MÜSİAD Başkanı Sayın Mahmut Asmalı ve Yönetim Kurulu Üyeleri’ni Kabulünde Yaptıkları Konuşma

21.01.2022

MÜSİAT’ımızın Değerli Yönetim Kurulu Üyeleri,

Aziz Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla muhabbetle selamlıyorum. Toplantımızın ve yapacağımız istişarelerin hayırlara vesile olmasını Allah’tan diliyorum.

Öncellikle 1990’dan beri MÜSİAD bünyemizde ülkesinde özellikle bir kalkınma harekâtına, hareketine destek veren, bu konuda gayret gösteren, demokrasimizin güçlenmesine özellikle katkı veren tüm kardeşlerime teşekkür ediyorum. MÜSİAD üyelerinden ebediyete irtihal eden kardeşlerimize de Allah’tan rahmet ve mağfiret diliyorum.

MÜSİAD, kuruluşundan itibaren ülkesi ve milleti için hayal kuran, büyük ve güçlü Türkiye idealine inanan iş adamlarımızın biraya geldiği önemli bir çatı olmuştur. 28 Şubat başta olmak üzere vesayetin gölgesinin ülkemizin tepesine adeta karabasan gibi çöktüğü dönemlerde dahi MÜSİAD dik duruşunu, vakarını, milletten ve milli iradeden yana tavrını daima muhafaza etmiştir. Biz de son 20 yılda ülkemizin ve milletimizin istikbali adına yürüttüğümüz zorlu mücadelede MÜSİAD’ın desteğini daima yanımızda hissettik. Cumhuriyet mitinglerinden Gezi olaylarına, 17-25 Aralık girişiminden 15 Temmuz darbe teşebbüsüne kadar milletimizin iradesine kasteden tüm saldırıları hamdolsun birlikte, beraberce dayanışma halinde püskürttük.

Hak ve özgürlüklerden ekonomideki rekorlara kadar tüm başarılarımızın arkasında hükümetimizin azmi yanında MÜSİAD gibi kuruluşlarımızın da emeği bulunuyor. Türkiye son yıllarda maruz kaldığı onca operasyona rağmen hamdolsun birlik ve beraberlik içinde özellikle kaderine doğru emin adımlarla ilerliyor. Koronavirüs salgının zorluklarının yanı sıra, ülkemizin önünde yeni fırsat pencerelerinin de açılmasına vesile olduğunu görüyoruz. Gerek geçen seneye ait büyüme rakamlarımız, gerek 2021 yılına ait rekor ihracat rakamlarımız bu gerçeği açıkça ortaya koymuştur. Büyüme ve ihracat gibi alanlardaki rekorlara ilave olarak, istihdamımız salgın öncesine göre 2,7 milyon artmıştır ve bu çok büyük bir başarıdır.

Tüm dünyanın ekonomik manevralarını istihdam krizinin önüne geçmek için yaptıkları bir dönemde, biz daha büyük hedeflerin peşinde koşuyoruz, onun için bu 4 önemli başlık sürekli olarak gündemimizde. O da nedir? Yatırım, istihdam, ihracat, üretim. Tabii bütün bunları getirip dayadığımız yer yine iki önemli altyapıdır, bu da istikrardır, güvendir, yani bunları hiçbir zaman kaybetmeden yolumuza devam etmemiz lazım.

Türkiye ekonomi modeliyle önceliğimiz, bu söylediğim 4 başlığı cari fazla yoluyla ülkemizi büyütmek, böylece ülkemizi dünyanın ana üretim merkezlerinden biri haline getirmektir. Bu amaçla başta iş dünyamız olmak üzere toplumumuzun tüm kesimlerine gereken her türlü desteği sunuyoruz, sunacağız.

Malumunuz, 20 Aralık’ta açıkladığımız tedbir paketiyle döviz kuru üzerindeki köpüğü aldık. Ardından asgari ücretten memur ve emekli maaşlarına kadar her alanda insanımızın hayat standardını koruyacak adımlar attık. Kurun istikrar kazanmasıyla birlikte piyasalarda bir daha dengesiz döviz talebinden kaynaklı aşırı dalgalanmaların yaşanmayacağını da düşünüyoruz. Tıpkı döviz kuru gibi enflasyonun üzerindeki köpüğü de kısa bir sürede alarak bu hususta da ülkemizi sahili selamete ulaştırmayı arzu ediyoruz.

Bu süreçte sizlerden beklentimiz, siyasetteki tek sermayesi millete umutsuzluk aşılamak olan felaket tellallarına prim vermeden çalışmanız, üretmeniz, ihraç etmeniz ve yatırımlarınızı artırmanızdır. Bunu başardığınızda Allah’ın izniyle Türkiye’nin yükselişini kimse engellemeyecek, hedeflerimize ulaşmamıza kimse mani olamayacaktır.

Ben bu düşüncelerle sözlerime son verirken, ziyaretiniz için tekrar şahsım, heyetim adına teşekkür ediyorum. Rabbim yolumuzu, bahtımızı açık etsin diyorum