SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü Temel Atma Töreninde Yaptığı Konuşma

24.04.2023

Teknoloji ve Sanayi Sektörünün Kıymetli Temsilcileri,

SIRO Firmasının Değerli Çalışanları,

Saygıdeğer Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Batarya Geliştirme ve Üretim Kampüsü’nün temel atma töreni vesilesiyle bugün bir aradayız.

Geçtiğimiz hafta Türkiye yüzyılı vizyonumuz, milli teknoloji hamlemiz açısından adeta bir hasat dönemiydi. Bugüne kadar ülkemize yaptığımız teknoloji altyapısı yatırımlarının, insan kaynağı yatırımlarının önemli meyvelerini tek-tek topladık. Bor madeninin katma değerini cevherden mücevhere anlayışıyla 300 kat artıracak üretim tesisimizi hizmete açtık. Türkiye’nin uzaydaki gözü olacak İMECE uydumuzu yolcu ettik. İMECE, uzaya fırlatıldıktan sonra ilk sinyali aldı. TÜBİTAK Aşı ve İlaç Geliştirme Merkezi’nin resmi açılışını yaptık. Ülkemizin yerli elektrikli lokomotifi Eskişehir 50 binin ilk hareket testini başarıyla gerçekleştirdik.

Donanmamızın amiral gemisi TCG Anadolu’yu Deniz Kuvvetlerimize gururla teslim ettik. İnsansız hava araçlarının iniş-kalkış yapabileceği TCG Anadolu, bu vasfıyla dünyanın ilk SİHA gemisidir. Böylece Ege, Doğu Akdeniz ve Karadeniz’deki haklarımızı daha güçlü savunmamızı sağlayacak çok stratejik bir savaş gemisine kavuştuk. Şu ana kadar yaklaşık 70 bini aşkın vatandaşımız TCG Anadolu’yu ziyaret etti. Son 1 hafta-10 gün içerisinde de İzmir’de demirlemek suretiyle İzmir’deki vatandaşlarımızın da ziyaretine inşallah TCG Anadolu’yu açacağız.

Savunma sanayi atılımlarımıza dün bir yenisini daha ekledik, Yeni Altay Tankımızı testleri yapılmak üzere Silahlı Kuvvetlerimize teslim ettik. Yeni Altay inşallah ordumuz için çok önemli bir güç çarpanı olarak görev yapacaktır.

Değerli Arkadaşlar,

Geçen ay gerçeğe dönüştürdüğümüz en büyük hayallerimizden biri, hiç şüphesiz Türkiye’nin otomobili TOGG’dur. TOGG, hikâyesi ve özellikleriyle asla sıradan bir araç değildir. Milli gururumuz TOGG, Türkiye’nin teknolojik gelişiminin, ekonomik kalkınmasının ve küresel saygınlığının da sembollerinden biridir. TOGG’un satışa sunulmasıyla Türkiye, giderek gelişen elektrikli araç sektöründe artık ben de varım demiştir. Yerli ve milli otomobilimizin yollara çıkmasıyla ülkemiz dünyanın en iyileriyle rekabet edebilecek bir otomobile ve markaya sahip oldu.

Son 20 yılda ülkemize kazandırdığımız her eser gibi maalesef TOGG’un üretim sürecinde de çok ciddi zorluklarla karşılaştık. Koronavirüs salgınının küresel ekonomideki olumsuz yansımalarıyla, emtia fiyatlarındaki fahiş fiyatlar veya fahiş fiyat artışları bizi de etkiledi. Rusya-Ukrayna Savaşı ile Türk ekonomisini mahvetmeye yönelik tehditleri de bunlara eklememiz gerekiyor. Bu süreçte TOGG, ilk günden itibaren haksız eleştirilerin, iftira derecesine varan bühtanların, yıpratma kampanyalarının muhatabı oldu.

Mühendislerimizin ilk yerli araç teşebbüsü Devrim Otomobilini 60 sene önce garaja hapsetmek için neler yapıldıysa, çok daha fazlası TOGG için de uygulandı. Binlerce mühendisimiz, teknisyenimiz, emekçimiz bu proje için gece-gündüz çalışırken, vatandaşlarımız bu projeyi yürekten desteklerken, birileri hep aynı yalana sarıldılar, hep aynı hezeyanları tekrarladılar. Önce çıktılar, “TOGG’un fabrikası nerede, bu inşaatı bitiremezsiniz” dediler. Sonra, “buralarda üretim bandı yok, siz bu araçları üretemezsiniz” dediler. Bu iddiaları da boşa çıkınca, bu defa “bu araç satılmaz, vatandaş bunu alamaz” dediler. TOGG, aldığı ön siparişleriyle talep rekoru kırarak bu bühtanlara en güzel cevabı verdi. Muhalefetin, “fabrikası yok” dediği TOGG’un Gemlik’teki tesislerinde her 3 dakikada bir araç üretiliyor. Bu sene 28 bin adet, 2030 senesine kadar da toplam 1 milyon adet TOGG’u sahipleriyle buluşturmayı hedefliyoruz. İnşallah 2025 yılından itibaren TOGG’u ihraç edip tüm dünyaya satacağız.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev kardeşim ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’e bir tane araç gönderdik. Diğer kardeş ülkelerden de bizi arayıp tebrik edenler, araç talep edenler oldu. Fakat ne muhalefet, ne de ülkemizdeki kimi çevreler bu olgunluğu, bu milli duruşu henüz gösteremedi. Şöyle yarım günlerini ayırıp Gemlik’e gelerek, TOGG’un fabrikasını bir kez bile ziyaret edemediler. Altında Türk mühendislerinin, işçilerinin, babayiğit iş adamlarının imzası bulunan teknoloji harikası böylesi bir araç için bırakın teşekkür etmeyi, yarım ağızla dahi olsa tebrik etmediler. Yollarda gezen TOGG araçlarına rağmen ülkemizin, milletimizin, Türk mühendislerinin bu başarısını halen görmezden geliyorlar. Varsın görmesinler. Az önce Gemlik’te deniz kenarında meydandaki 60 bin kişiye hitap etmeye giderken arabamızın önünü kesenler, karanfillerle bizi karşılayanlar, uğurlayanlar; işte bu milletin gerçek evlatlarıdır. Varsın onlar Türkiye’nin başarılarından rahatsızlık duysun. Allah’ın izniyle, aziz milletimizin de desteğiyle Cumhur İttifakı olarak Türkiye yüzyılının kilometre taşlarını döşemeyi sürdürüyoruz.

Değerli Misafirler,

Biz Türkiye’nin otomobili elektrikli olacak derken, aslında bir vizyon ortaya koyduk. Otomotiv sektöründe yaşanacak dönüşümü, dünyada yaşanan devrimi öngörerek vizyoner bir adım attık. Türkiye’yi elektrikli araçlarla birlikte şarj ve batarya teknolojilerinde de Avrupa’nın üretim üssü yapmayı hedefleyerek yola koyulduk. TOGG, bu vizyonun birinci adımıydı. Bu akıllı cihazımızı seri üretime geçirerek ülkemizin otomotiv sektöründe yenilikçi ve sürdürülebilir geleceğinin tohumlarını da serptik.

Şarj istasyonları da bu vizyonun bir başka önemli halkasıdır. Elektrikli Araçlar Hızlı Şarj İstasyonları Destek Programı kapsamında 81 ilde 1572 şarj istasyonu kurulumuna destek verdik. Ağustos 2022’de 250 adet olan hızlı şarj noktası sayısı 700 adedi aştı, AC şarj istasyonu sayısı ise 3 bine ulaştı. Bu sayılar önümüzdeki dönemde daha da artacak.

Türkiye’nin yeşil teknolojiler konusunda ilerlemesi sadece çevre açısından değil aynı zamanda ekonomik ve stratejik açıdan da önemlidir. Özellikle batarya teknolojileri alanında yapılan yatırımlar, Türkiye’nin dünyadaki yerini değiştirecek potansiyele sahiptir. Hem yerli teknolojileri geliştirerek, hem de uluslararası yatırımcıları ülkeye çekerek bu alanda söz sahibi olmayı hedefliyoruz.

İşte bugün Türkiye’nin batarya teknolojilerinde güçlü bir oyuncu olmasını temin edecek devasa bir yatırımın daha adımını atıyoruz. TOGG akıllı cihazlarının bataryalarını üretmek üzere Farasis Energy ortaklığı ile kurulan SIRO, hücre teknolojisinin ülkemizde geliştirilmesini ve üretimini gerçekleştirecektir.

SIRO, TOGG Teknoloji Kampüsü’nde batarya, modül ve paket seri üretimine zaten başlamıştı. Mart ayında TOGG’un ilk akıllı cihazı T10X’in seri imalatıyla birlikte SIRO’nun üretimi de hızlandı. Bugün inşasına başlanan tesisin devreye girmesiyle, bu kampüs 2026 yılı itibariyle batarya hücresi de dahil olmak üzere yüksek niken içerikli batarya modül ve paketleri üreten entegre bir merkez haline gelecek. Böylece Türkiye, az sayıda ülkede bulunan hücre geliştirme ve üretme yetkinliğine de sahip olacaktır. Otomotivin yanı sıra, mikro mobilite, endüstriyel uygulamalar, deniz taşıtları, yenilenebilir enerji için sabit enerji depolama uygulamalarıyla geniş bir alanda hizmet verecek.

Dünyaya gerçekleştireceği ihracat, yerli elektrikli araç üreticilerine yapacağı tedarik, geliştireceği fikri mülkiyet hakları ve nitelikli istihdamla bu tesis ülkemize çok ciddi bir ekonomik değer kazandıracak. SIRO, bu yatırımla 10 yılda milli gelire 30 milyar avronun cari açığın azaltılmasına, 10 milyar avronun üzerinde katkı sağlayacak, istihdama da 7 bin çalışanla destek verecektir.

SIRO’nun ilk etapta hedeflediği 20 gigawatt saatlik kapasiteyi yeni fırsatlarla 50 gigawatt saatin üzerine çıkarmasını bekliyoruz. Zira şu anda otomotivde yaşanan çip krizinin benzerinin gelecekte batarya konusunda çıkacağı da anlaşılıyor. SIRO, işte bu kritik dönemde hem 2030’lara kadar devam edecek arz açığını değerlendirecek, hem de TOGG üretimi için batarya arz güvenliği sağlayacak.

Hep söylediğimiz gibi, Türkiye’ye güvenen, Türk ekonomisine güvenen, bu ülkenin kalkınmasına katkı veren herkesin başımızın üstünde yeri vardır. Türkiye’ye ciddi değer katacak stratejik bir yatırım olan SIRO’yu Türkiye Cumhuriyeti olarak biz de destekliyoruz. Bu desteğimizi 30 milyar lira sabit yatırım tutarıyla ülkemizin en etkili teşviklerinden birini vererek gösterdik. Bundan sonra da yerli-yabancı ayrımı yapmadan Türk ekonomisine katkı sunan, istihdam oluşturan herkesin yanında olmayı sürdüreceğiz. Nasıl son 21 yılda tefecilerle değil işte bugün burada olduğu gibi gerçek yatırımcılarla yol yürüdüysek, inşallah gelecekte de yatırımcı dostu tavrımızı devam ettireceğiz.

Değerli Misafirler,

Milli teknoloji hamlesi rehberliğinde Türkiye’yi yeni teknolojilerin pazarı yerine üretim üssü yapmak için gece-gündüz çalışıyoruz. Türkiye, dünyanın ilk 10 ekonomisinden birisi olacaksa bunun yolu bürokrasiyi daha fazla şişmanlatmaktan değil, özel sektörün öncülüğünde bir ekosistem oluşturmaktan geçiyor. Elbette vatandaşımızın her alanda en iyi kamu hizmetini alması için kurumlarımızı daha da güçlendireceğiz. Öğretmeninden sağlıkçısına, polisinden, askerinden, mühendisine kadar hiçbir alanda boşluk bırakmayacağız, ama asıl enerjimizi, asıl mesaimizi kamunun teşvik ve destekleriyle özel sektörün büyümesine vereceğiz. Bu amaçla, devlet olarak ülkemizin altyapı ve üstyapı eksiklerini gidereceğiz; yeni yollar, tüneller, köprüler, hızlı tren hatları ve havalimanları yapacağız.

Doğal kaynaklarımızın tamamını devreye alacağız. Eğitim kalitemizi artırarak evlatlarımızın en güzel, en donanımlı şekilde yetişmelerini temin edeceğiz. Gençlerimizi ve genç girişimcilerimizi destekleyerek onların kendi işlerini kurmalarını sağlayacağız. Ülkemizin ve Türk ürünlerinin itibarını küresel ölçekte güçlendireceğiz.

Yeni ihracat pazarları bularak daha önce varlık gösteremediğimiz yerlere ulaşacağız. Şimdiye kadar ülkemize 250 milyar dolar yatırım yapan uluslararası yatırımcıları çekmek için daha fazla çaba harcayacağız. Böylece Türkiye’de kamunun himayesinde özel sektörün lokomotifinde uluslararası yatırımcıların da destekleriyle yeni bir hikaye yazacağız.

Son 21 yılda kat ettiğimiz göz kamaştıran mesafe Türkiye’nin teknoloji alanında neler yapabileceğini, neleri başarabileceğini gösteriyor. Ancak, bizim bu ülke ve gelecek nesiller için yapacaklarımız asıl şimdi başlıyor. Coğrafi konumuyla, altyapısıyla, genç nitelikli nüfusuyla, siyasi istikrarı ve güçlü liderliğiyle Türkiye çok büyük bir potansiyele sahiptir. Bu potansiyeli tam manasıyla hayata geçirmekte kararlıyız. Gençlerimize mutlu, müreffeh bir ülke bırakmakta kararlıyız. İçinde bulunduğumuz asrı milletimizin asrı yapmakta kararlıyız. Türkiye yüzyılını inşa etmekte hiç olmadığımız kadar kararlıyız.

İnşallah 14 Mayıs imtihanını da anlımızın akıyla vererek Türkiye yüzyılı vizyonumuzu inşa yolunda tarihi bir adım daha atmış olacağız. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu düşüncülerle SIRO Batarya Geliştirme ve Üretim Kampusunun şimdiden ekonomimize, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Eserin inşasına katkı verecek Sanayi Bakanlığımızdan yatırımcısına, işçisinden mühendisine kadar herkese şükranlarımı sunuyorum.

Sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.

Kalın sağlıcakla.

Evet, hazır mıyız? Biraz sonra butonlara basıyoruz. Ve şu anda herhalde ekranda temel betonunun hortumlarını görüyorsunuz, mikseri de şöyle bir görelim. Hazır mıyız? Ya Allah, Bismillah diyor butona basıyoruz.

Evet, temel betonumuz geldi, hayrolsun inşallah.

Evet, 2024’te ilk üretim başlayacak, o fabrikanın şu anda temelini atmış bulunuyoruz. Bu hayali beton değil ha, görüyorsunuz.

Kamu bankaları arabanın satışında yüzde 50’ye kadar 18 ay vadeyle kredi verecek; nasıl, iyi mi? Aynen ev alır gibi TOGG’u da bu şekilde alma imkânı doğacak.

Hayırlı olsun.