Ercan Havaalanı'nda Halka Hitaben Yaptıkları Konuşma

01.09.2014

Sayın Cumhurbaşkanı,

Sevgili Kardeşlerim,

Hanımefendiler,

Beyefendiler,

Sizleri duygusal, duygusal olduğu kadar anlamlı bu buluşmada, en kalbi duygularla selamlıyorum.

Duygusal ve anlamlı diyorum, zira 10 Ağustos’ta yapılan Türkiye’de cumhurun Cumhurbaşkanını seçtiği seçimde, her zaman olduğu gibi, ilk ziyaretimi KKTC’ye yapmak suretiyle, hamdolsun yolculuğumuzun resmi diplomatik ilişkiler sürecini de Kuzey Kıbrıs’tan başlatmış oluyoruz. Zira ana ile yavrunun buluşması ne kadar anlamlıysa, buradaki buluşmamız da o kadar anlamlıdır.

Yarın da inşallah, Azerbaycan yolculuğumuz var. Azerbaycan’a gideceğiz. Orası da yine bizim yıllar yılı hep bu şekilde, gerek cumhurbaşkanlarımızın seçimlerinde, gerek başbakanlarımızın seçiminde bir teamül olarak yerine getirdiğimiz görevimizdir.

Şimdi, KKTC’de bugün gerek Sayın Cumhurbaşkanıyla, gerek ana muhalefet lideriyle, gerek Meclis Başkanımız ve Bakanlar Kurulu Üyeleriyle, hepsiyle yapacağımız görüşmelerde, Kuzey Kıbrıs’ın bugüne kadar o samimi, dik duruşunun uluslararası camiadaki yerini tekrar dertleşeceğiz.

Tabii önümüzde bu hafta içinde NATO Zirvesi var, ay sonunda BM Genel Kurulu var. Kıbrıs, yine bizim bu toplantılarda, önemli bir inşallah gündem maddemiz. Ben, gösterdiğiniz bu ilgiye, bu nezakete; şahsım, milletim adına çok teşekkür ediyorum.

Şunu bilmenizi istiyorum: Hiçbir zaman Kuzey Kıbrıs’ı unutmamız söz konusu olamaz. Ve inşallah öyle zannediyorum ki, iki ay içerisinde, artık Türkiye’den, denizin altından su, Kuzey Kıbrıs’a ulaşıyor. Artık barajlar zaten tamam, o iş bitti. Şimdi inşallah su ulaşıyor. Su ile birlikte inşallah, ardından da -bunları da daha önce görüştük, yine görüşmeye devam edeceğiz- yine denizin altından elektrik de inşallah buraya denizin altından ulaşmış olacak. Ve burada yine böyle ara sıra kesinti filan diye bir şey inşallah olmayacak.

Ve şunu da söyleyeyim: Güney Kıbrıs’ın da ihtiyacı olduğu zaman, bizim bu attığım adımlardan, onlar inanıyorum ki barışın mesajını alacaklardır.

Tabii burada arzumuz şudur: Özellikle garantör ülkeler olarak, Türkiye nasıl görevini yapıyorsa, aynı şekilde Yunanistan’ın da bu görevi yapmasıdır. Eğer bu görevler yerine getirilirse, inanıyorum ki çok kısa bir zamanda Kıbrıs sorunu hal yoluna girmiş olur.

Hepinizi bu duygular içerisinde selamlıyorum.

Günümüz kutlu olsun, geleceğimiz aydınlık olsun inşallah.

Sağolun, varolun.