Fatih’te Genç Projeler Açılış Programında Yaptıkları Konuşma

01.04.2022

Değerli Fatihli Kardeşlerim,

Gözümüzün nuru Sevgili Gençler,

Kıymetli Misafirler; sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum.

Bu gece ilk sahuruna kalkacağımız, yarın ilk orucunu tutacağımız başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan Ramazan-ı Şerifinizi tebrik ediyorum. Bölgemiz başta olmak üzere tüm dünyanın her alanda huzura, barışa, adalete, merhamete ihtiyacı olduğu bir dönemde eriştiğimiz Ramazan’ın bereketinin tüm insanlığın üzerine olmasını diliyorum.

Bugün burada Fatih Belediyemizin ilçemize kazandırdığı 13 kütüphaneyle gençlik ve spor merkezlerinin açılışını yapmak üzere bir aradayız.

Kütüphanelerimiz bünyelerindeki 150 bin kitapla toplam 1800 kişiye hizmet verecek kapasitededir. Her ay 120 bin öğrencimize hizmet sunan kütüphanelerimizin imkânlarından gençlerimiz geniş bir şekilde istifade etmektedir. Tamamı da salgın döneminde hazırlanan kütüphanelerimizi bugün toplu bir şekilde resmen hizmete açıyoruz.

Hamd ediyoruz, zira Kitabullah Kitabımız Kur'an-ı Kerim “ikra” ile başlıyor ve oku, emri ilahisiyle başlayan Kitabımızda, işte bu kütüphanelerimizin bu noktada adeta bütün gençlerimizin 7’den 70’e okuma imkânını hazırlaması sebebiyle de ben Belediye Başkanımızı ve tüm emeği geçenleri tebrik ediyorum.

Tabii Fatih Belediyemizin hizmetleri sadece bununla sınırlı değil, Zeyrek Akademi bünyesinde fotoğrafçılıktan, Osmanlı Türkçesi ve minyatür okumalarına kadar geniş bir alanda hizmet veriliyor. Medrese Davutpaşa, lisansüstü ve doktora öğrencilerinin hizmetindedir. Bilim Fatih’te ise içindeki atölyeleriyle bugüne kadar 33 bin öğrencimizin ufkunu açacak faaliyetler icra edilmiştir. Bunların yanında 9 ayrı spor merkeziyle de pek çok branşta gençlerimize kendilerini geliştirebilecekleri altyapı sunulmuştur. Tüm bu eser ve hizmetlerin Fatih ilçemiz başta olmak üzere İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserleri ilçemize kazandıran Belediye Başkanımızı ve ekibini tebrik ediyorum.

Sevgili Gençler,

Biliyorsunuz Türkiye’nin en büyük kütüphanesini Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Külliyesi içinde faaliyete geçirdik. Millet Kütüphanemiz gece-gündüz gençlerimize ve araştırmacılarımıza hizmet veriyor. Kütüphanenin önünden geçtiğimiz vakitlerde giriş kapısını adeta arı kovanı gibi işlediğini görmekten memnuniyet duyuyorum. Rami Kışlası’nı restore ederek çok daha büyük kapasiteli bir kütüphaneyi inşallah İstanbul’umuza da kazandıracağız.

Belediyelerimizin açtıkları kütüphaneleri, gençlik merkezlerini, atölyeleri, kursları, bu büyük kültür ve medeniyet hamlesinin mahallelere kadar yayılan kılcal damarları olarak görüyorum. Alış veriş merkezlerinden havalimanlarına, tren garlarından otobüs terminallerine kadar her yerde kütüphanelerin yaygınlaşması da memnuniyet vericidir. Aynı şekilde elektronik kitap uygulamaları da giderek yaygınlık kazanıyor. Milli Eğitim Bakanlığımız da kütüphanesiz okul kalmayacak, projesiyle okullarımızın tamamını kütüphanelerle donatıyor.

Her ne kadar tam tersi gösterilmeye çalışılsa da araştırmalar ülkemizde hem kişi başına basılan kitap sayısının, hem de kitap okuma oranının giderek yükseldiğine işaret ediyor. Bizim gençliğimizde maalesef böyle herkesin rahatça ulaşabileceği, istifade edebileceği güzel kütüphaneler, spor merkezleri yoktu. Nereyi bulursak, orada ders çalışarak okul hayatımızı sürdüren, sınavlara hazırlanan, okuma merakımızı gidermeye gayret gösteren bir nesildik. Üstelik yokluklara ilave olarak bir de bizim gençlik yıllarımızda ideolojik çatışmaların yol açtığı huzursuzluk iklimi vardı. Buna rağmen azimle ve fedakârlıkla çalışarak hem eğitim hayatımızı, hem kendimizi fikri olarak geliştirme faaliyetlerimizi sürdürdük. Gerçekten de samimiyetle, tarihi ve kültürüyle ülkemizi, medeniyet değerlerimizi, dünyayı anlamaya çalışan bir gayretin içindeydik. Bugün dönüp baktığımda, ülkemizin son 40 yılda sahip olduğu kazanımların hepsinin de öncülüğünü zor şartlarda kendini yetiştiren bu neslin yaptığını görüyorum.

Sizler maddi altyapı ve teknolojik imkânlar bakımından gerçekten çok şanslısınız. Ancak, bu imkânların aynı zamanda dikkatinizi dağıtma riskinin işinizi zorlaştırdığı da bir gerçektir. İnternet mecraları, özellikle de sosyal medya sağladığı kolaylıklar yanında, doğru, kararında ve bilinçli kullanılmazsa adeta bir bataklık gibi içine düşeni yutup yok edecek tehditleri de içinde barındırıyor.

Amerika ve Avrupa Birliği başta olmak üzere, dünyanın pek çok yerinde genel olarak internet mecraları, özellikle de sosyal medya ve elektronik ticaret platformları konusunda ciddi düzenlemeler yapılmaya başlanmıştır. Türkiye olarak biz de vatandaşlarımızın tamamını, özellikle de gençlerimizin geleceğini korumak için benzer çalışmaların hazırlıklarına başladık. Bu çerçevede geçtiğimiz hafta başında AK Parti olarak düzenlediğimiz bir forumda, dijital kültür, dijital ekonomi, dijital hukuk meselelerini enine boyuna konuştuk, tartıştık. Hukuki altyapıdan yoksun, sosyal medya ve elektronik ticaret platformlarının yol açacağı sorunlar bu konudaki tereddütlerin ve endişelerin çok üzerindedir. Bunun için en kısa sürede gereken düzenlemeleri hayata geçireceğiz.

Tabii dijitalleşme ne kadar yaygınlaşırsa yaygınlaşsın bir kitabın kapağının içine girerek, adım attığımız o dünyanın yerini tutamaz, tutmamalıdır. Aynı şekilde hiçbir dijital mecra sporla elde edilen fiziki performansın ikamesi olamaz. Bunun için gençlerimizden, internet, sosyal medya ve benzeri alanlardan istifade ederken, gerçek hayattan kopmamalarını istiyoruz. Mesela kağıda basılı kitapları çantanızdan, masanızdan asla eksik etmeyin. Spora mutlaka her gün düzenli olarak vakit ayırın. Demli bir çay veya güzel aromalı bir kahve eşliğinde yapılan karşılıklı sohbetin getirdiği sosyalleşmeyi asla ihmal etmeyin. Yakın çevrenizden başlayarak, tüm şehirleriyle ülkemizi, imkânınız olursa dünyayı gezip görmek, farklı kültürleri tanımak için şartlarınızı zorlayın. Bunları yaptığınızda diğer imkânların, diğer mecraların önünüzde bambaşka dünyalar açtığını, size bambaşka faydalar sağladığını göreceksiniz.

Fatih Belediyemizin kütüphaneleri, gençlik merkezleri, spor salonları ile resmi açılışını yaptığımız diğer eser ve hizmetlerin bir kez daha başta Fatih’imiz olmak üzere tüm İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyor, Belediye Başkanımızı ve ekibini tekrar tebrik ediyorum.

Sizleri sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.