Konya Karapınar Güneş Santrali, Bozkır Barajı ve Abdülhamit Han Caddesi ile Diğer Projelerin Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

02.05.2023

Konya’yı çok seviyoruz. Konya’yla çıktık yola, Konya’yla geldik bugünlere ve bu sevmemiz, bu aşkımız aynen devam ediyor.

Konya, vefanın şehri Konya, dayanışmanın şehri Konya, milli iradenin şehri Konya, dünyada eşi bulunmayan Konya. Seni bir kez daha hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

Başkentler başkenti Konya’yı, Mevlana Hazretleri’nin şehri Konya’yı, erenlerin, velilerin, Hakk aşkıyla yanan gönüllerin şehri Konya’yı bugün bir kez daha hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Evet, Antalya’dan geliyoruz ve Antalya’da 100 bini aşkın sağ olsun dostlar vardı. Ama şimdi Konya’da aldığım rakam, resmi rakamı söylüyorum, 140 bin hamdolsun şu anda meydanda var. Bu ne aşktır ya Rabbi, bu ne aşk. Demek ki aşkınan koşan… Aşık olursan karşılığını da bulursun.

Ve şu anda şu alanı gördüğümüz zaman, eyvallah. Ve bakıyorum pankartlar yazılmış. Bak bir genç enteresan bir pankart açmış, ne diyor biliyor musunuz: “Emri dağdan alanla değil, Hakk’tan alanla yol yürünür.” Şimdi bay bay Kemal’in yanındakilerle beraber bunlar emri nereden alıyor? Kandil’deki teröristlerden alıyor, öyle mi? Biz de emri Allah’tan alıyoruz. Ve 14 Mayıs’ta emri dağdan alanları mezara gömmeye var mıyız? Buna hazır mıyız? Bundan zaten benim hiç şüphem yok. Konya buna gereken dersi inşallah 14 Mayıs’ta verecektir. Gençler bir pankart daha açmışlar: “Yedi benzemez birleşti birbiriyle, yedi metre yürünmez hiç biriyle. Yedi düvele karşı doğrudan doğru Reisle, başlasın Türkiye yüzyılı” demişler.

Kardeşlerim,

Konya’nın gözlerinin ışıltısına meftun olduğum gençlerini, eli nasırlı çalışkan çiftçilerini, ihracat ve istihdam rekoru kıran sanayicilerini, Konyalı olmanın tüm asaletini üzerinde taşıyan hanım kardeşlerimi bugün bir kez daha saygıyla selamlıyorum.

Şair ne güzel söylüyor;

“Batmayan güneşe benzer Hakk’a sevdası, Konya’nın

Erenlerin davasıdır, derdi davası Konya’nın

Toprağında ekin gibi ilim irfan başaklanır

Cahilleri kâmil eder, suyu havası Konya’nın.

Konevi’den, Mevlana’dan, nice evliyadan, pirden

Nasip alır gece gündüz bay-ü gedası Konya’nın.

Hanlar hakanlar doğuran kutlu anneler şehridir

Yüzyıllara bin yıllara sığmaz rüyası Konya’nın.”

Rabbime bizleri bir kez daha Konya’yla kavuşturduğu için hamd ediyorum. Rabbime bizleri 6 ay sonra yeniden Konyalı kardeşlerimle kucaklaştırdığı için ham ediyorum. Sevdası da, davası da, rüyası da Hakk ve hakikat olan Konya’nın siz güzel insanlarıyla beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Maşallah yine meydanlara sığmayan bir Konya görüyorum karşımda. 14 Mayıs’ta yine destan yazmaya hazırlanan bir Konya görüyorum. Bu meydanda iradesine, istikbaline ve 21 yıllık kazanımlarına sahip çıkan bir Konya görüyorum. Ahde vefanız için, aşkınız, sevdanız için her birinize şahsım, milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Mevla kardeşliğimizi muhafaza eylesin. Yol arkadaşlığımızı daim etsin diyorum.

Şimdi buradan soruyorum, hazır mıyız? Konya; 14 Mayıs’ta durmak yok, yola devam diyor muyuz? 14 Mayıs’ta doğru adımlarla yola devam diyor muyuz? 14 Mayıs’ta Türkiye yüzyılı için hemen şimdi diyor muyuz?

Selçuklu’nun Başkenti Konya’ya da bu yakışır. Sadreddin Konevi gibi, Hazreti Mevlana gibi, Şems-i Tebrizi gibi toprağını batmayan güneşlerin şereflendirdiği Konya’ya işte bu yakışır. Her bucağında ilmin, irfanın, bilgeliğin boy verdiği merhum Erbakan Hocamızın şehri Konya’ya elbette bu yakışır. Rabbim sizlerden razı olsun. Konya’nın hayır dediğinden hayır gelmez. Konya’nın evet dediğine de Allah’ın izniyle şer bulaşmaz.

İnşallah Konya, Anadolu’daki varlığımızın, birliğimizin, dirliğimizin sembolü olduğu için Türkiye yüzyılının da teminatı olacaktır. Sevgili

Konyalılar, Çok Değerli Kardeşlerim,

Biliyorsunuz 6 Şubat tarihinde asrın en büyük tabii afetlerinden birini yaşadık. Özellikle 7,6 büyüklüğündeki Elbistan depremi Konya’mızda da çok ciddi biçimde hissedildi. Depremin haberini alır almaz devletimizin tüm kurumlarıyla birlikte belediyelerimizi de harekete geçirdik.

Şimdi burada özellikle bir şeyi söylemek istiyorum; Konya Büyükşehir Belediyemiz ile ilçe belediyelerimizin ekiplerini süratle komşu illere sevk ettik. Depremde en çok yıkıma uğrayan Hatay’ı Konya’ya zimmetledik. Konyalı belediyelerimiz gerçekten gurur verici çalışmalara imza attılar. Altyapıdan üstyapıya, aşevlerinden çadır ve konteyner kent kurulumuna kadar her ihtiyaçlarında depremzedelerin yanında oldular. Muhalefetin tüm belediyelerinin yaptıklarını terazinin bir kefesine koyun, Konya’mızın bölgeye verdiği hizmetleri de diğer kefesine koyun, hepsinde de Konya çok daha ağır basacaktır. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı özellikle yattı-kalktı orayı takip etti. Belediyelerimiz, muhalefete ders verdiler, nasıl millete hizmet edilir öğrettiler. Konya, gönül belediyeciliğinin ne demek olduğunu tüm Türkiye’ye bir kez daha gösterdi.

Buradan şov ve reklam yerine, yaraları sarmanın peşinde koşan tüm belediyelerimizi tebrik ediyorum. Konya halkına da, afetzedelerimize şefkatle sahip çıktıkları için milletim adına teşekkür ediyorum. İnşallah el birliği, gönül birliği içerisinde deprem bölgesini en kısa sürede ayağa kaldıracağız. Bir taraftan afetin izlerini, diğer taraftan da milletimizi hayallerine kavuşturacak vizyon projelerini devreye almayı sürdürüyoruz.

Şimdi kardeşlerim; Karadeniz’de keşfedip, karaya çıkardığımız yerli gazımızın sevincini milletimizle paylaşmak için ilk ay ısınma dâhil konutlardaki tüm doğal gaz faturalarını ücretsiz yaptık mı?

Ayrıca, 1 yıl boyunca yine konutlardaki mutfak ve su ısıtma ihtiyaçlarına karşılık gelen miktardaki doğal gaz tüketimini faturalardan düşüyoruz. Bu müjdemizle ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesini ve kararını dün Resmi Gazete’de yayınladık. Milletimizin tüm fertlerine hayırlı, uğurlu olsun diyorum.

Şimdi bay bay Kemal, dün Zonguldak’a gitti. Zonguldak’ta benim madenci kardeşlerime yalan üstüne yalan söylüyor. Ya Zonguldak’ta, hemen orada Filyos var, Sakarya doğal gazını biz orada çıkardık bay bay Kemal. Hani çıkmayacaktı, hani nerede diyordunuz. İşte çıktı, doğal gazı yaktık, vatandaşlarımızın evlerine göndermeye başladık.

Biz söz verirsek yaparız, söz verdik ve yaptık. Donanmamızın amiral gemisi olan SİHA gemimiz TCG Anadolu’yu yine geçtiğimiz haftalarda Deniz Kuvvetlerimize teslim ettik. Milletimizin 60 yıldır umutla beklediği yerli elektrikli aracımız TOGG’un teslimatlarına başladık. Yeni Altay tankımızı testleri yapılmak üzere Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik. Dün, milli muharip uçağımız Kaan’ı hangardan çıkardık ve pist başı yaptırdık.

İzlediniz mi? Beğendiniz mi? İşte bunlar, birilerini ciddi manada ürkütüyor. İçeride korkanlar da var, su ötesinde korkanlar da var, ama en çok da Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Bestler Deresi’nde. Oradaki teröristleri gömdükçe içeride birileri de rahatsız oluyor. Ne diyor Kandil’de bir tanesi, ne diyor? Diyor ki, bakınız çok enteresan, AK Parti bizi diyor mağaralarda vurdu. Ne yapacaktık, iyi yapıyor musunuz diyecektik? Ya sen benim Mehmet’imi şehit edeceksin de biz sana güle güle mi diyeceğiz? Mehmet’imin intikamını sonuna kadar almaya devam edeceğiz.

Varsın bay bay Kemal sizlerle beraber kapalı kapılar arkasında görüşmeler yapsın ve onun yanında da malum Davutoğlu’su var, onun yanında Bebecan’ı var, Karamollaoğlu’su var ve bir tabi Meral Hanımı var, masayı bir bırakır gider, sonra tekrar gelir, tekrar gider, artık bıktık sizden, masanın altında olanlar var, yetmedi şimdi 2 tane de belediye başkanı aldılar yanlarına, onlarla beraber yola devam ediyorlar. Ama onlar Kandil’dekilerle beraber yürürken, biz de Cumhur İttifakı’yla beraber yürüyoruz.

Cumhur İttifakı olarak 14 Mayıs’a hazırlanıyor muyuz? Ana kademe, hazır mıyız? Kadınlarımız, kadın kollarımız hazır mıyız? Gençler, hazır mıyız? Allah sizlerden razı olsun. İnanıyorum ki siz sandıkları patlatacaksınız.

Ülkemizin ilk süpersonik jet uçağı Hürjet uçuşunu gerçekleştirdi. Ağır sınıf taarruz helikopterimiz Atak-2’yi ilk kez havalandırdık. Kızılelma’dan sonra Anka-3 insansız uçağımız da ilk yürüyüşünü yaptı. Bunların yanında, İMECE uydumuzun fırlatılmasından Türkiye’nin ilk uzay yolcularının belirlenmesine kadar daha birçok tarihi adım attık.

Dünyanın bir numaralı havacılık ve teknoloji festivali TEKNOFEST’i çoğu genç ne kadar kişi izledi biliyor musunuz? Dün akşam itibarıyla 2,5 milyonun üzerinde bir katılımla gerçekleştirdik. Tabii sadece bunlarla kalmadık, isterseniz 20 yılda neler yaptığımız şöyle kısaca videoyla izleyelim.

Kardeşlerim,

Türkiye’yi enerjide dışa bağımlılıktan kurtarabilmek için canla, başla çalışıyoruz. Rabbimizin ülkemize bahşettiği yeraltı, yerüstü zenginliklerini milletimizin istifadesine sunmanın derdindeyiz. Muhalefetin eleştirilerine rağmen sondaj gemilerimizi bunun için aldık, doğal gaz aramalarına bu sebeple başladık. Şu anda bizim 4 tane sondaj gemimiz var, iki tane sismik araştırma gemimiz var, artık kendimize yetiyoruz. Dışarıdan değil, sadece kendimize ait olan gemilerimiz bunlar. Akkuyu Nükleer Güç Santralini bunun için inşa ediyoruz ve şu an itibarıyla Akkuyu’da tüm ihtiyacımızın yüzde 10’unu karşılıyoruz ve bunun tabi ikinci ünitesi var, üçüncü ünitesi var, dördüncü ünitesi var. Yetmez, inşallah iktidarımızın devamıyla ikinci nükleer güç santraline de ne yapacağız, inşa edeceğiz, büyük ihtimalle bunu da Sinop’ta inşa etme durumumuz var. Zira Türkiye artık enerjide muhtaç olan değil, enerji ihraç eden olacak.

Güneş ve rüzgarın enerji sepetimizdeki payını bunun için artırıyoruz. Bugün dev bir enerji panellerinin olduğu nereye gideceğiz? Karapınar’a. Bu, kaç tane futbol sahası büyüklüğünde? Biraz sonra onları size hep anlatacağız ve o devasa enerji santralinin panellerinin olduğu yeri göreceğiz. Ve bu da nereye nasip oldu? Konya’ya.

Bor madenini kendimiz işlemeye işte bunun için önem veriyoruz.  Ülkemizin farklı yerlerinde petrol kuyularını bunun için açıyoruz. Allah’a hamdolsun attığımız tüm bu adımların olumlu neticelerini de artık tek tek alıyoruz. Her seçim öncesinde gaz buluyorlar yalanını nasıl Karadeniz gazıyla boşa çıkardıysak, enerji hamlelerimize kara çalanları da yeni müjdelerle hüsrana uğratmayı sürdüreceğiz.

Özellikle petrol konusunda etrafına bakıp da iç geçiren milletimizin bir asırlık hasretini dindirmekte kararlıyız. Daha önce petrol yok diye üzerine beton dökülen kuyulardan, terör nedeniyle terk edilmek zorunda kalınan bölgelerden hamdolsun şimdi petrol üretmeye başladık. Dünyada karada yapılan en büyük 10 keşiften birini geçen sene Türkiye olarak biz gerçekleştirdik. Ülkemizin 5-6 yıl önce yaklaşık 40 bin varil olan günlük üretimi 2 kat artışla nereye ulaştı biliyor musunuz? Günlük 80 bin varile ulaştı.

Şimdi sizlerle yeni bir müjdeyi daha paylaşmak istiyorum. Cudi, Gabar’da günlük 100 bin varil üretim kapasitesine sahip petrol bulduk. Bu ne demek biliyor musun? Ey teröristler, işte sizi o petrol kuyularına gömeceğiz, gömeceğiz. Cizre’ye 20 kilometre mesafedeki bu petrol rezervi çok yüksek kaliteye sahip, yerin 2 bin 600 metre derinliğinde bulduğumuz petrolü, bölgede açacağımız 100 kuyu ile 100 bin varillik üretim kapasitesine çıkartabileceğiz. İlk kuyudan aldığımız petrolü şimdiden işlenmek üzere rafinerilere sevk etmeye başladık.

Günlük tüketimimizin 10’da 1’ini tek başına karşılayacak bu petrol rezervinin, ülkemizin ve milletimizin hayrına olacağından şüphe var mı? Yok. Aynı bölgeden yeni müjdeler de bekliyoruz, tamam? Gabar’daki kuyumuza bölücü örgütün alçakça katlettiği şehit öğretmenimiz Aybüke Yalçın’ın adını verdik, iyi mi? Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun. Rabbim, Sevgili Habibine komşu eylesin.

Aynı bölgede daha önce keşfettiğimiz günde 9 bin varil petrol üreten diğer kuyumuza da patlayıcı uzmanı astsubayımız ah ah şehit Esma Çevik’in ismini vermiştik.

Yeni sahamız, şehit Aybüke Yalçın-1 kuyumuzun olduğu alan, inşallah ülkemizin tamamında üretilenden daha fazla petrolü tek başına sağlayacak. Böylece şimdilik günlük 180 bin varil petrol üretimiyle ülkemizin enerji bağımsızlığı yolunda yeni bir adım atmış oluyoruz.

Bakınız, artık rezervlerimizin toplam değerini bile konuşmuyoruz. Yoksa Gabar’daki yeni keşfimizin değeri 10 milyarlarca doları buluyor. Karadeniz gazımızın değeri yüzlerce milyar dolarla ifade ediliyor.

Bay bay Kemal ne diyor; Londra’daki tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş. Ula bay bay Kemal, ben ne deyirum, sen ne deyirsun. Tefecilerden 300 milyar dolar getirecekmiş. Bay bay Kemal, bak para bu işte bu, Sakarya doğal gazı, Gabar, işte para bu. Şimdi bununla beraber biz emin adımlarla yola devam ediyoruz, devam edeceğiz. Biz kaynağı tefecilerde aramıyoruz, ülkemizin kendi değerinde arıyoruz, kendi topraklarımızda arıyoruz, kendi zenginliklerimizde arıyoruz.

Tek derdimiz; yaptığımız keşiflerin ve yatırımların ülkemizin enerji bağımsızlığına katkısını en üst düzeye çıkarmak. Çünkü tıpkı savunma sanayi gibi enerji bağımsızlığı da ülkelerin ve milletlerin gerçek özgürlüğünün vazgeçilmek şartıdır. Bunun için keşfettiğimiz her enerji kaynağıyla ne kadar iftihar etsek yeridir.

Değerli Kardeşlerim,

Bu tarihi başarıda imzası olan Enerji Bakanlığımızı ve Türkiye Petrolleri’ni, mühendislerimizi, işçilerimizi özellikle tebrik ediyorum. Bu vesileyle bir kez daha bölücü alçaklar tarafından şehit edilen Aybüke Yalçın öğretmenimizi ve tüm şehitlerimizi rahmetle yâd ediyorum.

Aslında bu keşiflerle bölücü terör örgütünün neden ülkemize musallat edildiğini çok daha iyi anlıyoruz. Hani eskiden beri hep düşünürdük ya, ülkemiz sınırlarının hemen karşısında petrol fışkırırken bizim topraklarımızda niye çıkmıyor diye. Meğer ülkemiz topraklarından petrol çıkmıyor değilmiş, meğer ülkemiz topraklarından petrol çıkmaması terör örgütüyle, uluslararası petrol şirketleriyle elimiz ayağımız bağlanıyormuş. Meğer üzerinde oturduğumuz petrol sahalarından yararlanmamamız için bize oynanmadık oyun, kurulmadık tuzak bırakılmıyormuş. Gabar’daki keşiften sonra bu ülkede birilerinin niçin terörün bitmesini istemediğini çok daha iyi anlıyor muyuz?

Emperyalist güçlerin PKK’ya ve Suriye’deki uzantılarına onca silah ve parayı niçin aktardığını, ülkemizi bir terör koridoruyla niçin kuşatmak istediklerini çok daha iyi kavrıyoruz. Ortada hiçbir sebep yokken niçin birilerinin terörle mücadelede en önemli gücümüz olan İHA’ları, SİHA’ları ve bunları üreten şirketlerimizi hedef aldığını çok daha iyi anlıyoruz. Evet, ne Atatürk Havalimanı’yla ilgili tartışmalar tesadüftür, ne İHA ve SİHA’lara dokunmaktan bahsedenler masumdur, ne terör örgütü elebaşlarının bunları söyleyenlere aleni destek vermesi sebepsizdir, ne de bölücü örgütün uzantılarının il-il dolaşıp bay bay Kemal için oy dilenmesi boşuna değildir. Bunların tamamı Türkiye’yi enerji yarışının dışında bırakmak isteyenlerin hamlesinden ibarettir.

İsterseniz karşımızdaki artık 7’li mi, 9’lu mu, 11’li mi olduğu iyice karışan koalisyonun adayının kimlerle iş tuttuğuna şöyle bir bakalım, videoyu izleyelim.

Allah’ın izniyle biz bu oyuna gelmeyeceğiz. Ülkemizin enerji rekabetinin dışına itilmesine rıza göstermeyeceğiz. Milletimizin ve Kıbrıs Türklerinin hakkının yenmesine izin vermeyeceğiz. Emperyalistlerin taşeronları olan terör örgütlerinin yeraltı-yerüstü kaynaklarımızla aramıza girmesine müsaade etmeyeceğiz. Terör belasını Türkiye’nin gündeminden muhakkak çıkartacağız. Ülkemizin yeraltı ve yerüstü zenginliklerini milletimizin emrine vermemizin önüne geçecek herkesin hakkından gelecek, her engeli aşacağız. Türkiye yüzyılı işte bu müjdenin adıdır, işte bu azmin sembolüdür, işte bu mücadelenin remzidir.

Hazır mısınız?

Konya, özellikle bu mücadelede bizimle beraber misin?

Konya, bu yolda bizimle misin?

Konya, bu inşa ve ihya hareketinde bizimle misin?

Ben size inanıyorum, ben sizlere güveniyorum, evvel Allah bu sandıkları 14 Mayıs’ta patlatacağınızdan hiç şüphem yok.

Kardeşlerim,

Hepimiz bu dünyada faniyiz, yarın ne olacağımızı, neyle imtihan olacağımızı hiçbirimiz bilmiyoruz. Rabbimiz öyle buyuruyor Mülk Suresinde; “ellezî halakal mevte vel hayâte li yebluvekum eyyukum ahsenu amelâ ve huvel azî zul gafur.” Ölüm, hayat bizim için nedir? Bir imtihan vesilesidir. Bakalım hangimiz daha isabetli bir imtihanda bulunacağız? Emri Hak vaki olana kadar amacımız, milletimize aşkla hizmet etmektir.

Ve şunu unutmayalım: Nerede nasıl öleceğimiz belli değil. Biz ne makam derdindeyiz, ne siyasi ikbal, ne de koltuk peşindeyiz. Unutmayın, biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik. Bizim tek bir gayemiz vardır, o da sizlerin hayır duasını almaktır. Geride hayırla yâd edilecek eserler bırakmaktır. Konyalının şöyle yüreğinden kopan bir Allah razı olsun niyazına dünyalık hiçbir şeyi değişmeyiz. Bu hassasiyetle gece-gündüz demeden tam 21 yıldır Konya’yla birlikte tüm Türkiye’ye aşkla hizmet ediyoruz.

Konya’ya son 21 yılda 168 milyar liralık kamu yatırımı yaptık.

Eğitimde 9 bin 33 adet yeni derslik inşa ettik. İkisi devlet olmak üzere 4 yeni üniversite kazandırdık.

Gençlik ve sporda 28 bin kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Bir stadyumla birlikte 114 adet spor tesisi inşa ettik.

Sosyal yardımlarda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 8,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta 3 bin 280 yataklı 34’ü hastane olmak üzere 108 sağlık tesisi yaptık. Bunların içinde 1250 yataklı Konya Şehir Hastanemiz de var.

Çevre ve şehircilikte 28 bin 181 konut projesini hayata geçirdik. Şimdi de ilk evimle 7 bin 655 konut dahi inşa ediyor, ilk iş yerimle esnaflarımız için 500 iş yeri yapıyor, ilk arsamla 55 bin konutluk alt yapısı hazır arsa veriyoruz. Konya’daki 18 millet bahçesi projemizden 10’unu tamamladık, kalanların yapımına devam ediyoruz.

Ulaştırmada 167 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 1269 kilometreye çıkardık. Ankara-Konya ve Konya-Karaman yüksek hızlı tren hatlarını işletmeye açtık. 1 saatlik yolu yarıya düşürecek KonyaRay projemiz ve Necmettin Erbakan Üniversite, yeni yüksek hızlı tren garı, Meram raylı sistem hattıyla ilgili çalışmalar devam ediyor. Havalimanımıza yıllık 3 milyon yolcu kapasiteli terminal binası yaptık.

Tarım ve ormanda Konya’ya 25 baraj, 2 içme suyu tesisi, 76 sulama tesisi, 41 gölet, 6 yeraltı depolama tesisi ve 4 hidroelektrik santral inşa ettik. Mavi tünel projesiyle Konya’nın verimli topraklarını suyun bereketiyle buluşturduk. Sulama projelerimizle Konya’da 1,1 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilerimize yıllık 3,5 milyar liralık zirai gelir artışı sağladık. Yapımı devam eden 11 sulama tesisimiz ile toplam 721 bin dekar araziyi daha sulayacağız. Konyalı çiftçilerimize 17 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Sanayi ve teknolojide 3 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 teknokent, 2 araştırma-geliştirme merkeziyle, bir tasarım merkezi kurduk.

Tabii bu ülkede ne olup bittiğinden habersiz olan çıkıyor, organize sanayi bölgelerinde ne diyor? Teknoloji liseleri kuracağız diyor. Bunu diyen kim? Bay bay Kemal. Ya bay bay Kemal, biz ülkemizdeki tüm organize sanayi bölgelerinde mesleki eğitim okullarını zaten kurduk. Ya sen ne zaman doğru konuşmayı öğreneceksin? Mesleki eğitim merkezlerimizdeki çırak, kalfa sayısını 159 binden 1 milyon 400 bine çıkardık bay bay Kemal. Tutmuş bir de bu öğrencilere sigorta yapacağım diyor. Biz mesleki eğitimdeki öğrencilerimizin sigortasını da zaten yapıyoruz; Allah seni ıslah etsin. Üstüne bir de mesleki eğitim merkezlerindeki çıraklarımıza asgari ücretin yüzde 30’u, kalfalara yüzde 50’si oranında ücret ödüyoruz bay bay Kemal. Ne diyor Rabbimiz; onların gözleri vardır görmez, kulakları vardır işitmez, dilleri vardır konuşmaz, çünkü onların kalpleri mühürlüdür.

Kardeşlerim,

Ya bunların hiç haberi yok ya da bildikleri halde yalanla insanların kafasını karıştırmaya çalışıyorlar. Bizim sanayide ve mesleki eğitimde neler yaptığımızı en iyi oralarda çalışanlar, eğitim gören kardeşlerimiz bilir.

Enerjide Konya ve 20 ilçesine doğal gaz arzı sağlayarak, il nüfusunun yüzde 80’ini doğal gaza kavuşturduk. Bugün bu yatırım zincirimize yeni halkalar daha ilave ediyoruz.

Çevre ve şehircilikte toplam yatırım bedeli 890 milyon lira olan 17 kalem eseri hizmete açıyoruz.

Akören İlçe Entegre Hastanesi’ni, muhtarlık binalarını, Karapınar Meke Sanayi Sitesi’ndeki 171 iş yerini resmen devreye alıyoruz. Aralarında Konya Bozkır Barajı’nın da olduğu gibi 12 tarım ve sulama projesinin resmi açılışını yapıyoruz. Karayollarımızın Bozkır ve Hadim’de tamamladığı yol işlerini, Milli Eğitim Bakanlığımızın 7 farklı ilçemizde inşa ettiği okul ve pansiyonları resmen hizmete veriyoruz. Büyükşehir ile ilçe belediyelerimizin şehrimize kazandırdığı yolları, bahçeleri, sosyal tesisleri, sahaları, parkları, hizmet binalarını, mahalle ve muhtar konaklarını da bugün sizlerin istifadesine sunuyoruz.

Değerli Kardeşlerim,

Bütün bunlarla beraber böylece yatırım bedeli toplamda 6 milyar lirayı bulan 74 kalem eser, hizmet ve projenin resmi açılışını yapıyoruz. Tabii bugünkü asıl büyük yatırımımız Karapınar’da 20 bin dönümlük alanda 1 milyar dolarlık yatırımla kurduğumuz güneş enerji santralidir. Kalyon Enerji tarafından kurulan 1350 megavat gücündeki bu güneş enerjisi santrali 2 milyon kişinin yıllık elektrik ihtiyacını karşılayacak üretim yapacak. Bu tesis, dünyanın sayılı, Avrupa’nın ve ülkemizin bu alanda en büyük enerji santrali unvanına sahiptir. Birileri güneşten niçin enerji üretilmiyor diyerek her şey gibi bu konuda da cehaletini sergiliyor. Yalan rüzgarlarıyla elektrik üretebileceklerini sananların yüzleri Karapınar’a gelip bu tesisi gördüklerinde umarız biraz kızarır.

Tüm bu yatırımların şehrimize ve siz Konyalı kardeşlerime hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin inşasına vesile olan tüm bakanlıklarımızı, belediyelerimizi, firmalarımızı, çalışanlarımızı tebrik ediyorum.

Değerli kardeşlerim,

Sevgili Konyalılar,

Tüm bu hizmetlerin ve yatırım hamlelerinin devam etmesi için 14 Mayıs çok önemli, onun için çok çalışacağız değil mi? Kapı-kapı dolaşacağız değil mi? Çünkü bay bay Kemal ve ortakları yapmaya değil yıkmaya, kurmaya değil bozmaya, teşvike değil tehdit etmeye geldiklerini her fırsata söylüyor.

Ama ey Kandil, senin bayrağın yok, senin ezanın yok, senin vatanın yok; senin uzantılarını biz tanıyoruz. Bu millet Allah’ın izniyle 14 Mayıs’ta vatansız, ezansız, Kur’an’sız olanlara gereken dersi Allah’ın izniyle verecektir.

Şimdi 14 Mayıs’ta kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? 14 Mayıs’a kadar ulaşılmadık hiçbir Konyalı bırakmamaya var mıyız? 14 Mayıs’a kadar kalpleri bir kez daha fethetmeye var mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun.

Rabbim uhuvvetimizi, muhabbetimizi, yol arkadaşlığımızı daim eylesin.

Şimdi önemli bir ahit tazeleyeceğiz, hazır mıyız Konya?

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Açılışını yaptığımız eserlerin Konya’mıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımları şehrimize kazandıranları canı gönülden tebrik ediyorum. Kalyon firmasına şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

Her birinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla.