Bursa Gemlik Büyükkumla Barajı ve Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

21.01.2023

Sevgili Bursalılar,

Sevgili Gençler,

Saygıdeğer Hanımefendiler,

Kıymetli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Geçtiğimiz yıl Göçebe Oyunları vesilesiyle İznik’e, TOGG Tesisi açılışı vesilesiyle Gemlik’e gelmiştik. Bugün şöyle doya doya sizlerle hasret gidermek için bir kez daha Bursa’dayız. Maşallah, bu ihtişam Bursa’nın nereden nereye geldiğini gösteriyor. Bursa, yeniden 2023’ü şahlandırmaya hazır mı?

Size inanıyorum, size güveniyorum. Ve biliyorum ki inşallah 2023 Bursa’da farklı bir coşkuya, farklı bir heyecana vesile olacak. Osmanlı’yı beylikten cihan devletine taşıyan Bursa’nın, Türkiye’nin yüzyılının da lokomotif şehri olmaya hazırlandığını görüyorum. Her köşesi ayrı bir gönül sultanını misafir eden bu mübarek şehrin, girdiğimiz her mücadelede desteğini de, duasını da hep yanımızda bulduk. İnşallah Türkiye yüzyılını da birlikte inşa edeceğiz. Sanayinin, ticaretin, tarımın, denizin, dağın, yeşilin, huzurun, kuruluşun şehri Bursa, bizimle birlikte olduğu müddetçe Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz mesele yoktur. Rahmetli Tanpınar’ın deyimiyle, her anı güne, saati, mevsime denk bu şehre teşekkürümüzü 20 yıldır hep eserle, hizmetle, yatırımla ödedik.

Bugün de hem şehrimizi hakkı olan eser ve hizmetlere kavuşturmak, hem de sizlerle muhabbet etmek üzere Bursa’dayız. Törenimizden sonra gençlerimizle coşkulu bir buluşma gerçekleştireceğiz. Gençler, buluşmaya hazır mısınız? Ardından da Bursa Ticaret ve Sanayi Odamızın düzenlediği Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni’nde üretimiyle, istihdamıyla, ihracatıyla, ödediği vergiyle ülkemize katkı sağlayan iş insanlarımızla birlikte olacağız. Öncelikle şehri geldiğimiz andan itibaren bizleri heyecanla bağırlarına basan Bursalı kardeşlerimin her birine şükranlarımı sunuyorum.

Az önce Emniyetten rakamları alayım dedim, çünkü yol boyu yolun sağı-solu, Bursa’da ne durumdayız diye şöyle baktım ve verilen rakam şu: 120 bini bugün aştık. Maşallah, Rabbim bu coşkunuzu daim kılsın. Evet, ne diyor pankartta, “Gücüne güç katmaya geldik.” Ben de sizden güç almaya geldim. Kadim şehrin AK Kadınları yol boyu bizimle beraber oldu.

Aramızdaki bu sevgiden, bu aşktan, bu gönül bağından aldığımız güçle inşallah önce 2023 imtihanını başarıyla vereceğiz, ardından da ülkemizi dünyada hak ettiği yere çıkaracak yeni atılımlara yöneleceğiz. Şimdi açılışını yapacağımız yatırımları şöyle kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

Eğitimde anaokulundan liseye, pansiyondan spor salonuna, bina güçlendirmesinden atölyeye kadar çeşitli ilçelerimizde 127 farklı yatırımı resmen bugün açıyoruz. Bursa Uludağ ve Bursa Teknik Üniversitelerimizin tamamlanan altyapı ve binalarının resmi açılışını yapıyoruz. Mudanya Üniversitemizin de fakülte, yüksekokul, enstitü, araştırma merkezi birimlerini bu eğitim-öğretim yılında resmen faaliyete açıyoruz.

Sağlıkta çeşitli ilçelerimizde yapımı tamamlanan sağlık merkezlerimizin ve diğer tesislerin açılışını gerçekleştiriyoruz.

Adalette Bursa Bölge Adliye Mahkemesi Binası ile Orhangazi ve Gemlik Adliye Binalarının, güvenlikte Emniyet Müdürlüğümüzün çeşitli hizmet binalarının resmi açılışlarını bugün yapıyoruz.

DSİ tarafından 1 milyar 745 milyon liralık yatırımla tamamlanan 14 milyar metreküpün üzerinde su depolama kapasitesine sahip Gemlik Büyükkumla Barajı’nı da buradan resmen hizmete açıyoruz. Malum kuraklık var, soruyorlar, çare ne? Çare, işte bizim de yaptığımız gibi baraj, baraj, baraj. Eğer bu barajlarınız olmazsa kuraklıkla mücadele edemezsiniz.

TOKİ’nin, Dursunbey’in Karyağmaz Köyünün Mustafakemalpaşa ilçemize nakledilmesi için yaptığı 404 konut ve 100 ahırın, Orhangazi’de inşa edilen 292 konutun, Orhaneli’nde inşa edilen 148 konutun, Gemlik’te tamamlanan 224 konutun dönüşümünün resmi açılışını da bugün buradan yapıyoruz.

Kardeşlerim,

Tarım Bakanlığı’mızın çeşitli birimleri tarafından tamamlanan destekleme projelerinin, ayrıca çeşitli kurumlarımıza ait hizmet binalarının restorasyonlarının resmi açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz. Bursa Büyükşehir Belediyemiz güncel bedeli 4,6 milyar lirayı geçen 67 ayrı projeyi Bursa’mıza kazandırdı. Aralarında Dağyenice Doğal Yaşam Merkezi’nin, Gökdere Millet Bahçesi’nin, çok sayıda yol yapımı ve asfaltlaması, spor tesisi inşası, otopark, çevre düzenlemesi, araç alımı, arıtma tesisinin de bulunduğu bu yatırımların resmi açılışını da buradan yapıyoruz. Aynı şekilde ilçe belediyelerimizin tamamlanan yatırımlarını da resmen hizmete açıyoruz.

Bugün ayrıca, özel sektörümüzce ve şehrimize kazandırılan yatırım tutarı yaklaşık 17 milyar lirayı ve güncel rakamla 30 milyar lirayı bulan 19 bine yakın istihdam sağlayacak 128 tesisin de resmi açılışlarını gerçekleştiriyoruz. Toplam yatırım tutarları güncel rakamla 12 milyar liraya varan kamu yatırımlarıyla 30 milyar liraya ulaşan özel sektör yatırımlarının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kimi ilave, kimi yeni yatırım olarak hayata geçirilen projelerin sahiplerine baktığımızda hemen tamamının ülkemizin gurur abidesi şirketleri olduğunu görüyoruz. Şehrimizin tüm bu yatırımlara kavuşmasına vesile olan bakanlıklarımıza, kurumlarımıza, belediyelerimize, hayırseverlerimize, iş dünyamıza teşekkür ediyorum.

Yine buradan temellerini attığımız çeşitli bakanlıklarımız ile Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizce yapılacak 14 milyar lira tutarındaki yeni yatırımın da şimdiden şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Kardeşlerim; elbette Bursa’ya yaptıklarımız sadece bunlardan ibaret değil. Son 20 yılda Bursa’ya toplamda ne kadar kamu yatırımı yaptık biliyor musunuz? 80 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık.

Eğitimde 10 bin 376 adet yeni derslik inşa ettik. Bursa’ya ikinci devlet üniversitesi olarak Bursa Teknik Üniversitesi’ni kurduk.

Gençlik ve sporda 8071 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları kazandırdık. 43 bin seyirci kapasiteli bir stadyumu biz yaptık. Toplam 72 adet spor tesisi kurduk.

Sosyal yardımlarda Bursalı ihtiyaç sahibi kardeşlerimize toplam 7,2 milyar lira tutarında kaynak aktardık.

Sağlıkta aralarında Şehir Hastanemizin de yer aldığı toplamda 3 bin 674 yataklı 28 hastane ile birlikte 86 adet sağlık tesisi yaptık.

Durmak yok…  Maşallah.

Toplam 750 yataklı Çekirge Ali Osman Sönmez Devlet Hastanemizle birlikte üç sağlık tesisimizin yapımı devam ediyor.

Çevre ve şehircilikte TOKİ eliyle Bursa’da toplam 25 bin 569 konut projesini hayata geçirdik. İlk Evim Projemizle şehrimizde 8 bin 650 konut daha inşa edecek, İlk Arsam kapsamında 13 bin altyapısı hazır arsayı, İlk İşyerim çerçevesinde de Yıldırım’da 500 işyerini sizlere sunacağız. Bursa’da riskli yapı olarak belirlediğimiz 14 bin 292 bağımsız bölümün dönüşümünü gerçekleştirdik. Toplam 17 farklı alanda kentsel dönüşüm çalışmalarımıza devam ediyor.

Şehirlerimize ruhunu veren tarihi şehir meydanlarımızı “tarihe vefa, geçmişe saygı” diyerek ihya ediyoruz. Osmanlı’nın ilk başkenti Bursa’daki Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi de eski ihtişamına kavuşturma gayreti içerisinde olduğumuz yadigârlarımızın başında geliyor. Hanlar Bölgesinde yürüttüğümüz projeyle ecdadımızın aziz hatıralarını koruyor, Bursa’nın tarihi siluetini adeta şehrin kalbini yeniden gün yüzüne çıkarıyoruz. Biliyorsunuz, Bursalı kardeşlerimizin… Gençler, kızlar sizi solladı. Onlardaki coşkuya bak, size bak. Maşallah.

Bursalı kardeşlerimizin hayalini gerçekleştirmek için kamulaştırma çalışmalarımızla projeyi başlatmıştık. Tarihi bölgeye zarar veren Zafer Plaza’nın ek binasıyla beraber toplam 38 binayı yıktık, bölgeyi temizledik. Şu anda etrafını tamamen açtığımız Ulu Cami çevresine 500 milyon liralık yatırım yapıyoruz. Ulu Cami ile Hanlar Bölgesi arasındaki bağlantıyı güçlendirecek bu projeyle birlikte Bursa’ya 3 yeni meydan, yeşil alanlar, 12 bin 500 metrekarelik yeraltı kapalı otoparkı kazandırıyoruz. Hanlar Bölgesi bünyesindeki 14 han, 1 bedesten, 13 açık çarşı, 18 üstü örtülü ve kapalı çarşı, 4 pazar yeri, 21 cami, 177 sivil mimarlık örneği yapı, 1 okul ve 3 türbesiyle adeta bir açık hava müzesi olacak. Bölgeye gelenler kendilerini inşallah şiirlerden hatırladığımız o eski zamanlarda bulacaklar.

Ayrıca, Bursa’da 11 adet millet bahçesi projemizden 4’ünü tamamlamıştık, 1’ini bugün açıyoruz, 3’ünün yapımına devam ediyoruz, projelendirme çalışmaları sürüyor.

Ulaştırmada Bursa’nın bölünmüş yol uzunluğunu 601 kilometreye çıkardık. İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolunun önemli bir kısmı şehrimizden geçiyor. Daha önce Körfez’i dolanmak için aracıyla ve feribotla saatler harcayan Bursalı kardeşlerim, artık dakikalar içinde karşıya geçebiliyor. Böylece Bursa’dan İstanbul’a 1 saatte, İzmir’e 3,5 saatte, Eskişehir’e 2,5 saatte varılabiliyor.

Otoyol yanında Orhangazi-İznik Yolu ve İznik Çevreyolunu, Yenişehir-Bilecik-Osmaneli Yolunu, Mudanya-Bursa-Gemlik Yolunu, Keles-Domaniç Yolu ve Keles Çevreyolunu tamamladık. Bursa Çevre Otoyolu doğu kesimindeki onarım çalışmalarıyla Demirtaş Organize Sanayi kavşağını bu yıl bitiriyoruz.

Bandırma-Bursa-Osmaneli Hızlı Tren Hattı’nı 2025 yılında hizmete açmayı planlıyoruz.

Fiziki gerçekleşmesi yüzde 40’ı bulan metro projemizi de inşallah yılsonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz.

Tarım ve ormanda Bursa’ya 22 baraj, 2 içme suyu tesisi, 45 sulama tesisi, 4 arazi toplulaştırma, 20 taşkın koruma tesisi, 17 gölet, 6 yeraltı depolama tesisi ve 12 hidroelektrik santral tesisi inşa ettik.

Toplam 152 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacak 6 barajın inşaatı sürüyor. Yaptığımız sulama projeleriyle Bursa’da 561 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.

Bursalı çiftçilerimize toplam 2,3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Sanayi ve teknolojide Türkiye’nin otomobili TOGG’a ev sahipliği yapan Bursa’ya 8 yeni organize sanayi bölgesi, 3 endüstri bölgesi, 2 teknokent, 129 araştırma-geliştirme merkezi, 30 tasarım merkezi kurduk.

Bursalı iş insanlarımıza toplam 17,3 milyar lira tutarında prim desteği sağladık.

Hayata geçirmekte olduğumuz Bursa Teknoloji Organize Sanayi Bölgesi, şehrimizin bu alandaki marka değerini yükseltecek, istihdamı ve ihracatı arttıracaktır.

Enerjide ilimizdeki doğal gaz abone sayısını 1 milyon 30 binin üzerine çıkardık.

Şimdi size bir müjde vereyim; Uludağ Alan Başkanlığını kurarak ülkemizin bu önemli tabiat ve turizm merkezinin hak ettiği ihtimamla korunmasını, değerlendirilmesini sağladık.

Geçtiğimiz yıl Türk dünyası kültür başkenti unvanını başarıyla temsil eden, Dünya Göçebe Oyunları’na ev sahipliği yapan Bursa’mız, bu vesileyle ismini bir kez daha dünyaya duyurmuştur.

Tek-tek saymaya kalksak saatlerin, günlerin yetmeyeceği eser ve hizmetlerimizi özetlemek bile epeyce vakit alıyor. İnşallah önümüzdeki dönem Bursa’mızı Türkiye yüzyılının parlayan yıldızı haline getirecek yeni yatırımlarla, yeni eserlerle, yeni hizmetlerle sizinle birlikte olmayı sürdüreceğiz, ama burada beraberce çok çalışmamız lazım.

Şimdi gelin, öyle bir ses verin ki Marmara’nın ta karşı kıyılarından bile duyulsun. Hazır mıyız? Bursa, Türkiye yüzyılını birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Bursa, güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu sandıkta bir kez daha açmaya hazır mıyız? Bursa, dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride maşalarının heveslerini kursaklarında bırakmaya hazır mıyız? Bursa, Cumhuriyet’imizin yeni asrını bir olarak, diri olarak, iri olarak, kardeş olarak, Türkiye olarak hep birlikte kucaklamaya hazır mıyız?

Rabbim sizlerden razı olsun.

Şimdi büyük bir coşkuyla Bursa’dan Türkiye’ye seslenelim. Şöyle kaldırın bakalım elleri. Büyük bir coşkuyla.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet.

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Rabbim yar, yardımcımız olsun.

Ana Kademe; durmak yok, sandıklar patlayacak.

Kadın Kollarımız; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız?

Gençler; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız?

Durmuyoruz değil mi?

Çok çalışacağız.

Sağ olun, var olun.

Bay Kemal yanında birileriyle metroya binmiş. Ne diyor? Paris’te bile yok diyor. Ya biz bunları çoktan geçtik. Sen Marmaray’ı gördün mü, Avrasya’yı gördün mü, öbür tarafta şu anda bizim Pendik’teki yaptığımız metroları gördün mü, Ümraniye’yi gördün mü? Şimdi yarın Kâğıthane-İGA buranın açılışını yapıyoruz ve uzunluğu ne kadar biliyor musun Bay Kemal? 34 kilometre. Ama bizimki öyle Paris-maris falan dinlemez. Bizimki İstanbul metrosu. Ve bunlarla biz dünyaya örnek olduk, hala oluyoruz. Ama alışacaklar. Benim milletim takdir etsin yeter.

Bunlar ne yapıyor? Bunlar gidiyorlar, Sancaktepe’deki açtığımız metroyla ilgili ne yazık ki ah ah o tüpleri hafriyatla dolduruyorlar, bunların yaptığı iş bu.

Yarın izleyin bizi, yarın Kâğıthane-İstanbul Havalimanı, buranın inşallah metronun açılışını yapacağız, muhakkak izleyin, tamam?