AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresinde Yaptıkları Teşekkür Konuşması

21.05.2017

Saygıdeğer Divan,

Çankaya İlçe Seçim Kurulunun Değerli Başkan ve yöneticileri,

Değerli kardeşlerim,

Sevgili yol arkadaşlarım;

Sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

Adalet ve Kalkınma Partimizin 3. Olağanüstü Büyük Kongresinin sonuna gelmiş bulunuyoruz. 998 günlük bir hasretin ardından bugün Büyük Kongremizle sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğu tekraren ifade etmek istiyorum.

Şahsımı bir kez daha genel başkanlık görevine layık gördüğünüz için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum. Genel merkezimizin yönetim organlarının seçimini de tamamladık. Merkez Karar ve Yönetim Kuruluna, Merkez Disiplin Kuruluna, Demokrasi Hakem Kuruluna, Siyasi Erdem ve Etik Kuruluna asil ve yedek olarak seçilen tüm arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.

Açılış konuşmamda da ifade ettiğim gibi, bu Kongremiz yeni bir başlangıçtır. Hem parti çalışmalarımızda, hem ülkemize ve milletimize yapacağımız hizmetlerde yeni bir döneme giriyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana geçen 16 yıldaki tecrübemizden, bütün bu tecrübelerin de ışığında yeni dönemde her bakımdan çok daha büyük işler başarmanın mücadelesini vereceğiz.

Önümüzdeki aylar Türkiye’nin terörle mücadeleden ekonomiye, hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yatırımlara kadar her alanda adeta bir sıçrama dönemi olacaktır. Bunun için kaybedecek bir anımız bile yoktur. Türkiye’yi değiştirmenin kendimizi değiştirmekten geçtiğinin bilinci içinde yeni ve çok daha büyük reformları hayata geçireceğiz.

Önce 2019’a kadar, ardından da 2023’e kadar yapacağımız çalışmaların hepsini de takvime bağlamış durumdayız. Bugün yapmış olduğum konuşmamda ifade ettiğim gibi bu yılsonuna kadar bütün teşkilatlarımızı tümüyle elden geçirmek suretiyle önce teşkilatlarımızda bir yapılanmanın adımlarını atacağız. Bu arada da inşallah Hükümetimizin şu yılsonuna kadar atacağı adımları hep birlikte ele alıp neleri yapacağız, ne gibi adımlar atacağız, bunun çalışmalarını yürüteceğiz. Zira bundan sonraki dönem icraatta da adeta bir sıçrama dönemi olacaktır. Millete hizmet yolunda çekilen zahmet, mihnet değil tam tersine şereftir. İşte bu anlayışla tempomuzu daha da yükselterek çalışmayı sürdüreceğiz.

Değerli kardeşlerim;

Eskiler ‘önce refik, sonra tarik’ derler. Adalet ve Kalkınma Partimizin her kademedeki temsilcileri olan sizlerin her birinizi yol arkadaşlarım, yoldaşlarım olarak, gönüldaşlarım olarak gördüm, görüyorum. Yolumuzun doğruluğundan şüphemiz asla yok. Bunun murakabesini milletimiz bizzat kendisi yapıyor. Herhangi bir eksiklik, aksaklık gördüğünde bize mesajını veriyor. Biz de milletle zıtlaşılmayacağının, millete tepeden bakılamayacağının bilinciyle bu mesajın gereğini her seferinde yerine getirdik.

16 Nisan’da milletimiz bize bir mesaj daha verdi. Bu mesaj Türkiye’nin geleceği için teklif ettiğimiz yeni yönetim sistemini desteklediği, ama 2019 için çok daha fazla çalışmamız gerektiğidir. Biz milletimizin bu mesajını da aldık. 2019 yılına kadar demokraside ve ekonomide milletimizin talebi olan reformları süratle hayata geçirmekte kararlıyız.

Büyüme rakamlarımız, bir süredir ardı ardına yaşadığımız sıkıntılar sebebiyle dünya ortalamasının üzerinde gerçekleşmiş olsa da hedeflerimizin gerisinde. 2019’a kadar büyüme ve istihdam rakamlarını yeniden hızla yukarıya doğru çıkartacağız. Ekonominin çarklarını hızlandırmak için sanayicimizden esnafımıza kadar reel sektörün tüm kesimlerine verdiğimiz can suyu mahiyetindeki desteklerin neticelerini yavaş yavaş almaya başladık. Gerekirse yeni tedbirlerle bu süreci hızlandıracağız.

Terör örgütleriyle mücadelemizi tavizsiz ve cesaretle yürütmeye devam edeceğiz. Karşımızdakiler kim olursa olsun, milletimizin izzetine halel getirecek hiçbir davranışa, hiçbir eyleme, hiçbir saldırıya izin vermeyeceğiz. İstiklalimizi ve istikbalimizi canımızın üzerinde tuttuğumuzu hem 15 Temmuz’da, hem de terörle mücadele faaliyetlerimizde ortaya koyduk. Terör örgütlerini bizi tedip etmek için bir sopa olarak kullananlar, girdikleri yanlış yolu çok kısa sürede fark edeceklerdir.

Biz sorunlarımızı dostlarımızla, müttefiklerimizle birlikte çözmekten memnuniyet duyarız. Ama bu imkân ortadan kalktığında elimiz kolumuz bağlı bir şekilde yerimizde de oturmayız. Ülkemizin ve milletimizin geleceği için ne yapılması gerekiyorsa, kendi imkânlarımızla onu yerine getirmekten kaçınmadık, kaçınmayacağız.

Değerli kardeşlerim;

Bundan sonra partimizin çeşitli faaliyetlerinde sizlerle çok daha fazla birlikte olacağız, çok daha fazla istişare yapacağız. İl kongrelerimizi, genişletilmiş il başkanları toplantılarımızı, belediye başkanları toplantılarımızı, toplu açılış törenlerimizi ve diğer tüm fırsatları değerlendirerek mesaimizi sürdüreceğiz.

Bugün burada besmeleyi çektik, ‘Bismillah’ diyerek tekrar yola revan olduk. Rabbim yolumuzu açık etsin. Rabbim bizi sizlere ve milletimize mahcup olmaktan korusun. Rabbim bizleri şafak vakti doğup ezan vakti ölenlerden eylemesin. Rabbim bizleri nereden geldiğini unutup nereye gideceğini şaşıranlardan eylemesin. Bugüne kadar hep “İşaret aldığın gün atandan / Yürüyeceksin millet yürüyecek arkandan” düsturuyla yol yürüdük. Mevla’m bundan sonra da bize yolumuzu şaşırtmasın.

Biliyoruz ki ‘La galibe illallah / Allah’tan başka zafer sahibi, galip yoktur.’ Amenna ve saddakna… Türkiye kendisiyle birlikte tüm alemi İslam’ın geleceği için de yürüttüğü mücadeleyi başarıyla sonuçlandırmak zorundadır. Bunun için Rabbimden bu ülkeye, bu millete güç vermesini, kuvvet vermesini, yardımını esirgememesini niyaz ediyorum.

Bir kez daha siz değerli delege kardeşlerimin ve tüm gönüldaşlarımın bugün bu 3. Olağanüstü Kongreye gösterdikleri ilgi ve şahsıma gösterdiğiniz teveccüh için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 16 Nisan referandumunda gerçekten çok ciddi gayretler gösterdiniz. Sizlerle beraber Parlamentoda ve Parlamento dışında Milliyetçi Hareket Partisi, başta Sayın Genel Başkanı olmak üzere büyük gayret gösterdiler, gerçekten bu referanduma büyük destek verdiler. Aynı şekilde Büyük Birlik Partisi bu sürece destek veren partilerden oldu. Aynı şekilde HÜDA-PAR destek veren partilerden oldu. Kendilerine de şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

11 ayın sultanı olan Ramazan-ı Şerifinizi şimdiden tebrik ediyorum. Bu mübarek ay boyunca tutacağınız oruçların, yapacağınız ibadetlerin Hak katında kabul ve karin olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Rabbim hepimizi Ramazan’ın bereketinden, rahmetinden nasiptar eylesin diye dua ediyorum. Özellikle memleketlerine dönecek olan kardeşlerime hayırlı, kazasız, belasız yolculuklar diliyorum. Bundan sonraki ilk görüşmemize kadar, kalın sağlıcakla.