Tokat Havalimanı ve Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

25.03.2022

Sevgili Tokatlılar,

Başımızın Tacı Kıymetli Hanım Kardeşlerim,

Gözümüzün Nuru Kıymetli Gençler,

Değerli Kardeşlerim,

Hepinizi en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Üç yıldır gelemediğimiz Tokat’ı özlemişiz, görüyorum ki Tokat da bizi özlemiş. Cadde boyunca her iki tarafta Tokatlı kardeşlerim büyük bir coşkuyla selamlıyorlardı, biz de onları gönülden selamlıyoruz. Bugün hem sizlerle hasret gidermek, hem de yeni havalimanımız başta olmak üzere tamamlanan eserlerin ve hizmetlerin resmi açılışını gerçekleştirmek üzere birlikteyiz.

Buradan, Cumhuriyet Meydanı’ndan Tokat’ın tüm ilçelerindeki, mahallelerindeki, köylerindeki, hanelerindeki kardeşlerime selamlarımı iletiyorum.

“Kıymet mi biçilir cevher taşına,

Kamilce bir sarraf karışmayınca.

Kimse üstat olmaz kendi başına,

Bulup erbabını danışmayınca.”

Evet, bugün hem şehrimize kazandırdığımız eser ve hizmetleri sizlerin takdirine sunmaya, hem de aramızdaki kalpten kalbe yolunu bize işaret ettiği yeni hedefleri, yeni istikametleri görmeye geldim. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, uhuvvetimizi daim eylesin. Aramıza hiçbir fitne, fesat, haset sahibini sokmasın diyorum.

Sözlerime başlarken, 13 yıl önce yine bir 25 Mart günü Tokat’ta mitingimizi yaparken vefat haberini aldığımız Muhsin Yazıcıoğlu kardeşimi rahmetle yâd ediyorum. Muhsin kardeşimin dava ve siyaset yolculuğunun her adımı kendisinin, düz yaşayacağız, dik duracağız, doğru gideceğiz, sözüne uygun şekilde geçmiştir. Ülkemiz siyasetimizin son dönemlerinde kimlerin nereye savrulduğunu gördükçe hep rahmetli Muhsin kardeşimin onurlu ve sağlam duruşunu hatırlıyorum. Bir kez daha kendisine Allah’tan rahmet, yakınlarına, sevenlerine ve tüm milletimize başsağlığı diliyorum.

Kardeşlerim,

Şu coşkunuz, şu iştihamınız bir şeyi ortaya koyuyor, siz diyorsunuz ki, Tokat olarak biz biriz, beraberiz, kardeşiz, hep birlikte Türkiye’yeyiz. Kadim tarihi ve sahip olduğu eşsiz zenginliklerle Tokat, sadece şehirlerden bir şehir değildir. Osmanlı’nın hakimiyetine girdiği 14. yüzyılda burası İstanbul ve Bursa’dan sonra ülkenin üçüncü kalabalık şehriydi. Doğuyu ve batıyı, kuzeyi ve güneyi birbirine bağlayan ticaret yollarının kesişim noktasında yer alan Tokat, aynı zamanda önemli bir zanaat ve üretim merkeziydi. Gençler, işte bunu çok iyi öğrenmeniz lazım. Niye söylüyorum? Çünkü birbirimize daha çok kenetleneceğiz ve bizi bölemeyecekler, bizi parçalayamayacaklar ve biz Allah’ın izniyle… İşte dün ben Brüksel’deydim, Olağanüstü NATO Liderler Zirvesindeydim, orada mesajlarımızı verdik, Türkiye olarak nerede durduğumuzu anlattık, şimdi bugün de sizlerle beraber Tokat’tayım. Tokat’ta atılacak 900 adım, 900 yıllık bir geçişin izlerine şahitlik etmenizi sağlar. Malazgirt Savaşından sonra Anadolu’da Buhara mimarisiyle yapılan ilk camilerden biri bu şehirdedir. Aynı şekilde Anadolu’nun ilk üniversitesi diyebileceğimiz Yağıbasan Medresesi de Tokat sınırları içindedir. Esasen Tokat bugün de eğitimdeki öncü rolünü sürdürüyor. Milli Eğitim Bakanımızdan milli savunma ve İstanbul Üniversitesi rektörlerimize, bir önceki YÖK Başkanımıza kadar ülkemiz eğitiminde öne çıkan pek çok isim Tokatlıdır.

Burası, Plevne kahramanı Gazi Osman Paşa’nın sembolü olduğu vatan savunması yolunda gözlerini kırpmadan canlarını feda etmeye hazır nice yiğitleri bağrından çıkartmış şehirdir. Tokat sıradan bir şehir değil, onun için benim her Tokatlı kardeşim Tokat’ın kadrini, kıymetini bilmeli.

Tokat’ın bizim gönlümüzde de ayrı bir yeri var. Bunun için Tokat’ı hak ettiği hizmetlere kavuşturmaya özen önem veriyoruz. Tokat’a bugün elimiz boş gelmedik, ziyaretimiz vesilesiyle yatırım bedeli yaklaşık 5 milyar lirayı bulan yüzlerce eser ve hizmetin resmi açılışını bugün bu meydanda yapıyoruz. Tokat’a yakışır, bu yatırımlar Tokat’a yakışır, daha nice yatırımlar, biraz sonra sayacağım.

Biraz önce indiğimiz ve kurdele kesimiyle siftahını yaptığımız Yeni Tokat Havalimanı’nı şehrimizin gelecekteki hedeflerinin bir sembolü olarak görüyoruz. Yatırım bedeli ne biliyor musunuz? 1 milyar 200 milyon ve 2 milyon yolcu kapasitesi var, yıllık. Teknik donanımlarıyla inşallah şehrimizin çok uzun yıllar boyunca hava yolu ulaşımı ihtiyacını karşılayacaktır. Eski havalimanıyla mukayese edilemeyecek modern bir eser olan yeni havalimanımızın Tokat’ımıza ve burayı kullanacak herkese hayırlı olmasını diliyorum.

Tabii şehrimize kazandırdığımız tek ulaştırma yatırımı havalimanımız değildir. Havalimanımız ve kavşağıyla beraber Tokat Çevre Yolu Köprüsü ve heyelan ıslahının, Reşadiye-Aybastı yolunun, Tokat-Sivas yolu ikmalinin, Erbaa-Reşadiye yolu heyelan ıslahının, tarihi Hıdırlık Köprüsü’nün restorasyonunun da bugün resmi açılışını gerçekleştiriyoruz.

Eğitimde, çeşitli ilçelerimizde anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye ve pansiyona kadar 25 ayrı yatırımı resmen hizmete açıyoruz. Üniversitemizin çeşitli fakülte ve yüksekokul binalarıyla, güneş enerjisi santralini de resmen bugün hizmete sunuyoruz.

Sağlıkta 150 yataklı Erbaa, 150 yataklı Turhal, 10 yataklı Artova, 10 yataklı Pazar Devlet Hastaneleri’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda yatırımın açılışını bugün yapıyoruz.

Merkezde ve ilçelerimizdeki spor tesislerinin, Batmantaş Barajı’nın, çok sayıda yol, sulama, gölet, atık su, kanalizasyon, ağaçlandırma, tarımsal kalkınma projesinin resmi açılışlarını bugün bu meydandan gerçekleştiriyoruz.

Geçen hafta 18 Mart Köprüsü’nün açılışı çok şiddetli bir rüzgâr altındaydı, o gün şifa bulduk, daha henüz tam atlamadım. Ama yeter ki bu açılışları yaparken şifayı kapalım, çünkü sizlerle bu gönül birlikteliği, bu şifa inanıyorum ki dualarınızın himmetiyle bizleri çok daha ilerilere taşıyacaktır. Çeşitli kurumlarımızı ait hizmet binalarını, restorasyon çalışmalarını, sanayi sitelerimize yapılan tesisleri hizmete açıyoruz. Tokat Belediyemizin hayata geçirdiği yol, meydan düzenlemesi, katı atık tesisi, park, hizmet aracı ve tesisi projelerinin resmi açılışlarını da yapıyoruz.

Tüm bu eser ve hizmetlerin Tokat’ımıza hayırlı olmasını diliyorum.  Bu eserlerin Tokat’ımıza kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, belediyelerimizi, yüklenici firmaları, mühendisinden işçisine herkesi tebrik ediyorum.

Tabii bunlar sadece bugün açılışını yaptığımız yatırımlar, bir de, bu rakama dikkat edelim, son 20 yılda Tokat’a kazandırdıklarımız var ki, saatlerce anlatsam bitiremem. Yatırım tutarı ne biliyor musunuz? 47 milyar lirayı bulan bu yatırımları şöyle ana başlıklarıyla hatırlatayım.

Eğitimde Tokat’a 2121 adet yeni derslik inşa ettik, üniversitemizi büyüttük. Gençlik ve sporda 8061 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Birçok farklı branşta toplam 62 spor tesisi kazandırdık. Tokat’a 4 tane yarı olimpik yüzme havuzu yaptık, 6 adet yarı olimpik havuzun inşaatı da devam ediyor. Güreşte tarih boyunca pek çok büyük şampiyonlar çıkarttı burası, Olimpiyat şampiyonları çıkarttı, biz -Allah rahmet etsin- bir Hüseyin Akbaş’ı unutmayız. Yanlış söylemedim inşallah değil mi? Tokat’ta hizmete açtığımız 5 yeni güreş antrenman salonuyla yeni şampiyonlar yetişmesine katkıda bulunduk. Tokat’a değer katacağına inandığım bir kültür merkezi ile 2 bin 500 kişilik bir spor salonunu da şehrimize kazandıracağız. Sosyal yardımlarda ihtiyaç sahibi Tokatlı vatandaşlarıma toplam yaklaşık 3,5 milyar lira tutarında kaynakla destek olduk. Sağlıkta 17 adedi hastaneden oluşan toplam 46 adet sağlık tesisi inşa ettik.

Ulaştırmada 16 kilometreden devraldığımız, 16 kilometre ya, biz gelmeden önce bu kadar ne yazık, ki bölünmüş yol vardı. Biz buna ne ilave ettik biliyor musunuz? 278 kilometre ilave yaparak bölünmüş yolu 294 kilometreye ulaştırdık; biz buyuz. Birileri laf üretir, biz ise iş üretiriz. Unutmayın, Ziya Paşa ne diyor; “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri”, farkımız bu. Onun için şurada ne kaldı? 15 ay. 15 ay da kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Maşallah. Ana kademe, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Kadın Kolları, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Gençler, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Evvel Allah Haziran 2023’te ben inanıyorum ki karşımdaki bu muhteşem tablo yeni bir destan yazacaktır, zaten şu anda yazdınız.

Çevre ve şehircilikte Tokat’ta TOKİ vasıtasıyla 5 bin konut yaptık. İnşası süren 296 konutu da inşallah bu yıl tamamlıyoruz. Tokat’a Erbaa Çamlığı’nda hizmete açtığımız millet bahçesiyle birlikte toplam 6 millet bahçesi kazandırıyoruz. Tarım ve ormanda 9 baraj ve 1 göledi bitirdik, 3 baraj daha inşa ediyoruz. Bugüne kadar tamamladığımız tesislerle 104 bin dekar tarım arazisini sulamaya açtık. Yüzde 90 bitme seviyesine gelen Turhal Barajı 44 bin dekar araziyi sulayacak. Yapımı devam eden 5 adet sulama tesisiyle toplamda 202 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Taşkın korumada 159 tesisi yaptık, 6 adet tesisin inşaat çalışmaları devam ediyor.

Tokatlı çiftçilerimize 1,5 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Bu akşam biliyorsunuz çiftçilerimizle bir sohbetimiz olacak, biraraya geleceğiz, dertleşeceğiz. Evet, Cumhur İttifakı çiftçi buluşması, inşallah bunu yapacağız.

Sanayide şehrimize bugün toplam 39 firmanın faaliyet gösterdiği, inovasyon ürettiği teknoparkımızı kurduk.

Enerjide Tokat, Turhal, Erbaa, Niksar, Zile, Reşadiye, Pazar, Başçiftlik ve Almus’a doğalgaz arzı sağladık. Bitmedi, seneye Şenyurt’a, bir sonraki yıl Yeşilyurt, Sulusaray, Artova’ya da doğalgaz arzını sağlıyoruz. Benim hanım kardeşlerim artık odun-kömür taşımasın. Butona bassın, doğal gazıyla hem yemeğini yapsın, hem banyoda suyunu ısıtsın vesaire. Artık dünyada modern toplumlar neyi yaşıyorsa benim toplumum da bunu yaşayacak. Benim toplumum buna layık ve biz bunu başardık. Daha iyi olacak, olur değil mi?  İnşallah 2023’te vereceğiniz destekle Tokat’ı daha büyük hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz.

Değerli Kardeşlerim,

Tokat’ın kadim tarihinin bize verdiği mesaj çok nettir. Nedir o? Türkiye büyük bir ülkedir. Dünyada pek az halka nasip olan binlerce yıllık devlet geleneğine sahip bir ülkeyiz. Türk milleti büyük bir millettir.

En zayıf, en sıkıntılı döneminde yedi düvelin devrinin en modern savaş araçlarıyla yüklendiği Çanakkale’yi denizi ve karasıyla düşmanlarına mezar eden bir milletiz. İşte o Çanakkale’ye şimdi biz dünyanın bir numaralı asma köprüsünü yaptık mı? Geçen hafta aynı gün, Cuma günü onbinlerle beraber bu köprünün açılışını yaptık mı? Fiyatı ne biliyor musunuz? 2,5 milyar avro. Muhalefet konuşuyor. Muhalefet konuşuyor. Muhalefete davet yaptık, siz de gelin, dedik, beraber açalım. Bay Kemal gelmedi, yanındakiler gelmedi. Ya gelin be, bu heyecanı beraber paylaşalım, gelmediler. Ama biz milletimizle beraber açtık, siz de Tokat’tan zaten izlediniz. Eee, bu millet bunlara layık. Japonya bir numaralı böyle bir büyük köprüye sahip, biz şimdi onu da geçtik, bir numara biz olduk, bir numara biz olduk, orta açıklıkta 2023 metre.  Ve düşünün, eskiden saatlerce beklenilirdi Lapseki’den Gelibolu’ya geçmek için, ama şimdi 6 dakika, 6 dakika. Niye? Benim milletim buna layık da onun için.

Kağıt üzerinde parsellenen ve kıyısından, köşesinden yağlanmaya başlanan vatan topraklarını verdiği milli mücadeleyle kurtararak, üzerinde yepyeni bir devlet inşa etmiş bir milletiz, bu millet böyle bir millet. Cumhuriyetimizin bir asra yaklaşan geçmişinde de acısıyla, tatlısıyla yaşadığımız pek çok tecrübenin ardından kendimize 2023 hedeflerini belirlemiş, 2053 vizyonunu terennüm etmiş, 2071’i ufkumuza yerleştirmiş bir milletiz. Gençler, unutmayın, siz Teknofest gençliğisiniz. Biz de geçtiğimiz 20 yılda Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanları 3’e, 5’e, 10’a katlayan eser ve hizmetleri ülkemize kazandırarak bu aziz millete layık olmaya gayet ediyoruz.

Verdiğimiz her mücadelede, attığımız her adımda hem milletimizin desteğini yanımızda hissettik, hem de bize tevdi edilen sorumluluğu hakkıyla yeren getirmeye çalıştık. Gerektiğinde milli iradeyi hiçe sayan vesayetçilere, gerektiğinde sokakları karıştırmaya çalışan çapulculara, -biliyorsunuz değil mi- gerektiğinde vatan topraklarına göz diken terör örgütlerine, gerektiğinde sınırlarımıza dayanan o sinsi alçaklara, gerektiğinde silaha sarılan darbecilere meydan okurken, önce Allah’ın yardımına, ardından milletimizin desteğine güvendik. Bir süredir de aynı mücadeleyi ekonomide yürütüyoruz. Nasıl mücadelelerimize başarıyla sonuçlandırdıysak, inşallah bu alanı da ülkemizin ve milletimizin başarı hanesine yazacağız. Her değişim gibi, her devrim gibi bu sürecin de sancılarını yaşıyor, bedellerini evvel Allah, ödüyoruz. Ama inşallah tüm bu fedakârlıklarımıza değecek müreffeh bir gelecek bizi bekliyor.

Salgın döneminde gelişmiş ülkeler başta olmak üzere dünyadaki dengelerin nasıl sarsıldığını hep birlikte gördük. Şu anda 19 şehir hastanesiyle sizin hizmetindeyiz. Eğitim-araştırma hastaneleri, her şehrimizdeki hemen hemen artık hastanemizin olmadığı ilimiz yok, 81 vilayetin tamamında var. Sağlık krizinin tetiklediği ekonomik sarsıntı henüz dinmemişken, Ukrayna-Rusya savaşıyla krizin nasıl derinleştiğine de beraberce şahit olduk.

Türkiye, güçlü altyapısı sayesinde nasıl salgının üstesinden geldiyse, küresel enerji ve emtia fiyatlarındaki artışın etkisiyle yaşadığı hayat pahalılığı sorununu da kısa sürede aşacaktır. Gençler, ben size inanıyorum. Sizler de bize inanıyor musunuz? AK kadınlar, sizler bize inanıyor musunuz? Eyvallah. Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık yağan yağmurda. Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bana her şey sizi hatırlatıyor.

Eyvallah, biz sizlerle beraber bu yolları, bu engelleri aşarız.

Şimdi hazır mısınız? Şöyle ellerinizi bir göreyim. Gür sedayla, Tokat’tan tüm Türkiye’ye seslenelim. Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız... İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Unutmayın, bizim önceliğimiz insanımızın evvela istiklalini ve istikbalini, onunla birlikte işini, aşını, ekmeğini kaybetmemesini, yokluğa, yoksulluğa düşmemesidir. Bunun için ne diyoruz? Yatırım, istihdam, üretim, ihracat, cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek için var gücümüzle uğraşıyoruz.

Asgari ücret artışından sosyal desteklerin kapsamını genişletmeye kadar aldığımız pek çok tedbirle vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmemeye çalışıyoruz. Hayat pahalılığının canımızı yaktığını gayet iyi biliyoruz. Kimi üretim maliyetlerindeki artışlardan, kimi aç gözlülükten kaynaklanan fiyat artışlarının yol açtığı yükün omuzlarımıza bindiğini biliyoruz. Hukuki önlemlerle bu sürecin yükünü olabildiği kadar azaltmaya çalışıyoruz. Sabredersek, çalışmaya devam edersek, sağlam durursak, hedeflerimize doğru yürümeyi sürdürürsek, hepimizi güvenli, huzurlu, müreffeh bir geleceğin beklediğinden şüpheniz olmasın.

Günübirlik veya dönemsel sıkıntılar kimseyi aldatmasın. Türkiye’nin gücünün büyüklüğünü bölgemizde ve dünyada herkes görüyor. Dün güneyimizde, bugün kuzeyimizde yaşanan güvenlik krizleri, insani trajediler, kirli oyunlar hepimiz için birer ibret vesikasıdır. Hiç şüpheniz olmasın ki Türkiye’yi de bu duruma düşürmek için çok uğraştılar, her yolu denediler, her aracı kullandılar, her sinsiliği yaptılar, hamdolsun bu badirelerin hepsinden de sıyrılarak bugünlere geldik.

Ekonomide yaşanan çalkantılar sadece Türkiye’de mi? Tüm dünyada. Avrupa başta olmak üzere dünyanın her yerinde çok daha fazlasıyla aynı sıkıntılar yaşanıyor. Bizim diğerlerinden farkımız, biz bu süreci fırsata dönüştürdük, bizim milletimiz. İşte en son asgari ücrette yaptığımız zamla, artışla tarihin en yüksek zammını yaptık. İşte bunun için diyorum ki, 2023 çok önemli. Eğer Türkiye Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yılı olan 2023’ü birliğine, beraberliğine, kardeşliğine sahip çıkarak atlatırsa, Allah’ın izniyle ekonomi dahil hiçbir alanda kimse bizi tutamaz. Sizlerden seçimlere kadar bu kapsamlı muhasebeyi çevrenizdeki herkesle paylaşmanızı, ülkemizin geleceğini belirleyecek tercihlerin ona göre yapılmasını temin etmenizi istiyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu duygularla açılışını yaptığımız Yeni Tokat Havalimanı ile diğer eser ve hizmetlerin bir kez daha ülkemize, şehrimize, sizlere hayırlı olmasını diliyorum. Bu eserlerin şehrimize kazandırılmasında emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.