Pakistan'a 3. MİLGEM Korveti Suya İndirilme Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

20.05.2022

Değerli Pakistanlı Kardeşlerim,

Kıymetli Misafirler,

Dost ve kardeş Pakistan için inşa ettiğimiz 4 MİLGEM korvetinden üçüncüsünün suya indirilme töreni vesilesiyle sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Türkiye ve Pakistan’ın kökleri derinlere inen tarihi bağlarının son dönemdeki en somut ürünlerinden biri olarak gördüğüm bu projenin ülkelerimize hayırlı olmasını diliyorum. Savunma sanayi alanındaki birikimleri dostlarımızla paylaşma irademizin bir nişanesi olan Pakistan MİLGEM Projesini daha büyük iş birliklerinin de habercisi olarak kabul ediyorum.

Pakistan, dünyanın önde gelen coğrafyalarında arasında yer alan Güney Asya’nın en stratejik konuma sahip ülkesidir. Tarih boyunca bu coğrafya kadim kültürü ve zenginliğiyle dünyanın gözbebeği olmuştur. Pakistan ve Pakistan halkı, milletimiz ve bizim nezdimizde ayrı bir yere sahiptir. Güvenliğini, istikrarını, refahını kendimizle eş tuttuğumuz Pakistan’ın askeri altyapısının güçlendirilmesi için her türlü katkıyı yapmayı kardeşlik hukukumuzun bir gereği olarak görüyoruz.

Bu anlayışla Pakistan Deniz Kuvvetleri için 4 adet MİLGEM sınıfı korvet inşa etmek için başlattığımız projenin salgın dönemine rağmen belirlenen takvim çerçevesinde gecikme olmadan yürümesini sağladık. 2’si Pakistan’da, 2’si ülkemizde inşa edilen gemilerin yapım aşamaları birer-birer tamamlanıyor. Geçen yıl İstanbul’da Cumhurbaşkanı Sayın Alvi ile birlikte Babür Gemisi’nin suya indirme törenine iştirak etmiştik. Bugün de BADR Gemisi’nin Karaçi’de yapılan suya indirme töreninin sevincini yaşıyoruz. Eylül ayında da İstanbul’da Keybar Gemisi suya indirilecek. Ülkemiz tarafından geliştirilen en modern silah ve sensör sistemleriyle donatılan bu gemilerin hepsinin de üretim süreçleri planlandığı şekilde yürüyor. Hava savunmadan bunun yanında denizaltı savunmaya kadar her türlü askeri görevi icra edebilecek bu dört geminin teslimatları 2023 Ağustos’undan başlayarak 6’şar ay arayla yapılacak. Pakistanlı kardeşlerimizle yürüttüğümüz helikopterden uçağa kadar daha pek çok savunma sanayii projesi var. Bunları da aşama-aşama hayata geçirerek dostluğumuzu perçinleyecek, ortak geleceğimize uzanan yolları sağlamlaştıracağız.

Türkiye ve Pakistan olarak istikrarımızı koruyarak birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sahip çıkarak, devletlerimizi güçlendirerek bu yolda birlikte ilerlemeye devam edeceğiz.  Rabbim yar ve yardımcımız olsun diyorum. Bu duygularla bir kez daha Karaçi’de suya indirilen MİLGEM üçüncü gemimiz BADR’in Pakistan Deniz Kuvvetleri’ne hayırlı olmasını diliyorum. Projenin hayata geçirilmesinde emeği olan herkesi tebrik ediyorum. Dost ve kardeş Pakistan halkını muhabbetle selamlıyorum.

Kalın sağlıcakla.