Gaziantep Toplu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

25.12.2021

Hanım Kardeşlerim,

Beyefendi Kardeşlerim,

Başımızın Tacı Hanım Kardeşlerimle Birlikte Geleceğimizin Teminatı Gençler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün bir kez daha sizlerle birlikte olmanın, hasbihal etmeni, hasret gidermenin memnuniyeti içindeyim. Gaziantep, bu ne muhteşem bir duruş. Havalimanından buraya caddenin sağı-soluyla hamdolsun büyük bir duruş, büyük bir karşılamayı gördük, Gaziantep’i zaten hep böyle gördüm. Siz, bizi yola çıktığımızdan bu yana yalnız koymadınız, her zaman yanımızda oldunuz ve biz de Gaziantep’i özlemişiz, görüyorum ki sizler de bizi özlemişsiniz. Antep’i Gaziantep yapan ruh, maşallah tüm canlılığıyla, tüm cesametiyle, tüm haşmetiyle karşımda duruyor. Evet, bugün Gaziantep’in Düşman İşgalinden Kurtuluşu’nun 100. Yılı. Antep’i savunurken şehit düşen erkeğiyle, kadınıyla, genciyle, yaşlısıyla binlerce kahramanımızın her birini rahmetle tanzim ediyorum, yâd ediyorum.

Rabbim bir daha bu şehre düşman ayağı değdirmesin. Rabbim bir daha bu şehrin insanların kurtuluş mücadelesine mecbur bırakmasın. Bir asır önce burada istiklal ve istikbal ateşini yakanların torunları bugün de ekonomik ve insani kalkınma mücadelesinin meşalesini taşıyorlar. İstiklalinin bedelini kanıyla, kalkınmasının bedelini alın teriyle, bölgesindeki kaosun bedelini kardeşlerinin yükünü omuzlayarak ödeyen Gaziantep, sahip olduğu imkânların kıymetini çok iyi bilir. Ve biz AK Partiyiz, Bay Kemal’in ifadeleriyle yürüyen bir parti değiliz. Suriyeli kardeşlerine düşman nazarıyla bakan bir Bay Kemal yok burada. Tam aksine, biz Sevgililer Sevgilisinin ve Rabbimizin emri ilahisi mucibince, “muhakkak ki müminler kardeştir” ve biz kardeşlerimize onları gönderecek yer aramayız. Eğer silahlardan kaçmışlarsa, eğer ölüm saikiyle kendi evini terk etmişse, kapımızı biz onlara nasıl açtıysak bugün de açarız, yarın da açarız. Onun için şu anda ülkemizde malum 5 milyona yakın Suriyeli kardeşimiz var, ama Bay Kemal bundan rahatsız. Niye?  Çünkü onun kardeşlik anlayışı diye bir anlayış yok. Onlar bu ülkedeki vatandaşlarına karşı da zaten böyle davranıyorlar.

İşte şu anda Şanlıurfa’ya gidiyor bir başka yalan söylüyor, Adana’ya gidiyor bir başka yalan söylüyor. Ne diyor Şanlıurfa’da? Şanlıurfa’da söylediği şu: Belediyeyi bize verin, elektriği size bedava verelim. Behey cahil, elektriği bedava verme hakkına belediye başkanı sahip mi? Fatma Hanım, var mı öyle bir yetkiniz? Adana’ya gittin, Adana Belediyesi CHP’de, hadi Adana’nın yarısı çiftçi, Adanalı çiftçilerimize bedava olarak elektriği ver, elini tutan mı var, yapma diyen mi var? Elektriği veren biziz, biz, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız elektriği verir, behey cahil, sen bunu da bir öğrenmen lazım. Zaten hayatınız yalan.

Seçimlerden önce suyu bedava vereceğiz dediniz, elektriği bedava vereceğiz dediniz; neyi bedava verdiler? Hiçbirisini. Ve biliyorsunuz yalancının mumu… O kadar.

Şimdi diyorum ki, 2023’e giden bu yolda aman ha, bu tuzaklara bir daha düşmeyelim ve bunları hüsrana uğratalım. 81 vilayetimizin tamamında Şehit Kamil’lerin, Şahin Beylerin, Karayılan’ların ve daha nice aslan yürekli evlatlarının emanetini yere düşürmeyen Gaziantep, sadece bölgesinin değil, ülkemizin parlayan yıldızı olarak hep ileriye gitmiştir ve daha da ileriye gidecektir. Evet, öncü kişiler ve öncü fikirler gibi unutmayın öncü şehirler de vardır, işte Gaziantep bu öncü şehirlerden bir tanesidir. Gaziantep geçmişten bugüne hep işte böyle öncü bir şehir olmuştur.

Ben de sizlerle gurur duyuyorum. Şu muhteşem önümüzdeki kalabalığı görüp de gurur duymamak mümkün mü? Bu şehir dün milli mücadelenin öncüsüydü, bugün kalkınma hamlemizin, dünyaya örnek olan insani duruşumuzun öncüsüdür. Dün düşmanı bu topraklardan atmıştınız, bugün üretiminizle, emeğinizle, insanlığınızla düşmanın bu topraklara tekrar gözünü dikmesini engelliyorsunuz. Gaziantep’in çalışkan, atılımcı, cesur, vizyoner, ülkesini ve milletini seven insanları, geçmişlerini bildikleri ve bugüne hâkim oldukları gibi, geleceği de iyi okuyorlar. Ülkemizin ekonomi tarihine geçen Anadolu aslanları tabiri bu şehirden çıkmıştır.

Kardeşliğin, ensar bilincinin sizler var ya sizler, sizler muhacire ensar oldunuz, en güzel örneğini bu şehirde sergilediniz. Hiçbir kalkınma hamlesi, hiçbir kuşatıcı politika mahallindeki insanlar sahip çıkmadan neticeye ulaşamaz. Sizler gayretiniz ve başarılarınızla sadece kendinizin, sadece bu şehrin değil, tüm bu bölgenin kaderini değiştirdiniz. İşte bunun için Gaziantep bizim her yerde örnek gösterdiğimiz, her yerde model olarak sunduğumuz kahramanımızdır, gururumuzdur.

Gençler, bilmeyebilirsiniz, genç hanım kardeşlerim, bilmeyebilirsiniz, rahmetli Mennan Usta gibi becerikli ellerin, Doçent Doktor Kahraman Emmioğlu gibi yerel dinamiklerle sanayinin gücünü birleştiren fikir ve hizmet abidelerinin, rahmetli Hasan Celal Güzel gibi vizyoner isimlerin açtığı yolda Gaziantep işte bugünkü seviyesine gelmiştir. Antep’e, Anteplilere bu şehrin renklerini oluşturan tüm kardeşlerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.

Biz de Antep’e olan şükran borcumuzu şehre yaptığımız hizmetlerle ödemeye çalışıyoruz. Gaziantep’e her seferinde eser ve hizmet çıkınımızı doldurarak geliyoruz. Daha 3 hafta önce İstanbul’da Gaziantep’in düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılı’nda 100 Hayırsever Programı’nda iş insanlarımızla şehrimize yapılacak eğitim yatırımlarının sözünü aldık. Ve sizin meşhur malum gastronomi var ya; biliyorsunuz değil mi? Hanımlar, biliyorsunuz değil mi? Ona göre. Bir yıl önce bugünlerde Düzbağ İçme Suyu Projesi’nin açılışını canlı bağlantıyla gerçekleştirmiştik. Yine geçtiğimiz yılın Eylül ayında Gaziantep’teydik, ne yaptık? Teknofest vesilesiyle geldiğimiz şehrimizde organize sanayi bölgemizde yapımı tamamlanan 300 fabrikanın açılışına katıldık. Bay Kemal, icraat icraat, laf değil, icraat. Gerçi birileri buna inanmayıp Antep’e kadar gelerek ellerinde hesap makinesiyle fabrikaları saymaya başladı, -daha çok sayarsınız, daha çok sayacaksınız- ama baktılar ki fabrika sayısı 300’ü de geçecek, eksiği yok fazlası var, hemen konuyu kapattılar. Şimdi Gaziantep, 6. Organize Sanayi Bölgesi’ni kuruyor. Bay Kemal, lütfeder gelirsen yerini sana gösterirler. Kendilerini burada yapılacak fabrikaları da saymaya bekleriz. Hiç değilse bu vesileyle Gaziantep’in yolunu, Gaziantep’in beyranını, kebabını öyle mi, baklavasını yerler ağızları tatlanır, insanıyla muhabbet ederler yürekleri de ferahlar. Yoksa bizimle uğraşmaktan dünyayı kendilerine zehir edecekler. Bugün de burada, Gaziantep’te yapımı tamamlanan yatırımların, eser ve hizmetlerin açılış heyecanını sizinle paylaşmak üzere biraradayız.

Değerli Kardeşlerim,

Yatırım bedeli 5 milyar 92 milyon lira olan yüzlerce eser ve hizmetin resmi açılışını bugün burada hep birlikte gerçekleştireceğiz. Eğitimde yatırım bedeli 1 milyar 86 milyon lirayı bulan onlarca anaokulu, ilköğretim okulu, ortaokul, lise ile öğrenci pansiyonları ve atölyelerini resmen bugün hizmete açıyoruz. Bu yatırımlarla birlikte, Gaziantep’teki kamu-özel derslik sayımız 24 bini geçmiştir, sıradaki yatırımlarla birlikte bu sayı 32 bine ulaşacaktır, halbuki 2002’de bu şehirdeki toplam derslik sayısı 6 bini bile bulmuyordu. Türkiye’nin de, Gaziantep’in de nereden nereye geldiğini tek başına bu örnek bile anlatmaya yeterlidir.

Yükseköğrenim öğrencilerimiz için inşa ettiğimiz bir bloğu 988 yataklı, diğer blokları toplamda 1420 yataklı Şehit Kamil Kız Öğrenci Yurdunun, 348 yataklı Gazikent Kız Öğrenci Yurdunun yeni bloğunun resmi açılışlarını yapıyoruz. İstanbul’da bu sabah gelirken bir üst geçidin gövdesine Büyükşehir Belediyesi bir pankart asmış İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de yurtları var diye; vah zavallı, vah zavallı. Bizim şu anda Kredi Yurtlar Kurumu olarak Türkiye genelinde hamdolsun açmış olduğumuz yurtlarını sayısını ben unuttum. Ama Bay Kemal ve avenesinin böyle yurtmuş, okulmuş, bunların böyle derdi yok.

Gazikent Spor Salonu’nun, Oğuzeli Spor Salonu’nu, Araban Gençlik Merkezi’ni, Gaziantep Üniversitesi Kampusu Genç Ofisi’ni, mahallelere yapılan çeşitli spor salonlarını da bugün hizmete açıyoruz. Sağlıkta Gaziantep Üniversitesi’nin 250 yataklı çocuk hastanesiyle 50 yataklı böbrek nakli merkezinin, Yavuzeli ve Karkamış’taki 20’şer yataklı devlet hastanelerinin, çeşitli ilçelerimize kazandırılan aile sağlık merkezi, 112 merkezi gibi yatırımların resmi açılışlarını da buradan gerçekleştiriyoruz. TOKİ tarafından kuzey şehir projesinde tamamlanan 1134 konutu ve ticaret merkezini, İlbank tarafından inşa edilen İslahiye, Beykent, İbrahimli, Kuzeyşehir içme suyu ve kanalizasyon projelerinin, çeşitli asfaltlama ve asfalt tamiri işlerinin resmi açılışını da yapıyoruz.

Bugün hizmete açacağımız en önemli eserlerden biri de Gaziantep Havalimanı yeni terminal binasıdır. Büyüyen ve gelişen Gaziantep’in hava ulaşımı ihtiyacını en modern şartlarla karşılayacağına inandığım katlı otoparkı, körüklü apronu ve diğer birimleriyle yeni terminal binasının açılışını buradan gerçekleştiriyoruz. Gaziantep-Kilis yolu üzerindeki köprülü kavşağı ve bağlantı yollarını, Nurdağı-Gaziantep yolunun Dülükbaba Mezarlık arasındaki kısmını da bugün resmen hizmete açıyoruz.

Hazreti Ökkeşiye Türbesi’nin, Tabak Hamamı’nın, Kanalcı Camii’nin restorasyonlarını, Şehit Kamil Bilgi Yılı Halk Kütüphanesi’nin, Rumkale cam terasının, AFAD hizmet binasının açılışlarını da buradan yapıyoruz. Bakanlıklarımız tarafından şehrimize kazandırılan tüm bu eser ve hizmetlerin hayırlı olmasını diliyorum.  

Şimdi geliyoruz belediyelerimizin açılışlarına; Büyükşehir Belediyemiz çeşitli ilçelerimizde tam 9 tane yüzme havuzu inşa etti. Güneykent Yunus Emre Cemevi, Profesör Doktor Alaeddin Yavaşça Eğitim ve Sanat Merkezi; ki bugün defnedildi, gelin ruhuna birer Fatiha okuyalım, el Fatiha.

Panorama 25 Aralık Kahramanlık Müzesi, Anadolu Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü, Sezai Karakoç Edebiyat Parkı da yine Büyükşehir Belediyemizce şehrimize kazandırıldı. Bu vesileyle, geçtiğimiz günlerde -yine söylüyorum- kaybettiğimiz ve bugün de Hakk’a uğurladığımız Türk sanat müziğimize büyük hizmetler olan Profesör Doktor Alaeddin Yavaşça Hocamız ile Faruk Tınaz kardeşimize tekrar Allah’tan rahmet diliyorum.

İstanbul’a kazandırdığımız yeni Atatürk Kültür Merkezimizin içinde de Merhum Alaeddin Yavaşça Hocamız için özel bir müze bölümü açıldı.  Buradaki toplu açılış törenimizin ardından Profesör Doktor Alaeddin Yavaşça Eğitim ve Sanat Merkezimize giderek orada da bir programa iştirak edeceğiz, bu eseri yerinde inceleyeceğiz. Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitümüzün de her tarafından tarih fışkıran Gaziantep’le birlikte tüm bu bölgenin ve ülkemizin geçmişine ışık tutacağına inanıyorum. Yazıbağı Hayvan Barınağı’nı sahipsiz hayvanların sokaklardan alınarak temiz ve güvenli ortamlara taşınması bakımından önemli bir hizmet olarak görüyorum. Tüm belediyelerimize sahipsiz hayvanları sokaktan alarak, hem vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayacak, hem bu canları koruyacak adımları süratle atmaları çağrısında bulunuyorum. İşte Asiye yavrumuzun başına gelen hadise. Beyaz Türkler, sahip çıkın hayvanlarınıza, hayvanlarınıza sahip çıkın. Bu yavrumuz şu anda hamdolsun emin ellerde. Buradan biliyorsunuz dün gece ambulans uçakla aldırdık ve Antalya Üniversitesi’ne götürdük, şu anda Antalya Üniversitesi’nde gerçekten bu operasyonlarda Türkiye’nin bir numarası, dünyanın saygın hocası olan Profesör Doktor Ömer Bey’e kendisine teslim ettik, kendisiyle de görüştük. İnşallah yapılacak operasyonlarla yavrumuzu sağlığına kavuştururuz.

Tabii tüm bunların yanında Büyükşehir Belediyemizin maddi imkânı sınırlı vatandaşlarımıza yapılan su indirimi, üniversite öğrencilerine toplu ulaşım desteği, anne adaylarına süt yardımı gibi çalışmaları olduğunu da biliyorum. Büyükşehir Belediyemizin toplam yatırım tutarı 478 milyon lira olan bu eser ve hizmetlerinin hayırlı olmasını diliyorum. Şahinbey Belediyemiz şu anda önünde bulunduğumuz mimarisiyle, salonlarıyla, fuayesiyle, içindeki diğer üniteleriyle gerçekten Gaziantep’e yakışır bir eser olan Kongre ve Sanat Merkezi’ni şehrimizin hizmetine sundu. Yine kendisinin yaptığı Yeşim Vadi Millet Bahçesi’nin önündeki 12 kilometrelik 50 metre genişliğe sahip Yeşil Vadi Bulvarı’nı tamamladı. Mavikent Projesi’nin 1245 konuttan oluşan yeni etabının, Serinevler’de 210 konutun, Yamaçtepe’de 150 konutun inşasını bitirdi. Ayrıca, Bulvarı, Akkent Spor Köyü, Galericiler Sitesi, Tekstilkent Katlı Otoparkı, Yeşilvadi Polis Amirliği, Mavikent Pazar Yeri’yle çok sayıda sosyal tesis, park, cami, restorasyon projesi de yine Şahinbey Belediyemizce tamamlandı.

Türkiye’nin kaynak üretme ve bütçesini iyi kullanma konusundaki örnek kurumu Şahinbey’in toplam yatırım tutarı 1 milyar 193 milyon lira olan bu eser ve hizmetlerinin de şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Evet, böylece Gaziantep’e bakanlıklarımız, kurumlarımız, belediyelerimiz vasıtasıyla kazandırdığımız 5 milyar 92 milyon liralık yatırımların resmi açılışlarını gerçekleştirmiş olduk. Bu yatırımların şehrimize kazandırılmasında emeği geçen herkesi ayrı ayrı tebrik ediyorum.

Değerli Kardeşlerim,

İmam Şafi’ye fitne zamanında, doğru olanı, Hak yolunda olanı, Hakk’ı tutanları nasıl anlarız, diye sormuşlar. İmam Şafi şöyle cevap vermiş: Düşmanın oklarını takip edin, o oklar sizi Hak ehline götürecektir. Evet, yeminli Türkiye düşmanlarından terör örgütlerine ve küresel tetikçilere kadar herkes bu ülkede kime saldırıyorsa, sizlerin yanında olacağınız kişi de odur. Bugün bizlere, AK Partili kadrolara, Cumhur İttifakı’na saldıranlara dikkatlice bakıldığında, bu çevrelerin aynı zamanda ülkemizin ve milletimizin de düşmanı olduklarını görürsünüz. Biz milletimizin diline, gönlüne, aklına, menfaatine göre konuşuyor, işimizi buna göre yapıyoruz. Karşımızdakilerin düşmanın dili ve aklıyla hareket etmesi, onlar adına biz ok atması, Kılıç salması herhalde ülkeye ve millete muhabbetlerinden kaynaklanmıyor. Onların gözü de başka yere bakar, kalbi de başka yer için atar, hesapları da başkaları için kurulur. Bunun son örneğini döviz kurlarında bir süredir yaşanan dalgalanmalar sırasında bir kez daha gördük. Birileri döviz yükseldikçe Türkiye ekonomisi batacak, bize de gün doğacak, diye sevinçten yerlerinde duramıyor, ellerini ovuşturuyorlardı. Halbuki kurun serbest piyasa ekonomisiyle de uyumlu olmayan dengesiz dalgalanışı bu ülkedeki herkesin, 84 milyonun her birinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor. Bizim meselemiz, döviz kurunun şu veya bu rakam olması değildir, kurun seviyesini şartlar, ihtiyaçlar, imkânlar belirler. Unutmayın atalarımızın güzel bir lafı var, unutmayın, dere yatağında akar. Bay Kemal bunları bilmez, ben ekonomistim, benim işim bu. 40 yıl siyasette bu türlerle uğraştık, elhamdülillah.

Şimdi sorun, Türkiye’nin gerçekleriyle ekonomimizin işleyişiyle, milletimizin menfaatleriyle ilgisi bulunmayan spekülatif bir dalgayla ülkemizin boğulmaya çalışılmasıdır. Kur spekülasyonu denilen bir olayla karşı karşıya kaldık ve bunu ne yaptık? Bir saatte atıverdik. İnsanları paniğe sürükleyerek bu dalgayı sürekli büyütmek için ortada gezen siyasetçi kılıklı muhterisleri, akademisyen ve gazeteci kılıklı tetikçileri ibretle seyrettik. Akla, mantığa, izana, vicdana, ahlaka sığmayan ne senaryoların ortada dolaştırıldığını, ne sinsi hesapların yapıldığını, ne karanlık hayallerin kurulduğunu hep birlikte gördük mü? Hep birlikte bunu yaşadık mı? Ülkesinin ve milletinin felaketi pahasına iktidar peşinde olanların sureti haktan görünerek nasıl keyifle seslerini yükselttiklerine şahitlik ettik.

Tabi bu süreç boyunca biz hep çalıştık, hazırlık yaptık, tedbir geliştirdik ve iş zıvanadan çıkmaya başlayınca da duruşumuzu ve yeni paketimizi kamuyla paylaştık. Hâlbuki ortada bu sert iniş-çıkışların yaşanmasını gerektirecek hiçbir şey yoktu. Türkiye tarihinin en yüksek üretimine, en yüksek istihdamına, en yüksek ihracatına ulaşmıştı. Küresel finans krizine rağmen uluslararası yatırımcılar son dönemin en yoğun ilgisiyle ülkemize akın ediyordu. Kendi sanayicilerimiz sürekli kapasite büyütüyor, yeni fabrikalar inşa ediyor, yeni eleman arıyorlardı. Lojistik sektörümüz tarihimizin en canlı ve en kârlı dönemini yaşıyordu. Turizmde öngörülerin ötesinde turist sayısını ve gelir rakamını yakaladığımız bir sezon geçiyorduk. Hizmetler sektörü salgından sonraki en hareketli döneminin tadını çıkartıyordu. Buna rağmen dışarıdan ve içeriden birileri dedikoduyla, yalanla, iftirayla ülkemizi içinde bulunduğu gelişme ikliminden çıkartıp kriz iklimine sokmak için ısrarla, canla başla çalıştı. Eski Türkiye güzellemeleriyle ülkemizin 20 yıllık kazanımlarını yok etmeyi hedefleyenler hemen seçim çağrılarıyla ortaya döküldü. Bay Kemal, Meral Hanım, boşuna uğraşmayın, seçim Haziran 2023’te yapılacak, öne gelmesi diye bir şey söz konusu değil ve Türkiye bir hukuk devleti olarak gereğini yerine getiriyor.

Bu süreçte ülkemizin yaşandığı sıkıntılar karşısında faizleri artırın, bundan başka çözüm yok diyenler… Ya bu Bay Kemal ne diyordu? Faizi sıfırlayın, biz de her türlü desteği verelim. Bay Kemal, sen bu aklı kendine sakla. Dün öyle dedin, bu defa kalktın farklı konuşmaya başladın, çünkü hiçbirinin de ülkenin ve milletin meselelerini çözmek gibi bir derdi yok. Yaşananlar aslında bunların ne kadar sığ, ne kadar boş, ne kadar kifayetsiz, ne kadar hazırlıksız olduklarını bir kez daha ortaya çıkardı. Bunlara değil ülke yönetimi vermek, önlerine üç keçi emanet takıp İslahiye veya Nurdağı yaylalarına salsanız akşama hepsini de kaybetmiş olarak geri dönerler. Allah göstermesin, bu kifayetsiz muhterislere ne ekonomi, ne dış politika, ne güvenlik, ne de ülkenin başka bir direksiyonu teslim edilir. Bunlar daha yönettikleri belediyelerde yolları yapmayı, çöpleri toplamayı, otobüsleri doğru düzgün çalıştırmayı bile beceremiyorlar. Ülke bunların eline kalsa, güvenliği terör örgütlerine, ekonomiyi IMF’e, dış politikayı mandacılara, sosyal politikaları tacizcilere, istihdamı tecavüzcülere bırakıp, aralarındaki kavgadan fırsat bulurlarsa kendileri de çilingir sofralarında keyif çatarlar. Milletimizin son dönemde yaptığı en önemli tespitin de bu olduğuna inanıyorum. Tabi biz bunların hiçbirine ehemmiyet vermiyoruz.

Ağlama ya, niye ağlıyorsun? Öyle mi? Gördün mü, bak milletvekili olacağım diyor, olur. Biz AK Partiyiz. Çok çalış, durmak yok yola devam. Bizim tek derdimiz, ülkemizi yatırımla, istihdamla, üretimle, ihracatla, cari fazlayla büyütmeye devam ederek bir an önce hedeflerimize ulaşmaktır. Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirme hedefimize hiç olmadığımız kadar yakınız, Allah’ın yardımı ve milletimizin desteğiyle 2023'e kalmadan bu işi bitirmiş olacağız. Bizi en iyi yıllık 10 milyar doların üzerinde ihracatı olan, aylık 1 milyar dolar ihracat sınırına dayanan orta ve yüksek teknolojili ürünlerin üretimine giderek daha çok yoğunlaşan Gaziantep anlar. Gaziantep’in her mücadelemizde olduğu gibi bu süreçte de en güçlü şekilde yanımızda olacağından şüphem yok.

Evet, şimdi hazır mısınız? Öyle bir ses verin ki duymayan kulak duysun, nasırlaşmış yürekler titresin. Hazır mıyız? Gaziantep, büyük ve güçlü Türkiye için 2023’te bir kez daha bizimle olmaya var mısın? Gaziantep, ülkemizin 20 yıllık kalkınma mücadelesini zirveye çıkarmaya var mısın? Gaziantep, devleti ve milletiyle bu ülkeyi yeniden bölgesinde ve dünyada liderliğe taşımaya var mısın?

Rabbim şu coşkuyla yükselen sesler, kalpten edilen dualar, akıtılan gözyaşları, yeşeren umutlar hürmetine bu ülkeyi ve bu milleti esirgesin, felaha eriştirsin, hedefleriyle buluştursun. Rabbim hepinizden razı olsun.

Değerli Kardeşlerim,

Büyük ve güçlü Türkiye’nin altyapısını 81 vilayetimizin her birini kapsayacak şekilde kurduk. Gaziantep potansiyeli ve çalışkanlığıyla bu kalkınma hamlesinden en çok istifade eden illerimizin başında geliyor. Ve son 19 yılda Gaziantep’e yapılan yatırım ne biliyor musunuz? 45 milyar lira. İkinci devlet üniversitesi olarak Gaziantep Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ni kurduk. Gençlik ve sporda 10 bin kişi kapasiteli yükseköğrenim yurt binaları kazandırdık, toplam 38 adet spor tesisi yaptık. Sosyal yardımlarda toplam 7,5 milyar lira tutarında destek sağladık. Sağlıkta toplam 96 adet sağlık tesisi inşa ettik, ayrıca 1875 yataklı şehir hastanemizin inşası sürüyor.

Çevre ve şehircilikte TOKİ kanalıyla Gaziantep’te 26 bin 237 konut projesini hayata geçirdik. Bu konutların 20 bin 531 adedini tamamlayıp hak sahiplerine teslim ettik, kalan 5 bin 706 konutun yapımı devam ediyor. Şehrimize söz verdiğimiz 6 millet bahçesinden 4’ünü bitirip Gaziantepli kardeşlerimizin hizmetine sunduk. Eski stat yerine yaptığımız millet bahçemizin inşası hızla sürüyor. Mevcut stadı da biliyorsunuz yine biz yaptık. Kalan 2 millet bahçemizi en kısa sürede şehrimize kazandıracağız.

Ulaştırmada 116 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğuna 314 kilometre ilave yaparak toplamda 430 kilometreye çıkardık. Yapımı süren Gaziantep-Nizip-Bilecik-Diyarbakır hududu yolunu, Perilikaya köprülü kavşağını, Hasan Kalyoncu kavşağını, Gaziantep çevre yolu üzerindeki Gaziantep Şehir Hastanesi kavşağını seneye bitiriyoruz. Nizip-Karkamış yolunu, İslahiye-Hassa-Kırıkhan yolunu ve Gaziantep-Kilis ayrımı Oğuzeli-Karkamış yolunu 2023’te tamamlıyoruz. Kahramanmaraş-Narlı-Gaziantep yolunu, Osmaniye-Nurdağı yolunu ve Nurdağı-Musabeyli-Kilis-Akbez ayrımı yolunu ise 2024 yılında hizmete açıyoruz. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep hızlı tren hattını hayata geçiriyoruz. Sözleşmesi geçtiğimiz yıl yapılan bu hattın kredi görüşmeleri biter bitmez inşasına başlanıyor. Gaziray’ın proje genelindeki toplam fiziki ilerlemesi yüzde 77 seviyesinde, önümüzdeki yıl Gaziray’ı da işletmeye açmayı planlıyoruz.

Bugüne kadar Gaziantep’te 6 baraj, 3 gölet inşa ettik. İslahiye Yesemek Barajıyla Şahinbey Burç Çamlık Göleti’nin inşaatları sürüyor. Son 19 yılda yaptığımız sulama tesisleriyle şehrimizdeki 204 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşaat safhasında yer alan 8 sulama tesisiyle Gaziantep’te toplam 301 bin dekar araziyi daha suyla buluşturuyoruz.

Gaziantepli çiftçilerimize toplam 3 milyar lira tutarında tarımsal destek verdik. Sanayicinin ileride ihtiyaç duyacağı suyu temin için Fırat’tan buraya su getireceğiz. Merkez ile birlikte 9 ilçemize doğal gaz arzı sağladık, inşallah önümüzdeki dönemde şehrimizi daha büyük hizmetlerle buluşturmaya devam edeceğiz.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin Gaziantep’e hayırlı olmasını diliyorum, emeği geçenleri tebrik ediyorum. Sevginiz, coşkunuz, muhabbetiniz için sizlere şükranlarımı sunuyorum. İnşallah hep birlikte bizi bekleyen güzel yarınlarda tekrar buluşmak üzere sağ olun, var olun, Allah’a emanet olun.