Kocaeli Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

06.08.2022

Kocaeli’nin Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Değerli Kardeşlerim,

Kıymetli Hanımefendiler,

Geleceğimizin teminatı sevgili gençler; sizleri en kalbi duygularla, hasretle selamlıyorum. Neredeyse 2 yıla yaklaşan bir aranın ardından bugün sizlerle tekrar yüz yüze bir araya gelmiş olmanın memnuniyeti içerisindeyiz. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Rabbim bizlere iki cihan yoldaşlığı nasip eylesin.

Kocaeli, ülkemize ve milletimize hizmet mücadelemizde hep yanımızda oldu. Biz de Kocaeli’ni geliştirmek, büyütmek, kalkındırmak, daha müreffeh hale getirmek için her türlü desteği verdik, veriyoruz. Maşallah, bu ne büyük coşku.

Sevgili Gençler,

Siz belki hatırlamayabilirsiniz, 17 Ağustos 1999 tarihinde merkezi Kocaeli olan bir büyük depremle sarsıldık. İstanbul’dan Sakarya’ya kadar geniş bir alanı etkileyen bu depremde kaybettiğimiz vatandaşlarımızı bir kez daha rahmetle yâd ediyorum.

Hükümetlerimiz döneminde hem depremin izlerini ortadan kaldırmak, hem daha güvenli ve huzurlu yerleşim yerleri inşa etmek için tüm imkanları seferber ettik, yerle yeksan olan Kocaeli’ni yeniden ayağa kaldırdık. Bugün Kocaeli sanayisiyle, ticaretiyle, üretimiyle ülkemize en çok katkıyı sağlayan şehirlerimizin başında geliyor.

Gençler, ben de sizin yanınızdayım. Biz ne diyoruz? Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi hatırlatıyor.

İnşa ettiğimiz ve Marmara’nın etrafını çepeçevre saran otoyollarla, köprülerle, havalimanlarıyla, limanlarla, bölünmüş yollarla, toplu konut projeleriyle, sanayi ve teknoloji bölgeleriyle ülkemizin geleceği burada şekilleniyor.

Sevgili Gençler,

Kocaeli tüm bu yatırımların merkezinde yer alarak üretimde ve istihdamda destek üstüne destan yazıyor. Sanayi ve ticaret yoğunluğu yanında, yeşilinin ve denizinin doğal güzellikleriyle de iç turizmde önemli bir destinasyon olan Kocaeli, bu alanda da kendini hızla geliştiriyor.

Görüldüğü gibi bu şehri imkânlarını ve güzelliklerini anlatmakla bitiremiyoruz. Tabii Kocaeli’nin en büyük zenginliği, şu insanıdır. Ülkemizin dört bir yanından gelmiş olsa da aynı ezanın, aynı bayrağın, aynı ortak gelecek hayalinin etrafında kenetlenmiş Kocaelilerin gösterdiği örnek kardeşlik iklimiyle gurur duyuyoruz, biz sizlerle gururlanıyoruz. Sizler gibi yol arkadaşlarına, sizler gibi mücadele arkadaşlarına sahip olmakla iftihar ediyorum.

Kardeşlerim,

Eskiler, evvel refik bade'l tarık derler, yani önce yoldaş, sonra yol. Biz milletimizle yoldaş olduğumuz için hak yolundan, hizmet yolundan, eser yolundan asla şaşmadık. Kendilerine milleti değil de vesayeti, darbecileri, teröristleri, şu veya bu emperyalist güçleri yoldaş kılanlar ise kesinlikle milletimizle aynı kıbleye yönelmemiş, aynı istikamete bakmamış, aynı duyguları paylaşmamış mankurtlardır.

Dikkat ederseniz, attığımız her adımda siyasetçisinden sözde aydınına pek çok kesimden serzenişler işitiyoruz; bunlar olacak. Mesela diyorlar ki, Suriye’de şu ülkeye rağmen adımlar atarsanız başımıza şu felaketler gelir. Mesela diyorlar ki, Akdeniz’de şu ülkeye rağmen anlaşmalar yaparsanız başımıza şöyle çoraplar örülür. Mesela diyorlar ki, Kafkasya’da güç dengelerine dikkat etmeden destekler verirseniz başımız çok ağrır. Mesela diyorlar ki, ekonomide bize dayatılan reçetelere uymazsanız başımıza taş yağar. Ülkenin ve milletin menfaatine her konuda birileri vekalet ettikleri kimlerse onlar adına benzer örtülü tehditleri dile getiriyorlar.

Maşallah. Hanım kardeşlerimizin coşkusu da bugün maşallah yerinde.

Kardeşlerim; peki biz ne yaptık? Binlerce yıllık devlet geleneğimizden ve Anadolu’daki bin yıllık varlığımızdan aldığımız ilhamla ayağımızdaki prangaları birer-birer kırarak, ellerimizdeki zincirleri halka-halka çözerek, sırtımızdaki kamburları dirhem-dirhem atarak, milletimizle gönül bağımızı düğüm-düğüm tahkim ederek büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasına başladık. Geçtiğimiz 20 yılda ülkemize kazandırdığımız asırlık demokrasi ve kalkınma altyapısının üzerinde kendi hedeflerimize kilitlendik. Nice sabotajlara, nice tuzaklara, nice sinsi oyunlara rağmen bu yoldan dönmedik, sapmadık, duraksamadık.

Şimdi bir yere geleceğim, burada bunu söylemek istemezdim, malum bir Ana Muhalefet var, bir de onun yanında yavru muhalefetler var. Bunlardan yavru muhalefetten bir tanesi aynı zamanda Kocaeli milletvekili. Hiç değinmek istemezdim, fakat geçenlerde bir açıklaması oldu, fazla uzak değil, yani 20 yıllık iktidarımızda uyuşturucuyla mücadelede biz gerekeni yapmamışız diyor. Hanımefendi, önce şunu bileceksin: Bir defa bizim iktidarımızda ne sulu, ne kuru uyuşturucuya yer yoktur. Sen Tayyip Erdoğan’ı bu noktada bu noktada iyi bilirsin, Tayyip Erdoğan’ın suluyla, kuruyla alakası olup-olmadığını iyi bilirsin. Ya nasıl oluyor da sen bunu konuşuyorsun. Yok captagonlar, yok şunlar, yok bunlar; bunların hepsiyle biz gerekli mücadeleyi verdik, veriyoruz ve vereceğiz. Ve bu konuyla ilgili İçişleri Bakanımızın verdiği mücadele, şahsımın, bakanlarımızın, Kabinemizin verdiği mücadele hepimiz için bilinen bir gerçektir. Ve sen önce kendi kadronun içerisinde ve Ana Muhalefetin içinde sulu-kuru bu uyuşturucuları alanları düşün. Sen kimlerle beraber yol yürüdüğünün farkında mısın? Dolayısıyla önce haddini bileceksin. Önce bir defa AK Parti iktidarının bu noktada sulu-kuru uyuşturucuyla mücadelesini inkar etmeyeceksin, bunu iyi bileceksin. Bizim kitabımızda uyuşturucuya yer yoktur ve mücadelemizi de sonuna kadar verdik, veriyoruz ve vereceğiz. Ama Hanımefendi, sen önce kendi çatının altındakileri düşün, onlarla beraber nasıl yol yürüdüğünü düşün. Bizim bu noktada mücadelemiz nettir, kesindir ve uyuşturucuyla olan mücadelemizi kimse inkar edemez.

Darbe girişimleri dâhil her yöntemi denediler, ama milletimizle birlikte; hazır mıyız?  Bir olacağız… İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

İşte bu güçlü iradeyi yenemediler, yenemeyecekler. İşte şu anda bu meydanda resmi rakam, hamdolsun, 70 bin kişi var.

Türkiye’nin gelişmesinden, kalkınmasından, büyümesinden rahatsızlık duyan iç ve dış çevrelerin hepsi de şimdi ümitlerini 2023’e bağlamışlar. Son dönemde küresel ekonomik krizin ülkemize olan yansımalarının yol açtığı sıkıntılardan cesaret aldılar. Ekonomideki toparlanma gecikirse, milletimizi bu kutlu yürüyüşten vazgeçireceklerini sanıyorlar. Türkiye’nin siyasi, askeri, diplomatik olarak en güçlü dönemini yaşadığı bir süreçten geçtiğimiz için başka bir sermayeleri de zaten yok.

Sırtlarını sıvazlayan büyükelçiler, farklı kimliklerle etraflarına doluşturdukları beşinci kol elemanları, FETÖ’sünden PKK’sına tüm terör örgütlerinin uzantıları, kifayetsiz ve kimliksiz siyaset tüccarları, velhasıl Türkiye’nin ve bu kardeşinizin tüm düşmanları bunlara gaz verdikçe coşuyorlar.

Gençler, ben de sizlere aşığım ve bizi aşkımız birilerinkine benzemez, biz farklıyız ve bu aşkımızı da kimse gölgeleyemez.

Gerçi hâlâ kendi aralarında anlaşıp bir cumhurbaşkanı adayı çıkartamadılar, ama olsun. Masada 6 kişi var, masanın altında da bir tane, bu ne demektir? Toplam 7, her kafadan bir sesin çıktığı bu curcuna masasını bir değil birkaç aday çıkartabilecek kapasitede görüyorum, seçim tarihine kadar hiç değilse bu kadarını becerirler herhalde. Şaka bir yana, bu en kritik döneminde Türkiye’nin önünü kesmek için gösterilen canhıraş ve bir o kadar da trajikomik gayretleri herkes gibi biz de izliyoruz.

Kardeşlerim,

Allah kimin hangi niyete sahip olduğunu, kimin kiminle yürüdüğünü biliyor. Her zaman ifade ediyorum ya, niyet hayır, akıbet hayır diyerek biz işimize bakıyoruz, onlar ne yaparsa yapsınlar. Biz bu tezgahla ilk defa karşılaşmıyoruz. İstanbul’a Büyükşehir Belediye Başkanı seçildiğimiz günden itibaren kendimizi bitip tükenmek bilmeyen bir mücadelenin içinde bulduk. Ne dediler? Muhtar bile olamaz, bu manşetleri attılar. Sevinç naraları attıkları bir noktadan çıktık, ülkenin önce Başbakanlık görevine geldik, ardından ülkemizin doğrudan halkın oyuyla seçilen ilk Cumhurbaşkanı olduk. Yetmedi, üstüne bir de yönetim sistemi değiştirip tekrar Cumhurbaşkanı seçildik. Bütün bu mücadeleyi milletimiz için verdik, milletimizle birlikte verdik.

Maşallah, bu ne aşk, bu ne coşku, Allah’a hamdolsun, maşallah.

Kadınıyla, genciyle, ana kademesiyle bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ve 2023’ten de zaferle çıkacağız. Ne vesayetin ayak oyunları, ne terör örgütlerinin kanlı provokasyonları, ne darbe girişimleri, ne de ekonomik tetikçilerin ahlaksız şantajları milli iradenin gücünün üstüne çıkamadı. Onlar husumetin çıtasını yükselttikçe, biz de mücadelenin çıtasını yükselttik. Onlar bunun için kullandıkları kaynakları artırdıkça, biz de kendi potansiyelimizi daha çok kullandık.

Kardeşlerim,

Yoğun bir şekilde önceleri tüm bu tezgâhlar gizli-saklı kuruluyor, diplomatik kılıflar altında sergileniyordu, sona giderek pervasızlaştılar, ülkemizi mahvetme, yönetimi değiştirme niyetlerini açıkça ifade etmeye başladılar. Hatırlarsanız, 2018’de ekonomimize kur-faiz-enflasyon şer üçgeninde yapılan büyük saldırılar böyle başlamıştı. Yine hatırlarsanız, ülkenin yönetiminde darbeyle ve ekonomiyle başaramadıkları değişimi 2023’te sandıkta gerçekleştirme planlarını yine böyle açıkça anlatmışlardı.

Önceleri Batıda siyasetçisinden medyasına kadar her kesimde ülkemizle ilgili, demokrasiyle, hakkaniyetle, nezaketle bağdaşmayan o kadar görüş ifade ediliyor ki, takip etmekten ve cevap vermekten biz yorulduk. Bir diğer sıkıntı da, Batıda güçlü siyasi kadroların kalmamış olmasıdır. Siyaseti çadır sirki seviyesine düşüren kalibresiz tipler yüzünden Batı da her alanda hızla irtifa kaybediyor.

Salgından savaşa, enerji ve gıda fiyatlarındaki yükselişten tedarik zincirlerindeki kırılmaya kadar her kriz Batının güvenlik ve refah düzeninde onulmaz delikler açıyor. Böylesine kritik bir dönemde Türkiye’nin de aynı akıbete duçar olmasını özellikle istiyorlar. Böyle bir durum sadece son 20 yıldaki birikimlerimizin heba olmasına değil, bunun yanında asırlık hayallerimizin de suya düşmesine sebebiyet verecektir.

Buradan 85 milyon vatandaşımın her birine sesleniyorum, seçim tarihi olan 2023 Haziran’ı gelip çattığında sandık başına giderken lütfen karşınıza çıkan adaylara şu gözle bir bakın; bu isimlerden hangisi ülkenin başındaki dönemsel sorunları çözebilir? Bu isimlerden hangisi ülkeyi bölgesel ve küresel mücadelelerden başarıyla çıkartabilir? Bu isimlerden hangisi evlatlarımıza daha iyi bir Türkiye, daha iyi bir gelecek bırakmamızı sağlayabilir? Akıl, vicdan, izan sahibi her bir vatandaşımdan önce bu soruları cevaplayıp verdiği cevaplara göre tercihini en doğru şekilde yapmasını istiyorum.

Şimdi buradan öyle bir ses verin ki, 81 vilayetimizin tamamından duyulsun. Şimdi buradan öyle bir ses verin ki, dostlarımızın yürekleri ferahlasın, düşmanlarımızın kalpleri daralsın.

Hazır mıyız? Hazır mıyız? Kocaeli, 2023’te tercihini büyük ve güçlü Türkiye’den yana yapmaya hazır mısın? Kocaeli, evlatlarımıza bırakacağımız en önemli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkacak mısın?

Kocaeli, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boğun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini bir kez daha kursaklarında bırakmaya var mısın?

Kocaeli, bu kutlu mücadelede yanımızda mısın? Allah sizlerden razı olsun.  

Kardeşlerim,

Biz milletimizin huzuruna çıktığımız günden bu yana hep eser ve hizmet siyasetiyle konuştuk. Ne ideolojik sapkınlıklara eyvallah ettik, ne inanç ve köken fanatizmine kendimizi kaptırdık, ne de ülkenin iliğine, özellikle daha ileri gidiyorum, iliğini emen kerameti kendinden menkul bir avuç vesayetçiye eyvallah etmedik. Sadece ve sadece ülkemiz için eser üretmeye, milletimize hakkı ve özlemi olan hizmetleri vermeye baktık. Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli iktidarını da işte bu siyasetimize borçluyuz. Bugün de Kocaeli’ne eser ve hizmet siyasetimizin ürünü bir açılış listesiyle geldik.

Eğitimde yapımı tamamlanan 659 dersliğin, 4 uygulama sınıfının, 9 atölyenin, 2 spor salonunun, 2 konferans salonunun, Gebze Teknik Üniversitemizin enstitü binaları ve su merkezinin resmi açılışını yapıyoruz.

Kartaltepe’de 1328 yataklı yükseköğrenim yurdumuzun, İzmit’te 968 yataklı ek yurt binasının, Türkiye Olimpik Hazırlık Merkezimizin, Derince Gençlik Merkezimizin açılışını buradan gerçekleştiriyoruz.

Sağlıkta çeşitli ilçelerimizdeki 9 sağlık merkezini resmen hizmete açıyoruz.

Ulaştırmada otoyol bağlantı yolları ve köprülerinin açılışını yapıyoruz.

TOKİ’nin Köseler’de altyapısı ve çevre düzenlemesiyle bitirdiği 492 konut ile Derince Millet Bahçesinin açılışını buradan gerçekleştiriyoruz.

Enerji Bakanlığımızca tamamlanan trafolar ile İçişleri, Aile ve Sosyal Hizmetler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Kültür ve Turizm Bakanlıklarımıza ait kurumlarımızın hizmet binalarının resmi açılışını buradan yapıyoruz.

Şimdi geliyorum belediyelerimizin açılışlarına.

Büyükşehir Belediyemiz altyapıdan otobüse, toplu konuttan çevre düzenlemelerine, spor salonlarından hizmet binalarına kadar tam 77 kalem eseri 3 milyar 261 milyon liralık bir yatırımla tamamladı. Dikkat edin, Bay Kemal gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıyla musluk açmıyor musluk. Başiskele Belediyemiz 64 milyon lirayı aşan bir yatırımla millet bahçesinden kütüphaneye ve altyapı işlerine kadar tam 17 kalem eseri sizlerin hizmetine sunacak hale geldi. Gölcük Belediyemiz altyapıdan üstyapıya 16 kalem projeyi 28 milyon liralık bir yatırımla bitirdi. Ayrıca,  Çayırova Belediyemizin 2 kalem, Darıca Belediyemizin 5 kalem, Derince Belediyemizin 3 kalem, Dilovası Belediyemizin bir kalem, Kartepe Belediyemizin 7 kalem, Körfez Belediyemizin 5 kalem yatırımı da bugünkü açılış programında yer alıyor.

Kardeşlerim; özel sektörümüzün 3 milyar 476 milyar lirayı bulan bir yatırımla hayata geçirdiği 54 ayrı tesis var.

Kamu kurumlarımızın, Büyükşehir ve ilçe belediyelerimizin, özel sektörümüzün toplamda 8,5 milyar lirayı geçen 245 kalem eserin ülkemize ve Kocaeli’mize hayırlı olmasını diliyorum.

Şehrimize bu eserleri kazandıran bakanlıklarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü tebrik ediyorum.

İnşallah Allah’ın izni ve milletimizin desteğiyle önümüzdeki dönemde Kocaeli’ni her alanda daha çok hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz, durmak yok… Durmak yok…

Bugünkü açılış programı işte bunlardan ibaret.

Ve bugün sizin bu coşkunuz, sizin bu heyecanınız inşallah her hafta bizi yakından takip edin,

Ordu’da biliyorsunuz geçen hafta fındık fiyatlarını açıkladık. Ne yaptık? 54 lira verdik mi? Ordu’daki bütün sakinlerimizin coşkusu, heyecanı yerindeydi. Ve Kocaeli’nde tabi fındık ne yapıyor? Aynı heyecanla takip ediyor. Bütün bu saydıklarımız, Sakarya’da, Düzce’de, Trabzon, Giresun, bütün buralarda bu fındıklarımız ciddi manada bir heyecan meydana getirdi.

Bir de bugüne geldik ve yaptıklarımız var. Kocaeli’ne son 20 yılda bugünün rakamlarıyla 73 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Değerli kardeşlerim, laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz iş.

Eğitimde 12 bin 725 adet yeni derslik inşa ettik. İkinci üniversitemiz olan Gebze Teknik Üniversitesi’ni faaliyete geçirdik.

Gençlik ve sporda 16 bin 504 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık, toplam 52 spor tesisi, inşallah şimdi yeni adımlar atıyoruz.

Sağlıkta inşallah Şehir Hastanemizi de bir an önce bitireceğiz ve Kocaeli insanı hiçbir zaman bir sıkıntıyı yaşamayacak. 18’i hastaneden oluşan toplam 88 adet sağlık tesisini Kocaeli’ne kazandırdık. Ve 1180 yataklı Kocaeli Şehir Hastanemizi inşallah kısa zamanda bitireceğiz, şu anda inşaatı devam ediyor.

Çevre ve şehircilikte TOKİ kanalıyla Kocaeli’nde sosyal konut, deprem konutu ve kentsel dönüşüm kapsamında toplam 25 bin konut projesini hayata geçirdik.

Şimdi hazır mıyız? Coşkulu muyuz? Bakın, 10 ay var, 10 ay içinde ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Bütün dostlarımızı kucaklayacağız, onlarla gönül gönle vereceğiz, el ele vereceğiz ve inşallah 2023’ün Haziran’ından Cumhur İttifakı olarak zaferle çıkacağız.

Sağ olun, var olun diyorum, sizleri Allah’a emanet ediyorum.