Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda Yaptıkları Konuşma

07.12.2021

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Kahraman Evlatları,

Sevgili Mehmetçikler,

Değerli Katarlı Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Türkiye-Katar Yüksek Stratejik Komitesi’nin 7. Toplantısı münasebetiyle sizlerle beraber olmanın bahtiyarlığı içindeyim. Ülkemizi ve milletimizi burada şerefle temsil eden siz kahraman askerlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle, vatanımızın bağımsızlığı uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

Sınırlarımız içinde ve dışında devletimizin bekası, milletimizin güvenliği, dost ve kardeş ülkelerin huzuru için fedakârca görev yapan tüm emniyet güçlerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Rabbim size ve güvenlik güçlerimizin tamamını her türlü kazandan, beladan, saldırıdan muhafaza eylesin. Sizlere Türkiye’deki ailelerinizin, sevdiklerinizin ve aziz milletimizin selamlarını, sevgilerimi getirdim. 84 milyonun her bir ferdinin duası daima sizinledir, sizin yanınızdadır.

Sizler milletimizin gözbebeğisiniz. Sizler hem vatandaşlarımızın, hem de dostlarımızın güven kaynağısınız. Buradaki vazifenizi büyük bir disiplin ve fedakârlıkla yaptığınızı görüyor, bundan da büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Değerli arkadaşlar;

Kahraman ordumuz asırlardır olduğu gibi bugün de 3 kıta, 7 iklimde kendisine verilen görevleri gerektiğinde canı pahasına yerine getiriyor. Silahlı Kuvvetlerimiz ölürsem şehit, kalırsam gazi şiarıyla ülkemiz ve dünyanın dört bir yanında barışa, istikrara ve güvenliğe hizmet ediyor.

Türkiye olarak Katar’la birlikte tüm Körfez Bölgesinin huzur ve esenliğine büyük önem veriyoruz. Bu topraklarda asla gerilim, çatışma ve husumet görmek istemiyoruz. Gerek yeraltı kaynakları itibarıyla, gerekse ticari bakımdan çok büyük potansiyeli olan bu güzel coğrafyanın kardeşlikle, dayanışmayla gündeme gelmesini, her alanda gelişmesini, güçlenmesini arzu ediyoruz. Hangi kökene, mezhebe, meşrebe sahip olursa olsun, Körfez halklarının tamamı bizim özbeöz kardeşimizdir. Körfez ülkeleriyle iş birliğimizi bu anlayışla karşılıklı çıkar ve saygı temelinde ilerletmeye çalışıyoruz.

Dini, tarihi, kültürel ve köklü beşeri bağlarımızın olduğu Katar’ın elbette milletimizin gönlünde farklı bir konumu vardır. Başta 15 Temmuz kanlı darbe girişimi olmak üzere Katarlı kardeşlerimizin milletimizle sergilediği dayanışmayı asla unutamayız.

Ayrıca, Katar, Türk ekonomisine yönelik spekülatif ataklarda da daima bizlerin yanında olmuş, ülkemize duyduğu güveni göstermiştir. Cumartesi günü Siirt ziyaretimizde açılışını yaptığımız Türkiye’nin ilk çinko izabe tesisi iki ülke arasındaki ortaklığın sembollerinden birisidir. Temelini attığımız kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarını da inşallah hizmete girmesiyle toplam 7 bin 500 kardeşimiz istihdam imkânına kavuşacaktır.

Bu ortak girişim dışında Katar’ın ülkemizde başta savunma sanayi olmak üzere birçok alanda yatırımları bulunuyor. Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat eksenli büyümesine katkı sunan Katarlı kardeşlerimize biz de gereken desteği veriyoruz. Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden ayrı tutmuyoruz. Dost kara günde belli olur düsturuyla Katarlı kardeşlerimizin uğradığı haksızlıklar karşısında tepkimizi ortaya koymaktan çekinmedik.

2014 yılında kurduğumuz Yüksek Stratejik Komiteyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri stratejik ortaklık seviyesine taşıdık. Bugün de toplantımızın 7’ncisini Aziz Kardeşim Emir Şeyh Temim’in ev sahipliğinde hamdolsun başarıyla icra ettik. Savunmadan güvenliğe, ticaretten yatırımlara, sağlıktan eğitime uzanan çok geniş bir alanda yine önemli kararlar aldık. Ülkelerimiz arasındaki iş birliğini daha da ilerletecek toplam 15 anlaşma imzaladık. Aziz kardeşim Şeyh Temim’in de güçlü desteğiyle önümüzdeki dönemde her alanda ilişiklerimizi derinleştireceğiz.

Değerli Arkadaşlar,

Bu ziyaretimiz sevilesiyle Katar makamlarının ve Katar halkının size yönelik teveccühüne de yakından şahit oldum. Katarlı kardeşlerimiz en üst düzeyde sizlerin buradaki varlığınızdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler. Burada gördük ki, milli, manevi ve mesleki değerlerinizden aldığınız ilhamla Katar halkının gönlünde taht kurmuşsunuz. Türk askerinin farkını çalışmalarınızla, gayretlerinizle, disiplin ve görev bilincinizle göstermişsiniz. Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak her birinizle bir kez daha iftihar ettim.

Türkiye-Katar arasındaki müstesna ilişkiler bu gibi önemli misyonların da katkısıyla daha da derinleşiyor. Burada icra ettiğiniz görevi yalnızca bir vazife olarak addetmeyin, 2 bin 230 senelik mazisiyle dünyanı ne köklü ordularından olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şerefli birer mensubu olan sizler, aziz milletimizin temsilcileri olarak bu topraklarda bulunuyorsunuz. Bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da görev ve sorumluluklarınızı layıkıyla yerine getireceğinize, şanlı Türk Bayrağını ve ülkemizi gururla temsil edeceğinize yürekten inanıyorum.

Bu vesileyle, askerlerimizi büyük bir sevgiyle bağırlarına basan ve burayı kendilerine tahsis eden başta Katar Emiri Kıymetli Kardeşim Şeyh Temim Al Sani olmak üzere tüm Katarlı dostlarımıza şükranlarımı sunuyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.

Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, sizlere üstlendiğiniz kutsal vazifelerde Mevla’dan muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Görevinizi layıkıyla yerine getirmenizin iç huzuruyla memlekete, sevdiklerinize kavuşmanızı temenni ediyorum.

Sizlerin şahsında sınırlarımız içinde ve dışında kahramanca görev yapan tüm güvenlik güçlerimize başarılar diliyorum. Rabbim sizleri korusun diyor, hepinizi Allah’a emanet ediyorum, kalın sağlıcakla.