Erzurum Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

24.12.2022

Sevgili Erzurumlular,

Değerli Hanımefendiler,

Sevgili Gençler,

Yaklaşık 1,5 yıllık aranın ardından sizleri bayağı özlemişim, ama görüyorum ki sizler de bu kardeşini bayağı özlemişsiniz. Sizleri bir kez daha en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum.

“Dedim, Erzurum adında bir yer vardır.

Dediler, şimdi orada kar vardır.

Dedim, kar varsa içinde yar da vardır.

Dediler, yar yoksa orada durmak akla ziyandır.”

Evet, bugün yar dolu, yaren dolu, adam gibi adam, insan gibi insan dolu Erzurum’la bir kez daha kucaklaşmanın bahtiyarlığı içindeyiz.

Elhamdülillah biliyorsunuz Erzurum Malazgirt’ten de önce 1048 yılındaki Pasinler Zaferi’yle Anadolu’yu ebedi yurdumuz haline getiren yolu açmıştır. Alvarlı Efe’nin ifadesiyle, “Erzurum, kilidi mülki İslam’dır.” Geçtiğimiz asırda milletimizin istiklalini ve istikbalini kefensiz toprağa düşen binlerce şehidin omuzlarında yeniden yükselten de yine bu şehirdir, Erzurum’dur. Bu aziz şehrin insanları Türk’üyle, Kürt’üyle, Çerkez’iyle, her kökenden, her meşrepten insanıyla, İspirlisiyle, Karayazılısıyla, Dadaş sıfatını bileklerinin hakkı, yüreklerinin cesaretiyle kazanmıştır.

Cumhuriyetimizin ilk asrının Doğa Anadolu’muzdaki lokomotifi Erzurum’u Türkiye yüzyılında kuzeyden güneye, doğudan batıya, Karadeniz’den Kafkasya’ya tüm bölgenin parlayan yıldızı getirmek istiyoruz. Şu ihtişam her şeyi çok açık, net ortaya koyuyor. Sadece bunu izlemekle kalmıyor, gereğini de yerine getiriyoruz.

Biliyorsunuz her devirde, bugün de birileri akıllarına geleni söylemeyi siyaset, her kulaklarına üfleneni proje sanıyor. Biz ise 20 yıldır her sözümüzü tutmuş, her vaadimizi yerine getirmiş, her vizyonumuzu hayata geçirmiş, her projemizi inşa etmiş bir kadroyuz. Bizde yalan yok, bizde hakikat var, bu anlayışla geçtiğimiz 20 yılda asırlık demokrasi ve kalkınma atılımlarına imza attık. Eser ve hizmet siyasetiyle ülkemizin tüm şehirleriyle birlikte Erzurum’un da altyapı eksiklerini giderdik, hak ve özgürlük hayallerini gerçekleştirdik. Bugün de hem sizlerle hasret gidermek, hem de yapımı tamamlanan projelerimizin resmi açılışını yapmak için huzurlarınıza geldik, Erzurum’a geldik.

Kardeşlerim,

İspir-Rize yolu, Karadeniz limanlarıyla Erzurum arasındaki bağlantıyı sağlayan önemli ulaşım projelerinden biridir. Yaklaşık 20 kilometrelik bu yolu üzerindeki toplam uzunluğu 1,5 kilometreye yaklaşan 3 ayrı tünelle ve bir köprüyle birlikte bugün resmen hizmete açıyoruz. Erzurum’a bu yakışır, İspir’e bu yakışır, Rize’ye bu yakışır. Bir ucu da nereye, Ovit Tüneline uzanan toplam yatırım tutarı 1 milyar 350 milyon lira olan bu proje sayesinde güzergah üzerinde yaz-kış kesintisiz, güvenli, konforlu araç trafiği işleyebilecek, çok daha huzurlu olacaksınız, çok daha rahat olacaksınız.

İnşası süren Kırık ve Dallıkavak tünellerinin bitmesiyle Erzurum’la birlikte ülkemiz için de hayati önem taşıyan bu projeyi tümüyle tamamlayacağız.

Maşallah, uçaklar ellerinizde, Kızılelma’yı almışsınız ve Kızılelma’yla beraber uçuyorsunuz.

Erzurum’un kışı ve soğu meşhur olabilir, ama bizim de ülkemizin dört bir yanını sarıp sarmaladığımız neyimiz var? Doğal gaz hatlarımız var. Bugün Olur, Tekman, Çat ve Karayazı ilçelerimizi de doğal gazla buluşturuyoruz. Böylece Erzurum’un 20 ilçesinin 19’u doğal gazın rahatlığına ve ekonomikliğine kavuşuyor. Sadece Erzurum’da yaptığımız doğal gaz yatırımları değerli kardeşlerim, yaklaşık 4 milyar lirayı geçiyor.

Karadeniz’de keşfettiğimiz gazı milli sistemimize bağlamak için gece-gündüz çalışıyoruz. İnşallah Pazartesi günü bu konuda yeni müjdeleri milletimizle paylaşacağız. Aynı şekilde Karadeniz gazını kullanıma sunduktan sonra da milletimize vereceğimiz yeni müjdeler olacak. Hep söylediğim gibi, Türkiye’nin imkânlarını milletimizin her kesimine sunarak adım adım refahımızı yükseltecek, güvenliğimizi güçlendirerek huzurlu bir geleceği hep birlikte inşa edeceğiz.

Bugün resmi açılışını yapacağımız projelerden biri de Çat ilçemizdeki 261 adet afet konutu ve müştemilatıdır.

Değerli Kardeşlerim,

Büyükşehir Belediyemizin 2 bin 816 konutu ve 418 iş yerini kapsayan kentsel dönüşüm projeleriyle Erzurum Kalesi tarihi kültür yolu projesinin resmi açılışını da bugün buradan yapıyoruz. Biliyorsunuz İstanbul ve Ankara’da başlattığımız yurt içinde ve yurt dışında büyük ilgi gören kültür yolu festivallerini Anadolu’ya da yayıyoruz. Önümüzdeki yıl 10 ilde yapılacak kültür yolu festivallerinden birinin adresi de neresi? Ülkemizin önemli bir markası olma yolunda hızla ilerleyen kültür yolu festivaline Erzurum’un coşkuyla sahip çıkacağına inanıyorum. Erzurum’un son dönemde elde ettiği bir diğer başarı da Ekonomik İş Birliği Teşkilatı’nın 2025 yılı turizm başkentliğine seçilmesidir. Kış sporları konusunda zaten ülkemizin parlayan yıldızı olan Erzurum’u inşallah sporun, kültürün, sanatın diğer alanlarında da hak ettiği seviyeye getireceğiz.

Bugünkü açılış programımızda Büyükşehir Belediyemizin binlerce kilometreyi bulan asfalt ve sathi kaplama çalışmalarıyla ile çok sayıda sulama tesisi, gölet, millet bahçesi, otel, peyzaj projesi de yer alıyor.  Ayrıca, şehrimize kazandırılan 9 yeni okul ile güçlendirme ve doğal gaz çalışması yapılan okullarının, Atatürk Üniversitemizin fakülte binası, kütüphane, müze ve diğer yatırımlarının resmi açılışını da buradan yapıyoruz.

Şimdi geliyoruz özel sektör yatırımlarına.

Oltu, nerede? Sadece sen misin? Oltu Organize Sanayi Bölgemizdeki 10 fabrikanın, Yavuz Tekstil Fabrikası’nın, 2 otelin, bir içme suyu fabrikasının resmi açılışını buradan gerçekleştiriyoruz. Toplam yatırım tutarı 12,3 milyar lirayı geçen tüm eser ve hizmetlerin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kardeşlerim,

Bu yatırımları Erzurum’a kazandıran bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, Büyükşehir Belediyemizi, özel sektör kuruluşlarımızı tebrik ediyorum. Sadece bunlarla da kalmadık, rahmetli İbrahim Erkal o güzel türküsünde ne diyor, bir dinleyelim mi?

Allah rahmet etsin.

“Palandöken yastığın.

Evleri yığın yığın.

Dadaşların el ele.

Alem senin aşığın.

Hadi gel, Erzurum'a gel.”

Evet, biz de Erzurum’un aşığı olarak son 20 yılda bu şehre ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 50 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptık; Erzurum’a yakışır ve bunu gerçekleştirdik. Eğitimde 3 bin 911 adet yeni derslik kazandırdık, ikinci bir devlet üniversitesi olarak Erzurum Teknik Üniversitesini faaliyete geçirdik. Gençlik ve sporda 19 bin 14 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları yaptık. Birçok farklı branşta toplam 69 spor tesisi inşa ettik. Erzurumlu ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 6,5 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplamda 2 bin 32 yataklı 24 hastaneyle birlikte 106 adet sağlık tesisi yaptık.

Çevre ve şehircilikte TOKİ vasıtasıyla Erzurum’da toplam 14 bin 440 konut projesini hayata geçirdik. Şimdi de ilk evim kampanyasıyla şehrimizde 2 bin 420 konut daha inşa edecek, 17 bin 500 altyapısı hazır arsa verecek, 250 yeni iş yeri yapacağız. Erzurum’a yeni bir tarih, kültür ve yeşil aksı inşa ediyoruz. İnşallah tüm bu projenin tamamlanmasıyla buraya gelen herkes Erzurum’un binlerce yıllık tarih ve medeniyet birikimini yaşayarak görecek. Erzurum bir başka ya, Erzurum değişiyor. Havalimanı mı vardı Erzurum’da? Ama şimdi var mı? Var. Şu spor tesisleri, kış sporları, var mıydı? Ama şimdi bunlar var mı?

Değerli Kardeşlerim,

Üniversitelerimizi 2’ye çıkardık ve aynı zamanda üniversite şehri oldu. Bitmedi, üniversitenin yanında bir de işte artık Erzurum’u Karadeniz’e bağlıyoruz ve Karadeniz’den Erzurum’u dünyaya açıyoruz dünyaya. Ah ah, o Ovit’i geçebiliyor muyduk? Ama şimdi artık Ovit bizim için ne oldu? Kara yolu oldu, dümdüz. Tamamı bittiği zaman zaten tamamıyla rahatlayacak ve buradan Karadeniz’e ulaşacağız.

Bitmedi, şimdi bir şey daha oluyor, nedir o? Bayburt-Gümüşhane-Zigana, oradan da ineceğiz Trabzon’a; Erzurum’a bunlar yakışıyor.

Şehrimiz için planladığımız 13 millet bahçesinden 8’ini tamamladık.

Ulaştırmada 49 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol mesafesini 49 kilometreden nereye çıkardık biliyor musunuz? 620 kilometreye çıkardık. İnşası süren tünel ve yol projelerimizin önemli bir kısmını önümüzdeki yıl hizmete açıyoruz. Erzurum’a toplam 19 istasyondan oluşacak kent içi tramvay hattı kurmak için çalışmalara başladık. Erzincan-Erzurum-Kars hızlı tren hattı projemizin etüt çalışmalarını önümüzdeki yıl bitiriyor, ardından ihale ve inşa aşamasına geçiyoruz. Erzurum Havalimanını modernize edip büyüttük.

Tarım ve ormanda Erzurum’a 7 baraj, bir içme suyu tesisi, 13 gölet, 20 sulama, 2 arazi toplulaştırma, 298 taşkın koruma tesisi, 28 hidroelektrik santrali inşa ettik. Bugüne kadar inşa ettiğimiz sulama projeleriyle 421 bin dekardan fazla zirai araziyi sulamaya açtık. Bu yıl inşaatına başlanan Söylemez Barajı 350 bin dekar, önümüzdeki yılın yatırım programına koyduğumuz Pasinler’deki Alvar Barajı da 10 bin 500 dekar araziyi ne yapacak, sulayacak.

Güncel bedeliyle Erzurum için toplam 11,5 milyar lira tutarında yatırım ve tarımsal hibe desteği verdik. Erzurum’da 2 yeni organize sanayi bölgesi kurmak için çalışmalara devam ediyoruz. İnşallah önümüzdeki dönemde Erzurum’u hep birlikte Türkiye yüzyılı hedeflerimize ulaşmamızı sağlayacak daha büyük yatırımlara kavuşturacağız.

Kardeşlerim,

Bunun için sizlerden ülkemizin dört bir yanıyla birlikte tüm dünyaya duyuracağınız bir ses bekliyorum; hazır mıyız? Erzurum; 2023’te güvenli, huzurlu, müreffeh Türkiye’nin yolunu bir kez daha açmaya hazır mıyız? Erzurum; Türkiye yüzyılını Cumhur İttifakı olarak birlikte inşa etmeye hazır mıyız? Erzurum; dışarıda Türkiye düşmanlarının, içeride onların maşalarının heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya hazır mıyız?

Maşallah, ya bu Dadaşların sesi bir âlem ya. Dadaşların sesi, nefesi, desteği yanımızda olduğu müddetçe Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir engel yoktur.

Yeter ki, -çok gür seda ile- bir olalım… İri olalım… Diri olalım… Kardeş olalım… Hep birlikte Türkiye olalım…

Rabbim sizlerden razı olsun. Rabbim ayağınıza taş değiştirmesin.

Kardeşlerim,

Birinci Dünya Savaşı başladığında işgal edilen vatan topraklarından biri de Erzurum’du. İki yıl boyunca düşman saldırılarına direnen şehir 1916’da işgal edilince, Erzurumlular için çileli bir göç serüveni başlamıştır. İşgalcilerin gelmesiyle azan Ermeni çetelerin yaptığı katliamların ve zulümlerin izleri hâlâ yüreklerdedir. Bu katliamlar ve göç sırasında sayıları 700 bine kadar ulaşan Erzurumlunun hayatını kaybettiği kayıtlarda yer alır. İşgal döneminde Azerbaycanlı kardeşlerimizin Erzurum’a yardım eli uzatmak için gösterdikleri gayretleri şükranla yâd ediyoruz.

Kazım Karabekir Paşa komutasındaki Kafkas Ordusu 2 yıl sonra şehri düşmandan kurtardığında karşılaştıkları manzara korkunçtu. Sokaklar şehit cenazeleriyle dolu, her tarafı yakılıp yıkılmış bir Erzurum vardı. Sadece şehir merkezi ve ilçelerinde işgalin son gecesi 13 bin Erzurumlu yakılarak, vurularak, işkenceyle şehit edilmişti. Dünyanın adı sanı bilinmedik yerlerinde kendilerine insanlık hikayeleri uyduranlar, bu katliamlar karşısında sağır, dilsiz, kalpsiz kesilmişlerdi. Erzurum işte böyle bir yıkımın, böyle bir soykırımın ardından yeniden işte bugün burada olduğu gibi ayakları üzere kalkmıştı. Dadaşlar dişleriyle, tırnaklarıyla çalışarak şehirlerini de, geleceklerini de bugün olduğu gibi yeniden kurmuşlardır.  Bugün Erzurum ülkemizin ticaret yollarının, kültür rotalarının, turizm destinasyonlarının kesişim noktası haline gelmişse, her birinin arkasında sizlerin alın teri, anaların gözyaşları ve azmi, cesareti vardır.

Bizim Türkiye’yle birlikte, 81 vilayetimizin her biriyle birlikte Erzurum için çok büyük hayallerimiz var. Türkiye yüzyılı vizyonumuzla Cumhuriyetimizin yeni asrında coğrafyamızdaki bin yıllık geçmişimizin en önemli atılımını yapmaya hazırlanıyoruz. Evet, Türkiye yüzyılı; Türkiye yüzyılına hazır mıyız?

Doğ doğ ey güneş, hemen şimdi.

Bir yandan İslam alemiyle ilişkilerimizi güçlendiriyoruz, bir yandan Türk dünyasıyla bütünleşiyoruz. Bir yandan kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına kadar tüm Afrika’yla buluşuyoruz, bir yandan evladı fatihan yurdu Balkanlar’la kucaklaşıyoruz. Bir yardan Güney Asya’daki kadim bağlarımızı canlandırıyoruz, bunlarla beraber günümüz dünyasının gerçekleri olan Avrupa’yı, Amerika’yı, Rusya’yı, Çin’i de ihmal etmiyoruz. Çin’le Ukrayna arasında kim var? Biz varız? Karadeniz tahıl koridorunda barış koridorunu kim açtı? Elhamdülillah, biz açtık. En önemli istasyonlardan birinin Erzurum olduğu, Londra’dan Pekin’e uzanan ipek demir yolu hattı işte bu geniş vizyonumuzun ürünüdür.

Ülkemizi Asya coğrafyasından Avrupa’ya uzanan petrol ve doğal gaz hatlarının hem dağıtım, hem ticaret merkezi haline getirme gayretlerimizin en kritik istasyonlarından biri de Erzurum Erzurum. Bölgenin potansiyelini etkin şekilde kullanabilmesinin önündeki en büyük engel olan Kafkasya’daki çatışmaları ve gerilimleri birer birer çözüyoruz.

Ülkemizin desteğiyle Karabağ’ı işgalden kurtaran Azerbaycanlı kardeşlerimizle birlikte bu bölgede yeni bir dönemin temellerini atıyoruz. Ermenistan’ın aklıselimle davranarak barış, güvenlik, huzur istikametinde mesafe almasıyla işler daha da hızlanacaktır.

Karadeniz’i Erzurum’a bağlayan tüneller ve yollar, Akdeniz limanlarını Kafkasya’yla bütünleştiren altyapı yatırımlarımız hep bu büyük fırsatı değerlendirebilmek içindir.

Allah’a hamdolsun, Cumhuriyetin ilk asrında sanayide, ticarette, turizmde yıldızını parlatarak bunun katma değerinden istifade eden şehirlerimiz oldu. İnşallah Erzurum’u da Türkiye yüzyılında en yüksek katma değer üreten şehirlerimiz arasında ilk sıralara çıkartacağız. Erzurum’un bunun için potansiyeli var, gücü var, azmi de var, kararlılığı da var. Bir asır önce küllerinden yeniden doğan bu şehrin önümüzdeki yüzyılda şahlanışının önünde kimse duramayacaktır. Tabii bunu sefaletin ve zulmün kol gezdiği eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlar yapacak değil, bunu yapacak olan her biri ayrı istikamete giden partilerin çıkardıkları toz bulutunda boğulan siyasiler hiç değil. Türkiye’yi son 20 yılda nasıl asırlık bir demokrasi ve kalkınma atılımına beraberce kavuşturduysak, Türkiye yüzyılını da yine beraberce inşa edeceğiz.

Şimdi gençler, gözümüzün nuru gençler; bir asır önce sizlerin geleceği için gözlerini kırpmadan canlarını feda eden ecdadınıza layık olmak için 2023’e önce siz sahip çıkacaksınız, buna var mısınız?  Başımızın tacı hanımlar; evinizde, tarlanızda, dükkânınızda, iş yerinizde nasıl kendinizin ve evlatlarınızın geleceği için göz nuru döküyorsanız, 2023’e de siz sahip çıkacaksınız, var mısınız buna? Elleri öpülesi büyüklerimiz; çocukluğunuzda bizzat yaşayanlardan dinlediğiniz o zulümlerin izlerinin bir daha bu topraklarda görülmemesi için 2023’e siz de sahip çıkacaksınız, var mısınız buna?

Şimdi geliyoruz Erzurum’un yiğit Dadaşları; ülkemizi eğitimiyle, sağlığıyla, ulaşımıyla, enerjisiyle, sanayisiyle, tarımıyla nasıl bugünkü seviyesine getirdiysek, Türkiye yüzyılıyla taçlandırma hedefimize 2023’te siz sahip çıkacaksınız, var mısınız buna? Maşallah, emaneti Mevla’ya olan Erzurum’a da yakışan budur.

Kardeşlerim,

Türkiye ne zaman bir hamle yapsa, bir atılım içine girse önüne hep engeller dizilmiş, tuzaklar kurulmuştur. Cumhuriyetimizin ilk yıllarında başlattığı sanayi atılımının önü böyle kesilmiştir. Rahmetli Menderes’in başlattığı demokrasi ve kalkınma atılımlarının önünü böyle kesilmiştir. Rahmeti Özal’ın yeniden canlandırdığı sürecin önü böyle kesilmiştir. Bizim hükümetlerimiz döneminde de vesayetle, terörle, darbeyle defalarca önümüz kesilmek istenmiştir. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle tüm bu badireleri atlatarak ülkemizi bugünlere getirdik. Ataların, makam adamı bozmaz, ayarını ortaya çıkartır, diye bir sözü var. Biz Belediye Başkanlığından Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına kadar üstlendiğimiz görevlerde ülkemize ve milletimize hizmet etme konusundaki ayarımızı ortaya koyduk.

Kardeşlerim,

Şimdi birileri çıkmış bizimle eser ve hizmet siyasetinde beceremedikleri rekabeti istismar, yalan ve iftira üzerinden seçim yarışına çevirmek istiyor. Hep söylediğimiz gibi, siyaset meydanı er meydanıdır, biz bu meydanda herkesle kapışmaya varız, ama meydan er meydanı olacak, karşımıza çıkanlar da er olacak er; er olacak ki bu kapışmadan ülkenin ve milletin hayrına neticeler doğsun. Siyasi müktesepleri darbecilere, vesayetçilere, içeride ve dışarıda arkası karanlık odaklara dayanarak iktidar yolu aramaktan ibaret olanlarla böyle mertçe bir yarış yapılamıyor.

Hatırlayın, 2007’de cumhurbaşkanını bize seçtirmemek için ne dolaplar çevirdiler. Hatırlayın, 2013’te Gezi olaylarından itibaren ülkeyi karıştırarak, milleti birbirine düşürerek ne oyunlar oynadılar. Hatırlayın, 2016’da 15 Temmuz gecesi milletten alamadıkları iktidarı darbecilerden televizyon başında nasıl heyecanla beklediler. Bay Kemal, Atatürk Havalimanı’ndan FETÖ’cülerin yardımıyla tankların arasından geçerek nereye gitti? Belediye Başkanının evine gitti, orada kahvesini yudumladı. Biz nereden geldik? Evet, biz de Atatürk Havalimanında bizi bekleyen onbinlere geldik, onbinlerle beraber oradan tüm milletimize haykırdık.

Şimdi önümüzdeki seçimler için kurulan fiskos masasında aylardır ne sinsi kirli pazarlıklar yaptılar. Amaç ne? Erdoğan’ı ve onun şahsında Cumhur İttifakını devirmek. Peki, yerine ne koyacaklar? Belli değil. Hadi bunu başardılar, gelince ne yapacaklar? Söyledikleri tek şey, bizim yaptıklarımızı yıkacaklar, her şeyi eskiye döndürecekler. Bunun için yurt dışına gidip ekonomiyi tefecilere teslim etme sözü verdiler. Terör örgütlerinin uzantılarıyla masa altında el sıkışıp güvenliği onlara teslim etme sözü verdiler. Sınırlarımızı taciz edenlerin ayaklarına kadar gidip güvenlik kazanımlarımızdan vazgeçme sözü verdiler. Küresel savaş baronlarına savunma sanayimizi çökertme sözü verdiler. Ülkemizin yükselen siyasi ve diplomatik gücüne göz dikenlere geri çekilme, yeniden içe kapanma sözü verdiler.

Değerli Kardeşlerim,

Uzatmaya gerek yok, kim ne istiyorsa onu verme sözüyle Türkiye’nin 20 yılını tarihten silme taahhüdü karşılığında iktidar istediler. Eskilerin bir sözü var, kem alat, kemalaat olmaz. Sizlerin bu muhterislere 2023’te el atına binenin tez ineceğini göstereceğine ben yürekten inanıyorum. Millet siyasetçiliği yerine ajans siyasetçiliği yapılınca işte böyle oluyor. Gözü ve kalbi kendi ülkesine, kendi milletine dönük olmayanların varacakları yer, kendi kendilerini yiyip bitirmektedir.

Bizim uğrunda canımızı ortaya koyduğumuz ve gerekirse yine ortaya koymaktan çekinmeyeceğimiz başka vatanımız yok. “Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda. Canı, cananı, bütün varımı alsın da Hüda, Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüda.” İşte biz bu yolda böyle yürüyoruz.

Birileri kendilerine başka ülkelerde, başka topraklarda bir gelecek hayal edebilir, fırsatını bulduğunda kaçıp oralarda kendi ülkelerine her türlü iftirayı atabilir, her türlü saldırıyı yapabilir. Ama bu halkın, işte görüyorsunuz, helal süt emmiş hiçbir ferdi, hiçbir evladı ne herhangi bir terör örgütü için, ne herhangi bir sapkın ideoloji için, ne herhangi bir nefsi heves için ülkesini satmaz, milletine ihanet etmez.

Şimdi soruyorum, bu alanın derdi Türkiye mi? Eyvallah. Durmak yok diyoruz değil mi? Ve şurada ne var? 6 ay var, öyleyse öyle bir haykıralım ki tüm Türkiye duysun, hazır mıyız?

Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Kalın sağlıcakla.