Van Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

11.06.2022

Sevgili Vanlılar,

Değerli Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Gözümüzün Nuru Sevgili Gençler,

Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Günümüz kutlu, geleceğimiz aydınlık olsun. Bugün 1,5 yılı aşkın bir aranın ardından tekrar Van’da bulunmaktan, sizlerle hasret gidermekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin doğusunun yükselen yıldızı, bölgesinin lokomotifi, tarih ve medeniyet şehri Van’a her gelişimizde sevgiyle, coşkuyla, kadirşinaslıkla bizi bağırlarına basan tüm kardeşlerime şükranlarımı sunuyorum.

Van bizi bilir, biz de Van’ı biliriz. Ve hamdolsun havalimanından buraya kadar caddenin kenarlarında on binlerin bizi bağırlarına bastığını görmek hakikaten bizim için ayrı bir mutluluk oldu. Ve ben inanıyorum ki bu gidişiyle, attığı bu adımla evet o birilerini işte yolda bırakacaktır. Buna inanıyor muyuz? Öyleyse mesele yok. Ben şu anda hanım kardeşlerimin coşkusu, Ana Kademenin coşkusu, gençlerin coşkusunu görüyorum ve size de inanıyorum.

Deprem yaralarının sarılmasından, terör belasının define kadar Van’ın tüm mücadelesinde hep yanında olduk. Bu kadim şehrin asırlık ihmallerinin telafisinde, ihtiyaçlarının giderilmesinde, insanımızın layık olduğu demokrasi ve kalkınma adımlarının atılmasında hep Van’la omuz omuzaydık.

Değerli Kardeşlerim,

Son gelişimizde, “Gönül dünyadan geçer, ama Van’dan geçmez” böyle dedik, bu şehre ve sizlere olan muhabbetimizi kalbimizin derinliklerinden kopup gelen bir hissiyatla ifade etmiştik. Yıllarca Vanlıların tertemiz duygularını istismar edenlerin bu şehre sadece zarar verdiğini, en küçük bir faydalarının dokunmadığını en iyi sizler biliyorsunuz. Kardeşlerim, Allah aşkına soruyorum; Van’ı susuz bıraktılar mı? Suyunu kestiler. Kim su sorununu çözmesi gerekirdi? Van Büyükşehir Belediyesi. Ama bunu yapmadılar. Peki, Erdoğan Devlet Su İşleri’ni görevlendirmek suretiyle Van’ın su sorunu çözdü mü? Niye? Ben şuna inanıyorum: Van’ı, benim burada Kürt kardeşlerimi susuz bırakmaya kimsenin hakkı yok, diyordum ve su sorununu da biz Kürt-Türk ayırt etmeksizin çözdük. Şu anda böyle bir sorun var mı? Ve olmayacak. Hükümete geldiğimiz günden beri Van’ı yeni projelerle, yatırımlarla, hizmetlerle kalkındırmak için çalıştık, çabaladık. Bunu da önce Allah rızası için, onunla birlikte ülkeye ve millete hizmet gayesiyle yaptık.

Kardeşlerim,

Geçmişte nice hükümetler geldi-geçti, nice siyasi kadrolar yönetimde bulundu, hangisi Van’ı bu seviyede eser ve hizmetlerle kalkındırdı, geliştirdi? Hiçbiri. Yaşı yetenler bizzat kendileri, yetmeyenler büyüklerinden sorup öğrenerek şu canım şehrin 25 yıl önceki, 30 yıl önceki, 40 yıl önceki haliyle bugünü bir karşılaştırsınlar. Aklı, vicdanı, ahlakı olan herkes bu mukayesenin ardından aradaki farkın 20 yıllık değil asırlık olduğunu kabul edecektir.

Kardeşlerim;

Bizim kuru lafla, istismarla, yalanla, iftirayla işimiz olmaz. Biz hep somut rakamla, somut icraatla konuşuruz, bugün de öyle yapacağız. Son 20 yılda Van’a ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz kardeşlerim? Ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz? 38 milyar liralık yatırım yaptık. Bunlar kamu yatırımı. Bu bütçeyle eğitimde 9682 yeni derslik inşa ettik Van’da. Gençlik ve sporda 8 bin 279 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Toplam 54 spor tesisi inşa ettik. Sosyal yardımlarda Vanlı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza toplam 11 milyar lira tutarında kaynakla destek olduk. Aç açık bırakmamak için elimizden geleni yaptık. Sağlıkta 19’u hastaneden oluşan toplam 103 adet sağlık tesisi inşa ettik. Çevre ve şehircilikte 2011 yılındaki deprem sonrası 25 bin konut, kamu binası, okul, cami, sosyal tesis inşa ederek sahiplerine teslim ettik.

Bunları AK Parti iktidarı olarak biz yaptık.

Ayrıca, halen 850 konut, 420 ahır, camiler, sosyal donatılar, eğitim tesisleri ve pansiyon ile konaklama birimlerinin yapımına devam ediyoruz. Van’da 1,5 milyon metrekare büyüklüğünde riskli alanda depreme hazırlık çalışmalarımız da devam ediyor. Ve bütün bu adımları atarken kardeşlerim; Van depreminin gecesinde Erdoğan buradaydı. HADEP neredeydi? Ben Kürt’üm diyenler neredeydi? Benim için Kürt kardeşlerimle Türk kardeşlerim arasında herhangi bir fark yok. Çünkü biz yaratılanı Yaradan’dan ötürü seviyoruz, ayrım yapamayız. Dün yapmadık, bugün yapmıyoruz, yarın da yapmayacağız. Neden? Çünkü Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’inde ne diyor: “Biz sizi kavimlere ayırdık birbirinizle iyi anlaşasınız diye.” İşte biz Türk’müş, Kürt’müş, Laz’mış, Çerkez’miş, Arap’mış, asla böyle bir ayrım yok ve biz herkesi Allah için seviyoruz. Anlaştık mı bu konuda? Öyleyse mesele yok ve yola böyle yürüyeceğiz.

Bizim ölçümüzde ne var? Allah razı olsun. Allah yine ne buyuruyor, Esteüzübillah Bismillâh: “İnnemel mu'minune ihvetun.” Muhakkak inananlar kardeştir. Dolayısıyla biz tüm inananlarla kardeşiz, ayrım yok. Ve bütün bu hizmetlerimizi bu anlayışla yapıyoruz.

Kardeşlerim,

Bu arada 407 dükkân, 48 iş yerini tamamlayarak hak sahiplerine teslim ettik. İkinci etap çalışmalarımız sürüyor. Van Gölümüz, adaları, koyları, sahilleri, mavi ve turkuaz rengiyle bütün dünyayı kendisine hayran bırakıyor. Biz zaten Van Gölü demiyoruz, Van Denizi ya, Van Denizi. Ve bu güzelliği, Van Denizi’ni koruyarak daha da geliştirmek için çok kapsamlı bir projeyi hayata geçiriyoruz. Program kapsamında Van ve Bitlis’te mevcut atık su arıtma tesislerini iyileştiriyoruz, yeni tesisler yapıyoruz. Merkezi ileri biyolojik atık su arıtma tesisini hizmete aldık.

Değerli Kardeşlerim,

 Yetmez, Van Gölü dip tarama çalışmalarını da sürdürüyoruz. Kirlilik kaynaklarından biri olan göl kıyısındaki ahırların tamamını yıktık, sahil bandında olmayan, ancak Van Gölünü kirleten ahırları da yıkıyoruz. Bu ahırları kuracağımız tarıma dayalı ihtisas organize sanayi bölgesine taşıyacağız. Böylece hem gölümüzü koruyacak, hem de bölgede hayvancılığın gelişimine ve şehrimizin kalkınmasına katkı sunacağız.

Yine Van Gölü etrafında taşkın kotu altında kalan bölgeler için rehabilitasyon çalışmaları başlatıyoruz. Amacımız, gölün etrafındaki kirli görüntüyü, çarpık yapılaşmayı ortadan kaldırmaktır. Van ve Bitlis belediyelerimizin çevre temizlik araçları, kanalizasyon, atık su arıtma tesisi ve içme suyu gibi altyapı yatırımlarına 419 milyon lira finansman desteğinde bulunduk. Göl çevresinde mavi bayraklı plaj sayısını artıracak çalışmalara devam ediyoruz.

Turizmin, ulaşımın ve lojistiğin şehri Van’ımızda 8 millet bahçesi projemiz var. Kardeşlerim; Çatak’ta 15 Temmuz Şehitleri Millet Bahçemizi üç yıl önce hizmete sunmuştuk. Erciş Millet Bahçemizin yapımını tamamladık. Edremit, Tuşba, Akköprü, İpekyolu, Tepebaşı millet bahçelerimizin yapımları sürüyor. Ve bu vesileyle değerli kardeşlerim; gerek Tuşba’ya, gerek Edremit’e yaptıkları çalışmalar sebebiyle özellikle teşekkür ediyorum. İnşallah bu çalışmaların artarak devamını diliyorum. Zira Edremit, adeta bir yalı kent, denize nazır bir ilçemiz. Geçmişte Edremit neydi, şimdi ne, nereden nereye.

Kardeşlerim,

Ulaştırma yatırımları kalkınma altyapısının en önemli unsurlarının başında geliyor. Bu anlayışla Van’da ulaştırmada 36 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu nereye çıkardık biliyor musunuz? 577 kilometreye çıkardık. Bunu yapan biziz, belediyeler falan değil Karayolları olarak biz yaptık.

Değerli kardeşlerim,

Hem bölgesinin, hem de buradan geçen uluslararası trafiğin işleyişini önemli ölçüde rahatlatacak çok büyük bir proje Van Çevre Yolu’nun temelini de bugün biraz sonra buradan yapacağımız canlı bağlantıyla atıyoruz. Aslında bu projeyi çok daha önce hayata geçirecektik, fakat önümüze çıkan çeşitli sorunlar sebebiyle bugüne kaldı. Tüm sorunları çözdük ve inşallah en kısa sürede 41 kilometrelik Van Çevre Yolu’nu inşa edip hizmete açacağız. Çevre yolumuzun şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.

Ayrıca, Erzurum Hududu Çaldıran Yolu’nu, Van Özalp Kapıköy Yolu’nu, Edremit-Gevaş Ayrımı Yolu’nu, Adilcevaz-Erciş Yolu’nu ve Van Çatak Yolu’ndaki Çığ Tüneli’ni seneye tamamlıyoruz. Erciş-Patnos Yolu’nu ve Van-Hakkâri Yüksekova Ayrımı Yolu’nu 2024 yılında, Van-Muradiye Ayrımı Yolu ile ilçe geçişi dâhil Erciş-Muradiye-Çaldıran Yolu’nu ise 2025 yılında tamamlıyoruz. Van-Kapıköy arasındaki demiryolunu yenileyerek modernize ettik. Ferit Melen Havalimanımızı tamamen yeniledik. Göl kenarına kurduğumuz gemi inşa tesisinde inşa ettiğimiz Sultan Alparslan ve İdrisi Bitlisi feribotlarını işletmeye aldık. Tatvan ve Van feribot iskelelerinin yenilenmesi ve bağlantı yollarının yapımı çalışmalarına başladık. Tarım ve ormanda Van’a 4 baraj ve 5 gölet yaptık, 4 barajımızın da yapımı sürüyor. Son 20 yılda inşa ettiğimiz projelerle 370 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık.

Ve ben bugün Van’ı bir başka gördüm, Van’ın bugün coşkusu bir başka. Şu anda on binler bu meydanda. Rabbim bu coşkunuzu, bu güzelliğinizi eksik etmesin. Onun için değerli kardeşlerim; şu anda inşaat çalışmaları devam eden sulama tesisleri ile 188 bin dekar mümbit araziyi daha sulamaya açacağız. Şehrimizin uzun vadeli içme suyu ihtiyacını karşılamak için 5 içme suyu tesisi inşa ettik. Son 20 yılda Vanlı çiftçilerimize toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik.

Değerli Kardeşlerim,

Sanayi ve teknolojide bir yeni organize sanayi bölgesi ve bir teknoparkı faaliyete geçirdik. Van, ülkemizin önde gelen sanayi üretim merkezlerinden biri olma yolunda ilerliyor. Vanlı işverenlerimize toplam 1.3 milyar lira tutarında prim desteği sağladık.

Enerjide Van Tuşba, İpekyolu, Edremit, Erciş, Çaldıran ve Muradiye’ye doğalgaz arzını sağladık. Geçtiğimiz Aralık’ta Gevaş’a, bu yılsonuna kadar ise Gürpınar’a doğalgaz arzını sağlıyoruz. İnşallah önümüzdeki dönem de Van’ı daha büyük eser ve hizmetlerle kavuşturmayı sürdüreceğiz.

Bugün de Van’a son yıllarda kazandırdığımız toplam yatırım bedeli 4 milyar 175 milyon lirayı bulan yüzlerce eseri resmen hizmete açıyoruz. Elimiz boş gelmedik, yine elimiz dolu geldik, Van bunlara layık. Bu yatırımlar arasında anaokulundan liseye kadar her seviyede okullar, pansiyonlar, spor salonları, üniversitemize ait çok sayıda proje var. Şimdi soruyorum kardeşlerim, Van’a üniversiteyi kim getirdi? Biz. Hastane olarak Van’a Eğitim Araştırma Hastanesi kim getirdi? Biz dertliyiz ya, biz size âşığız âşık. Neşet Ertaş ne diyor? “Aşgınan koşan yorulmaz” diyor. Biz de aşgınan koşuyoruz ve yorulmuyoruz. Ve sizin için biz Ferhat olduk Ferhat, siz de Şirin. Ferhat dağları deler mi? Deler. Niye? Aşk aşk dağları da deldirir ve dağları deldik işte bu hizmetleri yaptık.

Bütün bu yatırımlar arasında Çaldıran Devlet Hastanesi ve lojmanları var. Bu yatırımlar arasında çeşitli kamu kuruluşlarımıza ait hizmet binaları, terörle mücadeleyi kolaylaştıracak güvenlik yolları var. Bu yatırımlar arasında 2 milyar liralık bir proje olan 600 megavatlık trafo merkezi var. Bu yatırımlar arasında Van ve çevresindeki yerleşim merkezlerinin içme suyu sorununu çözecek 157 milyon liralık isale hattı projesi var. Yine bu yatırımlar arasında değerli kardeşlerim, Büyükşehir Belediyemize, Çaldıran Belediyemize, Çatak Belediyemize, Edremit Belediyemize, Erciş Belediyemize, Gürpınar Belediyemize, Özalp Belediyemize, Saray Belediyemize, Tuşba Belediyemize ait tamamlanan çalışmalar var. Durmak yok Durmak yok Evet, bu yatırımlar arasında özel sektörümüzün fabrikaları da var. Velhasıl Van’ı her alanda daha ileriye taşıyacak, Vanlı kardeşlerimize daha iyi hizmetler verilmesini sağlayacak yatırımları bugün, burada resmen açıyoruz.

Bu yatırımların şehrimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Van’ın bu yatırımlara kavuşmasında emeği, katkısı olan tüm bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, özel sektörümüzü tebrik ediyorum. İnşallah 2023’ten sonra da eser ve hizmet siyasetimizle sizlerin yanında olmayı sürdüreceğiz.

Şimdi geliyorum önemli bir yere. Değerli kardeşlerim, dünyada Van, ahirette iman, o kadar. Bu söz herhalde boşuna söylenmedi. Allah bu dünyada bizi Van’sız, öteki dünyada da imansız bırakmasın diyorum, tamam? Gayemiz; ışık doğudan yükselir anlayışıyla sizlerle ve bölgedeki tüm insanlarımızla aramızdaki kardeşlik hukukunun gereğini yerine getirmektir. Hepimiz için daha adil, daha hakkaniyetli, daha huzurlu, daha güvenli, daha müreffeh bir ülkeye sahip olmak istiyor, bu uğurda mücadelemizi sürdürüyoruz. Bunun için her şehrimiz gibi Van’daki kardeşlerimizin de her meselesine sahip çıktık. Birileri bölücülük naraları atarken, biz kardeşlik türkülerini bunun için söyledik. Birileri sevgili kardeşlerim, anne, babaların gözyaşlarını çocuklarımızın canlarını, sizlerin sıkıntılarını kendi sapkın ideolojilerinin mezesi haline getirmeye uğraşırken, biz yaşatmanın peşinde olduk. Birileri terör örgütlerinin arkasına sığınarak demokrasi istismarı yaparken, biz sizlere ananızın ak sütü gibi helal olan hak ve özgürlüklerinizi kazandırmanın mücadelesini verdik. Biz niçin Diyarbakır annelerinin yanında olduk? Diyarbakır anneleri Kürt değil miydi? Batılı o demokrasiden bahsedenler bir kere gelip de Diyarbakır annelerini ziyaret ettiler mi? Etmediler. Niye? Onların derdi başka, ama bizim derdimiz bambaşka. Ve işte 13-14 yaşındaki Diyarbakır annelerinin yavrularını Kandil’e kaçıranlara bu işin hesabını soruyoruz, soracağız ve peyderpey bu yavrular gelmeye başladı.

Birileri evlatlarınızı dağa götürüp onların kanı üzerinden kendi çocuklarına müreffeh bir gelecek kurarken, biz eğitimiyle, sağlığıyla, istihdamıyla onlara iyi bir gelecek kurmanın çabası içindeyiz. Birileri size bırakınız hakkı, hukuku, refahı, yaşamayı bile çok görürken biz ne dedik? İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Yeri geldiğinde kendi gövdemizi namlulara siper ettik. Birileri terörden, baskıdan, zulümden, kandan beslenirken biz her vatandaşımız gibi Van’daki insanlarımızın en ileri demokrasi ve kalkınma atılımlarından nasibini almasını istedik.

Diyarbakır’daki kardeşlerimize söylediğim bir şeyi burada sizlere de tekrarlamak istiyorum. Ağızlarını her açtıklarında sizlerin kimliğinin istismarını yapanları gördüğünüz her yerde yakalarına yapışın ve yeniden silaha sarılarak çözüm sürecini bitirmenizi sizden kim istedi, diye sorun. Yine bunlara insanlara sokaklara dökülme çağrısı yapıp, masumların kanının dökerek, ülkeyi karıştırmanızı sizden kim istedi, diye sorun, bakalım ne cevap verecekler? Biz her ne yaptıysak ve yapıyorsak sizinle birlikte yaptık, sizin için yaptık. Vesayete karşı verdiğimiz kavga sizin içindi. Terör örgütlerine karşı verdiğimiz mücadele sizin içindi. Darbecilere karşı sergilediğimiz direniş sizin içindi. Kardeşlerim, eser ve hizmet siyasetimizin önüne çıkan engelleri aşmak için döktüğümüz ter sizin içindi.

Şimdi hazır mısınız? Öyleyse hep beraber öyle bir buradan ses yükselsin ki bütün Doğu, Güneydoğu bunu duysun. Şöyle ellerimizi bir kaldıralım bakalım. Tek millet… Tek bayrak… Tek vatan… Tek devlet.

Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Sağ olun, var olun.

Günümüz kutlu olsun, geleceğimiz aydınlık olsun. 2023’e kadar durmak yok…

Kapı-kapı dolaşıyor muyuz? Ürkmek, korkmak; bizim kitabımızda bu yok. Yola devam, inşallah 2023’te sandıkları patlatarak geleceğiz. Ne diyecekler? Van, Van olalı böyle bir şey görmedi. Rabbim yar yardımcımız olsun. Sağ olun, var olun.

Van, bu kutlu mücadelede –tekrar söylüyorum- yanımızda mı? Van, bu sinsi oyunu bir kez daha bozmaya var mı? Van, 2023’te tercihini büyük ve güçlü Türkiye’den yana koymaya hazır mı? Van, evlatlarımıza bırakacağımız en önemli miras olan 2053 vizyonuna sahip çıkacak mı? Van, ülkemize diz çöktürmenin, milletimize boyun eğdirmenin peşinde olanların heveslerini kursaklarında bırakmaya kararlı mı? Maşallah, barekallah. Van’dan yükselen bu sesin dalga-dalga tüm Avrupa’yı sardığına ben inanıyorum. Siz de inanıyor musunuz? Mesele yok. Allah yar yardımcımız olsun.

Sizleri Allah için seviyorum. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü’sü, Abhaza, benim kitabımda bu yok, sadece Allah için seviyorum, tamam?