Karaman Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

08.01.2022

Sevgili Karamanlılar,

Değerli Kardeşlerim,

Kıymetli Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sevgili Gençler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Dört yılı aşkın bir aranın ardından tekrar Karaman’da olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum; dile kolay, 4 yıl.

Biraz önce Konya’dan hızlı trene bindik ve Karaman’a ulaştık. Şimdi de burada da Konya-Karaman hızlı tren hattıyla şehrimize kazandırdığımız diğer eserlerin toplu açılış törenine gerçekleştiriyoruz. Fakat şöyle karşıma bakıyorum, Allah’ıma hamdolsun, Karaman, bu ne muhteşem bir güzellik. Ve böylece Konya’dan Karaman’a 40 dakikada, Ankara’dan Karaman’a yaklaşık 2 saat 40 dakikada, İstanbul’dan Karaman’a 5 saat 45 dakikada gelinebilecek ve artık hız bizim konforumuz olacak. Hattın kalan kısımları tamamlandığında Konya-Karaman-Adana arasındaki trenle seyahat süresi 2 saat 20 dakikaya düşecek. Açılışını yaptığımız hızlı tren hattı, enerjiden zamana, emisyondan bakım-onarım faaliyetlerine kadar pek çok alanda ülkemize sadece bu yıl 63 milyon lira tasarruf sağlayacaktır… Ben de sizleri çok seviyorum. Rabbime hamdolsun, sizler gibi kardeşler nasip etti bana.

Bunun yatırım bedeli ne biliyor musunuz? 1 milyar 390 milyar lira. 102 kilometrelik Konya-Karaman hızlı tren hattımızın ülkemize ve şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’nin Osmanlı’dan kalan ve Cumhuriyetin ilk dönemlerinde inşa edilen demir yolları daha sonraki yıllarda maalesef ihmal edilmişti. Hükümete geldiğimizde 10 bin 950 kilometrede devraldığımız mevcut hatların tamamını neredeyse sıfırdan yapılmışçasına yeniledik. Bununla kalmadık, hem konvansiyonel hatlarıma ilaveler yaparak, hem ülkemizde daha önce olmayan hızlı tren ve yüksek hızlı hatları inşa ederek, toplam demiryolu ağımızı 13 bin 22 kilometreye çıkarttık.

Şimdi gelirken Allah’a hamd ettim, ya Rab, bu ne güzellik, bu ne konfor. Bir zamanlar Batıda yüksek hızlı trenlere binerdik, derdik ki, ya Rab, bize de bunları aynen yapmayı nasip eyle ve Rabbim nasip eyledi. Bütün mesele ne? Gönül meselesi, azim, bir kere azmettin mi ondan sonra Allah’a tevekkül et bu iş yürür. Biz azmettik, tevekkül ettik, Rabbim de bizlere bunu yapmayı nasip etti.

Şimdi tamamladığımız 2 bin 368 kilometre yeni demir yolu hattına sürekli ilaveler yapıyoruz. Karaman’dan Niğde Ulukışla, Mersin, Adana ve Osmaniye üzerinden Gaziantep’e kadar uzanacak demiryolu hattımız etap-etap inşa ediliyor. Ankara-Sivas hızlı tren hattının deneme sürüşleri başladı, inşallah en kısa sürede onu da açıyoruz. Bu hattı önce Erzincan’a, ardın Erzurum’a, daha sonra da Kars’a kadar uzatarak uluslararası bir güzergah haline dönüştüreceğiz. İnşası süren Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattı bilhassa ihracatımız açısından çok önemli bir proje. Bursa’yı da Bilecik üzerinden yüksek hızlı tren hatlarına bağlıyoruz. Bunlarla birlikte kimi bağlantı, kimi ana hat olmak üzere pek çok hızlı ve yüksek hızlı demir yolu projesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. Ne diyorduk? Durmak yok... Evvel Allah. Görüldüğü gibi ülkemizi demir ağlarla örmeye devam ediyoruz.

Bugün ayrıca çeşitli kurumlarımıza, belediyelerimize ve özel sektörümüze çeşitli yatırımların açılışlarını da onlarla birlikte yapıyoruz. Kolay değil, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitemizin diş hekimliği fakültesinin, tıp fakültesinin, eğitim fakültesinin ve sağlık meslek yüksekokulunun resmi açılışlarını da bugün gerçekleştiriyoruz.

Biz elimiz boş gelmedik, elimiz dolu dolu gelmedik. Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından çeşitli ilçelerimizde tamamlanan futbol sahalarını, yurtları, spor salonlarını, gençlik merkezini de buradan hizmete açıyoruz. Toplu Konut İdaremiz tarafından inşa edilen Kırbağı Mahallesi’ndeki 515 konutu altyapısı ve çevre düzenlemeleriyle birlikte buradan resmen hizmete alıyoruz.

Karaman Adalet Sarayı’nın, Hatice Hakkı Polat Huzur Evi’nin, Güldere Köyü iskân çalışmalarının, il özel idaremiz tarafından tamamlanan çeşitli yatırımların, tarım yatırımlarının, sulama, toplulaştırma ve taşkın koruma yatırımlarının, enerji altyapılarının, aile sağlığı merkezlerimizin, sağlık kompleksimizin, jandarma karakolumuzun açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz. Ayrancı-Erdemli yolu ile Ulaştırma Bakanlığımız ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından tamamlanan restorasyon çalışmalarının açılışlarını da bugün yapıyoruz.

Cumhur İttifakı’ndaki ortağımız Milliyetçi Hareket Partili başkanlar tarafından yönetilen Karaman Belediyemizin yol düzenleme ve asfalt, Ayrancı Belediyemizin hizmet binası, atık su arıtma tesisi, Güneyyurt Belediyemizin içme suyu projelerinin açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz.

Aynı şeklide AK Partili Başyayla, Akçaşehir, Sudurağı ve Kazancı belediyelerimizin tamamladığı hal, düğün salonu, altyapı, konut, içme suyu gibi çok sayıda projenin açılışlarını da buradan yapıyoruz. Özel sektörümüz tarafından şehrimize kazandırılan ve bu yıl tamamlanan 6 tesisi de hizmete açıyoruz.

Peki, toplam yatırım bedeli nedir? Toplam bedeli 2 milyar 311 milyon lirayı bulan tüm bu eser ve hizmetlerin Karaman’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında emeği geçen bakanlıklarımızı, kurumlarımızı, hayırseverlerimizi, belediyelerimizi, özel sektör firmalarımızı tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

Biz sizi seviyoruz, Allah için seviyoruz, inanıyorum ki sizler de bizi seviyorsunuz. Biz yola çıktığımızdan bu yana Karaman hep bizimle yürüdü, biz de Karaman’la yürüdük. Karaman bütün bu sevgilere layık. Hep söyledim, burada tekrar altını çizerek ifade ediyorum, bizim siyasetimiz eser ve hizmet siyasetidir. Hayatımız boyunca hep, halka hizmet Hakk’a hizmettir, dedik. Bu anlayışla çalıştık, çabaladık. Bizim hedefimiz, büyük ve güçlü Türkiye’yi inşa etmektir. Ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına sokmak için gece-gündüz gayret gösteriyoruz.

Bizim vizyonumuz, evlatlarımıza gururla sahip çıkacakları bir Türkiye bırakmaktır. Ülkemize kazandırdığımız güçlü demokrasi ve kalkınma altyapısı üzerinde inşallah tüm bunları da gerçekleştireceğiz. Sizler de takip ediyorsunuz, dünya yeni ve tarihi bir değişimin sancılarını çekiyor. Küresel finans kriziyle başlayan koronavirüs salgınıyla tamamen gün yüzüne çıkan bu değişimi yakalamakta kararlıyız.

Kardeşlerim,

Geçmişte önce tek parti faşizmi eliyle ülkemizin önünü kestiler, ardından darbeler ve destekledikleri vesayet güçleriyle ayağımıza prangalar vurdular. Türkiye’yi kendi içine kapatmak için nice siyasi ve sosyal kaos tuzakları kurdular. Rahmetli Menderes’ten, Rahmetli Özal’a ve Merhum Erbakan’a kadar bu kısır döngüyü kırmak isteyen herkesi de bir şekilde saf dışı bıraktılar. AK Parti’nin 20 yıla yaklaşan kesintisiz iktidarı döneminde biz işte bu oyunların her biriyle teker teker yüzleştik, mücadele ettik. Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle bu mücadelenin de hepsinden de anlımızın akıyla çıktık. Siz destek verdiniz, siz yanımızda durdunuz ve eğitimden sağlığa, güvenlikten adalete, ulaşımdan enerjiye, sanayiden ticarete her alanda çağ atlatacak yatırımlarla ülkemizi büyüttük. Türkiye’nin hizmet altyapısını hem geçmişin eksiklerini telafi edecek, hem de bizi hedeflerimize yaklaştıracak şekilde geliştirdik.

Kim derdi ki 20 yıl önce Konya’dan Karaman’a yüksek hızlı tren gelecek? Soruyorum, inanır mıydınız? Yaptık mı? Şimdi kaptan köşküne geçtim, kaptan köşkünde pilotla beraber yüksek hızlı treni kullandık, Rabbim sana sonsuz hamdüsenalar olsun, dedim. Demek ki oluyormuş, azmedersen olur, çünkü benim Karamanlı kardeşlerime bu layık. Şimdi buradan Konya’ya, Ankara’ya yüksek hızlı trenle gideceksiniz.  

Milletimizin hak ve özgürlük alanlarını da gerçekleştirdik. İnsanımızın refah düzeyini Cumhuriyet tarihinin en üst seviyesine getirdik. AK Parti öncesi Türkiye’yle bugünkü Türkiye’nin mukayesesini yapan herkes, bu gerçekleri görecektir, kabul edecektir, takdir edecektir. Nankörleri koy bir kenara, takdir eden eder. Siz bakmayın eski Türkiye özlemcilerinin çıkardıkları gürültüye. Aslında eski Türkiye’nin ne olduğunu en iyi onlar biliyor. Milletimiz istikrar ve güven ikliminde ülkenin kaderini onlara teslim etmedi ve etmeyecektir. İktidar ümitlerini ülkeyi yeniden siyasi ve sosyal kaos günlerine geri döndürmeye bağlamalarının sebebi işte budur. Varsın ülke batsın, bitsin, yangın yerine dönsün, varsın millet sefalete, huzursuzluğa, umutsuzluğa gark olsun, yeter ki bunların gemileri yürüsün, dertleri bu.

Şimdi 2023 için gece-gündüz çalışmaya var mıyız? Hanım kardeşlerim; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Gençler; kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Ana kademe, kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Sandıkları patlatıyor muyuz? Karaman her zamanki gibi başarısını yine inşallah en yüksek seviyeye çıkaracağına ben inanıyorum.

Tabii ülkemizde maalesef böyle bir muhalefet, böyle bir siyaset anlayışı var, yalansa yalan, dolansa dolan, hepsi bunlarda. Şimdi bunların bir de Tabipler Birliği var. Ya bunlar ne kadar yalancı, ne kadar cambaz ya. Erciyes Üniversitesi büyük bir kadroyla TURKOVAC aşısını üretiyor, icat ediyor, adamlar diyor ki, böyle bir şey yok diyor. Ya siz ne sahtekârsınız ya, ne yalancısınız ya. Madem biliyorsunuz da Tabipler Birliği olarak bugüne kadar bir eseriniz var mı? Yok, ama yapana da hep taş koydunuz. Sahtekârlar, biz, şehir hastanelerini yaptık, eğitim araştırma hastanelerini yaptık, tarihinizde Bay Kemal’in Savaş Ay’ın programında gösterdiği gibi o rezil hastanelere biz vatandaşımızı mahkûm etmedik. Siz Tabipler Birliği olarak o rezilliklerin olduğu zamanlarda hiç sesiniz çıkmadı. Ah ah, bu sahtekârlar, bu cambazlar maalesef hastanelerde rehin alınan benim vatandaşımın haklarını bir gün bunlar savunmadı. Biz o dönemleri de yaşadık, biz o mücadeleyi verdik. Bunlarda utanma yok. Şu anda bu şehir hastanelerinin benzeri sizin geçmişinizde var mı ya, sizin tarihinizde var mı ya? Bunları AK Parti iktidarı olarak biz yaptık, Türkiye’nin dört bir yanına yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz, edeceğiz. Neden? Çünkü benim vatandaşıma bunlar layıktır, bunlar yakışır, onun için.

İnşallah 2023’te büyük ve güçlü Türkiye’nin yükselişinin müjdesini verirken bu çarpık zihniyeti de tarihin tozlu raflarına havale edeceğiz. Bunun için bugünden başlayarak seçim gününe kadar hep birlikte çok çalışmamız gerekiyor, kapı-kapı dolaşacağız, tamam. Gençleriyle, kadınlarıyla, işçileriyle, esnafıyla, çiftçisiyle milletimizin her bir ferdine bu gerçekleri anlatacağız. Kimin ülkenin ve milletin aydınlık geleceği için gecesini gündüzüne kattığını, kimin ülkenin ve milletin felaketinden medet umduğunu herkese göstereceğiz.

Şehit yakınlarına söven, milli hassasiyetlerini dile getiren insanlarımıza hakaret eden haysiyetsizlerin gerçek yüzlerini sergileyeceğiz. Terör örgütünün aparatı olan partiyi belediyelerde olduğu gibi hükümette de ülkenin başına bela etmeye çalışanların riyakarlıklarını anlatacağız. İşte İstanbul’da CHP belediyesi ne yapıyor? Bakıyorsunuz anlaşma yapmışlar ve ne yazık ki terör örgütünün aparatları olarak da bunlar İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde istihdam ediliyor, aynısı Ankara’da, aynısı değişik yerlerde. Ülkeyi asırlık tasallutlarından kurtarmak için bunca yıldır ter döktüğümüz küresel siyaset ve para baronlarına teslim etmeye kalkanların sinsi oyunlarını da deşifre edeceğiz. Türkiye’yi değerli kardeşlerim; hedeflerinden uzaklaştırmak isteyenlere son dönemde pek çok yerde örnekleri yaşanan kargaşa ve parçalanma iklimine sokmanın peşinde koşanların ihanetlerini ortaya sereceğiz. Durmayacağız, daha çok çalışacağız.

Dün Gezi olaylarındaki meselenin ağaç, 17-25 Aralık kumpasındaki meselenin adalet, 6-8 Ekim olaylarındaki meselenin Kobani olmadığı artık şüpheye mahal bırakmayacak kadar kesinleşmiştir. Bütün bunlar ülkemizin bütünlüğünü, milletimizin birliğini, devletimizin gücünü parçalayarak vatan topraklarında ve bölgemizde kurulmaya çalışılan kirli bir tezgahın yolunu açma gayesi güdüyor. Bölgemizdeki pek çok ülkede başarıyla uygulanan bu senaryo, Türkiye’de milletimizin dirayetine, ferasetine, cesaretine çarparak paramparça oldu.

Şimdi hazır mıyız?  Tek millet diyerek bu ülkenin her birini de zenginliğimizin işaretleri olarak gördüğümüz köken, inanç, meşrep renkleri üzerinden gösterdik, Tek bayrak diyerek şehitlerimizin emaneti, istiklalimizin sembolü olan bayrağımızın ilelebet dalgalanacağını gösterdik. Tek vatan diyerek her karışı şehit kanlarıyla sulanmış bu topraklardan tek bir çakıl taşı bile kopartılamayacağını gösterdik. Tek devlet diyerek vatan toprakları üzerinde 2200 yılı aşkın bir maziye sahip devlet geleneğimizin son halkası Türkiye Cumhuriyeti’nden başka bir yapıya müsaade etmeyeceğimizi gösterdik.

İnşallah bundan sonra da aynı anlayışla milletimize hizmet etmeye, ülkemize eser kazandırmaya devam edeceğiz.

Kardeşlerim; hep birlikte coşkuyla öyle bir haykıralım ki tüm Karaman, tüm Konya duysun. Hazır mıyız?  Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet… Bir olacağız... İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Evet, Türkiye’den başka Türkiye yok. Ve hedef 2023, ardından 2053 ve bu 20 yıllık birikimi evvel Allah kimseye kaptırmayacağız. Ve bizim bu ülkeden başka bir vatanımız yok, bunu yaşayacağız. Bizim bu devletten başka devletimiz yok, çünkü bizim Allah’tan başka teslim olacak, milletten başka yaslanacak, sizlerden başka güvenecek yerimiz yok. Rabbim hepinizden razı olsun.

Değerli Kardeşlerim,

Salgın döneminde gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada yaşanan sıkıntılar Türkiye’nin sahip olduğu imkânların önemini bir kez daha göstermiştir. Hamdolsun, bu süreçte ne sağlık hizmetlerinde, ne gıda güvenliğinde, ne sosyal yardımlarda, ne istihdam konusunda ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Tam tersine, dünyadaki gelişmeleri ülkemizi ekonomide tarihi bir sıçramanın vesilesi haline dönüştürecek adımları attık.

Bilindiği gibi, son 8-9 yıldır ülkemizin yaşadığı her saldırının ekonomik bir boyutu var. Maruz kaldığımız gizli-açık nice ambargolara, nice oyunlarına rağmen yolumuzda yürümeye devam ettik. 2018’den itibaren ekonomimiz doğrudan hedef alınmaya başladı, aldığımız tedbirlerle bu saldırıların yurt dışı ayaklarını önemli ölçüde kestik. Bu defa da ülkemiz içinde piyasalarda döviz kuru üzerinden başlatılan tedirginliklerle aynı oyun sürdürülmeye başlandı. 20 Aralık’ta ne yaptık? 20 Aralık’ta da bunların ayaklarını kestik mi? Ne oldu? Bir anda döviz aşağı inmeye başladı mı? Siz bizim yanımızda olduğunuz müddetçe evvel Allah durmak yok, yola devam ediyoruz.

Siyasi muhalefet adına bu kirli senaryoya gönüllü figüranlık yapanların, gâvurun kılıcını çalanların, yeminli Türkiye düşmanlarının değirmenlerin su taşıyanların bu süreçte sergiledikleri çirkinliği ben sizlerin takdirine bırakıyorum. Ve 20 Aralık bir dönüm noktası oldu ve açıkladığımız tedbir paketleriyle, hemen ardından hayata geçirdiğimiz uygulamalarla bu oyunu da ne yaptık, bozduk. Bu sıkıntılı dönemde yaşanan fahiş fiyat artışları ve yükselen enflasyon yüzünden vatandaşımızın canının yandığını da biliyoruz. Kurdaki müsilajı temizlediğimiz gibi enflasyondaki müsilajı da en kısa sürede ortadan kaldıracağız. Ekonomik gerekçelere dayanmayan fahiş fiyat artışlarıyla insanımızın alım gücünü düşürenlerin de gözlerinin yaşına bakmayacağız. İnşallah kısa bir süre içinde tüm bu karmaşayı bir düzene sokmuş, dengesizlikleri ortadan kaldırmış, ülkemizin yatırım, istidam, üretim, ihracat ve cari fazla yoluyla büyüme hedefine odaklanmasını sağlamış olacağız. Ülkemizi her alanda kalkındıracağız, güçlü altyapımızı daha da geliştireceğiz ve bu konuda sizlerle el ele yola devam edeceğiz.

Yaptığımız yatırımlarla geçmişte şehirlerimizi nasıl kalkındırdıysak, şimdi de ekonomide aynısını yapacağız. Ne diyor Ziya Paşa; ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz, şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde. Biz eserlerimizle konuşuyoruz ve bizim eserler, evet, ispatımızdır.

Son 20 yılda Karaman’a 20 milyar lira tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 2023 adet yeni derslik inşa ettik. 15 bin 500 yükseköğrenim öğrencisiyle, 766 akademik personeliyle şehrimize hizmet veren Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesini kim kurdu? Biz kurduk biz. Gençlik ve sporda 6 bin 140 kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları açtık. Şehrimizde 2002 yılında sadece 4 olan spor tesisi sayısını şimdi 38’e çıkardık. Sosyal yardımlarda genel sağlık sigortası desteğinden doğum yardımına, elektrik tüketim desteğinden öksüz, yetim yardımlarına, muhtaç asker ailesi yardımına kadar birçok farklı kalemde toplam 832 milyon lira tutarında yardım yaptık. Sağlıkta 6’sı hastaneden oluşan toplam 18 sağlık tesisi inşa ettik. Çevre ve şehircilikte TOKİ eliyle 4 bin 76 konut ve 302 tarım köy konutu ile dükkânlar, okullar, ticaret merkezleri, hastaneler, yurtlar, camilerden oluşan 33 sosyal donatı alanını vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Halen 2 bin 130 konutun ve 16 sosyal projenin inşasına devam ediyoruz. Akteke Millet Bahçesi çalışmalarımızda sona yaklaştık, inşallah en kısa sürede sizlerin hizmetine sunacağız. Ulaştırmada Karaman’ın -burası çok önemli- 19 kilometre olan bölünmüş yol uzunluğunu 151 kilometre ilaveyle, 170 kilometreye çıkardık. Yapımı süren Karaman çevre yolunu, Ermenek-Mut yolu, Çamlıca heyelan ıslahını bu yıl, Karaman-Bucakkışla-Ermenek yolunu, Taşkent-Alanya yolu ve Sertavul Tüneliyle Medreselik viyadüğünü ise seneye tamamlıyoruz.

Bugün açılışını yaptığımız hızlı tren projemizle Karaman, Konya yanında Ankara, İstanbul, Eskişehir ağlarıyla da buluşmuştur. Aynı şekilde şehrimiz yapımı süren Sivas, Niğde Ulukışla, Adana, Gaziantep ve diğer hızlı tren projelerinin tamamlanmasıyla bu hat üzerinden ülkemizin dört bir yanına hızlı trenle bağlanmış olacak.

Tarım ve ormancılıkta Karaman’a 8 baraj, 8 gölet, 10 sulama tesisi, 9 hidroelektrik santrali ve bir yeraltı depolaması inşa ettik. Sarıveliler Akbendi Barajıyla 1300 dekar araziye, Başyayla Üzümlü Göledi ve Yılangömü Gölediyle de 1730 dekar araziye bereket getiriyoruz. Karaman’da bugüne kadar sulamaya açtığımız arazi alanı toplamda 122 bin dekarı buldu. İnşaat safhasında yer alan 7 sulama tesisiyle Karaman’da 13 bin dekar araziyi daha suyla buluşturuyoruz.  Şehrimize memba kalitesinde içme suyu getirdik. Karamanlı çiftçi kardeşlerime bugüne kadar 1,2 milyar liralık tarımsal destek ödemesi yaptık.

Karaman Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi’ni kurduk. Vereceğimiz kredi desteğiyle bu yılsonu itibarıyla Karaman Organize Sanayi Bölgesi arıtma projesi tamamlanarak sanayicilerimizin hizmetine sunulacak. Enerjide Karaman, Ermenek, Kazımkarabekir’i doğalgaza kavuşturduk, tamam. İnşallah önümüzdeki dönemde Karaman’ı çok daha büyük hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceğiz

Ülkemize kazandırdığımız her eserin, yaptığımız her yatırımın, sonuçlandırdığımız her projenin, elde ettiğimiz her başarının birilerini nasıl rahatsız ettiğini sizler de görüyorsunuz. Her ilimize üniversite açıyoruz, okullar yapıyoruz, evlatlarımızı istismar edemedikleri için üzülüyorlar.  Her şehrimize hastanelerle, sağlık tesisleriyle donatıyoruz, milletimizin sağlığıyla ilgili hassasiyetlerini istismar edemedikleri için çıldırıyorlar. Ülkemizin dört bir köşesini bölünmüş yollarla, otoyollarla, köprülerle, tünellerle, havalimanlarıyla, tren hatlarıyla birbirine bağlıyoruz, felaket tellallığı yapamadıkları için kıvranıyorlar.

Milyonlarca vatandaşımıza çalışacak iş, geleceğine güvenle bakabileceği imkân sağlıyoruz, sadece 2021’de 2 milyon işsize iş temin ettik, sapkın ideolojilerine malzeme bulamadıkları için kahroluyorlar. Terörün kökünü kazıdık mı? Gabar’da kazıdık mı? Tendürek’te kazıdık mı? Cudi’de kazıdık mı? Beslerderesi’nde kazıdık mı? Artık o sokaklara çıkılmayan Güneydoğu’da, Doğu’da huzur var.

İstiyorlar ki, darbe girişimi mi oldu? Başarıyla ulaşsın ve ülkede demokrasi ortadan kalksın. Ey Bay Kemal, sen tankların arasından kaçıp gidebilirsin, biz ise milletimizle buluşuruz. Biz milletimizle beraber olduk 15 Temmuz’da ve bugün de beraberiz işte Karaman’da olduğu gibi, yarın da beraberiz. İstiyorlar ki, terör örgütleri üzerimize saldırıyor, her taraf ateşe ve kana bulansın, milletin huzuru kaçsın. İstiyorlar ki, salgın hastalık mı baş gösterdi, insanlar sokaklarda kıvranarak feryat etsin, halkın sabrı taşsın. İstiyorlar ki, ekonomide beklenmedik bir dalgalanma mı yaşandı, herkes işinden ve aşından olsun, isyan başlasın. İstiyorlar ki, uluslararası alanda ülkemize karşı bir cephe mi açıldı, Türkiye ablukaya alınsın, müdahaleye açık hale gelsin. Biz işte buradayız, bütün onlarla mücadele ede ede, bu habis zihniyetle çarpışa çarpışa ülkemizi bugünlere getirdik. Allah’ın izniyle bugün yaşadığımız sıkıntıları da en kısa sürede aşarak ülkemizi dünyada hak ettiği yere, milletimizi hak ettiği refaha kavuşturacağız.

Ben bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Konya-Karaman hızlı tren hattı ve diğer yatırımların şehrimize hayırlı olmasını diliyor, emeği geçen herkesi tekrar tebrik ediyorum.

Sizler sevgiyle, saygıyla selamlıyorum.

2023 Haziran, durmak yok... Kapı-kapı dolaşmaya var mıyız? Sağ olun, var olun. Karaman, hazır mıyız? Şimdi hep beraber bütün bu eserlerin Karaman’a, Karamanlılara hayırlı olması temennisiyle kurdeleyi keseceğiz ya Allah, Bismillah.