Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Temel Atma Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

17.03.2015

Sayın Azerbaycan Cumhurbaşkanı,

Sayın Gürcistan Cumhurbaşkanı,

Değerli Misafirler,

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Güney Gaz Projesi’nin ana omurgasını oluşturan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı, TANAP’ın temel atma töreninin ülkelerimiz, milletlerimiz, bölgemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu tören vesilesiyle, ülkemizi şereflendirdiğiniz, Karslı kardeşlerimizle biraraya geldiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Gaz akışının başlayacağı 2018 yılında da, bu mutluluğu inşallah birlikte paylaşmayı temenni ediyorum.

Dünyada petrol ve doğalgaz projeleri, çoğunlukla çatışmalarla, çekişmelerle, kavgalarla, savaşlarla, sömürüyle anılıyor. Ben, bu projenin barışla, refahla, huzurla birlikte zikredileceğine inanıyorum. Biz, hiçbir zaman başka toplumların, başka ülkelerin mağduriyeti üzerine bir refah düzeni kurma peşinde olmadık, böyle bir anlayışı asla kabul etmedik. Siz değerli Cumhurbaşkanlarının da aynı yaklaşıma sahip olduğunu biliyorum.

Dünyayı daha adil, daha yaşanabilir, daha huzurlu bir yer haline getirme konusunda, hepimiz de sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu projeyle, hep birlikte, doğal kaynakların kullanımı konusunda yeni bir yaklaşımı tüm dünyaya gösterebileceğimizi düşünüyorum.

Türkiye’nin doğu sınırından başlayıp, batı sınırında bitecek olan ve Şahdeniz gazını Avrupa’ya taşıyacak olan bu boru hattının doğalgazla birlikle barış ve huzurun da taşıyıcısı olmasını tüm kalbimle temenni ediyorum. Malum olduğu üzere doğalgaz üç, T üzerinde tanımlanır veya tarif edilir. O da; malum tedarikçisi vardır, transitçisi vardır, öbür tarafta bir de tüketicisi vardır. Tabii burada özellikle birinci derecede Azerbaycan bu işin tedarikçisi konumundadır, öbür tarafta Gürcistan ve bizler bu işin hem transit, hem de tüketicisi konumundayız ve Avrupa bu işin tüketicisi konumunda olacak, böyle bir durum söz konusu. Ekonomik kaynakların eğer insanlığın hizmetinde değil ise, felaketinin sebebi olduğunu yaşadığımız iki büyük dünya harbiyle büyüklü-küçüklü sayısız savaşla çatışmayla gördük.

Biz, bu projeyle, aynı zamanda, sahip olduğumuz kaynakları kendi vatandaşlarımızın, onlarla birlikte tüm bölge halklarının, tüm insanlığın hizmetine sunma irademizi de ifade etmiş oluyoruz. Bu yola birlikte çıktığımız için, bu yolda birlikte ilerlediğimiz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Sayın Cumhurbaşkanları,

Değerli Misafirler,

Türkiye, geçtiğimiz 12 yılda gerçekleştirdiği büyük reformlarla, hem demokrasi, hem de ekonomi alanında çok büyük ilerlemeler kaydetti. Bu süreçte ülkemizi her alanda üç kat büyüterek, temel altyapı yatırımlarını gerçekleştirerek, yatırım ortamını iyileştirerek, geçmişin eksiklerini telafi etmenin çabası içinde olduk.

Bu dönemde, Fert Başına Milli Gelirimizi 3 bin 500 dolardan 11 bin dolar seviyelerine yükselttik. İhracatımızı 36 milyar dolardan 157 milyar dolara çıkardık. Turizm gelirlerimizi 12,5 milyar dolardan 34,5 milyar dolar seviyelerine ulaştırdık. 6 bin 100 kilometreden aldığımız bölünmüş yol uzunluğuna 17 bin 590 kilometre daha ilave ettik. Hızlı tren hatlarıyla, havalimanlarıyla ülkemizin her köşesini süratle ve güvenle ulaşılabilir hale getirdik. Toplu konut projeleriyle tüm dünyada örnek alınan bir şehirleşme hamlesi başlattık.

İşte buraya da gelirken bu şehrimizin de adeta bir şantiye halinde olduğunu gördünüz. Toplu konut projeleriyle tüm dünyada örnek alınan bir şehirleşme hamlesi başlattık. Barajlarla, sulama tesisleriyle, arıtma tesisleriyle, kırsal kalkınma projeleriyle her alandaki altyapı yatırımlarıyla ülkemizin adeta çehresini değiştirdik.

Şimdi de asıl hedeflerimize, 2023 hedeflerimize hazırlanıyoruz. Amacımız, 500 milyar dolar ihracatla, 2 trilyon dolar Milli Gelirle, tek haneli rakamlardaki işsizlikle, enflasyonla, genç ve eğitimli nüfusumuzu en iyi şekilde değerlendirerek, dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olmaktır.

Bu çerçevede, Türkiye’yi bölgesinin enerji dağıtım merkezi haline getirmeyi de planlıyoruz. Ceyhan, artık dünyanın en önemli petrol dağıtım merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Irak ve Suriye’de durumun normale dönmesiyle, Ceyhan’ın bu konumu daha da güçlenecek, kapasitesi daha da artacaktır.

Aynı şekilde, diğer ülkelerle olan doğalgaz ve petrol boru hattı projelerimiz devam ediyor. TANAP, tüm bu projelerin içinde, güzergâhı ve hedefleriyle, ayrı bir yere sahip. Bu proje, başka hiçbir projenin alternatifi olmadığı gibi, bu projeye alternatif başka bir proje de yoktur.  Bu bakımdan gerçekten özgün bir proje olan Güney Akım Gazı Projesini, Anadolu ve Yunanistan etaplarıyla tamamen hayata geçirdiğimizde, Avrupa ile Hazar bölgesi arasında güçlü bir bağ oluşturmuş olacağız.

Bu projeye, Azerbaycan’dan, Gürcistan’dan, Türkiye’den ziyade tüm Avrasya coğrafyasının ihtiyacı var. Az önce Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Başkan Yardımcısı şöyle bir Türkçe giriş yaptı. Bu giriş gerçekten beni de mutlu etti. Ve şunu hatırlatayım ki bu Türkçesiyle bile Adriyatik’ten ta Çin Seddi’ne hiç acıkmadan gidebilir, bu konuda rahat olsun. Biraz önce de ifade ettiğim gibi, bu projenin ekonomik işlevinin yanında barışa ve huzura yapacağı katkı da ilgiyle karşılanacaktır.

Temelini attığımız TANAP, 1.850 kilometre uzunluğu ve 10 milyar dolar maliyetiyle, bu misyonu ziyadesiyle hak eden bir projedir. 16 milyar metreküpten başlayıp, kademeli olarak 22 milyar metreküpe ve 31 milyar metreküpe kadar çıkacak kapasitesiyle bu projede doğalgaz akışının, hedeflediğimiz tarihte, 2018’de başlamasını temenni ediyorum.

TANAP Projesinin bu hattın geçtiği Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ, Edirne illerimize de hayırlı olmasını diliyorum. Ülkemizi en doğudan en batıya kadar kat edecek 20 ilimizden, 67 ilçemizden ve 600 köyümüzden geçecek 1850 kilometre uzunluğundaki hattın süratle tamamlanarak, hizmete girmesini temenni ediyoruz.

Değerli Cumhurbaşkanlarına ve siz Değerli Misafirlerimize bu vesileyle ülkemize teşrif ettiğiniz için bir kez daha teşekkür ediyorum.

Çalışmaları yürütecek firmalara, mühendisleri, teknisyenlere, işçilere başarılar diliyorum.

Projenin bugüne  gelmesinde emeği geçen, katkısı olan herkese teşekkür ediyorum.

Bir kez daha Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı TANAP’ın temel atma töreninin hayırlı olmasını diliyor, Allah kazalardan, belalardan muhafaza etsin diyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.