Konya’da Halka Hitapları

08.01.2022

Sevgili Konyalılar,

Değerli Kardeşlerim,

Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Tabii bu bugün bir Konya ziyareti değil, inşallah Konya ziyaretini daha sonra gerçekleştireceğiz. Bugün biliyorsunuz Konya-Karaman yüksek hızlı tren açılışını yapıyoruz. Bu yapımı tamamlan açılış töreni için gelmiş olduğumuz Konya’da biraz sonra buradan Karaman’a hareket ediyoruz.

Konya’mızı yüksek hazlı tren hattıyla bundan yaklaşık 11 yıl önce 2011 yılında ne yaptık, tanıştırdık; biz buyuz. Ve bizden önce gelenlerin yüksek hızlı tren hayali miydi? Biz hayalleri ne yaptık? Gerçeğe dönüştürdük. Ankara’dan trene binmiş ve Konya’mıza kadar bu hızlı, güvenli, konforlu ulaşım aracının keyfini sizlerle birlikte çıkarmıştık.

Hacı Bayram Veli Hazretleriyle Mevlana Hazretleri’nin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri, hamdolsun milyonlarca insanımızı mutlu etti ve onlara hizmet etti. Konyalı için artık Ankara’ya, Eskişehir’e, İstanbul’a trenle gitmek diğer ulaşım araçlarından daha rahat, daha kolay, daha ekonomik. Şimdi bu imkânı bir adım daha öteye taşıyor Karaman’a kadar uzatıyoruz. Bugün Konya-Karaman hızlı tren hattının açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. İnşallah bu adımı önce Karaman-Ulukışla, sonra Mersin ve Adana, ardından da Osmaniye ve Gaziantep güzergahları ne yapacak, izleyecek. Deneme seferleri süren Ankara-Sivas hattını da ilave ettiğimizde Konya için ülkemizin dört bir yanı hızlı veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hale gelecek.

Karatay, ben de sizin yanınızdayım, Selçuklu’nun da yanındayım, Meram’ın da yanındayım, Konya’nın yanındayım.

Cumhuriyetin 10. yılında demir ağlarla ördük ana yurdu dört baştan diyerek marşlar yazılmıştı. Ancak, daha sonraki yıllarda maalesef Osmanlı’nın son ve Cumhuriyetin ilk döneminde başlatılan demir yolu seferberliği bilinçli bir şekilde kesintiye uğratıldı. Ülkemizde demiryolu taşımacılığını yeniden gündemine alan, mevcutları sıfırdan yapmışçasına yenileyen, bunlara yeni hatlar ekleyen, yüksek hızlı ve hızlı demir yolu yapımını başlatan kim oldu? Biz olduk, biz. Ülkemizin 10 bin 959 kilometre olan demir yolu hatlarının uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Daha önce ülkemizde örneği olmayan 1213 kilometre yüksek hızlı tren ve 2019 kilometre hızlı tren hattını da inşa ettik. Sinyalizasyon, elektrifikasyon çalışmalarıyla, çift hata dönüştürme yoluyla mevcut demir yollarımızın verimini artırdık. Bakın, önemli bir şey söylüyorum, Londra’dan kalkan bir tren Avrupa’yı, Balkanlar’ı kat ederek Edirne’den ülkemize girmekte, Marmaray’dan geçerek Anadolu’ya ulaşmaktadır. Boğazın altında Marmaray’ı kim yaptı? Biz, laf değil iş üretiriz iş. Aynı şeklide yine Boğazın altında Avrasya Tünelini kim yaptı? Laf değil iş üretiriz iş. Fakat işte bu Bay Kemal, yandaşları, bunların yapacağı işler değil, bunlar ancak bazı çeşmelerin musluklarını yenilerler, ona da tören yaparlar. Dün de, daha önce biliyorsunuz temel atmama töreni yapıyorlardı, ilk defa şimdi ne olduysa temel atma töreni yaptılar; hayret, şaşırdım doğrusu. Anadolu’yu baştan sona kat eden bu tren, Kart-Tiflis-Bakü demiryolu üzerinden Asya’ya ulaşıp Pekin’e kadar gidebilmektedir.

Salgın döneminde deniz ve hava yük taşımacılığında yaşanan sıkıntılar demir yollarını ciddi bir alternatif olarak öne çıkarmıştır. Biz yaptığımız işte bu yatırımlarla ülkemizi demiryolu yük ve insan taşımacılığına hazır hale getirme yolunda en kritik safhaları ne yaptık? Geride bıraktık. Mevcut yatırımlarımızı hızla tamamlayarak Türkiye’yi diğer pek çok alan gibi demir yolu taşımacılığında da bir merkez ülke haline getirmekte kararlıyız.

Konya-Karaman hızlı tren hattı bu büyük projenin güney aksının önemli merhalelerinden biri olacak. Buradan Karaman’a kaç dakikada gideceğiz? 50 dakika; nasıl? Bütün konforuyla, her şeyiyle benim Konyalı kardeşim Karaman’a ulaşacak, Karamanlı kardeşim de Konya’ya ulaşacak. Ülkemizin en önde gelen sanayi, tarım ve ticaret şehirlerinden biri olan Konya’nın bu imkânı en iyi şekilde değerlendireceğinden şüphe duymuyorum.

Önümüzdeki dönemde sizlerden Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyütme hedefimize çok katkı bekliyorum. Konya’nın desteği ve duası yanımızda olduğu müddetçe Allah’ın izniyle üstesinden gelemeyeceğimiz sorun, altından kalkamayacağımız yük yoktur.

Gençler; sizden çok şey bekliyorum; siz Teknofest gençliğisiniz. Allah’ın izniyle içinizden uzay yolcularına da çıkacak. Açılışın yapacağımız bu hızlı tren hattının şehirlerimize, ülkemize ve coğrafyamıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu projenin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

Şimdi sizden, -dua da bekliyorum- yolcu yolunda gerek sözüne uygun şekilde hızlı trenimizle Karaman’a hareket etmek üzere müsaadenizi istiyorum. Ama şimdi Karaman bekliyor, ne yapacağız? Karaman’da açılışlar yapacağız, ondan sonra Karaman’dan müjdeler vereceğiz ve akşam Karaman diyor ki, ya yemek, ya çay, ama öbür taraftan da Konya Belediye Başkanımız diyor ki, ya yemek, ya çay. 

Çok teşekkür ediyorum.

Rabbim yar ve yardımcımız olsun inşallah, Allah’a emanet olunuz.

Şimdi hep beraber hazır mıyız? Tek millet… Tek bayrak…  Tek vatan… Tek devlet… Bir olacağız... İri olacağız… Diri olacağız… Kardeş olacağız… Hep birlikte Türkiye olacağız…

Kalın sağlıcakla.