Afyonkarahisar-Şuhut Yolu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

02.02.2023

Afyonkarahisar’ın Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın Kıymetli Mensupları,

Değerli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Afyonkarahisar’ımız, Marmara’nın, Karadeniz’in, Akdeniz’in, ülkemizin batısından doğu ve güneydoğusuna uzanan tüm güzergâhlarının kavşak noktasıdır. Termalin, sanayinin, ticaretin, tarımın, turizmin şehri Afyonkarahisar’ımızın merkeziyle Şuhut ilçemizi buluşturan 22 kilometrelik bölünmüş yolun hayırlı olmasını diliyorum.

Bu yol projesinin şehrimize kazandırılmasında emeği geçen Bakanlığımızı, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum. Bölünmüş yolumuzu tamamladığımız bölgemizdeki yoğun trafik, inşallah artık daha konforlu, hızlı, güvenli bir şekilde işleyecek. Bundan sonra şehir merkeziyle Şuhut arasındaki seyahat 27 dakika yerine 12 dakika sürecek. Yine bu projeyle vakitten 58,5 milyon lira, akaryakıttan 18 milyon lira tasarruf sağlayacak, egzoz salınımını yıllık 2 bin 200 ton azaltacağız. Kolaylaşan ulaşımıyla bu güzergâhın, büyüyen, gelişen, kabına sığmayan Afyonkarahisar’ımıza yeni bir nefes borusu olacağına inanıyorum.

Açılışını yaptığımız her yolla 2023 yılında ülkemizin bölünmüş yol uzunluğunu 30 bin metreye çıkarma hedefimize bir adam daha yaklaşıyoruz. Bilindiği gibi, hükümete geldiğimizde ülkemizin bölünmüş yol uzunluğu sadece 6 bin 100 kilometreydi, biz 20 yılda yaklaşık 23 bin kilometre yeni yol yaparak bu rakamı 29 bin kilometreye yaklaştırdık. Hamdolsun, kara yolu yatırımlarında pek az eksiğimizin kaldığı bir döneme kavuştuk. Sadece yüksek standartlı bölünmüş yol yapmakla kalmıyor, diğer yollarımızın kalitesini de yükseltiyoruz.

Amacımız, bu ülkenin istisnasız her yerine kara yoluyla kolayca erişebilmesini sağlamaktır. Her yatırımız gibi yol projelerimizin de ülkemize çok yönlü faydası var Vatandaşlarımız bu yolları kullanarak sevdiklerine kolayca kavuşuyor, tatillerini rahatça yapıyor. Yolcu ve yük taşımacılığı yapan ağır vasıta araçlarımız hem hızlı bir şekilde, hem de çok fazla yıpranmaya maruz kalmadan gidecekleri yerlere varıyor.

Avrupa ve Asya kıtaları arasındaki ulaşımı önce Yavuz Sultan Selim Köprüsü’yle, ardından asırlık hayalimiz olan 1915 Çanakkale Köprüsü’yle hızlandırdık. İster binek, ister ticari araç olsun, tüm şoförlerimizin kabusu olan dağları tünellerle deldik, geçilmez vadileri viyadüklerle birleştirdik, azgın suları köprülerle aştık. Bugün ülkemizde başka hiçbir etkinliğe ihtiyaç duymadan sadece yaptığımız yolları, tünelleri, viyadükleri kullanarak bir yere gidip-dönmek dahi tek başına bir keyif haline gelmiştir.

Değerli Arkadaşlar,

Dikkat ederseniz anlattıklarımın hepsi ulaştırmanın kara yolu ayağıyla ilgilidir, hatta kara yolunun da sadece bölünmüş yolundan söz ediyoruz. Bunlara bir de otoyolları ilave etmemiz gerekiyor. Daha bunun şimdilik 1439 kilometreyi bulan hızlı ve yüksek hızlı demir yolu, baştan aşağı yenilediğimiz konvansiyonel hatları var. Daha bunun pek çok şehrimizde Bakanlığımızca inşa edilip işletilen metroları, raylı sistemleri var. Daha bunun lojistik merkezleri, iltisak hatları var. Daha bunun 57 ilimize yaygınlaştırdığımız havalimanları var. Daha bunun potansiyeli yüksek şehirlerimizde sürekli büyüttüğümüz, yenilerini eklediğimiz yolcu ve kargo terminalleri var. Daha bunun açtığımız devasa ticaret limanları, konteyner limanları, yat limanları, kurvaziyer limanları var.

Türkiye’ye sadece ulaştırma ve haberleşme alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımların tutarı 200 milyar doları buluyor. Bu şekilde hayata geçirdiğimiz ulaştırma projelerimiz sayesinde 81 vilayetimizi yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla buluşturduk. Sadece fiziki altyapımızı güçlendirmekle kalmadık, bu projelerimizle gönülleri ve kalpleri kavuşturduk.

Ülkemizin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar istisnasız her karışını kucaklayan, bütün bu yatırımlarımızla Cumhuriyet tarihinin en adil, hakkaniyetli, eşitlikçi, siyasi, ekonomik, sosyal altyapısını kurduk.

Eğitimden sağlığa, adaletten güvenliğe, enerjiden sanayiye her alanda artık ülkemizin tüm fertleri hayallerini gerçekleştirebilecek imkana sahiptir. Ziyaret ettiğimiz şehirlerimizde erkeği ve kadınıyla, genci ve yaşlısıyla her kesimden vatandaşımızın bu mümbit zemin üzerinde inşa ettikleri başarı hikayelerini duyduk gururlanıyoruz. Kimi fabrika kuran, kimi atölye açan, kimi teknolojiye, kimi tarıma, kimi hayvancılığa yönelen girişimcilerimiz ile buralarda çalışanların hayır dualarını işitmek tüm yorgunluğumuzu almaya yetiyor.

Ülkemize 20 yıldır eser ve hizmet siyasetiyle kazandırdığımız her yatırımı, her projeyi, milletimizin hanesine yazdırdığımız her başarıyı, Türkiye yüzyılının girizgâhı, besmelesi olarak kabul ediyoruz. Şimdi bu altyapı yüzerinde ülkemizi dünyanın ne büyük siyasi ve ekonomik güçlerinden biri haline getirmek için yeni bir hamleye hazırlanıyoruz. Türkiye yüzyılı adını verdiğimiz bu atılımı tıpkı 2023 hedeflerimiz gibi siyasi değil, milli bir vizyon olarak görüyoruz.

Küresel sistemin kökünden sarsıldığı bir dönemde, ülkemiz Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına böyle bir atılımla girmeye hiç olmadığı kadar yakındır. Hiçbir istisna yapmadan 85 milyon vatandaşımın her birine diğer tüm ayrımları, farklılıkları, rekabetleri bir kenara bırakarak bu milli vizyona sahip çıkma çağrısında bulunuyorum. Milli mücadele destanının yazılmasında büyük zafere ev sahipliği yaparak en kritik rolü üstlenen Afyonkarahisar’ın Türkiye yüzyılı destanının da öncülüğünü kimseye kaptırmayacağına inanıyorum.

Açılışını yaptığımız Afyonkarahisar-Şuhut yolunun bir kez daha şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.