45 Bin Öğretmen Atama Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

08.05.2023

Milli Eğitim Bakanlığımızın Değerli Mensupları,

Değerli Misafirler,

Değerli Öğretmen Adayları,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bu gurur günümüzde sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Bugün atamasını gerçekleştireceğimiz 45 bin öğretmenimizin her birini ayrı ayrı tebrik ediyorum. Görev yerlerinizde sizlere şimdiden başarılar diliyorum.

Önceki hafta 4 bin 134 engelli kardeşimizin atamasını yapmıştık. Böylece son 10 yılda toplam 12 bin 98 engelli öğretmenimizi öğrencileriyle buluşturduk. Bugün sizlerin de katılımıyla eğitim ordumuzu daha da güçlendiriyoruz.

Ülkemizde 2002 yılında yaklaşık 500 bin öğretmenimiz vardı, artık bu sayı 1 milyon 200 bine ulaştı. Böyle palavrayla, biz şu kadar öğretmen atadık, şu kadar öğretmen atayacağız filan demekle bu iş olmuyor. Tarihinde ne yaptın, ne kadar öğretmen atadınız, bunları söyleyin; yok böyle bir şey. Ama biz yaptıklarımızı söylüyoruz. Ve şu andaki mevcudun yüzde 75’inden fazlasını biz atadık. Sizlerle birlikte ataması yapılan öğretmen sayısı 800 bini buluyor. Tek kalemde Cumhuriyet tarihimizin en büyük öğretmen atamasını da bugün gerçekleştiriyoruz.

Bugün atamayla göreve başlayacak öğretmenlerimizin yaklaşık yarısı deprem bölgesindeki illerimizde vazife üstlenecek. İnşallah sizlerin de çabalarıyla, fedakârlıklarıyla bölgenin yaralarını kısa sürede saracağız. Hep söylediğim gibi, 50 bini aşkın canımızı toprağa verdiğimiz bu büyük felaketin üstesinden asrın dayanışmasıyla birlikte geleceğiz. Geride bıraktığımız üç ay içerisinde bu yönde çok önemli adımlar attık. Enkazları tamamen kaldırdık, söz verdiğimiz 837 bin çadırın yanı sıra 100 bin konteynerin kurulumunu tamamladık. Bölgede 142 bin konutun ve köy evinin inşa sürecini başlatırken, 59 bininin de bilfiil temelini attık. Allah’ın izniyle 319 bini ilk 1 sene içerisinde olmak üzere 650 bin konutu yapıp vatandaşlarımıza teslim edeceğiz. Giden canlarımızı geri getiremezsek de inşallah yıkılanın yerine çok daha iyisini, güzelini, sağlamanı ve modernini yapacağız.

Bu vesileyle depremde vefat eden öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi ve eğitim camiamızın tüm mensuplarını rahmetle yâd ediyorum. Rabbim hepsinin mekânını Cennet eylesin. Onları şehitlerimizle beraber haşreylesin diyorum. Yine bu vesileyle bölücü terör örgütünün katlettikleri başta olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimizi rahmetle, minnetle yâd ediyorum.

Ne teröre kurban verdiğimiz kahramanları, ne de depremde kaybettiğimiz öğretmenlerimizi asla ve asla unutmayacağız. Biliyorsunuz Cudi Gabar’da keşfettiğimiz günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip ülkemizin en büyük petrol kuyusuna şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın ismini verdik. Daha gencecik yaşındayken teröristlerin bizden ve sevgili öğrencilerinden kopardığı şehidimizin hatırasına sahip çıktık. Terör örgütleriyle ve arkasındaki güçlerle olan mücadelemizi de kararlılıkla sürdüreceğiz. Sınırlarımız içinde bitme noktasına getirdiğimiz terör bataklığını Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde de tamamen kurutacağız. Bunu da güvenlik güçlerimizin yanı sıra eğitim ordumuzun neferleri olan siz öğretmenlerimizin çabaları, gayretleri ve emekleriyle başaracağız.

Cehalet karanlığını ilmin ve hikmetin güneşiyle yok edeceğiz. Körpe dimağların marjinal örgütler, sapkın yapılar, fanatik akımlar, sosyal medyadan yayılan hastalıklı düşünceler tarafından iğdiş edilmesine izin vermeyeceğiz. Ailelerin bizlere emanet ettiği çocuklara, gençlere sahip çıkacağız. TEKNOFEST gençliğinin yetişmesi için hep beraber çalışacağız.

Değerli Kardeşlerim,

2002’de ilk göreve geldiğimizde eğitimi önceliklerimizin en başına yerleştireceğiz demiştik. Hamdolsun, aradan geçen 21 yıllık süre zarfında ekonomik şartlar ne olursa olsun bu sözümüze daima sadık kaldık. Eğitim dedik, sağlık dedik, adalet dedik, emniyet dedik, ulaşım dedik, enerji dedik, tarım dedik, bunlarla yola koyulduk. Hazırladığımız bütçelerin tamamında aslan payını hep eğitime ayırdık.

Eğitimde altyapı eksiklikleri giderilmeden kalitenin yakalanamayacağı gerçeğinden hareketle tarihi nitelikte pek çok adım attık. Toplam eğitim bütçemizi 651 milyar liraya yükselttik. Bakanlığımızın derslik sayısı 343 binden iki kata yakın artışla 620 bine çıkardık. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 28’den 15’e, ortaöğretimde 18’den 13’e indirerek OECD ortalamasını yakaladık. Göreve geldiğimizde 100 lise çağı öğrencisinin sadece 44’ü okula gidebiliyorken, bugün 99’u okula gidiyor; nereden nereye. Okul öncesi 5 yaşta okullaşma oranını yüzde 11 iken, yüzde 90’a yükselttik. Ortaöğretimde 100 kız evladımızın 39’u okula erişiyordu, bugün 95’i okula erişiyor. Atıl kalan köy okullarımız yeni ve modern bir anlayışla tekrar milletimizin hizmetine sunuyoruz. Sadece 1 yıl içerisinde 2670 köy yaşam merkezi açarak bu alanda çok önemli bir dönüşümü başlattık. Bu yıl 10 hanenin üzerindeki tüm köylerimizin okullarını yaşam merkezi olarak hizmete açmayı planlıyoruz.

Her öğrencimizin kitaplarını ücretsiz veriyor, ek kaynak ihtiyacını karşılıyor, 5 milyon evladımıza günlük yemek sağlıyoruz. Tam 60 yıldır gündeme getirilen Öğretmenlik Meslek Kanununu hayata geçirerek öğretmenlerimize ilave mali ve ekonomik haklar tanıdık. Buradan bir kez daha eğitimcilerimizin haklarını savunmak yerine ideolojik taassupların peşinde koşan yapılara prim vermeyen başöğretmen ve uzman öğretmenlerimizi, tüm eğitim neferlerimizi tebrik ediyorum.

Bundan sonra da tüm kamu görevlilerimizle birlikte öğretmenlerimizin de refahını ve hayat kalitesini yükseltmeye devam edeceğiz.

Sizlerin desteğiyle önümüzdeki dönemi Türkiye yüzyılı yapacak, Türkiye yüzyılını da eğitim yüzyılı haline dönüştüreceğiz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum.

Bu duygularla atamasını yaptığımız öğretmenlerimizi bir kez daha tebrik ediyor, görevlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Milli Eğitim Bakanımıza ve ekibine bu hizmetleri için teşekkür ediyorum.

Sizleri tekrar sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.