Dereli-Doğankent Afet Konutları, İşyerleri ve Altyapı Yatırımları Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

29.01.2022

Dereli’nin Saygıdeğer Güzel İnsanları,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sevgili Gençler,

Sizleri uzun bir aradan sonra anlamlı buluşmada en kalbi duygularımla selamlıyorum. Tabii bir afetin, bir felaketin ardından elhamdülillah sizlere verdiğimiz sözü tutmanın bahtiyarlığı içindeyiz. Ve bir yıl içerisinde inşallah altyapısıyla, üst yapısıyla bütün bu binaları yapacağız dedik ve bitirdik. Bugün inşallah bu teslim töreninde sizlerle bir aradayız. Ve bu teslim töreniyle birlikte ben, burada yerini alacak tüm Dereli’nin sakinlerine huzurlu, mutlu bir gelecek Allah’tan diliyorum. Rabbim bizleri benzer felaketlerden muhafaza eylesin.

Bütün tedbirleri alarak altyapısıyla, üstyapısıyla burada güzel bir çalışma yapıldı ve bu noktada da gerek Çevre Şehircilik Bakanıma, gerek İçişleri Bakanıma ve o dönemde birlikte çalışmaları yürüten Ulaştırma Bakanıma ve tüm kurumlarımıza, yüklenici firmalara şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum.

Kocaeli’nden selamlar var. Giresunlu hemşehrilerim mi selam gönderiyor, milletçe mi gönderiyorlar? Maşallah.  Bizden de Göreli’ye, Çavuşlu’ya selamlar.

Değerli Kardeşlerim,

Biraz sonra burada kura ile hak sahiplerine dairelerini inşallah teslim edeceğiz. Bütün bu güzellikler, hepsi Dereli’nin sakini kardeşlerim için. Ama o günü unutmamız mümkün değil. Anında buradaydık. 15 kadar kardeşimiz rahmetli oldu, Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları Cennet olsun inşallah. Tüm yakınlarına sabırlar diliyorum. O bir başka felaketti. Ama aynı dönemde biliyorsunuz ardından Rize, Artvin, Kastamonu, Bartın, bütün bu bölgelerde, Bozkurt’ta çok değişik felaketleri ardı ardına yaşadık. Muğla’da yaşadık, Antalya’da yaşadık. Yani bu yıl bizim için adeta bir felaket yılı oldu.

Yılmadık, usanmadık ve bütün bu felaketlerin olduğu yerde bakanlıklarımız, kurumlarımızla beraber gece-gündüz demeden çalıştık ve her yerde de bu yıkılan binalarımızdan altyapılara kadar bunları yeniden ayağa kaldırdık, hâlâ da devam ediyoruz. İşte bugün burada bu mutluluğu yaşadık, elhamdülillah Dereli’nin şimdi bu güzelliklerini görünce gerçekten ben de mutlu oluyorum. Bir Cumhurbaşkanı olarak halkımıza verdiğimiz sözü tutmanın bahtiyarlığını yaşıyoruz. Aynı şekilde yine malum diğer ilçemizde de yıkılan yerler, Doğankent orayı da aynen verdiğimiz sözü tuttuk. Köylerde köykent olarak şu anda 15-20 kadarını bitirdik, ama diğerleri de devam ediyor, onları da inşallah süratle bitireceğiz.

Tabii şu anda dükkânlar teslim edilecek, konutlar teslim edilecek. Biz kardeşlerim, inşa ve ihya için varız. Laf ola beri gele yok, icraat icraat icraat; AK Parti iktidarı budur. Bakıyorsunuz öyle bir Ana Muhalefet var ki yalandan geçilmiyor. İşte geçen akşam Ulaştırma Bakanım gayet güzel bir şekilde ağzının payını verdi. Adam kendine göre öyle bir taktik yapıyor ki saat 22’de ben televizyona çıkacağım, o da 22’de kendisine ait bir YouTube var, oradan millete sesleniyor, güya Cumhurbaşkanını susturacak, bak ne diyor. Diyor ki; seviyesine inme diyor, ya seviyesi yok ki seviyesine inelim. Benim için seviye millettir millet. Milletin de seviyesine inilmez, milletin seviyesine çıkılır. Çünkü biz cumhurdan icazet aldık ve cumhurla da yolumuza devam ediyoruz, evvel Allah. Ve değerli kardeşlerim; AK Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Büyük Birlik Partisi olarak Cumhur İttifakı yoluna hamdolsun emin adımlarla ilerliyor. Fakat benim sizlerden isteğim şu: 2023 bilesiniz ki Türkiye’de bir dönüm noktasıdır. Bu dönüm noktasında hep beraber ana kademe, kadın kolları, gençlik kolları birlikte çalışmaya var mıyız? Maşallah. Yani siz varız, dedikten sonra mesele bitmiştir. Allah’ın izniyle emin adımlarla biz bu yola devam ederiz, çünkü ülkemizde yapacağımız daha çok iş var. Ve nasıl ki Samsun’dan Sarp’a kadar bu sahili inşa ettik mi? Ettik. Evvel Allah Giresun’umuzda üniversitesinden tutunuz bütün buradaki kurumlarımızı inşa ve ihya ettik mi? Ettik. Ve bugüne kadar fındıkta kimsenin erişemediği noktaya biz verdiğimiz fiyatlarla eriştik mi? Ve biz halkımızdan aldığımız icazet neyse buna göre adımlarımızı attık.

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri daha fazla bekletmeyeceğim, hemen biz anahtar teslimine geçelim diyorum ve anahtar teslimiyle alâkalı da süratle hemen geçelim. Size yine burada verdiğim bir söz vardı, doğalgaz meselesi. Doğalgaz da geldi mi? Şu anda doğalgazı aldık mı? (Ama bu arada Ana Muhalefet ne yapıyor? Doğal gazın bir haftalık ömrü var diyor. Ya siz ne zaman doğru konuşacaksınız ya? Değerli kardeşlerim, elhamdülillah bizim böyle bir sıkıntımız yok, doğalgazımız var, FSRU’muz var, Tuz Gölü’nün altında doğal gazımız, stoklarımız var, biz bütün tedbirlerimizi alıyoruz, biz AK Parti’yiz.

Dereli’nin AK kadınları Allah’ın izniyle Dereli’yi ak kılacak. Sağ olun, var olun. Evet, hemen anonsları yapalım.

Rabbim hayırlısıyla huzurlu bir şekilde oturmayı nasip etsin.

Şimdi sembolik olarak şu anda anahtar teslimini yaptıklarımızın dışında kalanlara da süratle dağıtımı kalanların Valilik mi yapıyor, siz mi yapıyorsunuz? Evet, Valilik, AFAD, Çevre Şehircilik, hep birlikte inşallah diğer kalanların da anahtar teslimlerini yapacaklar ve böylece bütün kardeşlerimiz dairelerine kavuşmuş olacaklar.

Rabbim bu tür afetlerden, felaketlerden tüm milletimizi muhafaza etsin. Sağ olun, çok teşekkür ediyorum.