Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

28.04.2023

Sevgili Adanalılar,

Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığımızın Kıymetli Mensupları,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında 6 Şubat depremlerinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yâd ediyorum. Depremden etkilenen diğer şehirlerimizle birlikte Adana’mızın da yaralarını sarmak için gece-gündüz çalışıyoruz. İnşallah yapacağımız 650 bin yeni konutla deprem bölgesindeki şehirlerimizi 1 yıl içinde ayağa kaldıracağız. Bu kapsamda Adanalı kardeşlerimiz için de 12 bin 492 konut ve 2 bin 438’i köy evi olmak üzere 14 bin 930 yeni yuva yapıyoruz. Adana’da temelini atarak inşasına başladığımız konut sayısı 1628’i buldu. Allah’ın izniyle söz verdiğimiz gibi 1 yıl içinde Adanalı vatandaşlarımıza yeni evlerinin anahtarlarını vereceğiz.

Tabii bu arada şehrimizin diğer ihtiyaçlarını da ihmal etmiyoruz. Nitekim bugün Türkiye’nin bereketli toprakları Çukurova’nın kalbi Adana’mıza yeni bir eser daha kazandırmanın sevinciyle bir aradayız. Türkiye gibi Adana’mız da büyüdükçe, geliştikçe ulaşım başta olmak üzere her alanda yeni ihtiyaçlar ortaya çıkıyor.

Batı Akdeniz’i İç Anadolu’ya, Güneydoğu Anadolu ve GAP’a bağlayan transit trafiğin yükü de Adana’nın omuzlarındadır. Adana Çevre Yolu, adeta şehir içi yol haline geldi. Hükümet olarak bugüne kadar şehrimizin trafik yükünü azaltacak pek çok yatırımı hayata geçirdik. Bu kapsamda 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü de bugün hizmete açıyoruz. Köprümüz sıradan bir ulaşım eseri olmanın çok ötesinde özelliklere sahip. Uzunluğu 1700 metre olan 23 tabliyeden oluşan, 3’ü gidiş ve 3’ü geliş 6 şeride sahip bu köprümüzün bünyesinde iki hatlı bir demiryolu da yer alıyor.

Yeni köprümüzde günde 35 bin aracın kullandığı Seyhan Barajı Kret Yolu üzerindeki yükü kaldırıyoruz. Artık Adana’nın kuzey bölgesindeki stadyum, üniversiteler, Şehir Hastanesi ve otoyolla şehrin diğer kısımları arasındaki ulaşım çok daha kolaylaşacaktır. Yaklaşık 2 milyar 340 milyon liralık bir yatırım olan bu proje, Adana’mıza ve ülkemize vakitten ve akaryakıttan yılda 286 milyon lira tasarruf ettirecek, karbon salınımını da 4 bin tondan fazla azaltacaktır.

Köprümüzün Adana’mıza ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bu eseri şehrimize kazandıran Bakanlığımızı, kurumlarımızı, yüklenici firmaları tebrik ediyorum.

Hızlı tren hattı ve Çukurova Havalimanı başta olmak üzere halen inşası süren ulaştırma yatırımlarıyla Adana’mızı geliştirmeyi sürdüreceğiz.

Aslında yine Adana’mızda daha başka açılışları yapmayı da planlıyorduk. Bunlardan biri de, Adana’nın en önemli miraslarından 116 yıllık Milli Mensucat Fabrikasının müzeye dönüştürme çalışmalarının son etabıydı.

Ülkemizin en büyük müzesi olan bu eserin açılışını projeyi başlatan Kültür ve Turizm eski Bakanımız Ömer Çelik ile onu tamamlayan Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy yaptılar. Müzemizin de şehrimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Biz 21 yıldır bu ülkede sadece eser ve hizmet siyaseti yapmadık. Çünkü milletimiz geçmişte yaşadığı geri kalmışlık, terör, kargaşa, zulüm günlerinden bıkmıştı. Ülkemizin asırlık demokrasi ve kalkınma eksiklerini tamamlarken bir yandan da birliğimizi, beraberliği, kardeşliğimizi güçlendirmenin mücadelesini verdik.

Türkiye’nin en zengin sosyolojisine sahip şehirlerinin başında gelen Adana, kardeşliğin kıymetini çok iyi bilir. Türkiye yüzyılının eşiğindeki ülkemizin her şehri gibi Adana da artık etnik ve mezhebi ayrımcılıklardan uzak bir şekilde tüm vaktini ve enerjisini güvenli, huzurlu, müreffeh geleceği için harcamak istiyor.

Sanayinin, ticaretin, tarımın, enerjinin şehri Adana’nın üretimiyle, alın teriyle, dayanışmasıyla Türkiye yüzyılında hak ettiği yeri almak hakkıdır. Biz yaptığımız her yatırımla, kazandırdığımız her eserle, getirdiğimiz her hizmetle Adana’ya işte bu hakkını teslim etmenin gayreti içindeyiz. Allah’ına gurban Adana derken, şehrimizin işte bu ortak hayalini haykırıyoruz.

Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomi haline getirme hedefimize ancak Adana’nın desteğiyle ulaşabiliriz. Adana yürüyecek ki Türkiye yürüsün, Adana üretecek ki Türkiye üretsin, Adana güçlenecek ki Türkiye güçlensin. Ülkemizin her bir şehri de aynı hissiyatla ve gayretle Türkiye yüzyılı vizyonuna kilitlenecek ki hedefimize varabilelim.

Bu sebeple biz sadece yol yapmıyoruz, köprü kurmuyoruz, tünel açmıyoruz, baraj, sulama tesisi inşa etmiyoruz, aynı şekilde okul açmıyoruz, hastane inşa etmiyoruz, güvenliğimizi sınırların ötesinden başlatmıyoruz. Yine biz sadece fabrika açmıyoruz, otomobil, uçak, gemi, tank, ekipman, konut üretmiyoruz. Biz bütün bunlarla milletimizin asırlık hayallerini gerçeğe dönüştürecek bir büyük hamlenin, bir büyük şahlanışın temellerini atıyoruz.

Birileri, varsın yolları, köprüleri mi yiyeceğiz, desin, birileri varsın, İHA-SİHA bizi mi doyuracak, desin, birileri varsın inşaatla kalkınma mı olur, desin. Milletimiz yaptığımız her yatırımın, hayata geçirdiğimiz her eserin, getirdiğimiz her hizmetin onun güvenliği, refahı, geleceği için konmuş bir tuğla olduğunu gayet iyi biliyor.

Altyapı olmadan yatırım ve üretim olmayacağını, bunlar gerçekleşmeden istihdam, yani iş ve aş ortaya çıkmayacağını bilen milletimiz 21 yıldır bunun için bize hep destek verdi. Eğer bugün Cumhuriyetimizin ikinci asrını Türkiye yüzyılı haline getirme hayalini konuşabiliyorsak, 21 yıldır ülkemize kazandırdığımız bu altyapı sayesindedir.

Siz doğru olursanız, hakka ve hakkaniyete uygun çalışırsanız, Allah da önünüze nice yollar açıyor, önünüze nice imkânlar ve fırsatlar çıkartıyor. İşte kendi doğal gazımıza kavuştuk. Kendi ihtiyacımızı görene kadar petrole kavuşacağımız günleri de çok uzak olmayan bir tarihte inşallah hep birlikte göreceğiz.

Bu anlayışla Türkiye yüzyılı için doğru adımlarla hemen şimdi diyerek yolumuza devam ediyoruz. Milletimizin bu gayreti gördüğünden ve vakti, saati, yeri geldiğinde takdirini ona göre yapacağından en küçük bir şüphe duymuyoruz. 14 Mayıs, inanıyorum ki Cumhur İttifakı’nın milletimizle bütünleştiği ve bir zafer tarihi olduğuna inanıyorum.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Açılışını yaptığımız Adana 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün şehrimize tekrar hayırlı olmasını diliyorum, buradan sizleri ve tüm Adana’yı sevgi ile saygı ile selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.