Slovenya Cumhurbaşkanı Pahor ile Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Konuşma

30.03.2015

Değerli Dostum Sayın Cumhurbaşkanı Pahor,

Öncelikle geldiğimiz andan itibaren şahsıma, heyetime gösterdiğiniz ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyorum.

Sizleri şahsım ve heyetim adına en kalbi duygularla selamlıyorum.

Dost ve müttefik Slovenya Cumhurbaşkanı’nın davetine icabetle ülkenizde bulunuyorum. Slovenya’yı 2012 Mayıs’ında Başbakan olarak ziyaret etmiştim ve o ziyaretimde dostum Pahor, o da Başkandı, Stratejik Konsey Anlaşması’nı o zaman imzalamıştık. Ve Değerli Mevkidaşım, Cumhurbaşkanı Pahor ile 2014 Ocak ayında ülkemizi ziyareti sırasında tekrar bir görüşme fırsatımız oldu. Bu arada tabi New York’ta biraraya geldik, orada görüşmelerimiz oldu. Tabii üst düzey bu ziyaretler artarak devam ediyor, bunlar da Türkiye-Slovenya arasındaki bu ilişkilerin siyasi alanda olduğu gibi, askeri alanda, aynı şekilde ekonomik ve ticari alanda da güçlenerek arttığının birer alametidir. Ve siyasi alanda şu ana kadar Slovenya-Türkiye arasında herhangi bir sıkıntı söz konusu değil.

Bunun yanında, Avrupa Birliği sürecinde sürekli yanımızda olan bir Slovenya var, NATO’da biz desteğimizi kendilerine güçlü bir şekilde verdik. Tabii hepsinden öte, 1991 Slovenya’nın bağımsızlık yılı, 1992’de Türkiye olarak biz bağımsızlığını Slovenya’nın tanıdık, Nisan 1993’te de Slovenya’da büyükelçiliğimizi açtık, bunların hepsi bir kararlılığın aslında ifadesidir.

Ekonomik alanda ise şu anda az önce Değerli Dostum Pahor’un da ifade ettiği gibi, 1 milyar doların üstünde bir ticaret hacmine sahibiz; tabii bu rakamı yeterli bulmuyoruz, bunları daha da arttıracağız. Ama bunun yanında yeni adımlar atıyoruz, üçüncü ülkelerde, örneğin, kendileri de ifade etti ve şu anda Karadağ’da enerji noktasında hidroelektrik santral kurma konusunda Türk Eximbank olarak verilecek destekle bu adamı atmak istiyoruz Türkiye, Slovenya ve Karadağ olmak üzere ve bu konuda enerji bakanlarımız ilişki halindeler. Yine doğalgazda olsun, yenilenebilir enerji noktasında olsun, birçok alanlarda bu adımları atacağız.

Tabii bir diğer önemli adım, müteahhitlik sektöründe müşterek adımlar atma imkânımız var, otomotiv sektöründe aynı şekilde, tekstilde aynı şekilde bu adımları atmamız mümkün. Ve Türkiye-Slovenya dediğimiz zaman, işte biz bu sabah hareket ettik İstanbul’dan ve 2 saatte buradayız, artık bunlar bizler için uzak ülkeler değil, yakın ülkeler olarak sürekli birarada olma imkânımız var. Karma Ekonomi Komisyonumuz, komisyonlarımız kısa bir süre önce biraraya geldiler, onlar birlikte neler yapabiliriz, bunları görüşme imkânı ve Batı Balkanlar’da aynı şeklide müşterek neler yapabiliriz, bunları ikili görüşmemizde ele aldık, bunların değerlendirmesini yaptık. Heyetler arasında çok daha geniş bir şekilde konuları müzakere etme imkanımız oldu.

Tabii burada üzerinde ısrarla durduğumuz konu, bugün imzasını attığımız bu iki anlaşmanın hayata geçirilmesi ve süratle mesafe almamız çok çok önemli, ki biz bu anlaşmaları yeterli bulmuyoruz, bunların daha da artması gerekiyor ve bu konudaki kararlılığımızı liderler noktasında ortaya koymuş bulunuyoruz. Bundan sonraki süreçte özellikle bakanlarımız, milletvekillerimizin biraraya gelişleri suretiyle de bu sürecin hızlanarak devamı gerçekten bizlerin de arzusudur.

Önemli olan taleplerimizden bir tanesi de; özellikle bu ulaşımdaki sürücü belgelerinin artırılmasıyla alakalı bir konu ki bunları ne kadar artırabilirsek, Avrupa’da da inanıyorum ki bu ilişkilerde ticarette çok daha farklı bir konuma geleceğiz.

Turizmde güzel bir gelişme var, 40 bini aşkın Slovenyalı turist Türkiye’ye gelmiş bulunuyor. Ama aynı şekilde Türkiye’den de Slovenya’ya gelen turistlerde artış var. Ve bir diğer konu; şu anda haftanın her günü birer sefer Türk Hava Yolları’ndan Slovenya’ya geliyor Ljubljana’ya, tabii bunu da şimdi 10’a çıkarma noktasında attığımız bir adım var. Ve bu konuyla ilgili olarak bu gelişmeler şunu gösteriyor: Slovenya halkıyla Türkiye halkı arasındaki kaynaşma da turizmle çok daha ciddi bir konuma yükselecektir.

Ben bu buluşma sebebiyle tekrar Değerli Dostum Pahor’a çok çok teşekkür ediyorum ve en kısa zamanda kendilerini bekliyoruz. Tabii ilk davetim, şimdi 24 24 Nisan, 23-24 Nisan aslında, kendileri orada bir tercih yapacaklar ve kara savaşlarının 100. yıl dönümünü Çanakkale’de kutlayacağız ve kendilerini oraya davet ettim, orada kendilerini bekliyorum. Şu anda 30’u aşkın devlet başkanı ve hükümet başkanı geleceklerini bildirdiler ve kendilerini de inşallah orada görmek suretiyle dünyaya bir barış mesajını birlikte verelim istiyorum.