Lineer Metal Çinko Üretim Tesisi Açılışı ve Kurşun, Gümüş ve Sülfürik Asit Fabrikalarının Temel Atma Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

04.12.2021

Lineer Firmamızın Kıymetli Çalışanları,

Çok Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, hasretle, muhabbetle selamlıyorum. Açılışını yaptığımız Türkiye’nin ilk çinko izabe tesisinin şehrimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu tesis Siirt’te, hatta bölgede şimdiye kadar yapılmış en büyük sanayi yatırımıdır. Yatırım bedeli 102 milyon dolar olan tesis, Türk-Katar ortaklığıyla Siirt Organize Sanayi Bölgesi’nde kuruldu. Tamamen dışa bağımlı olduğumuz çinko ihtiyacımızın yaklaşık yarısı inşallah burada üretilecek, böylece her yıl yarım milyar dolara yakın cari açıktan tasarruf sağlayacağız.

Tesisin istihdam anlamında da bölgeye muazzam bir katkısı olacak. Siirt’teki fabrikada 500, Hakkâri’deki madenlerden Siirt’e kadar uzanacak tedarik zincirinde 2 bin 500 olmak üzere toplam 3 bin kardeşimiz iş imkânına kavuşacak.

Bugün ayrıca bu yatırımın devamı niteliğinde olan kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarının da temelini atıyoruz. 2023’e kadar tamamlanacak olan bu tesislerle birlikte yatırım tutarı 500 milyon dolara, sağlanan istihdam da 7 bin 500 kişiye ulaşacak. Lineer firmamızı, Fikret Baydarman ve Abdülaziz El-Atiye kardeşimizi bu önemli yatırım kararı için tebrik ediyorum.

Türkiye’nin pek çok yerinde önemli yatırımları olan firmamızın sahibi Fikret Bey’in memleketi olan Siirt’e böyle bir yatırım kazandırması ayrıca önemlidir. Bölgemizin evladı olan tüm iş adamlarını kendi şehirlerine, kendi insanlarına hizmet edecek bu tür yatırımlar yapmaya bugün ayrıca davet ediyorum. Bu tesisin de bu yatırımlar ilk adımı olmasını temenni ediyorum.

Tesisin Siirt’e ve tüm bölge illerine hayırlı, uğurlu olmasını Allah’tan diliyorum. Bu tesisin yapım sürecine destek olan tüm kurumlarımıza ayrıca şükranlarımı sunuyorum.  Her birinizi muhabbetle selamlıyor, inşallah bol üretim diliyorum, bol üretimin dışında dünya pazarlarında da inşallah bereketli gelecek Allah’tan niyaz ediyorum.

Ve kazancınız bol olsun, geleceğiniz aydınlık olsun diyor ve şimdi de herhalde açılışa geçmiş olacağız, kurdeleyi ve makasları alalım.

Evet, şimdi hayırlısıyla butonlara basacağız ve böylece hem açılışı, ama aynı da şimdi arkamızda temelini atacağız fabrikalar var, iki fabrikanın da temelini atmış olacağız; ya Allah, Bismillah.