Hırvatistan’da Sisak İslam Kültür Merkezinin Açılışında Yaptıkları Konuşma

08.09.2022

Saygıdeğer Cumhurbaşkanı,

Hırvatistan İslam Birliği Başkanı Müftü Sayın Aziz Efendi Hasanovic,

Sisak-Moslavina Vilayetinin Değerli Sakinleri,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum. Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berekatuhu. Buradan sizlerin vasıtasıyla Hırvatistan ve Balkanlar’da yüreği bizimle çarpan tüm kardeşlerime, tüm dostlarımıza selamlarımı gönderiyorum. Coşkunuz için, ahde vefanız için, aşkınız, sevdanız için sizlere teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 6 yıl aradan sonra dost ve müttefik Hırvatistan’ı tekrar ziyaret etmenin bahtiyarlığı içindeyim. Sözlerimin hemen başında her birinize Türkiye’deki 85 milyon kardeşinizin selamlarını iletmek istiyorum. Hırvatistan’ın farklı şehirlerinden, Bosna Hersek’ten, diğer çevre ülkelerden dost ve kardeşimizle buluşmamızı, kucaklaşmamızı nasip eden Rabbime hamd ediyorum.

Türkiye-Hırvatistan iş birliğinin en anlamlı örneklerinden biri olan Sisak İslam Kültür Merkezi’nin açılışı vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan, hasret gidermekten memnuniyet duyuyorum. Bu güzide esere şahsımın isminin verilmesi nezaketini gösteren Sayın Cumhurbaşkanına, Hırvatistan İslam İşbirliği Başkanı Müftü Aziz Efendi Hasanovic’e ve onların nezdinde tüm Hırvat makamlarına şükranlarımı sunuyorum. Rabbim birliğimizi, dayanışmamızı daim eylesin diyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Sisak’ta bir İslam kültür merkezi inşa edilmesi konusu ilk olarak Nisan-2016’da gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında bugün de aramızda olacağını düşündüğüm önceki Cumhurbaşkanı Sayın Kitarovic tarafından gündeme getirilmişti. Kolinda Hanım projeye ülkemizin desteğini talep ettiğinde biz de hiç düşünmeden memnuniyetle kabul ettik. Hırvatistan İslam Birliği’nin kendi imkânlarıyla başlattığı projeye 2018 yılı Aralık ayından itibaren TİKA da dahil oldu. Sayın Kitarovic’in 16 Ocak 2019 tarihinde Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında ise TİKA ve Hırvatistan İslam Birliği arasında bu konuda bir mutabakat zaptı imzalandı. Hamdolsun dostluk ve kardeşliğimizin nişanesi olan bu kıymetli eseri elbirliğiyle tamamladık.

Bu merkezin diğer dinlerden dostlarımızın da vakit geçirecekleri, şehrin başlıca buluşma ve kaynaşma adreslerinden biri olacağına inanıyorum. Ayrıca, geleneksel ve modern tasarımları çok güzel bir şekilde birleştiren muhteşem mimarisiyle merkezin nehirler şehri Sisak’ın güzelliğine güzellik katacağına inanıyorum. Bu kıymetli eserin başta Sisak halkı olmak üzere tüm dost ve kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Kıymetli Misafirler,

Altı yıl önce Hırvatistan ziyaretimiz sırasında İslamiyet’in Hırvatistan Parlamentosu tarafından hukuken ve kurumsal olarak kabul edilişinin 100. Yıl Dönümü etkinliklerine katılmıştık. O günlerde ayrımcılığa, hoşgörüsüzlüğe, İslam ve yabancı düşmanlığına karşı Zagreb’den tüm Avrupa’ya ve dünyaya anlamlı mesajlar vermiştik. Bugün bir kez daha yine Hırvatistan’dan, bu defa Sisak’tan dostluk, kardeşlik, barışa ve hoşgörüye dair önemli mesajlar vermiş oluyoruz. Bu elbette tesadüfü değildir. Hırvatistan, Müslümanlara sağlanan özgürlük, saygı ve huzur ortamı bakımından Avrupa’da örnek gösterilen ülkeler arasındadır. Hırvatistan Devleti ile Hırvatistan İslam Birliği arasında tesis edilen iş birliği bu noktada son derece önemlidir. Şüphesiz bu özgürlük ve huzur ortamı sadece Müslüman kardeşlerimiz için değil, diğer dinler ve kültürler için de geçerlidir. İşte bugün açılışını yaptığımız Sisak İslam Kültür Merkezi, hem Hırvatistan’ın bu örnek konumunun, hem de Sisak şehrinin çok kültürlü yapısının sembollerinden biri olarak yaşayacaktır.

Değerli Dostlar,

Türkiye olarak biz, hiçbir zaman geçmişte kader birliği yaptığımız, ortak bir tarihi ve coğrafyayı paylaştığımız, beşeri ve kültürel bağlarımızın olduğu bu bölgedeki kardeşlerimizi ve dostlarımızı unutmadık. Gönül dünyamızda, Sisak’ı Amasya’dan, Petrinja’yı Bursa’dan, Zagreb’i Ankara’dan, Saraybosna’yı İstanbul’dan, Mostar’ı Rize’den ayırmadık. Dostlarımızın sevinçleriyle sevindik, acılarını kendi acımız olarak gördük. Bu anlayışla 2020 sonunda Sisak-Moslavina bölgesinde meydana gelen depremin ardından tüm imkânlarımızla dost Hırvatistan Hükümetinin ve halkının yanında olmaya çalıştık. Bu vesileyle bir kez daha geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum, depremde hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı diliyorum, bir daha böyle felaketler yaşanmamasını temenni ediyorum.

Hırvat dostlarımız da ülkemizde bir felaket yaşandığında her zaman bizim yanımızda oldular. Geçen yıl yaz aylarında Türkiye’de yaşanan orman yangınlarında Hırvatistan bir yangın söndürme uçağını ülkemize gönderdi. Bir kez daha Hırvat makamlarına bu dayanışmalarından ötürü ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Aramızdaki iş birliği ve yardımlaşmanın bunda sonra da sürecine eminim.

Bu yıl Türkiye’yle Hırvatistan arasındaki diplomatik ilişkilerin tesisinin 30. Yıl Dönümünü kutluyoruz. İki ülke dostluğunun nişanelerinden biri olan bu eserin açılışının böyle anlamlı bir yıla denk gelmesinden dolayı ayrıca memnuniyet duyuyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bir kez daha cami ve İslam Kültür Merkezimizin başta Sisak olmak üzere Hırvatistan’da yaşayan tüm dostlarımıza ve kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu güzel camide edilecek duaların, yapılacak ibadetlerin Hak katında kabul olmasını niyaz ediyorum. Burada yarın ilk Cuma Namazı eda edilecek, şimdiden kardeşlerimize hayırlı Cuma’lar diliyorum ve namazlarını Allah kabul etsin diyorum.

Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek buluşmaların dostluğumuzu, kardeşliğimizi daha da güçlendireceğine inanıyorum. Yeniden kucaklaşmak dileğiyle hepinize şahsım, milletim adına sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.