2023-2024 Su Ürünleri Av Sezonu Açılışında Yaptıkları Konuşma

31.08.2023

Sevgili İstanbullular,

Değerli Beykozlular,

Aziz Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Günün bu saatinde sizleri Beykoz’da böyle iç içe birlik, beraberlik, kardeşlik içerisinde görmek beni gerçekten çok çok mutlu etti.

Su ürünleri avcılık sezonunun açılışı vesilesiyle bir aradayız; 4,5 aylık hasret bugün sona eriyor. Karadeniz, Marmara ve Ege Deniz’inde gırgır ve trol yöntemiyle avcılık yapacak balıkçılarımızın ağları mavi sularla buluşuyor. Bu gece başlayan balıkçılık sezonunun bereketli geçmesini diliyorum. Vira bismillah, diyerek denizlere açılacak tüm kardeşlerimin ağlarının hep dolu çıkmasını Rabbimden niyaz ediyorum.

Balıkçılık sektörümüz yaklaşık 250 bin vatandaşımıza istihdam sağlıyor. Rızkını denizden kazanan kardeşlerimizin ekonomimize yaptıkları katkıları takdirde karşılıyoruz. Balıkçılık sektörüne sağladığımız destekleri en iyi sizler biliyorsunuz. Balıkçılarımızın maliyetlerini düşürmek için 2004’ten itibaren ÖTV’siz yakıt veriyoruz. Bugüne kadar toplamda 15,6 milyar lira ÖTV’siz yakıt desteğinde bulunduk.

Su ürünleri avcılarına ve üreticilerine Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri vasıtasıyla indirimli kredi sağlıyoruz. Sektörümüzü 2002’den beri toplam 23,2 milyar liralık sübvansiyonlu krediyle destekledik. Küçük ölçekli kıyı balıkçılarımızı da unutmadık, unutmuyoruz. 12 metreden küçük gemisi olan 14 binden fazla kıyı balıkçılarımıza da sahip çıkıyoruz. Bugüne kadar 313 milyon lira kıyı balıkçımıza ödeme yaptık. Asrın felaketi 6 Şubat depremlerinden sonra depremzede balıkçılarımızı kaderlerine terk etmedik.

Deprem bölgesinde balıkçılık yapan vatandaşlarımızla ilgili bir müjdeyi de bu akşam sizlerle paylaşmak istiyorum. Deprem bölgesinde yaşayan ve gelir kaybı yaşayan balıkçılarımıza destek veriyoruz. Yarın itibarıyla gemi başına 3500 ila 60 bin lira arasında desteği depremzede balıkçılarımızın hesaplarına yatırıyoruz. Ayrıca, afet bölgesi ilan edilen illerde su ürünleri yetiştiricilerimizin zayi olan balık yumurtaları, yavru, porsiyonluk ve anaç balıkları için 2 ay içerisinde destekleme ödemelerini gerçekleştireceğiz. Her iki desteğimizin de hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Aziz Kardeşlerim,

Biz, üç tarafı denizlerle çevrili, iklim ve coğrafya bakımından dünyanın en güzel ülkelerinde biriyiz. Rabbimizin ülkemize bahşettiği bu imkânı değerlendirmenin gayretindeyiz. Deniz ve su ürünlerinde her yıl ölçek ve hedef büyüterek yolumuza devam ediyoruz. Su ürünleri ihracatında 2023 hedefimiz 1 milyar dolardı, tam 4 yıl önce bu rakama ulaşmayı başardık. Geçen yıl 100’den fazla ülkeye ihracat yapan sektörümüz, 1,7 milyar doları ülke ekonomisine kazandırdı. Hedefimiz, bu yıl bir rekor daha kırmaktır.

Karadeniz’de büyütülen ve ithal somona alternatif olan Türk somonu ile Ege ve Akdeniz’de yetiştirilen levrek ve çipurayı dünyada marka haline getirdik. Yeni pazara girmesine rağmen Türk somonu çok ciddi talep gördü. Geçen yıl 312 milyon dolar olan Türk somonu ihracatını inşallah bu sene 400 milyon dolara ulaştıracağız.

Artık balıkçılarımız dünyaya açılıyor, başta Moritanya olmak üzere Afrika ülkelerinde 50 balıkçı gemimiz, binden fazla tayfayla avcılık yapıyor. Balıkçılarımız bu şekilde ülkemiz denizlerinde yıllık olarak avladıkları balık miktarının 2 katı, yani yaklaşık 600 bin ton balığı okyanuslarda avlıyor. Balıkçılarımız kurdukları balık işleme tesisleriyle hem yerel halka istihdam sağlıyorlar, hem de ülkemize milyonlarca dolar döviz kazandırıyorlar. Yurt dışındaki faaliyetleriyle kazan-kazan anlayışımızı en güzel şekilde temsil eden balıkçılarımızı tebrik ediyorum.

Aziz kardeşlerim,

Her yaştan insanımız için balık yeri doldurulamaz bir besin kaynadığıdır. Denizlerde sürdürülebilirliği sağlamak hepimizin görevidir. Tabiat hatayı ve ihmalkâr davranmayı asla affetmez. Biz denizlerimize ne kadar sahip çıkarsak, denizlerimiz de bize sahip çıkar. Denizlerimize ne kadar ihtimam gösterirsek, denizlerimiz de balığıyla ve diğer ürünleriyle bizlere hizmet eder. 2022 Ekim’inde Marmara Denizi’nde görülen müsilaj bizlere bu meselenin savsaklanmaması gerektiğini çok açık ve net göstermiştir. Müsilaj sıkıntısının baş göstermesiyle av araçları kullanılamaz hale gelmiş ve balıkçılarımız Marmara’da hatırlayın av yapmamıştı. Bu sıkıntılı durum karşısında hemen harekete geçtik, müsilajın süratle temizlenmesini sağladık, bakanlıklar, üniversiteler belediyeler ve ilgili kurumlar ile çok yönlü çalışmalar başlattık. Ve ben o dönemde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni maalesef kayıp verdik, bulamadık. Marmara Denizi’nin yüzeyindeki müsilajı kısa süre içerisinde yine biz temizledik tıpkı Haliç’i temizlediğimiz gibi; şimdi Haliç ne halde görüyorsunuz.  Ayrıca, Meclisimizde Müsilaj Araştırma Komisyonu kurduk. Bir daha müsilaj oluşmaması için el birliğiyle çalışıyoruz.

Bugüne kadar Marmara Denizi’nden avlanılan balıklarda müsilajla ilgili insan tüketimine risk oluşturacak bir veriye ulaşılmadı. Kontrol ve analizlerimiz aralıksız bir şekilde devam ediyor. Vatandaşımızın sağlıklı ve güvenilir bir şekilde balık tüketmesi için denetimlerimizi daha da artıracağız.

Yine balıkçılık ve su ürünleri sektöründeki sorunlara çözüm bulmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. Hükümet ve Meclis el ele vererek balıkçılarımızın tavsiyeleriyle sektörün sıkıntılarına çözüm yollarını geliştireceğiz.

Sözlerime burada son verirken… Vermeyeyim mi? Ama hemşehrilerim bana şimdi sarma hazırladılar, mıhlama hazırladılar, onları yemeyicek mu?

Şimdi 4,5 aylık aradan sonra yeniden açılışını yaptığımız balıkçılık sezonumuzun hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. Tarım ve Orman Bakanlığımız ile Beykoz Belediyelerimize teşekkür ediyorum. Provanız neta, dümeniniz viya, rüzgârınız kolayına, bahtınız açık olsun.

Kalın sağlıcakla diyorum.