Denizli Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

28.01.2023

Denizli’nin Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Sevgili Gençler,

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Kıymetli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Yaklaşık 3,5 yıllık bir aranın ardından, bir hasretin ardından bir kez daha sizlerle kucaklaşmak için yârimiz, yarenimiz, yol arkadaşımız Denizli’deyiz. Denizli’yi özlemişiz, ama yol boyu baktım ki Denizli de bizi özlemiş. Şehre ayak bastığımız andan itibaren gösterdiğiniz muhabbet, sizlerin de bizi özlediğini gösteriyor.

Denizli’ye son gelişimde sizlerle sohbet ederken, Pensilvanya ve Kandil destekli 4’lü çeteden bahsetmiştik. Baktılar 4 yetmiyor, sayıyı 6’ya çıkartıp bir masa kurdular. Masayı kurdular, ama masadan bir türlü aday çıkartmadılar. Baktılar kendileri masadan aday çıkartamıyor, bu defa bizim adaylığımıza çamur atmaya başladılar. Halbuki biz aylardır siyaset er meydanıdır, biz adayız, karşımıza kimi çıkartacaksın çıkartın, söyleyin de milletin huzurunda, er meydanında yarışalım dedik. Bir yılda bir aday çıkartmayı beceremeyenler, kendi sünepeliklerinin üzerini örtmek için şimdi istikameti başka tarafa çevirdiler. Bunca zamandır bizim adaylığımıza karşı çıkmak akıllarına gelmemiş, hep seçim sandığını işaret etmişlerdi. Ee, 4,5 yıldır Cumhurbaşkanıyız, öncesi var, aklınız neredeydi ya, niye şimdiye kadar bunları söylemediniz? Bak bak, Bay Kemal, görüversin Denizli’yi. Bak ben söylemiyorum, hanım kardeşlerim söylüyor.

Milletimizin takdiriyle, 2017 yılında kabul edilen anayasa değişikliği en küçük bir tereddüde, en küçük bir tartışmaya mahal vermeyecek kadar açıktır. Türkiye, 2018 seçimleriyle birlikte yeni bir yönetim sistemine geçti, yani bu bakımdan kronometreyi sıfırladı. Aklen de, hukuken de, fiilen de 2018’de seçilen Cumhurbaşkanı yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanıdır. Siyasi geleneğimizde kabul gören bir kavram olduğu için yeni sistemdeki devlet başkanının sıfatını Cumhurbaşkanı olarak muhafaza ettik, esasen bugüne kadar da 3-5 medya şovmeni hariç yeni yönetim sisteminin ilk Cumhurbaşkanı olduğumuza dair hiçbir itiraz yamadılar. Altılı masadakiler bir yıl sonra nasıl olduysa bir anda aydınlanma yaşamışlar, şimdiden seçim günüyle ilgili kaos senaryolarına sarılmaları kaybetme korkusunun bir kez daha yüreklerini sardığını gösteriyor. Halbuki korkmalarına hiç gerek yok, biz milli iradenin üstünlüğü dışında bir yol ve yöntem kabul etmediğimiz için bugüne kadar tüm rakiplerimizi sandıkta yendik. Hazır mısınız? 14 Mayıs’ta da zaferi sandıktan çıkarmaya hazır mıyız?

Tabii tarihleri vesayetle, darbeyle, krizle, ayak oyunlarıyla dolu olanlar milli iradenin gücüne akıl erdirmekte zorlanıyor. Bir de utanmadan çıkıp, partilerinin binasına ne yaptılar? Yeter, söz milletindir afişi asıyorlar. Rahmetli Menderes, bu sözü onların ağababalarına karşı söyleyerek milletin gönlüne girmişti. Menderes dün tek parti faşizmine yeter demişti. Biz de bugün küresel vesayet odaklarının desteğiyle aynı faşizmi tekrar hortlatma peşinde koşanlara, yeter diyoruz. Menderes dün milli iradeyi hiç sayarak masa başında ülkenin siyasi ve ekonomik kaynaklarının sömürülmesine, baskı ve zulüm düzenine ne demişti? Yeter demişti. Biz de bugün milli iradenin tercihleri yerine altılı masada çevrilen dış destekli film, fırıldaklarla siyaset mühendisliğine soyunanlara yeter diyoruz.

Milletin iradesinden umudu kesenler, masanın iradesinden ne yapıyor? Medet umuyor, vah zavallılar. Ne olacak sizin haliniz ya? Yazık yazık, hem de çok yazık. Dün sivil ve askeri vesayet düzenine, darbe ve terör ihanetlerine nasıl son verdiysek, inşallah 14 Mayıs’ta masa vesayetini sandığa gömecek, ülkemizi uzaktan yönetme hevesinde olanları hüsrana uğratacağız.

Altılı masanın etrafında yer alanların hepsini toplayın, üstüne PKK’sından FETÖ’süne tüm terör örgütlerinin gizli-açık uzantılarını koyun, yetmezse buna küresel medyasından eski istihbaratçı vesayetçi bozuntularına kadar emperyalistlerin sözcülerini de ekleyin, daha da eksik kalırsa paşa gönlünüz kimi istiyorsa onu da getirin, bakalım hepsi birden milli iradenin gücünün karşısında bunlar ne ifade edecek?

Kardeşlerim,

Bunların tamamı bir araya gelse, geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerin Türkiye yüzyılı vizyonunun yanında ne ifade eder? Hiç. Bunların cemi cümlesi de…  Tabii yol boyu, cadde boyu Denizli bugün bambaşka, onlardan izin alarak buraya geldik. Bugün rahmet de vardı, rahmet de vardı, ama buna rağmen siz şu meydanı doldurdunuz. Sordum, resmi rakam ne dedim, resmi rakam ne? 80 bin. Yol boyu olanları söylemiyorum, sadece burayı söylüyorum. Gençler, maşallahınız var. Bana her şey sizi hatırlatıyor sizi.

Şimdi istiklal ve istikbal mücadelemizde Türkiye yüzyılı iradesinin karşısında rakamın sonuna konar sıfırlar gibidir bunlar. Hiçbiri de karşımızdaki altılı masanın kifayetsizliğini, beceriksizliğini, içi boş tenekeden ibaret olduğu gerçeğini değiştirmeye kafi gelmez. Bırakın bu eski Türkiye oyunlarını da meydana çıkın meydana, zaman kaybediyorsunuz. Bırakın bu tek parti faşizmi özentisi dalavereleri de sandığa gelin sandığa. Küresel emperyalizmin vesayet aracı olma hevesinden vazgeçin de millete gidin millete. Meclisi kilitlemeye, devre dışı bırakmaya çalıştınız, yapamadınız. FETÖ’cülerin kumpaslarına alet oldunuz, başaramadınız. PKK’nın çukur eylemlerine umut bağladınız, hüsrana uğradınız. Güney sınırlarımızdaki karmaşadan bir şey çıkar mı diye beklediniz, o da olmadı. En son ekonomik tetikçilerin faiz-kur-enflasyon operasyonlarından medet umdunuz, hamdolsun o badireyi de atlattık. Amerika’sından Avrupa’sına kadar ülkemizin siyasi ve ekonomik etki alanını genişletmesinden rahatsızlık duyanların gözlerine bakıyorsunuz, ama oradan da bir şey bulamıyorsunuz. Tüm bu süreçte bakmadıkları tek yer milletin gönlüydü, milletin gözüydü, milletin beklentisiydi, milletin talepleriydi. Biz hep milletimizle birlikte yol yürüdük, en sıkıntılı anlarda bile milli iradenin gücünün üzerine güç tanımadığımızı söyledik, derdimizi sadece milletimize anlattık, desteği sadece milletimizden istedik.

Ülkemiz yeni bir süreç, yeni bir seçime doğru giderken, biz bir yandan devlet işini yürüttük, bir yandan da şehir-şehir dolaşıyoruz, milletimizle dertleşiyoruz, milletimizle kucaklaşıyoruz. Onların bir yuvarlak masanın etrafında dönüp durdukları son bir yılda biz ne yaptık biliyor musunuz? 49 il ziyareti yaparak ülkemizin yarısından fazlasını gezdik. Bununla kalmadık, 27 yurt dışı ziyaretiyle ülkemizin hak ve çıkarlarını dünyanın dört bir yanında savunan programlar gerçekleştirdik. Biz Türkiye’yi dört dolandık, dünyayı dört dolandık, onlar bir masanın çevresinde tur atmanın ötesine geçemdiler. Dün Bilecik’teydim ve gümbür-gümbür baktım Bilecik de geliyor.

Çıkmışlar bir de biz 6 kişi bir cumhurbaşkanını yöneteceğiz, o da ülkeyi yönetecek diye kabahatleriyle övünüyorlar. Maşallah, Allah nazardan saklasın. Türkiye’yi milli irade yerine kendi vesayet düzenimizle yönetmek istiyoruz dediler. Gençler, ben de sizin yanınızdayım. Dedik ki bunlara, tüm bu zırvaları bırakın. Denizli’ye bakın, şu anda sadece bu meydanda 80 bin kişi var, yoldakileri söylemiyorum, biz işte tüm bu zırvalara, tüm bu ihtiras fırtınalarına karşı ne diyoruz? Yeter diyoruz, sözün de, kararın da, geleceğin de millete ait olduğunu söylüyorum.

Şimdi hazır mısınız? Denizli’den öyle bir ses verin ki altında ve üstündekiyle masadakilerin kulakları çınlasın. Hazır mıyız? Denizli; bu vesayet heveslisi muhterislere 14 Mayıs’ta bir kez daha yeter diyor muyuz?

Denizli; ülkemize diz çöktürmek için yanıp tutuşan küresel vesayetçilere ve onların içerideki maşalarına 14 Mayıs’ta bir kez daha yeter, söz milletindir diyor muyuz? Denizli; 14 Mayıs’ta, yeter, söz de, karar da, gelecek de milletindir diyerek Türkiye yüzyılını birlikte inşa ediyor muyuz? Denizli; güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu 14 Mayıs’ta bir kez daha açıyor muyuz?

Denizli; Cumhuriyetimizin yeni asrını bir olarak, iri olarak, diri olarak, kardeş olarak, hep birlikte Türkiye olarak kucaklamaya hazır mıyız? Rabbim hepinizden razı olsun.

Kardeşlerim,

Biz 20 yıldır bu ülkede sadece eser ve hizmet siyaseti yaptık, her şehrimiz gibi Denizli’miz de bu eser ve hizmet siyasetinin en yakın şahididir. Son 20 yılda Denizli’ye 35 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık. Eğitimde 4 bin 264 adet yeni derslik inşa ettik. Gençlik ve sporda toplam 8 bin 104 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 53 adet spor tesisi kazandırdık. İcraattan bahsediyorum, laf değil, icraat. Bay Kemal, sen ne anlatacaksın Denizli’ye, söyleyeceğin bir şey var mı?

Şehrimizdeki ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza 3 milyar lira tutarında kaynakla destek olduk.

Sağlıkta 14’ü hastane olmak üzere 38 sağlık tesisini hizmete aldık. Yatak sayısı bin olan şehir hastanemizin şu anda yapımı devam ediyor.

Kardeşlerim,

Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla 11 bin 649 konut inşa ettik, şimdi de Denizli’de ilk evim projemizle 3150 konut daha inşa edecek, ilk arsam projemizle 16 bin altyapılı arsa verecek, ilk iş yerim projemizle esnafımıza 300 iş yeri yapacağız. Şehrimizde 5 bin 960 riskli yapının kentsel dönüşümünü gerçekleştirdik. Daha önce hiç olmayan 42 adet atık su arıtma tesisi yaparak belediye nüfusunun yüzde 90’ından fazlasına hizmet verir hale getirdik. Denizli’de 6 millet bahçesi projemizin birini tamamladık, 3’ünün inşası sürüyor, 2’siyle ilgili çalışmalara da yakında başlıyoruz. Ulaştırmada 65 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu toplam 442 kilometreye çakırdık. Aydın-Denizli-Antalya Otoyolunu da inşallah seneye tamamlıyoruz.

Ankara-İzmir yüksek hızlı tren projemiz kapsamında planladığımız Selçuk-Ortaklar hattının yapımına yakında başlıyoruz. Yeni bir terminal binası yaparak Çardak Havalimanımızı büyüttük. Tarım ve ormanda Denizli’ye 18 baraj, bir içme suyu tesisi, 75 sulama tesisi, 6 arazi toplulaştırma, 91 taşkın koruma tesisi, 10 gölet, 3 yeraltı depolama tesisi ve 11 hidroelektrik santrali tesisini inşa ettik.

Kardeşlerim,

Tamamladığımız projelerle Denizli’de 881 bin dekar zirai araziyi ulamaya açtık. Yapımı devam 9 tesisle 95 bin dekar araziyi suyla buluşturuyoruz. Çiftçilerimize 3,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayi ve teknolojide Denizli Makine İhtisas Organize Sanayi Bölgesini, bir teknopark, 15 araştırma-geliştirme merkezi ve 12 tasarım merkezi kurduk. Denizlili iş insanlarımıza yaklaşık 4 milyar lira tutarında prim teşviki verdik. Enerjide Denizli’mizin 14 ilçesine doğal gaz arzını sağladık.  Bugün de şehrimize kazandırdığımız güncel bedeliyle 18 milyar lirayı bulan 232 ayrı yatırımın resmi açılışını buradan gerçekleştireceğiz.

Eğitimde anaokulundan liseye, bilim merkezinden sınav merkezine 25 ayrı yatırımı resmen hizmete açıyoruz. Pamukkale Üniversitemizin fizik tedavi hastanesi ve diğer yatırımlarının resmi açılışını da buradan yapıyoruz.  Gençlik ve Spor Bakanlığımızın 2796 kişilik Pamukkale Öğrenci Yurdu ile Buldan Gençlik Merkezini hizmete alıyoruz. Sağlıkta merkez halk sağlığı laboratuvarı ile aile sağlığı merkezlerinin açılışını yapıyoruz. Ulaştırmada şehrimiz için önemli bir yatırım olan 3 milyar 400 milyon liralık maliyetle tamamladığımız Denizli Çevre Yolunun 14 kilometrelik ikinci etabı ile 2 bin 640 metrelik Honaz Tünelini hizmete açıyoruz, böylece günde 30 bin aracın geçtiği Denizli içi trafiğine rahat bir nefes aldırıyoruz. Bu tür yatırımlarla yolculuk sürelerinin kısalması, konforun ve güvenliğin artması, Denizli’mizin sanayisine, ticaretine, turizmine önemli katkılar sağlayacaktır. TOKİ’nin yaptığı Kayaköy’deki 1173 konutu, 50 dükkânı ve diğer altyapı yatırımlarını, ayrıca Tilkilik’teki 118 konutu, İnceler’deki 158 konutu resmen hizmete açıyoruz.

İller Bankamızın 2 milyar liraya yakın finansmanıyla hayata geçirilen, aralarında Pamukkale Seyir Tepesi, şehir ormanın da olduğu 39 ayrı altyapı yatırımının resmi açılışını gerçekleştiriyoruz. Devlet Su İşleri’nin tamamladığı Buldan Aktaş Barajı ve sulamasını, Honaz Ovası sulamasını, Tavas Kızılca Göledini ve sulamasını, Denizli içme suyu arıtma tesisini ve diğer yatırımları bugün resmen hizmete alıyoruz. Bugün altyapısı tamamlanan 7 ilçemizin doğal gazını da resmen veriyoruz.

Şimdi de geliyoruz Büyükşehir Belediyemizin açılışlarına. Büyükşehir Belediyemizce tamamlanan Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezimiz ile çok sayıda yol, asfaltlama, kaldırım, sosyal tesis, çevre düzenlemesi, spor tesisi, park, altyapı projesi ve diğer yatırımları buradan resmen hizmete açıyoruz.  Aynı şekilde ilçe belediyelerimizin tamamlanan yatırımlarını resmi açılışını da buradan yapıyoruz.

Tüm bu yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Denizli’mize bu yatırımları kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, yüklenici firmaları tebrik ediyorum.

Şimdi benim sizlerden ricam var, seçim sandığı önünüze geldiğinde şöyle etrafa bir bakacaksınız, ne diyeceksiniz? Durmak yok... Durmak yok...) Eyvallah.

Şimdi öyle bir haykıralım ki, tüm Türkiye duysun, hazır mıyız?

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

 Sağ olun, var olun.

Ana kademe, kadın kolları, gençler; durmak yok... Gümbür-gümbür sandığa koşacağız, tamam. Hazır mıyız?

Bu muhteşem katılımla şimdi inşallah tüm eserlerin açılışını yapıyoruz, kurdeleyi kesiyoruz, makaslar da bugünün hatırasına bizde kalıyor, ya Allah, Bismillah.