Kahramanmaraş Deprem Bölgesi’nde Yaptıkları Konuşma

20.02.2023

Aziz Milletim,

Kahramanmaraş’ın Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Sevgili Kardeşlerim,

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. Ülkemizin 6 Şubat’ta ardı ardına yaşadığı deprem felaketinden bu yana iki hafta geçti. Depremin 3’üncü günü geldiğim Kahramanmaraş’ta felaketin büyüklüğünü bizzat yerinde müşahede ettim. Yıkıntıların altındaki arama-kurtarma çalışmalarının sona erdiği, enkazın kaldırılmaya başlandığı, yardım faaliyetlerinin düzene girdiği bir dönemde tekrar Kahramanmaraş’tayız.

Her iki depremin de merkez üssü olan Kahramanmaraş, hâlâ yaralarını sarmaya devam ediyor. Milletimize ve sizlere bir kez daha geçmiş olsun diyorum. Dünyada eşi benzeri görülmemiş deprem felaketlerinin ardından Kahramanmaraş’taki arama-kurtarma, yardım ve destek faaliyetlerinde 41 binden fazla görevlimiz, üç bine yakın iş makinemiz mevut. Barınma için kurulan çadırların sayısı 40 bini, konteynerlerin sayısı üç bini, hayatını buralarda sürdüren insanlarımızın sayısı 300 bini buldu. Kamuya ait spor salonlarına, camilere, yurtlara, okullara ve diğer geçici barınma merkezlerine yerleştirilenlerin sayısı 58 bini geçti.

Şehirde tespiti tamamlanan yerlerde 25 bin binadaki 91 bin bağımsız bölümün yıkık, yıkılacak veya ağır hasırlı olduğu belirlendi. Bir başka ifadeyle, Kahramanmaraş’ın yaklaşık 3’te biri oturulamaz hale gelmiştir. Dolayısıyla az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı demeden bizler bütün bu inşaatları sıfırdan ele almak suretiyle yeniden inşa ve ihya edecek, Kahramanmaraş’ı Kahramanmaraş olarak bütün mağdur, mazlum, depremzede kardeşlerimize inşallah teslim edeceğiz. Tabii burada altyapısı kontrol edilerek, güvenliği temin edilen yerlere şu anda elektrik, doğal gaz ve su verilmeye başlandı, Şehir genelinde ulaşım birkaç noktadaki trafiği aksatmayacak çalışma haricinde sıkıntısız şekilde sağlanıyor.

Deprem bölgesinin tamamında 10 bin konteyner kurulumu tamamlandı, 65 bin konteynerin kurulumu sürüyor. Bu rakamı 100 bine çıkartacak, ihtiyaç halinde de 200 bine kadar yükseltebileceğiz. Kahramanmaraş’ta da konteyner kurulacak alanlardaki çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Kalıcı konutlarla ilgili somut adımları atma aşamasına geldik. Kahramanmaraş’ta Mart ayı içinde 45 bin 67 konutun temelini atarak inşallah inşasına başlıyoruz. Sadece Mart ayı içinde 11 ilimizde 200 bin konutun inşası için ilk adımı atıyoruz. Takip eden aylarda bu rakamı Maraş’la birlikte deprem bölgesinin tamamında ne kadar olması gerekiyorsa o seviyeye kadar çıkartacağız. İnşallah bir yıla kadar tamamı gerçekleşecek olan bu inşa ve ihya hareketimizi ben inanıyorum ki bundan önce geçirdiğimiz deprem afetlerinde nasıl gerçekleştirdiysek burada da gerçekleştireceğiz.

Yeni konutlarımız zemin artı 3 veya 4 katı geçmeyecek şekilde güvenli yerlerde inşa edilecek. Yerinde ihya edilecek yerleşim yerlerinde de bilimsellik, hızlılık ve yapıların güçlülüğü ilkelerinden asla taviz vermeyeceğiz. Ülkemizde yıllarca kentsel dönüşüm ve TOKİ projelerine karşı çıkan zihniyetin artık bu inadından vazgeçeceğine inanıyorum.

Amacımız, depremle yıkılan şehirlerimizi adeta sıfırdan inşa ederek milletimizi bir daha böyle felaketlerin acısını yaşatmamaktır.

Biraz önce Hatay’da deprem anından bugüne kadar bölgeye ve depremzedelerimize yaptığımız çalışmaları detaylıca kamuoyuyla paylaştım. Depremzedelerimiz için gerek hane bazında, gerek birey bazında, gerek işletme bazında yaptığımız her yardım, sağladığımız her destek sizlerin hakkıdır, mutlaka istifade etmelisiniz. Devletimizin gücü, milletimizin gönül zenginliği bunların hepsini karşılayabilecek güçtedir.

Buradan ise tüm Kahramanmaraşlı kardeşlerime seslenmek istiyorum; gelin Kahramanmaraş için hemen şimdi, diyerek hep birlikte bu şehre sahip çıkalım. Maraş’ı konutuyla, çarşısıyla, sanayisiyle, tarımıyla, her şeyiyle birlikte ayağa kaldıralım. Geçici barınma için nereye giderse gitsin her bir Maraşlı kardeşim önümüzdeki yılın baharında kendi memleketindeki yeni hayatına başlamış olsun, yani yeniden tekrar ayrıldığı evine, barkına, bağına dönsün diyorum.

Depremin canımızı yaktığı, canlarımızı aldığı, evlerimizi yıktığı doğrudur, ama bu afet birliğimizi, beraberliğimiz, dirliğimiz, kardeşliğimiz asla parçalayamaz, geleceğimize dair umutlarımızı asla elimizden alamaz ve inşallah da alamayacaktır.

Depremde hayatını kaybeden kardeşlerime bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ve hep birlikte sizleri birer Fatiha’ya davet ediyorum, ruhları için el Fatiha.