Üsküdar'da Depremzedelerle İftar Buluşması’nda Yaptıkları Konuşma

17.04.2023

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Buradan sizlerin vasıtasıyla tüm İstanbul’a, tüm Üsküdar’a selamlarımı gönderiyorum.

Üstat Yahya Kemal, Üsküdar’ı “vatanın her şehri gıptayla hatırlar” diyerek tarif ediyor. Kendisi de bir İstanbul ve Üsküdar aşığı olan merhum şairimizi Üsküdar’ın ışıklarına bakarak seslendiği şu dizeleriyle selamlıyorum:

“Kimlersiniz? Ya bağrı yanık kimselersiniz!

Yahut da her sabah uyanık kimselersiniz.!

Dünya yüzünde, bir sefer olsun, tanışmadan

Öz çehrenizle sizleri görmekteyim bu an.

Sizlersiniz bu anı ışıklarla Türk eden!

Eksilmesin şu mutlu şafaklar bu ülkeden.!

Gönlüm, dilim, kanım ve mizacımla sizdenim;

Dünya ve ahirette vatandaşlarım benim.”

Evet, kalu beladan beri kardeş olduğumuz, inşallah ebediyen de kardeş olacağımız siz Üsküdarlı vatandaşlarımın her birini hasretle selamlıyorum. Geleneksel Büyük Üsküdar İftarı’nda sizlerle beraber olmaktan memnuniyet duyuyorum. Ebedi ve ezeli kardeşliğimizin remzi olan iftar sofranızı bizimle paylaştığınız için sizlere teşekkür ediyorum.

Bu güzel Ramazan akşamında bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen Kadir Gecesi’nde gönüllerimizi buluşturan, kucaklaşmamıza vesile olan başta değerli Belediye Başkanım olmak üzere herkese şükranlarımı sunuyorum. Rabbim sevdamızı, dayanışmamızı ve kelimelerin kifayetsiz kaldığı şu muhabbetimizi daim eylesin diyorum. Artık son üç gününü idrak ettiğimiz Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyorum. Cuma günü erişeceğimiz Ramazan Bayramınızı şimdiden kutluyor, ailelerinizle, sevdiklerinizle birlikte mutlu, huzurlu bir bayram geçirmenizi Rabbimden niyaz ediyorum.

Deprem felaketiyle yüreklerimizin sarsıldığı bir dönemde karşıladığımız ve geçirdiğimiz Ramazan’ı manasına, ruhuna ve temsil ettiği değerlere uygun şekilde idrak etmeye çalışıyoruz. 6 Şubat tarihinden bu yana geçen 70 günde seçim sürecine rağmen bir an olsun deprem bölgesindeki kardeşlerimizi yalnız bırakmadık. Nitekim bu akşam iftar soframızı depremzede kardeşlerimizle birlikte paylaştık. Özellikle bu mübarek günlerde kendilerini sahipsiz hissetmemeleri için kaybettiklerinin acısıyla kalpleri burkulan depremzedelerimizin yanlarında olduk. Ramazan başından beri iftarımızı deprem mağdurlarımızla açmaya gayret ettik. Deprem konutlarının temel atma törenlerini gerçekleştirerek bu zor günlerinde onlara umut aşıladık. Hayata yeniden başlama iradelerini güçlendirdik.

Dün Şanlıurfa’yla birlikte 100 binin üzerinde deprem konutu ve köy evinin inşaat sürecini başlatmış olduk. İnşallah ilk sene 319 bin olmak üzere toplam 650 bin konutu teslim edinceye kadar bölgeden asla ayrılmayacağız.

Enkaz kaldırma çalışmalarımızda artık yavaş-yavaş sona geliyoruz. Bayrama kadar Hatay hariç diğer illerimizdeki tüm enkazı kaldırmayı hedefliyoruz. Gidenleri geri getiremesek de, bunun dışındaki tüm kayıplarımızı Allah’ın izniyle telafi etmekte kararlıyız.

Deprem turistleri, kendi sahte gündemlerinin içinde kaybolup gitseler de, biz onların izinden gitmeyeceğiz. Başkaları makam peşinde, koltuk peşinde, siyasi ikbal peşinde koşsa da, biz asla onlar gibi olmadık, olmayacağız. Bizler, zorluklarla beraber mutlaka bir kolaylığın da olduğuna iman eden, zorlukların üstesinden birlik ve beraberlik içinde gelen bir ümmetiz, bir milletiz. Bizler, emanetini taşıdığımız insanına karşı sorumluluk duygusuyla hareket eden bir Cumhur İttifakı’yız. Bizler, başta 14 milyon depremzede kardeşimiz olmak üzere 85 milyonun mesuliyetini, vebalini omuzlarında taşıyan bir Cumhur İttifakı’yız. Rabbim ömür, milletimiz de destek verdikçe inşallah bu mesuliyeti en güzel şekilde yerine getirmeye çalışacağız. İşte sizler de görüyorsunuz; icraatsız, açılışsız, ülkemize eser kazandırmadığımız bir günümüz yok.

Kardeşlerim; şu güzel Kadir Gecesinde şimdiden 14 Mayıs’a hazır mıyız? Gümbür-gümbür sandıklara gitmeye hazır mıyız? Şu mübarek gecenin feyzinden Rabbim bizleri istifade edenlerden eylesin. Öyleyse şöyle ellerimizi bir kaldıralım, hep beraber.  

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet… 

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Kalın sağlıcakla. Bayramınız mübarek olsun.