KeyVac Aşı Üretim Merkezi Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

31.10.2023

Sevgili Ankaralılar,

Alagöz Holdingin kıymetli mensupları,

Değerli misafirler,

Sizleri ne kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Açılışını yaptığımız KeyVac Hepatit-A Aşısı Üretim Fabrikasının şehrimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Alagöz Holding’i ve Yönetim Kurulu Başkanı Cantürk Alagöz kardeşimi stratejik önemi yüksek bu fabrikanın inşasından dolayı şahsım, milletim adına tebrik ediyorum. Burada çalışan, çalışacak olan tüm kardeşlerimize şimdiden başarılar diliyorum.

2004 yılından beri ilaç, kimya, tıbbi cihaz başta olmak üzere 9 farklı sektörde faaliyet gösteren Alagöz Holding, 500 milyon dolara varan yatırımlarıyla bine yakın insanımıza istihdam sağlıyor. Biz de ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayan her şirketimize olduğu gibi Alagöz Holding’e de gereken desteği veriyoruz.

Holdingimizin bilhassa serhat şehrimiz Iğdır’a yaptığı yatırımları takdirle karşılıyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Hepatit-A Aşısı Üretim Tesisi inşallah kendi alanında önemli bir boşluğu dolduracaktır. 14 bin metrekare kapalı alanı, 12 bin metrekare fabrika üretim hattı ve 2 bin metrekare ofisi alanından oluşan fabrikamız, en son teknolojiyle donatılmıştır. Toplam 29 bin 500 metrekare fabrika sahasıyla KeyVac, üretmeyi planladığı diğer aşılarda da inşallah öncü bir rol üstlenecektir.

Koronovirüs salgını döneminde yaşananlar, bize aşı üretim kapasitesinin ne kadar kritik önemde olduğunu göstermiştir. Türkiye, bu süreci hükümetimizin attığı kararlı ve etkili adımlar sonucunda dünyanın birçok ülkesine göre çok daha başarılı bir şekilde yönetmiştir. Hiçbir vatandaşımızı sahipsiz, çaresiz bırakmadık. Güçlü altyapımız ve kuşatıcı sosyal güvenlik sistemimiz sayesinde tüm insanlarımıza birinci sınıf sağlık hizmeti sağladık. Kendi yerli aşımızla birlikte salgına karşı etkisi tescillenen tüm aşıları vatandaşlarımıza ücretsiz olarak sunduk.

Ekonomide de farklı destek paketleriyle iş dünyamızın ve çalışanlarımızın yanında olduk. Muhalefetin tüm baskılarına rağmen, ekonomide yıkıcı sonuçları olacak sert adımları atmaktan uzak durduk.

Bunun yanında, salgın dönemimde 161 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi malzeme desteği vererek insanlık görevimizi yerine getirdik.

Ülkemiz son asrın en büyük sağlık krizi olarak nitelenen salgından zayıflayarak değil güçlenerek, dostlarının sayısını artırarak çıkmıştır. Bu başarıda katkısı bulunan sağlık çalışanlarımız olmak üzere tüm görevlilerimizi, kurumlarımız, şirketlerimizi tebrik ediyorum.

Kıymetli Dostlar;

Hepatit-A aşısı, hepatit-A virüsünün neden olduğu hastalığın önlenmesinde kullanılan bir inaktif aşıdır. Aşı, 2012 yılından bu yana genel bağışıklama programında yer alıyor. Sağlık Bakanlığımız tarafından ücretsiz olarak 18. ve 24. ayların sonunda olmak üzere her çocuğa iki doz uygulanıyor. Ayrıca, kronik karaciğer hastalığı ve pıhtılaşma bozukluğu olanlar ile risk grubunda olan birçok insanımız aşılanıyor. Daha çok yurt dışından tedarik edelin hepatit-A aşısı, artık dünya standartlarında ülkemizde de üretilecektir. Böylece, Türkiye bu aşıyı en üst standartta üreten 4’üncü ülke olacaktır.

Açılışın yaptığımız bu önemli tesisle birlikte hepatit-A aşısında yurt dışında veya yurt dışına bağımsızlığımız azalacaktır. Ayrıca, bu alanda ülkemiz ileri teknolojiye ve yetişmiş insan kaynağına kavuşacaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız bir dönemde hizmete giren KeyVac Hepatit-A Aşısı Üretim Fabrikasının bir kez daha hayırlı olmasını diliyorum.

Aklını, emeğini, birikimini ve vizyonunu Türkiye yüzyılının emrine veren siz kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Bugüne kadar yatırımlarıyla, üretimleriyle, istihdamlarıyla Türkiye’yi büyütme davamıza destek olan herkese şükranlarımı sunuyorum.

Her birinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla.