Turkcell'in 20. Yıl Resepsiyonunda Yaptıkları Konuşma

11.11.2014

Turkcell'in 20. Yıl Resepsiyonunda Yaptıkları Konuşma

Değerli Misafirler,

Turkcell Ailesinin Kıymetli Mensupları,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Turkcell’in 20’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyorum.

Kuruluşundan bugüne kadar Turkcell’in gelişiminde, büyümesinde, başarılarında emeği geçen yönetim kurulu üyelerinden çalışanlarına kadar herkesi samimiyetle tebrik ediyorum.

Ülkemizin lider mobil iletişim ve teknoloji kuruluşu olan Turkcell, aynı zamanda dünya çapında marka şirketlere sahip olma hedefimizin en başarılı temsilcilerinden biridir. Bu vasfıyla da övgüyü, takdiri hak eden Turkcell’in, Türkiye’nin tanıtımına yaptığı katkı, bizim için gerçekten çok önemlidir. Tabii bu önem ayrıca bir değeri ifade etmektedir.

Burada şu hususu özellikle vurgulamak istiyorum: Başbakanlığım döneminde diğer ülkelerdeki operasyonlarında sıkıntıya düştüğü her durumda ve her yerde Turkcell’in hakkını, hukukunu koruduk, bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren her Türk şirketi gibi Turkcell’in de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin arkasında olduğunu daima bildiğine, daima hissettiğine inanıyorum.

Ülkemizin geçtiğimiz 12 yılda yaşadığı büyük dönüşüm ve sağladığı büyük ilerleme, nasıl cebinde Ay Yıldızlı pasaportu taşıyan her vatandaşımıza gittiği yerlerde itibar kazandırmışsa, aynı şekilde şirketlerimizin de uluslararası düzeyde prestij kazanması ve kazandırması da bu süreçte artmış, özgüvenleri de yükselmiştir.

Açık söylüyorum; biz işini iyi yapan, ülkeye ve millete katma değer kazandıran herkesin bugüne kadar yanında olduk, bundan sonra da aynı şekilde yanında olmaya devam edeceğiz. Turkcell, gerçekten de işini iyi yapan bir şirket. Bugün Türkiye mobil iletişim alanında dünyanın en ileri, en iyi ülkelerinden biri durumundaysa, bunda Turkcell’in de büyük bir payı var. Geçtiğimiz 20 yılda yaptıkları yaklaşık 25 milyar liralık altyapı yatırımıyla, -yalnız şunu da söyleyeyim: Bu yeterli değil tabii, bu rakamın çok daha fevkinde olması gerekir- ülkemizin buna rağmen bir gururu olmuştur.  Ülkemizin bu seviyeye yükselmesinde de çok büyük katkısı olan özellikle Turkcell ailesine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Elbette yerli cep telefonu üretimindeki konumuyla, istihdama yaptığı katkıyla, sosyal sorumluluk projelerine verdiği destekle de Turkcell ayrıca takdiri hak ediyor.

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerinin en önemli unsurlarından biri de, bilişimde tüketen değil, üreten ülke olma arzumuzdur. Gerçekten de Türkiye, fiziki üretim ve hizmet sektörlerindeki rüştünü ispatlamıştır. Bundan sonra artık katma değeri en yüksek alanlar olan bilgi ve teknoloji üretimine yoğunlaşmak durumundayız. Bu konuda savunma sanayiiyle birlikte en kritik gördüğümüz alanlardan biri de bilişim sektörüdür.

Teknolojiyi ve bilgiyi ellerinde tutan ülkelerin diğerleri karşısındaki gücü ve üstünlüğü bizi bu konuda başarılı olmaya adeta mahkûm ediyor. Çünkü başarının sırrı bilgiyi yönetmektedir, parayı yönetmektedir, insanı yönetmektedir. Ülkemizin 2053 ve 2071 vizyonunun altyapısının şekillenmesinde, bu alanlarda elde edeceğimiz neticeler belirleyici olacaktır.

Ben 2023 vizyonumuzun hayata geçmesi konusunda çok önemli ve kritik katkılar sağlayan Turkcell’in kendi alanında ortaya koyacağı başarılarla 2053 ve 2071 vizyonumuza da ciddi destek vereceğine inanıyorum.

Az önce sunumu yapıldı ve bu sunumda da hep birlikte izledik; “Nereden nereye.” Her zaman benim de siyasette söylediğim “Nereden nereye.” Bu mukayeseyi her zaman yapmak durumundayız. Bu tüm girişimcilerimizin aslında kendi dünyasında yapması gereken bir muhasebedir; “Neredeydik, nereye geldik.” Turkcell için de bu böyle; ‘Neredeydik, nereye geldik.” 20 bin adetten şu anda gelinen rakam, mukayesesi bile kabil değil. O zamanlar söylenseydi, milyonlar anılsaydı, “Olur mu canım sen de”, bu denirdi. Buyurun şimdi artık milyonlar konuşulmuyor, dünyada artık milyarlar konuşuluyor. Dünya nüfusunun üzerinde bir rakam telaffuz ediliyor. Niye? Çünkü bakıyorsunuz bir kişinin elinde bir tane yok. Kiminde iki, kiminde üç. Adeta yarışıyorsunuz bunlarla. Her gün cep telefonları güncelleniyor. Bununla yarışmak da kolay değil. Herkes birbirine havasını atıyor, bir de bu var. Al diyor yenisi çıkmış, hemen git bir tane al. Bakkal dükkânından çiklet alır gibi, bir tanesini daha alıyor. Böyle bir yaşam var, tahrik ediyor insanı. E tabii firmalar da bunu boş geçerler mi? Ona göre onlar da, bakıyorsunuz yeni yeni farklı tasarımlarla, bunları üretmeye devam ediyorlar.

Bir kez daha doğrusu tüm Turkcell yönetimi başta olmak üzere tüm Turkcell ailesinin 20’inci yılını kutluyorum. Başarılarınızın artarak devamını bekliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Hayırlı olsun diyorum.