sizlere Türkiye’deki akrabalarınızın sınırları aşan muhabbetini getirdim.

Türkiye Cumhurbaşkanı olarak gerçekleştirdiğim bu tarihi ziyaretin Moldova ve Gökoğuz Yeri’yle dayanışmamızı daha da perçinlediğine inanıyorum. Bizi bugün burada buluşmamıza vesile olan Sayın Cumhurbaşkanı Dodon’a bir kez daha, sizlerin huzurunda teşekkür etmek istiyorum. İki gündür samimi misafirperverlikleri, bizi evimizde hissettiren Moldova makamlarına da teşekkürlerimi sunuyorum.

Kıymetli dostlar;

Elbette bugünlere kolay gelmedik, karşımdaki şu muhteşem dayanışma manzarasına ulaşmamız hiç kolay olmadı. Bugünlere bizden önceki cumhurbaşkanlarının, Türkiye’yle Moldova’nın ortak geleceğine inanan devlet ve siyaset adamlarının gayretiyle geldik. Bizim inancımızda ehli hünerin kıymetini bilmek, emek ve çaba sahibi herkesin hakkını teslim etmek esastır. Öncelikle bizden önceki siyasetçilere ülkem ve milletim adına şükran borcumuzu ifade etmek istiyorum.

Gökoğuz Yeri’nin 1994 yılında özerk statüye kavuşmasına katkı sağlayan 9. Cumhurbaşkanımız merhum Süleyman Demirel’i, dönemin Moldova Cumhurbaşkanı Mircea Snegur’u, yine o dönemde Gökoğuz Türklerinin önderi Stefan Topal’ı burada şükranla yad ediyorum. Bu devlet ve siyaset adamlarının sergilediği iş birliği hem Moldova’ya, hem de Gökoğuz Yeri’ne huzur ve barış getirmiştir. Zor zamanlarda halklarının geleceğine yön veren ve bu topraklarda güzel bir miras bırakan liderlerin çabaları asla unutulmayacaktır.

Bundan kısa süre önce 28 Eylül’de Gökoğuz Yeri’nin Kurucu Başkanı, Gökoğuz Türklerinin aksakalı Stefan Topal’ın vefatından duyduğum üzüntüyü özellikle ifade etmek istiyorum. Gökoğuz kimliğinin ve dilinin sadık evladının toprağı bol olsun diyorum. Onlar bu dünyadan göç ettiler; ama geride bizim sahip çıkmamız ve çok daha ileriye taşımamız gereken bir miras bıraktılar. İnşallah bizler de Türkiye ve Moldova liderleri olarak bu mirası daha da ileriye götüreceğiz.

Son 16 yılda attığımız adımlar bu mirasa sahip çıkma hususundaki güçlü irademizin birer yansımasıdır. Türkiye’yle Moldova arasındaki bağlar Gökoğuz Yeri’ni de içine alacak şekilde son 16 yılda her alanda daha da perçinlenmiştir. Bugün iki ülke tarihte hiç olmadığı kadar birbirine yakındır. Fiziki sınırımız olmasa da biz Moldova’yı komşu ülke olarak görüyoruz. Moldovalı dostlarımızın dertleriyle dertlenmeyi, sevinçleriyle mutlu olmayı bir görev biliyoruz.

Moldova’nın toprak bütünlüğünün korunmasına büyük önem veriyoruz. Hem Moldova’daki, hem de Gökoğuz Yeri’ndeki gelişmeleri tıpkı komşularımızdaki hadiseler gibi çok yakından takip ediyoruz. Gerektiğinde de elimizdeki tüm imkanları Moldova halkı için seferber etmekten çekinmiyoruz. TİKA’mızla, iş adalarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla Moldova’nın kalkınması, gelişmesi, dünya sahnesinde hak ettiği konuma ulaşması için gayret sarf ediyoruz. Bundan sonra da aynı kararlılıkla Moldova halkının ve siz Gökoğuz Türklerinin kara gün dostu olmayı sürdüreceğiz.

Tabii burada bir hususun da altını çizmek istiyorum. Sizler, 1994 yılında diğer devletler iç çatışmalarla kıvranırken kardeşçe yaşamayı seçtiniz. Avrupa’nın birçok ülkesi geleceğine karamsarlıkla bakarken, sizler bu topraklarda huzuru, barışı, dayanışmayı tercih ettiniz. Moldova ve Gökoğuz halklarının bu kararı her türlü takdirin üzerindedir. Sizlerin bu asil tavrı tam anlamıyla bir demokrasi ve medeniyet örneğidir. Geçen 24 yılda kendilerini idare etme olgunluğunu gösteren siz soydaşlarımızı gönülden kutluyorum. Kendi kimliğinizi, dilinizi, iç barışınızı, birliğinizi, dirliğinizi koruyarak bu güzel mirası evlatlarınıza, torunlarınıza aktarmanızı diliyorum.

Bilhassa içinde bulunduğumuz dönemde bunun son derece önemli olduğuna inanıyorum. Zira, Avrupa başta olmak üzere dünyanın pek çok yerinde etnik ve kültürel farklılıklar kaşınmaya çalışılıyor. Asırlardır aynı toprağı paylaşan, aynı havayı soluyan, geçmişi ve geleceği ortak olan toplumlar ayrıştırılmak isteniyor. Kültürel ırkçılık dünyanın dört bir ucunda adeta bir veba salgını gibi gün geçtikçe yayılıyor. İslam karşıtlığının yabancı düşmanlığına, etnik milliyetçilikten terörizme kadar birçok sorun birarada yaşama idealimize sekte vuruyor. Buradaki soydaşlarımızın asla böyle bir tuzağa düşmemesi gerekiyor. Her birinizin bu bilinçle hareket edeceğine inanıyorum. Bu topraklardaki barış ve huzur ortamının bozulmasına hiçbirinizin müsaade etmeyeceğini düşünüyorum.

Kıymetli dostlarım;

Cumhurbaşkanı Sayın İgor’un davetine icabetle gerçekleştirdiğimiz bu tarihi ziyaret bizim için oldukça bereketli geçiyor. Dün ziyaretimizin ilk gününde Kişinev’de verimli görüşmeler yaptık, baş başa, heyetler arası görüşmelerimizde ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine yükseltme kararı aldık. Bu kararın dost ülke Moldova ile yeni bir dönemin kapılarını açacağını düşünüyoruz. Moldova ile kurduğumuz ortak geleceğin köprüsü sizlersiniz.

Unutmayın, sizin gücünüz Moldova’nın gücü, Moldova’nın gücü sizin gücünüzdür. Moldova Parlamentosunda 3 Gökoğuz Türk’ü milletvekili bulunuyor. Ayrıca, Sayın Vlah da Bakanlar Kurulu üyelerinden biri olarak görev yapıyor. Hiç şüphesiz sizleri siyasette temsil eden bu dostlarımıza çok önemli iki görev düşüyor. Birincisi; Gökoğuz Yeri’nin sesi olmak. İkincisi de; Moldova ile diyalog kanallarını hep açık tutmak.

24 Şubat’ta Moldova Parlamentosu seçimlerine, 19 Mayıs’ta başkanlık seçimlerine gideceksiniz. Her birinizin vatandaşlık görevi, bu süreçte birliğinizi, beraberliğinizi, dayanışmanızı korumak ve oyunuza sahip çıkmaktır. Sandıktan çıkan her sonuç halkın özgür iradesini yansıtır ve saygıyı hak eder. Oradan çıkacak sonucun belirleyicisi de siz olacaksınız. Şimdiden sonuçların Gökoğuz Yeri ve Moldova için hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Kıymetli dostlarım;

Türkiye olarak Gökoğuz Türklerinin kendi vatanlarında hayatlarını en üst standartlarda sürdürebilmeleri için sizleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu toprakların topyekun kalkınması için üzerimize düşenleri yapacağız. Kongaz Süleyman Demirel Moldova Türk Lisesi 1999 yılından bu yana Türk ve Moldovalı öğretmenler vasıtasıyla eğitim veriyor. Şimdiye kadar okuldan 386 öğrenci mezun oldu. Sağlık tesisi olmayan yerlere sağlık tesisi yapıyoruz. Çocuklarımızı yetiştirmek için kreşler açıyoruz. Mevcut hizmet binalarını yeniliyor, eksikleri gideriyoruz. Valkaneş’in su sorununu giderecek altyapı projesine de başladık. Gelecek yıl Komrat’ta büyük bir eğitim kompleksi inşa etmek için gereken adımları atıyoruz, proje bitmek üzere. Okuluyla, yurtlarıyla, kapalı spor salonuyla, basket alanıyla, voleybol alanıyla, tenis kortlarıyla, evet, buraya bu muhteşem eseri kazandırıyoruz.

Gökoğuz Yeri buradaki tüm gençlerimiz için parlak bir gelecek sunabilecek altyapıya sahip olmalıdır. Bugün hastanemizi açtık, gayet muhteşem, içindeki tüm modern araç-gereçleriyle beraber, tomografisiyle, ultrasonografisiyle açılan bu eser inanıyorum ki Gagauz Yeri halkını çok daha rahatlatacaktır. Bir yerlere gitmenize gerek yok, hastaneniz burada. Aynı şekilde bugün güzel bir kültür sarayının da açılışını yaptık. Birçok kültürel etkinlikleri yapacağınız, çocuklarımızın kültürel eğitimini alacağı gerçekten muhteşem bir saray oldu. 2400 metrekare kapalı alana sahip böyle bir kültür sarayı yine Gagauz Yeri’nin medarı iftiharı olacak.

Moldova’nın yardımı en çok ihtiyaç duyan bölgelerinden biri olması Gökoğuz Yeri’nin kaderi değildir, olmamalıdır. Burada hepimize görevler düşüyor. Sayın Cumhurbaşkanı da bugün aramızda, kendisini Gökoğuz Yeri’ne olan samimi desteğini yakinen biliyorum. Bu destek Moldova’nın Gökoğuz Yeri’ne sahip çıktığının önemli bir göstergesidir. Bu yaklaşımın Moldova Devletinin tüm makamlarınca devam ettirilmesi çok önemlidir.

Dün Stratejik Konsey Anlaşmasını imzalarken, ardından Sayın Başbakan Filip ve bakanlarla birlikte 5 tane önemli anlaşmaya da imzalarımızı attık. Bugüne kadar 60 anlaşması olan Türkiye-Moldova, bu 5 anlaşmayla beraber bu sayıyı daha da tırmandırdı. Aramızdaki bu bağlar daha da güçlenecek. Biz de daha fazla iş adamımızı bu arada Gökoğuz Yeri’ne, Moldova’ya yatırım yapmaya teşvik edeceğiz.

Komrat’ta başkonsolosluğumuzun açılmasını heyecanla beklediğinizi biliyorum. İnşallah çok yakında başkonsolosluğumuzu da açacak ve başkonsolosumuzu da atayacağız. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımızla dün bunu da görüştük, konuştuk. Başkonsolosluğumuzun da faaliyete geçmesiyle burada Türkiye’ye açılan yeni bir kapınız daha olacak.

Moldova ailesinin bir parçası olarak ülkenin resmi dilini de en iyi şekilde öğrenmenizi ve kullanmanızı önemli görüyorum. Bu sayede hem Moldova’nın beşeri zenginliğini artıracak, hem de Gökoğuz Yeri’nin kalkınmasına katkıda bulunacaksınız. Sizlerin anadili olan Anadolu’da analarımızın, babalarımızın konuştuğu, saf, bozulmamış öz Türkçeyi yaşatmanızdan büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

Dil bir iletişim aracı olmanın yanında, toplumsal hafızanızdır, düşünce biçiminizdir, kültürünüzdür, hepsinden önemlisi dil kimliğin aynasıdır. Sizlerden dilinize sahip çıkmanızı, çocuklarınıza Gökoğuz Türkçesini öğretmenizi, bu sayede ortak Türk tarihimizi, kültürümüzü ve benliğimizi canlı tutmanızı bekliyoruz. Gökoğuz Türkçesini unutmayın, unutturmayın.

Bunun yanında, diğer Türk topluluklarıyla, akrabalarınız olsun, Türk Cumhuriyetleriyle bağlarınızı muhakkak geliştirin. Unutmayın, biz Adriyatik’ten Çin Seddine kadar uzanan 300 milyonluk büyük bir aileyiz. Marşınız ne diyor:

“Bayrağını yüksek kaldır, sen benim bağlı halkım.

Ne zorluk seni kırdı, ne zaman dolaştırdı,

Allah’ım koru toprağı, Gagauz eri bucağı.”

Allah dilinizi, bayrağınızı yüksek kaldırmayı nasip etsin, toprağınızı korusun diyorum. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bir kez daha muhabbetiniz, dayanışmanız, vefanız için sizlere teşekkür ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanına ve Moldova makamlarına da destekleri ve katkıları için şükranlarımı sunuyorum. Sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.