Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Ortak Basın Toplantısında Yaptıkları Konuşma

20.03.2015

Sayın Devlet Başkanı,

Saygıdeğer Bakanlar,

Değerli Basın Mensupları; öncelikle sizleri şahsım ve heyetim adına en kalbi duygularla selamlıyorum.

Bugün Devlet Başkanı, Değerli Dostum Sayın Poroşenko ile ikili görüşmemiz kendilerinin de ifade ettiği gibi, 3 saatlik bir süreci kapsayacak şekilde devam etti.  2011 yılında başlattığımız bu yüksek düzeyli stratejik konsey toplantılarının bu dördüncüsüydü. Biz içeride ikili görüşmemizi yaparken bu arada da bakanlarımız kendi aralarında görüşmelerini sürdürdüler.

Öncelikle şunu belirtmek isterim: Türkiye dostu ve komşusu Ukrayna ile stratejik ortaklık ilişkisini daha da ilerletmeye hazırdır. Stratejik ortaklık demek, iki ülkenin kritik durumlarda aynı konularda paylaşım yapabilmesi demektir. Biz bu ortaklığın gereği neyse onu yapmanın gayreti içindeyiz ve bugün burada onun için varız. Kırım dâhil, Ukrayna’nın egemenliğine, siyasi birliğine ve toprak bütünlüğüne olan desteğimizi her platformda ifade ettik.

Ukrayna’nın Avrupa kurumlarıyla ilişkilerini geliştirme hedefini meşru kabul ediyor ve bunu destekliyoruz. Ukrayna ile kriz kelimesinin bir arada anılması bizleri üzmektedir. En büyük arzumuz; bu zor zamanların bir an önce aşılması, yeniden ülkenin her karışında barış ve huzurun gerçekleşmesidir. Mevcut sorunlara uluslararası hukuk ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğü temelinde diplomatik yollardan çözüm bulunmasını diliyoruz.

Bu bağlamda 12 Şubat’ta Minsk’te varılan mutabakatı destekliyor, imzalanan önlemler paketinin bir an önce ve şöyle bütüncül bir şekilde uygulanmasını temenni ediyoruz. Açılan bu fırsat penceresi sonuna kadar aralanmalıdır.

Bu arada, Ukrayna yönetiminin kriz sürecinde ülkelerine olan sadakatlerini ortaya koyan Kırım Tatar Türkleri başta olmak üzere, tüm etnik ve dini grupların haklarını tanıyan ve koruyan tavrının devamını diliyoruz.  Bu vesileyle bu konuda değerli dostuma teşekkürlerimi sunmayı da bir borç bilirim.

Zatı Devletleri Kırım Tatarları’nın Lideri durumunda olan gerek Sayın Kırımoğlu ve gerekse Kırım Tatar Meclis Başkanı Rıfat Çubarov’a gösterdikleri ilgiden dolayı da ayrıca teşekkür ediyorum.

Türkiye olarak tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu Kırım’da tüm zorluklara, baskılara rağmen duruşlarından taviz vermeyen Kırım Tatar Türklerinin durumlarını yakından izliyoruz. Kardeşlerimizin sorunlarını hem uluslararası platformlarda, hem de ikili temaslarımızda gündeme getirmeyi sürdüreceğiz.

Değerli Basın Mensupları,

Değerli Dostum Poroşenko’nun liderliği altında Ukrayna’da köklü reformlar gerçekleştirmek isteyen bir yönetim anlayışının hâkim olduğunu görüyoruz. Biz de stratejik ortağımıza elimizden gelen desteği vermeyi sürdüreceğiz. Kendilerini de ifade ettiği gibi, bu noktada 50 milyon dolarlık bir kredinin Ukrayna’ya sağlanmasını kararlaştırmış bulunuyoruz.

Ayrıca, yerlerinden edilmiş kişiler için kullanılmak üzere 10 milyon dolarlık insani yardımı hibe olarak Ukrayna Hükümetine sağlama kararı aldık. Komşuluğumuzun, stratejik ortaklığımızın gereği olan bu yardımlarımızın Ukraynalı dostlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Az önce görüşmelerimizin sonuçlarına ilişkin olarak bir ortak açıklama imzaladık. Tabii imzalanan bu belgelerin ülkelerimiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Görüşmelerimizde ikili ticari ve ekonomik konular üzerinde hassasiyetle durduk. Bundan 12 yıl önce aramızdaki ticaret hacmi 1,3 milyar dolardı, 2014 sonu itibarıyla bu yaklaşık 6 milyar dolar seviyesine çıktı. Ve Sayın Başkan ile yukarıda artık bir mutabakatı daha sağlayalım istedik, bu rakamı 2023 yılı sonu itibarıyla 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmine kavuşturalım. Bu hedeflere ulaşmak için de özellikle son aşamaya geldiğimiz serbest ticaret anlaşmasını kısa zamanda sonuçlandırmayı kararlaştırdık.

Tabii Ukrayna yönetimine sağlayacağımız desteğin bir yönü de özel sektörün buradaki faaliyetleri olacaktır. Bu bakımdan az önce Turkcell’in buraya girişi ve atılan imza bunun en güzel örneğidir. Ukrayna yönetiminin Türk şirketlerine gerekli desteği vereceğine eminim. Firmalarımızın gerekli ortam sağlandığında, adil rekabet şartları temin edildiğinde, fevkalade başarılı çalışmalara imza atacağına ben yürekten inanıyorum.

Müteahhitlik firmalarımız dünyada medarı iftiharımızdır, nitekim Ukrayna’da da üstlendikleri projelerin toplam tutarı yaklaşık 4,5 milyar dolardır.  İnanıyorum ki, bu zor dönem atlatıldığında Ukrayna’da bu noktada tecrübeleri bulunan müteahhitlik firmalarımız çatışmalardan zarar gören yerlerin altyapısının yenilenmesi noktasında görev üstlenmeye hazırdır.