Zonguldak-Kilimli Yolu Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı Tünelleri ile Yapımı Tamamlanan Diğer Projelerin Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

05.02.2022

Sevgili Zonguldaklılar,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Sizinle Zonguldak’ta yüz yüze görüşmek, hasbihal etmek, hasret gidermek için iki hafta önce planladığımız ziyareti olumsuz hava şartları sebebiyle bugüne ertelemek mecburiyetinde kalmıştık. Bugün de soğuk algınlığı ve sesimizdeki kısıklık sebebiyle Zonguldak’a yine gelemedik, nasip değilmiş. Buna rağmen Profesör Doktor Teoman Duralı Tünelleri başta olmak üzere şehrimize kazandırdığımız 3 milyar 404 milyon liralık yatırımların resmi açılışını canlı bağlantıyla da olsa gerçekleştirmek istedik.

Cumhuriyetle birlikte il statüsü kazanan Zonguldak, hep çalışmanın, alın terinin, emeğin sembolü olmuştur. Madenlerde ve demir-çelik fabrikalarında çalışan işçilerin başlarındaki baret, ellerindeki kara, yüreklerindeki ateş, bu şehrin üretim gücünün sembolüdür. Filyos Projesi başta olmak üzere yeni atılımlarla kabuğunu kırıp tüm Karadeniz’in, tüm bölgenin üretim ve lojistik üssü haline dönüşen bu şehrin önünde artık yeni bir sayfa açılıyor. Biz de Zonguldak’ı bu aydınlık geleceğine uygun altyapılarla, eser ve hizmetlerle donatarak, büyük ve güçlü Türkiye’nin parlayan yıldızı haline getirmenin gayreti içindeyiz. Resmi açılışını yapacağımız yatırımlar da işte bu amaca yöneliktir.

Zonguldak-Kilimli Yolu üzerinde inşa ettiğimiz tünellere geçtiğimiz aylarda Rahmeti Rahman’a uğurladığımız ülkemizin fikir ve ilim dünyasının önemli simalarından, bu şehrin evladı Profesör Doktor Teoman Duralı’nın ismini verdik. Yapımı tamamlanan Zonguldak-Kilimli Yolu’nun Profesör Doktor Teoman Duralı 1 ve 2 tünellerinin Karaelmas ve Uzunkum kavşaklarının resmi açılışını buradan yapıyoruz. Yatırım tutarı 1 milyar 150 milyon lira olan bu proje sayesinde 40 dakika süren Zonguldak-Kilimli arasındaki ulaşım 5 dakikaya düşecek. Hem yolun yarı yarıya kısalması, hem seyahat süresinin azalması sayesinde Zonguldak ile Kilimli’yi adeta bütünleştirmiş oluyoruz.

Açılışını yapacağımız bir başka önemli ulaştırma yatırımı, Zonguldak-Karadeniz Ereğli Yolu Değirmenağzı 1 ve 2 Tünelleri, Kozlu Viyadüğü ve köprüleri, Ereğli Hastane ve Karaelmas köprüleri kavşaklarıdır. Yatırım tutarı 1 milyar 180 milyon lira olan bu proje sayesinde artık Zonguldak ile en büyük ilçesi Karadeniz Ereğli arasındaki ulaşım daha hızlı ve konforlu bir şekilde sağlanabilecektir. Her iki istikametteki tünel, köprü, kavşak projelerinin şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Zonguldak’ın kalkınmanın temel altyapısı olan ulaşımdaki bu imkânları en iyi şekilde değerlendireceğinden hiç şüphe duymuyorum.

Şimdi de bir diğer önemli kalkınma altyapısı olan enerji altyapılarına geliyorum: Şehrimizin merkezindeki ve çeşitli ilçelerindeki enerji iletim hatları, trafo merkezleri gibi altyapılar yenilendi, genişletildi. Toplamda 326 milyon liralık bir yatırımla tamamlanan bu enerji projeleriyle Bakacakkadı, Perşembe ve Çatalağzı beldelerimize getirilen doğal gaz hatlarının resmi açılışını da buradan yapıyoruz.  TOKİ tarafından Üzülmez ve Terakki mahallelerimiz ile Çaycuma ve Devrek ilçelerimizde 266 milyonluk yatırımla 1683 konut, 3 cami, 6 ticaret merkezi inşaatı tamamlandı. TOKİ projelerinin açılışını da buradan gerçekleştiriyoruz. Bunların yanında çeşitli kurumlarımıza, üniversitelerimize, belediyelerimize ait çok sayıda yatırımın da resmi açılışlarını buradan yapıyoruz. Toplamda 3 milyar 404 milyon liralık bu yatırımların şehrimize, ülkemize, belediyelerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Bu yatırımların Zonguldak’a kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımıza, kurumlarımıza, belediyelerimize, işçisinden mühendisine herkese teşekkür ediyorum.

Değerli Kardeşlerim.

Türkiye’nin demokrasi ve kalkınma mücadelesinde bugün geldiği yere baktığımızda yapılan reformların, kat edilen mesafelerin çok büyük bir bölümünün altında bizim imzamızın olduğu görülecektir. Eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, şehircilikten spora, sanayiden tarıma her alanda ülkemizi Cumhuriyet tarihinde yapılanların tamamını 5’e, 10’a katlayan eserlerle donattık. Artık yeni ve daha büyük bir kalkınma devriminin eşiğindeyiz. Güvenliğini sağladığımız, her alanda hak ettiği hizmetlere kavuşturduğumuz, temel altyapımızı, inşa ettiğimiz Türkiye’yi, dünyanın en büyük on ekonomisi arasına sokacak atılımı başlattık. Ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüterek inşallah bu hedeflerimize de ulaşacağız. Hiç şüphesiz bu büyük devrim de öyle kolay ilerlemeyecek, öyle kolay gerçekleşmeyecek. Salgın döneminde herkes içine kapanırken bizim üretime ve ihracata yüklenmemizin sebebi, bu fırsatı değerlendirmektir. Tabii Türkiye’nin büyümesini ve küresel ekonomiden hak ettiği payı almasını istemeyenler ellerinden geleni arkalarına koymayacaktır. İşte sizler gördünüz, döviz kuru üzerinden ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Aldığımız tedbirler ve kurduğumuz mekanizmalarla bu sinsi planı sizlerle birlikte etkisiz hale getirdik.

Tabii bu arada bu salgının küresel enerji ve emtia fiyatlarında yol açtığı fevkalade artışların, hem de kur dalgalanmalarının etkisiyle enflasyonda hiç arzu etmediğimiz bir yükseliş yaşandı. Çalışanlarımızı hayat pahalılığı altında ezdirmemek için asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her konuda ciddi iyileştirmeler yaptık. Gelişmelere göre enflasyon farkı başta olmak üzere tüm çalışanlarımızla, çalışanlarımızın kazanç seviyelerini korumaya devam edeceğiz. Doğalgaz, elektrik ve akaryakıt fiyatlarında yaşanan olağanüstü artışları halkımıza yansıtmamak için 2021 yılında tam 165 milyar liralık, yani neredeyse yatırım bütçemizin tamamı kadar sübvansiyon yaptık. Enerji sektöründe telafisi olmayan çöküşlere yol açmamak için yılbaşından itibaren mümkün olduğu kadar düşük oranlarda artışlara müsaade etmek mecburiyetinde kaldık. Özellikle elektrik faturalarıyla ilgili şikâyetlerin artması üzerine en düşük kademe tarifenin miktarını 150 kilovattan 210 kilovata yükselttik. İnşallah bu düzenleme dar gelirli vatandaşlarımızı bir parça rahatlatacaktır. Gelişmeleri takip etmeyi sürdürüyoruz. Bizim için aslolan vatandaşımızın ne yaşadığıdır, ne istediğidir. Milletimizin her derdi, her acısı, her sancısı bizim ilk ve olmazsa olmaz önceliğimizdir. Tabii ki hep birlikte paylaştığımız gibi külfeti de hep birlikte sırtlayacağız. Ama bu yükün sadece vatandaşımızın, özellikle de işçimizin, memurumuzun, emeklimizin, çalışanlarımızın sırtına binmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.

Müsterih olun, Türkiye’yi son 20 yılda nasıl bir asır ileriye taşıdıysak, bugünkü sorunları, bugünkü sıkıntıları çözecek olan da biz olacağız. Siyasi kadrolar arasında bunun için gereken inanca, ruha, birikime, pratiğe, kararlılığa tek sahip olan da yine sadece biziz.

Değerli Kardeşlerim,

İnsanlar ve toplumlar gibi devletlerin de tarihlerinde önemli dönüm noktaları vardır. Türkiye işte böyle bir dönüm noktasından geçiyor, hep birlikte tarihi bir mücadele yürütüyoruz. Bu yolun sonu büyük ve güçlü Türkiye’ye çıkıyor. Büyük ve güçlü Türkiye demek, müreffeh bir millet ve onun müreffeh bireyleri de demektir. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokma sözümüz bu hedefin en belirgin sembolüdür. Bu mücadeleyi yürütürken, enflasyon başta olmak üzere şu dönemde yaşadığımız her sıkıntının da üstesinden mutlaka geleceğiz. Zonguldak’tan tüm Türkiye’ye söz veriyoruz, milletimizin tamamıyla ahitleşiyoruz; bugüne kadar vesayeti nasıl devreden çıkardıysak, terör örgütlerinin başını nasıl ezdiysek, darbecileri nasıl püskürttüysek, küresel baronların oyunlarını nasıl bozduysak, Allah’ın izniyle hayat pahalılığı meselesini de çözeceğiz. Milletimizin hak ettiği refah düzeyine gelmesini sağlamak için ne gerekiyorsa yapacağız. Çünkü bizim bu millete sadece siyasetten vefa değil aynı zamanda can borcumuz var.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız tünellerin, köprülerin, kavşakların ve diğer eserlerin şehrimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Sizlere sevgili, saygılarımı sunuyorum.

Kalın sağlıcakla.