Muğla Fethiye’de Halka Hitapları

14.01.2023

Sevgili Fethiyeliler,

Muğla’nın Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Fethiye’nin bizim gönlümüzde ayrı bir yeri var. Muğla ziyaretlerimizde mutlaka Fethiye’ye de gelip sizlerle hasbihal etmeye gayret ediyoruz.

Biraz önce Muğla’da hem vatandaşlarımızla kucaklaştık, hem yüzlerce yatırımın resmi açılışlarını gerçekleştirdik, hem de muhtarlarımız ve oda başkanlarımızla bir araya gelip hasbihal ettik, şimdi de Fethiye’de sizlerle birlikteyiz. Sizlerin sevgisini ve coşkusunu görünce, önce buradan kısa bir selamlama yapmak istedik, biraz sonra da gençlerimizle ülkemizin bugününe ve yarınına dair hayallerimizi paylaşacağımız bir sohbetimiz olacak. Bizleri Muğla’ya geldiğimiz andan itibaren bağırlarına basan tüm vatandaşlarıma, özelliklede sizler şükranlarımı sunuyorum.

Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin diyorum

Her fırsatta ifade ettiğim gibi, Türkiye’nin en büyük gücü, milletimizin zorluklar karşısında gösterdiği o dirayetli duruşu ve mücadele azmidir. Bin yıl önce Anadolu’yu bu şekilde biz vatan yaptık. Bir asır önce milli mücadeleyi böyle kazandık. Son 20 yıldır tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini böyle gerçekleştirdik. Teröristlerden darbecilere istiklalimize göz diken herkesi böyle hüsrana uğrattık. Gabar’da, Cudi’de, Tendürek’te, Beslerderesi’nde teröristleri inlerinde bu şekilde hamdolsun yok ettik. İnşallah şimdi de aynı anlayışla Türkiye yüzyılı vizyonunu hayata geçireceğiz. Ülkemize durmak yok, yola devam anlayışıyla her alanda asırlık eser ve hizmetler kazandırırken, sadece Allah’ın yardımına ve milletimizin bu desteğine güvendik.

Ben bugün Fethiye’yi bir başka görüyorum, bir başka coşku var bugün Fethiye’de. Bugüne kadar yaptığımız tüm eser ve hizmetleri sadece bir başlangıç olarak kabul ediyoruz.

Sevgili Kardeşlerim,

Asıl hedefimiz, bu altyapı üzerinde çok daha büyük hayallerimizi inşa etmektir. Adına Türkiye yüzyılı vizyonu dediğimiz bu kutlu mücadelede desteği yine sizlerden bekliyoruz. Artık sandık önümüze geliyor, hazır mıyız? Artık Fethiye’de, Muğla’da sandıkları patlatmaya var mıyız?

Görüyorsunuz dünya krizden krize savruluyor, salgındı, savaştı derken ardı arkası kesilmeyen sarsıntılarla küresel siyaset ve ekonomi sistemi temellerinden çatırdıyor. Türkiye olarak biz bu muhataralı dönemde sadece ayakta kalmakla yetinmiyor, daha büyük hedeflere yürüyoruz. Yaşadığımız hiçbir sıkıntı bu büyük katılımın ve bu büyük atılımın sonunda elde edeceğimiz kazançla mukayese edilmez. Üstelik biz her dönem olduğu gibi salgından beri bilhassa da enflasyonun yol açtığı hayat pahalılığı sürecinde hep milletimizin yanında yer aldık. Asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar tüm çalışanlarımızın gelirlerinde yaptığımız yüksek oranlı artışlarla bunu gösterdik. İstihdamı tarihimizin en yüksek seviyesine çıkardık. Üretimi, ihracatı, turizmi, esnaf ve sanatkarı, çiftçimizi hiçbir zaman yalnız bırakmadık. Sosyal yardımların yelpazesini genişleterek hiçbir vatandaşımızı kimsesiz bırakmadık, kendi kaderine terk etmedik.

Türkiye’nin yıldızı her geçen gün daha da parlıyor, önündeki fırsatlar her geçen gün daha büyük kazanca dönüşüyor. Elbette rakiplerimiz, hasımlarımız, düşmanlarımız da boş durmuyor, yaptığımız anlaşmaları bozmak, elde ettiğimiz kazanımları elimizden almak için her yolu deniyorlar, maalesef içeriden birileri de bunların değirmenine su taşıyor, halbuki milli meseleler siyaset üstüdür, öyle olmalıdır. Akdeniz’de, Ege’de, Karadeniz’de kazanımlar sağlamışsak, buna istisnasız hep birlikte sahip çıkmalıyız. Yatırımda, üretimde, ihracatta, turizmde işler iyi gidiyorsa, buna istisnasız hep birlikte sevinmeliyiz.

Kardeşlerim,

Göreve geldiğimiz zaman savunma sanayinde yerlilik neydi? Yüzde 20. Şimdi ne oldu? Yüzde 80, bak nereden nereye geldik. Artık İHA’larımızı yapıyor muyuz? SİHA’larımızı yapıyor muyuz? Akıncı’mızı yapıyor muyuz? Ama hepsinden öte bir de şimdi bir başkasını yaptık, ne o? Kızılelma’mız da şu anda var mı? Ve seri üretimine de başladıktan sonra bunlar F-16’ın taşıdığı bombayı taşıyacak. Ve bütün bunlarla beraber Yunan ne diyor şimdi, bu çılgın Türkler ne yapıyor? Şu anda İzmir’den denemeler yapıldı ve oradan atılacak olan bir füze bunları ürkütmeye başladı. Ben de diyorum ki, “Ey Yunan, bak sen uslu durduğun müddetçe bizim seninle işimiz yok, yeter ki usludur. Şu anda 565 kilometre, yetmez bunu şimdi 1000 kilometreye çıkartacağız. TOGG’u yaptık mı? Yaptık, artık caddelerimizde kendi otomobilimizi göreceğiz. Savunma sanayimiz güçleniyor. Terör örgütleri eziliyor, ülkemize tepeden bakanların süngüleri düşüyorsa, buna istisnasız hep birlikte destek vermeliyiz.

Lafı hiç uzatmaya gerek yok; sizler kimlerin ülkenin kazanımlarından gurur duyduğunu, kimlerin karalar bağladığını gayet iyi biliyorsunuz. Bir masa etrafında toplanıp-toplanıp dağılanların kendi hırslarını tatmin etmek, kendi ihtiraslarını dayatmak dışında ülkeye ve millete hayrı olmadığını sizler gayet iyi biliyorsunuz.

İnşallah 2023’ü Cumhuriyetimizin 100. Yıl Dönümü olmanın ötesinde Türkiye yüzyılının başlangıcına sizlerle beraber çevirmeye var mıyız? Bunun için 2023 seçimlerinde iradenize, oyunuza, sandığınıza sıkı sahip çıkmanızı istiyorum.  Rahmetli Menderes’in 14 Mayıs 1950’de, yeter, söz milletindir diyerek açtığı yolu 2023’te, yeter, söz de, karar da milletindir diyerek menziline beraber ulaştıracağız.

Şimdi Fethiye’den öyle bir ses verin ki etrafındakiler ve altındakilerle masanın ayakları titresin, hazır mıyız?

Yeter, söz de, karar da milletindir.

Yeter, vesayet hevesi son bulsun.

Yeter, Türkiye yüzyılı başlasın.

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Rabbim hepinizden razı olsun.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.