Trabzon Akçaabat’ta Halka Hitapları

30.01.2022

Sevgili Akaçaabatlılar,

Sizleri hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Akşamın bu saatinde sizlerin bizi bu şekilde kucaklamanızı hiçbir ifade anlatamaz. Dün Giresun’da, bugün Trabzon’da çeşitli açılış ve İl Danışma programlarımız vesilesiyle Karadenizli hemşehrilerimle hasret gideriyoruz. İki günlük programımızın son durağında biraz sonra kütüphanemizde gençlerle buluşacak, ardından da Ankara’ya hareket edeceğiz. Akçaabat’ta da gelmişken sizleri selamlamadan buradan ayrılmak olmaz.

Hem Dereli’de, hem Giresun’da, hem Trabzon’da çok sayıda açılışlar yaptık, şehirlerimize kazandırdığımız yatırımların sevincine ortak olduk. Tüm bu eser ve hizmetlerin bir kez daha vatandaşlarıma hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin diyorum. Rabbime bana sizler gibi dava arkadaşları, gönül dostları verdiği için hamd ediyorum.

Milletiyle bu derece güçlü sevgi ve kader arkadaşlığı yapabilmek öyle herkese nasip olacak bir başarı değildir. Ben siz seviyorum, Allah için seviyorum. Sizler siyaset ve hizmet yolculuğumuzun her safhasında bizim yanımızda oldunuz, bizi hiçbir zaman yalnız koymadınız. İstanbul’u yönetmek için yola revan olduğumuzda bizim yanımızda siz vardınız. Siyasi yasaklı hale getirilip, tarihin tozlu raflarına kaldırılmak istendiğimizde yanımızda yine siz vardınız. AK Partiyi kurup ülkeye hizmet yolcuğuna çıktığımızda yanımızda yine siz vardınız. Geçtiğimiz 20 yılda girdiğimiz her mücadelede yanımızda siz vardınız. Biz de milletimize ve size olan şükran borcumuzu tarihimizin en büyük demokrasi ve kalkınma hamlesini gerçekleştirerek ödemenin gayreti içinde olduk.

Trabzon’la birlikte 81 vilayetimizin tamamını eşi benzeri görülmemiş eserlerle, hizmetlerle donattık. Her kesimden vatandaşımızı özlemi olan haklara ve özgürlüklere biz kavuşturduk. Vesayeti yenerek, milli iradeyi biz yücelttik. Terör örgütlerinin başına balyoz gibi inerek insanlarımızın can ve mal güvenliğini sağladık. Gabar’da bunların üzerine çöktük, Cudi’de bunların üzerine çöktük, Tendürek’te, Beslerdere’lerinde bunların inlerine girdik. Son terörist ölünceye kadar terörle mücadelemize devam. Sınırlarımıza yönelik tacizlere cevabını vererek istiklalimizi koruduk.

Bölgesel ve küresel gücümüzü artırarak ülkemizin itibarını yükselttik. İnşallah şimdi de Türkiye’nin dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek milletimize verdiğimiz bir sözümüzü daha tutacağız. Artık eski Türkiye yok, eski Trabzon da yok, vesayet ve darbe dönemlerinin maddi ve manevi iklimini hatırlayanlar bugün sahip olduklarımızın kıymetini daha iyi takdir edebileceklerdir. İşte bugün baktım ki o bütün Trabzon merkezdeki malum binalar hepsi yıkılıyor ve gerek tünel, gerek viyadükler, bunlar inşa ediliyor ve şimdi bambaşka bir Trabzon merkez elhamdülillah inşa ediliyor.

Tabii eski günleri yaşamayanlar bugünü anlamazlar. Bu mukayeseyi yapamayanlar bu anlattıklarımızı sanki bir film senaryosu, roman konusu gibi zannediyor. Gençler, ne yaptığımızı babalarınıza, dedelerinize bir sorun, onlar size o günü ve bugünü anlattığında nereden nereye geldiğimizi çok daha iyi anlayacaksınız. Hâlbuki Türkiye yoklukların, yasakların, baskıların, zulümlerin, sefaletin o taşlı, dikenli, dolambaçlı yollarından geçerek bugüne ulaşmıştır. Sizlerden, özellikle gençlerimize söylüyorum, yeni nesillere bu hakikatleri anlatmanızı istiyorum, ancak bu şekilde evlatlarımıza gururla hayata geçirebilecekleri bir 2053 vizyonu teslim edebiliriz.

Türkiye için hiçbir hayali, hiçbir hedefi, hiçbir projesi olmayanların, imaj cilalamasıyla parlatmaya çalışanların oyunlarını bozmalıyız. Ruhları tek parti faşizminden bir adın öteye geçememiş muhterislerin ülkemizin kazanımlarını birer birer yok etme çabalarına seyirci kalmayacağız. Bunun için 2023 çok önemli, 2053 daha sonra çok önemli. İnşallah hep birlikte önümüzdeki seçimlerde bir kez daha sandıkları patlatarak ülkemizin demokrasi ve kalkınma yolculuğunu kesintiye uğratmayacağız. Gece-gündüz çalışmaya var mıyız? Çalmadık kapı bırakmamaya var mıyız? Kazanılmadık gönül bırakmamaya var mıyız? Kardeşlerim; ben size inanıyorum, size güveniyorum.

Ve şimdi diyorum şöyle elleri bir kaldıralım, çünkü bu soğuk havada sizleri daha fazla üşütmek istemiyorum, içeride de gençler bekliyor, onları da daha fazla bekletmeyelim diyorum.

Tek millet… Şimdi daha sesli olsa iyi olmaz mı?

Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet…

Bir olacağız... İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Kalın sağlıcakla.

Sizleri tekrar sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

Sevginiz, coşkunuz, muhabbetiniz, kadirşinaslığınız için her birinize ayrı ayrı şükranlarımı sunuyorum; Allah’a emanet olun.