Muhtarlar Evi Açılışı ve 100 Muhtar Hizmet Binası Temel Atma Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

19.10.2022

Değerli Muhtarlarımız,

Kıymetli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sözlerimin hemen başında siz kardeşlerimin nezdinde ülkemizdeki tüm muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü tebrik ediyorum. Yine sizlerin vasıtasıyla 81 vilayetimizdeki muhtarlarımızın her birine gece-gündüz demeden köylerine, mahallerine sahip çıktıkları, milletimize aşkla, sevdayla hizmet ettikleri için teşekkür ediyorum.

Bu vesileyle, kısa bir süre önce maalesef Bartın Amasra’daki kömür madeninde gelen felakette ebediyete uğurladığımız 41 kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum, mekânları cennet olsun inşallah. Bu arada şu anda İstanbul Çam Sakura’da yatmakta olan 6 tane yaralımıza da Allah’tan şifalar diliyorum, Rabbim şifalarını lütfetsin ve bir an önce onlar da inşallah ailelerine kavuşsunlar.

Kardeşlerim;

Ülkemizin tüm illerinden Ankara’ya teşrif eden binlerce muhtar kardeşlerimizle birlikte, şu anda bakıyorum maşallah şöyle adeta uçsuz bucaksız, aldığım resmi rakama göre şu an itibarıyla 20 bini aşkın muhtarımız burada. Tabii bugünkü buluşmamızın ilave bir önemi, anlamı daha var, bugün aynı zamanda muhtar kardeşlerimize daha önce söz verdiğimiz bir hizmetin, Muhtarlar Evi’nin açılı heyecanını da yaşıyoruz. Bu güzel binayı, kafesi, restoranı, bay-bayan mescidi, otoparkı ve 58 yatak kapasitesine sahip 35 odasıyla bugünden itibaren tüm muhtarlarımızın istifadesine sunuyoruz. Böylece muhtar kardeşlerimizi iş veya başka sebeplerle Ankara’ya geldiklerinde kalacak yer bulma derdinden de kurtarmış bulunuyoruz. Artık muhtarlarımız da Ankara’da gönül rahatlığıyla kalabilecekleri merkezi konumuyla trafik sıkıntısı çekmeden tüm işlerini halledebilecekleri bir eve kavuşmuş oldular. Muhtarlar Evimizin açılışının yanı sıra, bugün ayrıca 100 muhtar hizmet binasının toplu temel atma töreninin de gerçekleştiriyoruz. Biraz sonra 5 vilayetimize canlı bağlantılar kurarak bu hizmet binalarının temel atmasını yapacak, inşallah en kısa sürede inşaatları tamamlayarak sizlerin emrine vereceğiz. Muhtarlar Evinin sizlerle beraber ülkemizdeki tüm muhtarlar kardeşlerime hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum.

Rabbime muhtarlarımıza olan bir sözümüzü daha gerçeğe dönüştürme imkânı bahşettiği için hamd ediyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimiz, kardeşliğimizi daim eylesin diyorum. Bu güzel tesisin inşasında emeği geçen başta İçişleri Bakanım, yardımcıları ve tüm ekibimizi, yüklenici firmaları, mimar, mühendis, tüm işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Cumhurbaşkanlığı görevini devraldıktan sonra ülkemiz demokrasisine kazandırdığımız yeniliklerden biri, muhtar buluşmalarımızdır hatırlıyorsunuz. İlk toplantımızı yaptığımız 2015 yılından bugüne muhtarlarımızla her biri adeta bir şölen havasında geçen toplam 52 ayrı buluşma gerçekleştirdik. Türkiye’nin dört bir köşesinden 38 bin muhtarımızı Cumhurbaşkanı Külliyesi’nde, milletin evinde misafir ettik. Her muhtar buluşmamız, aramızdaki muhabbet bağını güçlendirdiğimiz, istişare ettiğimiz, ülkemizin meselelerini, enine boyuna görüştüğümüz bir demokrasi bayramına dönüştü. Bana ne diyorlardı, muhtar bile olamaz. Ne oldu? Bu başlığı atanlar rezili rüsva oldu. Sizler bu kardeşinizi Cumhurbaşkanı yaptınız.

Cumhuriyet tarihimizde ilk kez muhtarlarımız dertlerini, sıkıntılarını, beklentilerini devletin zirvesiyle doğrudan paylaşma fırsatı buldu. Sadece muhtarlarımızın değil, bu vesileyle ülkemizin her tarafındaki pek çok mahallemizin, şehrimizin de sorunlarını çözüme kavuşturduk. Demokrasi piramidinin tabanı ile tavanı arasındaki engeller ortadan kalktıkça, bunun kazananı muhtarlarımızla beraber tüm Türkiye olmuştur. Muhtarlarımızda aramızda tesis ettiğimiz bu güçlü bağ, herhalde daha önce hiçbir siyasetçiye nasip olmamış büyük bir şereftir.

Buluşmalarımızın sadece bürokraside değil, siyasette de muhtarlara yönelik bakış açısını kökten değiştirdiğini görüyoruz. Daha önce muhtar kardeşlerimizin yüzüne dahi bakmayanlar, bizim toplantılarımızdan sonra birden muhtarlarımızın varlığını hatırladı ya. Şimdiye kadar hiçbir işinizi görmeyenler, sizin için kıllarını dahi kıpırdatmayanlar, muhtarlarımızı adeta vaat yağmuruna tutmaya başladı. Ancak, her samimiyetsiz işleri gibi bunu da ellerine, yüzlerine bulaştırdılar. Laf olsun diye düzenledikleri bir-iki küçük salon toplantısının devamını dahi getiremediler. Birkaç toplantıyla rol kapmaya çalışsalar da, bizim şu kardeşliğe bak, şu kardeşliğimizi, şu dayanışmamızı, aramızdaki şu muhabbet iklimini asla tesis edemediler.

Ne diyordu rahmetli Neşet Ertaş:

“Dost elinden gel olmazsa varılmaz,

Rızasız bahçenin gülü derilmez,

Kalpten kalbe bir yol vardır görülmez,

Gönülden gönle gider yar oy.”

Evet, bizim de sizinle aramızda gönülden gönle kurulu bir köprü var. Biz muhtarlarımızla gönül diliyle, kalp diliyle konuşuyor, birbirimizi sadece Allah için seviyoruz. Zahirde bizi taklit edenler bu gönül dilini bilmedikleri, kalpten kalbe giden o gizli yolları görmedikleri için ne milletimizle, ne de muhtarlarımızla hasbi, samimi bir ilişki kuramıyorlar. Belki şu tabloyu da kıskanacaklar, belki bizim şu sevdamızı çekemeyenler olacaktır. İşte onun için aşkınız, coşkunuz, ahde vefanız için her birinize teşekkür ediyor, Allah nazardan saklasın, kem gözlerden korusun diyorum.

Sevgili Kardeşlerim,

Yönetim sistemimizin çelik çekirdeği olan muhtarlarımız, hak ettikleri hizmetleri alabilmek için çok uzun yıllar beklemek zorunda kaldı. Bizden önce devleti de, siyasettin de kapıları maalesef muhtarlarımıza kapalı durumdaydı. Muhtarlarımız çoğu zaman dertlerini anlatacak muhatap bulamaz, bulsa da köyüne ve mahallesine çözümle dönemezdi. O manşeti hatırlayın, muhtar bile olamaz, manşeti; eski Türkiye’nin muhtara ve muhtarlık makamına bakış açısını gösteren bir utanç vesikasıdır. Muhtarı, dolayısıyla milli iradeyi tahkir eden bu vesayetçi zihniyetin elinde ülkemizin en kıymetli yılları heba olmuştur. Hiç kimse bir avuç seçkinin dışında hiç kimse reşit, mümeyyiz, hizmete ve hürmete layık görülmemiştir. Birileri her türlü imkândan faydalanırken, birileri özgürlüklerini sonuna kadar kullanırken, milletimizin kahir ekseriyeti dışlanmış, horlanmıştır. Muhtarlarımızı aşağılayanlar, göbeğini kaşıyan adam dedikleri insanımızı da seneler boyunca yokluğa, yoksulluğa ve yasaklara mahkûm ettiler.

2002’den itibaren millet iradesini her alanda güçlendirme hamlelerimizle demokrasimizin adeta siz uç beyleri olan muhtarlarımızı da biz ihmal etmedik. Muhtarlık müessesine verdiğimiz önemi İçişleri Bakanlığımız bünyesinde Muhtarlar Daire Başkanlığı kurarak açıkça gösterdik. Muhtarlarımızın taleplerini yakından takip etmek amacıyla büyükşehir belediyelerinde muhtarlık işleri dairesi başkanlığı, diğer belediyelerde ise muhtarlık işleri müdürlüklerinin kurulmasını biz sağladık. Bunun için valiliklerde bir vali yardımcısı, büyükşehirlerde genel sekreter yardımcısı ve diğer belediyelerde ise bir başkan yardımcısını muhtarlarımızın taleplerini takip etmek amacıyla sorumlu kıldık.

Muhtarlık bilgi sistemiyle devlet-muhtar-vatandaş arasında yepyeni bir anlayışın, bütünleşmenin kapısını araladık. Tüm muhtarlarımıza İçişleri Bakanlığımız tarafından tep tip özel muhtar kimliğini de yine biz düzenledik. En az bir dönem muhtarlık yapan köy ve mahalle muhtarlarımızı silah ruhsat harcından muaf tutarak önemli bir avantaj sağladık. Bunun yanında, muhtarlarımızın ödeneklerini de olması gereken seviyeye çıkardık. Az önce izledik, göreve geldiğimizde sadece 97 lira olan muhtar ödeneğini tam 57 kat artışla bugün 5500 liraya yükselttik. Aynı zamanda güncel rakamla 2232 lira olan muhtarlarımızın aylık SGK primlerinin de devlet tarafından karşılanmasını temin ettik. Talep eden tüm kadın muhtarlarımızın muhtarlık hizmet binalarını kameralı güvenlik sistemleriyle donatıyoruz.

Muhtarlar Günü vesilesiyle bazı yeni müjdeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Kadın muhtarlarımızın doğum ve analık izinlerine ilişkin yasal düzenleme hazırlıklarımızda son aşamaya geldik. İnşallah yakında hazırladığımız teklifi Meclis’imizin takdirine sunacağız. Bu düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte kadın muhtarlarımızın yanı sıra tüm muhtarlarımızın izin, hastalık veya başka sebeplerle görev başında bulunamadıkları zamanlarda ödenekleri kesilmeyecek.

İçişleri Bakanlığımız ve Yükseköğretim Kurulu arasında yapılacak protokolle siz muhtarlarımıza yönelik –az önce de izledik- Muhtar Akademisi projemizi hayata geçiriyoruz.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce koordine edilen adrese dayalı kayıt sistemini siz kıymetli muhtarlarımızın istifadesine açtık. Tüm illerimizde MAKS Muhtar Modülünün kullanımına dair eğitimlerimizi tamamladık. Artık köylerinize veya mahallelerinize ilişkin birçok bilgiye MAKS üzerinden rahatlıkla ulaşabileceksiniz.

Ayrıca, köylerimizde, mahallelerimizdeki metruk yapıları sizler de sistem üzerinden bildirebileceksiniz.

Afet sonrası gelen ayni yardımların dağıtımında muhtarların kullanımına yönelik bir modül daha geliştirdik.

Tüm bunlarla birlikte muhtarlık binalarının elektrik faturalarının ticari abone tarifesi yerine konut tarifesinden düzenlenmesi uygulamasını da başlatıyoruz.

Muhtarlıklarımızın 2024 Mart ayında yapılacak seçimlere kadar vatandaşlarımıza daha iyi hizmeti verebilmesi için gerekeni yapmaya devam edeceğiz. İnşallah bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da aramıza kimseyi sokmadan tam bir dayanışma içinde çalışmayı sürdüreceğiz.

Kıymetli Muhtarlarım,

Çok Değerli Kardeşlerim,

Türkiye’ye dair hiçbir hedefleri, ülkemizin geleceğine dair hiçbir idealleri olmayanlarla bizim aramızdaki farkı sizler de görüyorsunuz. Daha kendi meselelerine çözüm bulamayanların ülkenin ve milletin dertlerine derman olacak teklifler getirmelerini zaten beklemiyoruz. Biz dünyanın ve bölgemizin içinden geçtiği bu fırtınalı dönemde 85 milyonun huzuru, esenliği ve ekonomik refahı için çalışacak, koşturacak, içeride ve dışarıda milletimizin hakkını kararlılıkla savunacağız. Son 20 yıldır olduğu gibi 2023’e giden süreçte de icazeti başka mahfillerde değil aziz milletimizin tertemiz iradesinde arayacağız. Kimsenin karşısında el pençe divan durmayacak, insanımızın başını yere eğdirmeyecek, onurunu hiç kimseye, hiçbir ülkeye çiğnetmeyeceğiz. Bunu da yine siz muhtarlarımızla birlikte omuz omuza gerçekleştireceğiz.

Tüm dünyayı kasıp kavuran küresel ekonomik krizin gelişmiş ülkeler dahil herkesi derinden sarstığı kritik dönemde bu birlikteliğimiz çok daha önemli hale geliyor. Yaklaşan kış mevsimiyle beraber gıda ve enerji sıkıntısının gelişmiş ülkelerde çok daha ciddi etkileri olacağı görülüyor. Hamdolsun, hepsi acaba bizim doğal gaz sorunumuz ne olacak diye ağlarken, elhamdülillah bizim böyle bir sorunumuz yok. Bizler vaktinde yaptığımız anlaşmalarla, attığımız diplomatik adımlarla nispeten çok daha rahat durumdayız. Türkiye olarak bu krizi olabilecek en az hasarla atlatmanın, hatta ülkemiz ve milletimiz için büyük bir atılım fırsatına çevirmenin gayretindeyiz.

Sayın Putin açıklama yaptı, ne dedi? Türkiye’yi doğal gaz dağıtım merkezi yapacağız dedi, yani Avrupa doğal gazı bizden alacak. Bu öyle durup dururken olmuyor, bu aramızdaki diplomasiyle oluyor. Bölgemizdeki savaşa ve istikrarsızlıklara rağmen bunun emarelerini birçok alanda görüyoruz. Ekonomide çarklar dönmeye devam ediyor, ihracatımız her ay rekor kırarak yükselişini sürdürüyor. İstihdamda 31 milyonla tarihimizin en iyi seviyesindeyiz. Tarımda bu sene verimli ve bereketli bir sezon geçiriyoruz. Turizmde salgının kayıplarını telafi etmenin ötesine geçtik. Otellerimizin doluluk oranları şu aylarda bile yaz mevsimini aratmıyor.

Kardeşlerim,

Ücretlerdeki artışlarda tarımda açıkladığımız yüksek alım fiyatlarına, sosyal destek paketlerimize varıncaya kadar her alanda vatandaşlarımıza sahip çıkıyor, yüklerini hafifletmeye çalışıyoruz. İnşallah bundan sonra da devletimizin imkânlarını milletimizle paylaşmaya devam edeceğiz. Siz muhtarlarımızdan Türkiye yüzyılını inşa çabalarımıza çok güçlü destek bekliyorum, buna var mıyız?

Rabbim yar ve yardımcımız olsun. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, Muhtarlar Evimizin tüm muhtar kardeşlerime tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Sizlerden mahalle ve köylerinizdeki vatandaşlarıma en kalbi sevgilerimi ve selamlarımı iletmenizi istirham ediyorum, hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.