Kastamonu Bozkurt-Abana-Cide-İnebolu İlçelerine Doğalgaz Verilmesi Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

12.11.2022

Değerli Kardeşlerim,

Kastamonu’nun Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün Kastamonu’muzun Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide’de yaşayan vatandaşlarımızı doğalgaza kavuşturuyoruz. Bu ilçelerimizdeki tüm vatandaşlarımıza doğalgazın hayırlı olmasını diliyorum.

Bilindiği gibi, geçtiğimiz yıl aşırı yağışlardan dolayı Batı Karadeniz Bölgemizde ciddi sel felaketleri yaşadık. Haberi alır almaz milletimizin yaralarını sarmak ve şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırmak için devlet olarak bizzat bakanlarımızın koordinasyonunda tüm kurumlarımızla sahaya indik. Hamdolsun, kısa sürede ilçelerimizin alt yapılarını büyük ölçüde onardık, insanlarımızın yaralarını sardık. Felaketin ardından sahadaki çalışmaları yerinde görmek ve geçmiş olsun dileklerimizi iletmek için Bozkurt’a da gelmiştik. Bozkurt’ta bize ifade edilen taleplerin başında doğalgaz geliyordu. Hemen orada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza gereken talimatı verdik, Bakanlığımız, ilgili kurumlarımız ve dağıtım şirketlerimiz 14 ay gibi kısa bir sürede 4 ilçemizi de doğalgaza kavuşturdu. Bir hayal gerçek oldu, Abana doğalgaza kavuştu, Bozkurt, İnebolu, Cide aynı şeklide doğalgaza kavuştu ve bugün sizlerle beraber bunun mutluluğunu yaşıyoruz. Bundan dolayı sizin gözlerinizdeki mutluluk, bilesiniz ki bizim de mutluluğumuzdur ve bir sözü daha tutmuş olmanın huzuruyla sizlerle bu açılış töreninde beraberiz.

İlçelerimizi doğalgaza kavuşturmak için 85 milyon liralık yatırımla 75,5 kilometre boru hattı döşedik. Vatandaşlarımız da sağ olsunlar doğalgaz aboneliği hususunda büyük bir teveccüh göstererek, bu hizmete sahip çıktı. Artık Bozkurtlu, Abanalı, Cideli, İnebolulu kardeşlerimiz sadece bir düğmeye basarak ısınacak, yemeğini pişirecek, banyosunu yapacak. Kış aylarının oldukça çetin geçtiği bu bölgemizde sobayla ısınma ve diğer ihtiyaçları gidermenin getirdiği zahmetler, yerini Allah’a şükür doğalgazın temizliğine ve rahatlığına bıraktı.

Elbette Kastamonu’ya yaptığımız doğalgaz yatırımları sadece bu 4 ilçemizle sınırlı kalmayacak, önümüzdeki yıl Küre, Çatalzeytin ve Araç’a, en kısa zamanda da diğer ilçelerimize doğalgaz hatlarını ulaştıracağız. İlçelerimize gidecek yüksek basınçlı iletişim hattı için 750 milyon lira maliyetle 300 kilometrelik bir hat oluşturacak, dağıtım için de 245 milyon liralık yatırım yapacağız. Böylece Kastamonu’muzun 15 ilçesine 4 yılda toplam 660 kilometrelik boru hattı döşeyeceğiz. Toplam yatırım tutarı 1 milyar lirayı bulan bu çalışmalar sonunda inşallah Kastamonu’muzun doğalgaza kavuşmayan ilçesi kalmayacak.

Değerli Misafirler,

Hükümete geldiğimizde ülkemizin sadece 5 şehrinin il merkezi ve 57 yerleşim yerinde doğalgaz vardı, bugün ise Türkiye’nin 81 il merkezi ve 669 yerleşim yerindeki vatandaşlarımız doğalgaz hizmetinden faydalanıyor. Böylece doğalgaz konforundan faydalanan nüfusun büyüklüğünü 12,5 milyondan 58 milyona çıkardık. Ayrıca, 10 milyon vatandaşımız da dilediği zaman aboneliğini yaptırarak bu konfordan faydalanabilme imkânına sahiptir. Bu seviyeye doğalgaz iletim ve dağıtım şebekemize 20 yılda 90 milyar lira yatırım yaparak iletim ve dağıtım şebeke uzunluğumuzu 190 bin kilometreye çıkartarak geldik. Bir başka ifadeyle, dünyanın etrafında yaklaşık 5 tur atabilecek bir doğalgaz şebeke altyapısıyla uzak-yakın demeden Türkiye’nin her yerine ulaştık. Sadece bu yıl doğal gaz iletim ve dağıtımı için toplam 17,5 milyar lira yatırımla 11 bin 750 kilometre yeni hat tesis ediyoruz. İnşallah bu gayretlerimizi doğalgaz konforunu vatandaşlarımızın tamamına ulaştırana kadar sürdüreceğiz.

Tabi doğalgazı bu kadar yaygınlaştırınca yerli kaynaklarımızı da devreye alma mecburiyetimiz ortaya çıktı. Uzunca bir süredir devam eden arayışlarımızın sonucunda nihayet Karadeniz’deki Sakarya gaz sahasında önemli bir keşif yaptık. Müjdesini milletimizle de paylaştığımız Karadeniz doğalgazını ülkemiz sistemine bağlayacak çalışmaları hızlandırdık. Sakarla gaz sahasındaki ilk fazı oluşturan 10 kuyudan 9’unun sondajı bitti, denizdeki gazı üretim haznesine iletecek 10 kuyu başı vanasından 5’i yerine yerleştirildi. Halen 3 sondaj gemisi, 9 adeta ana inşaat ve montaj gemisi, iş yüküne göre sayıları 20 ile 30 arasında değişen destek gemisi sahada çalışıyor. Kara ve denizde yaklaşık 7 bin işçi faaliyet gösteriyor. Filyos doğalgaz işleme tesisimizdeki çalışmalar yüzde 80 oranında, deniz tabanındaki 170 kilometrelik boru serimi işimi yüzde 97 oranında tamamlandı. Görüldüğü gibi deniz tabanının 2 bin 200 metre altında adeta bir enerji üssü kuruyoruz. İnşallah önümüzdeki sene bu gazı kullanmaya başlayacağız.

Sakarya gaz sahamız keşiften üretime kadar dünyada en hızlı devreye alınan açık deniz saha geliştirme projesi olacaktır.

Değerli Kardeşlerim,

Şehirlerimizi doğalgazlarıyla örerken, Türkiye’yi doğalgazda merkez ülke haline getirecek adımlar da atıyoruz. Ülke olarak hâlihazırda 7 uluslararası doğalgaz boru hattına 2 kara, 2 deniz LNG tesisine, 2 yeraltı doğalgaz depolama tesisine sahibiz. Günlük doğalgaz giriş kapasitemiz 360 milyon metreküpe ulaştı. Doğalgaz depolarımız sayesinde kış mevsiminde yaşanan ani talep artışlarını sistemi zorlamadan veya sisteme ek yük bindirmeden karşılayabilecek hale geldik. Saros’taki yeni yüzer LNG tesisimizin inşası devam ediyor. Silivri yeraltı doğalgaz depolama tesisimizi genişletiyoruz. Yerli gazın da sürece dahil olmasıyla, Türkiye, gazın gazla rekabet ettiği, bölgesinde referans fiyat oluşumunun sağlandığı bir ülke haline dönüşüyor.

Mevcut yatırımların haricinde yeni doğalgaz boru hatları ve LNG için de her türlü iş birliğine hazırız. Bu amaçla Ortadoğu’dan Orta Asya ve Akdeniz’e kadar geniş bir alandaki ülkelerle yakın temas halindeyiz. Ülkemizde birden fazla oyuncunun, birden fazla ürünün, birden fazla kontratın bir araya gelerek referans fiyatları oluşturduğu gelişmiş bir doğal gaz piyasası kurmaya hazırlanıyoruz.

Doğalgazı çıkarmak ve bölgesel piyasasında etkin hale gelmek için çalışırken, elbette vatandaşlarımızı küresel dalgalanmalara karşı korumayı da ihmal etmiyoruz. Bu anlayışla, son dönemde konutlarımızda kullanılan doğalgazın yüzde 75’ine, elektrikte de birinci kademe tüketimine yüzde 50 sübvansiyon uyguluyoruz. Daha açık bir ifadeyle, 100 liralık bir doğal gaz faturasının 75 lirasını vatandaşlarımıza yansıtmadan direkt kaynağında biz karşılıyoruz. Bu uygulamayla 2021 yılında vatandaşlarımıza 80 milyar lira doğalgaz, 20 milyar lira elektrik desteği olmak üzere toplamda 100 milyar liralık destek sağladık. Destek rakamı bu yıl geçen seneki tutarın 2 katından daha fazla olacaktır. Görüldüğü gibi, üretiminden tüketimine ve piyasasına kadar her alanda Türkiye’yi doğalgazın merkez ülkesi haline getirmek için yoğun bir gayret içindeyiz.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’te, diğer pek çok alanla birlikte enerjide de milletimizin karşısına yeni müjdeler ve kazanımlarla çıkmak için gece-gündüz çalışıyoruz. Kastamonu’nun 4 ilçesine sağladığımız doğalgazı bu çabaların mütevazı bir örneği olarak görüyorum.

Bir kez daha doğalgazın Bozkurt, Abana, İnebolu ve Cide ilçelerimizdeki siz değerli kardeşlerime, vatandaşlarıma hayırlı olmasını diliyorum. Bu hizmetin Kastamonu’muza kazandırılmasında özellikle emeği geçen herkese tekrar teşekkür ediyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum, kalın sağlıcakla.