Gaziantep İslahiye Afet Koordinasyon Merkezi’nde Yaptıkları Konuşma

21.02.2023

Sayın Genel Başkan,

Sevgili İslahiyeliler,

Aziz Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sizlerin şahsında tüm İslahiyeli vatandaşlarıma öncelikle geçmiş olsun dileklerimi ifade ederken tüm ebediyete uğurladığımız kardeşlerime Allah’tan rahmet diliyorum.

Hem acınızı paylaşmak, hem de deprem sonrası yürütülen çalışmaları yerinde görmek amacıyla bugün aynı zamanda İslahiye’ye gelmiş bulunuyoruz. Bugün burada daha çok tabi sizleri dinlemek, sizlerin bu noktadaki temenni, tavsiyeleri neyse bunları öğrenmek için varız. İslahiye, Gaziantep’in ilçeleri arasında depremden en olumsuz etkilenen yerleşim birimlerimiz arasında yer alıyor. Bir tarafta Nurhak, bir tarafta burası; birisi 40 bin, birisi 60 bin nüfusa sahip ve bu iki önemli ilçemiz gerçekten büyük darbe aldı. İlçemizde bulunan 31 seyyar mutfağımız vatandaşlarımıza hizmet veriyor. Ayrıca, kumanya ve gıda paketi dağıtımları sürüyor. Elektrik ve su altyapısı konusunda herhangi bir sıkıntı kalmadı. Doğalgazla ilgili sorunları da çözüme kavuşturmak için gayret ediyoruz. Karayolu ulaşımıyla ilgili problem görülmüyor. Vatandaşlarımızın acil ihtiyaçlarını karşılarken, barınma başta olmak üzere diğer beklentilerine de çözüm üretiyoruz.

Hasar tespit çalışmalarında sona geldik. İslahiye’deki 2 bin 220 binadaki 5 bin 175 bağımsız bölümün kullanıma uygun olmadığı anlaşıldı. Önümüzdeki 2 ay içerisinde 18 bin 544’ü Gaziantep’te olmak üzere ülkemiz genelinde toplam 200 bin konutun inşasına başlıyoruz. Ayrıca, köylerimizde de 70 bin yerel dokuya uygun eviyle, ahırıyla, bahçesiyle konut yaparak hak sahiplerine teslim edeceğiz.

Şehir merkezlerimizde inşa edeceğimiz 200 bin konuttan jeoloji ve zemin etütleri tamamlanan yerlerdeki ilk sözleşmeleri imzaladık. Nurdağı’nda 456, İslahiye’de 399, Kilis merkezde 645 ve Adıyaman Kahta’da 287 olmak üzere toplam 1797 konutun inşa süreci hemen yarın başlıyor. Bu şekilde ön hazırlıkları tamamlanan her yerde süratle inşaatlara başlayacağız.

Hep söylediğim gibi, ağırına-hafifine bakmadan şehirlerimizi yeni bir anlayışla güvenli, huzurlu yerleşim yerleri haline getirmekte kararlıyız. Yani güçlendirme yapalım, şöyle yapalım-böyle yapalım; yok. Sıfırdan başlamak suretiyle hem kendimize inanacağız, kendimize güveneceğiz, hem de bu binalarda oturanlar artık özgüven içerisinde otursunlar istiyoruz. Amacımız; deprem konutları ve köy evlerini bir yıl içinde büyük ölçüde tamamlamaktır. İnşallah devlet-millet el ele vererek bu zor günlerin üstesinden geliyoruz ve geleceğiz.

Rabbim ülkemizi ve milletimizi her türlü afetten muhafaza buyursun. Rabbim bizlere ve aziz milletimize bir daha böyle acılar yaşatmasın.

Bir kez daha İslahiye’ye geçmiş olsun diyor, her birinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.