Ethem Bey Camii Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

17.01.2022

Sayın Başbakan, Değerli Dostum,

Aziz Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri selamların en güzeliyle, hürmetle, muhabbetle selamlıyorum, Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü. Bugün bizleri bir araya getiren, gönüllerimizi böylesi güzel bir vesileyle buluşturan Yüce Allah’a hamd-ü senalar ediyorum. Sabrınız, muhabbetiniz ve ahde vefanız için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Biliyorum ki Üsküp’ten geldiniz, biliyorum ki İşkodra’dan geldiniz, saatlerce burada beklediniz. Ve bugün Arnavutluk’ta her bakımdan dolu dolu bir gün geçiriyoruz. Kosova’dan gelen kardeşlerim var, onlara da kalbi selamlarımı, sevgilerimi gönderiyorum. Aramızdaki kardeşliğin nişanesi olan eserleri, projeleri hizmete açmanın sevincini paylaşıyoruz.

Bu sabah Türkiye tarafından Laç’ta inşa edilen deprem konutlarının teslimini gerçekleştirdik. 21 Eylül ve 26 Kasım 2019 tarihlerinde meydana gelen depremlerin yaralarının sarıldığını görmekten büyük bir memnuniyet duyduk. O depremde ölenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. 522 konutun bugün tesliminden gerçekten milletim adına iftihar duydum. O dönemde Başbakan Edi Rama kardeşimle sürekli irtibat halinde olduk. Bu eserler meydana geldi.

Az önce Arnavutluk Meclisi’nde sizlerin temsilcilerine hitap etme imkânı buldum. Şimdi de Ethem Bey Camiimizin TİKA tarafından yapılan restorasyonu sonrasında yeniden ibadete açılışının bahtiyarlığını yaşıyoruz. Türkiye’nin ve Arnavutluk’un ortak tarihi ve kültürel mirası olan Ethem Bey Camii, aynı zamanda Tiran’ın mücevheridir. Evlad-ı Fatihan tarafından ilmek ilmek işlenerek her bir noktasına, her bir zerresine el emeği, göz nuru dökülerek inşa edilen camiimiz hamdolsun bugün o eski ihtişamına, o mimari zarafetine yeniden kavuşuyor. Kalem işi renkli süslemeleriyle Balkanlar’da çok yaygın olan ince bir sanat anlayışını bizlere sunan bu eşsiz eser, mimarisi bakımından da Osmanlı dönemi usullerini günümüze taşıyan en güzide yapılar arasında yer alıyor. Gündüzleri Tiran’a ayrı bir güzellik katan camimiz, inşallah bundan sonra geceleri de dış cephe aydınlatmasıyla görenleri kendine meftun bırakacaktır.

Türkiye olarak kültürel mirasımıza ait eserleri ihya etmenin yanı sıra, Arnavutluk’un kalkınmasına da destek olmaya önem veriyoruz. Bu kapsamda TİKA marifetiyle 1996 yılından bu yana 546 projeyi hayata geçirdik, inşallah bundan sonra da Arnavut halkının yanında olmayı sürdüreceğiz. Fevkalade bir durum olmaması halinde inşallah Ramazan’a kadar Namazgâh Camii’ni de bitireceğiz. Balkanlar’da Türkiye ve Arnavutluk’un yakın, samimi, etkin iş birliği ile üstesinden gelinemeyecek hiçbir mesele olmadığına inanıyorum.

Değerli dostum Başbakan Edi Rama’yla birlikte inşallah bu tür eserlerimizi bir an önce hayata geçirmenin kardeşliğimizin bir gereği olduğuna inanıyorum.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken Ethem Bey Camiimizin Arnavutluk’taki kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Restorasyon sürecine verdikleri destek için Sayın Başbakanın şahsında Arnavutluk makamlarına şükranlarımı sunuyorum.

Bu güzel camide edilecek duaların, yapılacak ibadetleri Hak katında kabul ve karin olmasını niyaz ediyorum. Rabbim bizi, sevgisiz, susuz, havasız, vatansız, aynı zamanda mabetsiz, minaresiz, ezansız bırakmasın diyorum.

Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.