Milli Deniz Topu Test Atışları Programı’nda Yaptıkları Konuşma

02.11.2021

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin Değerli Mensupları,

Kıymetli Misafirler,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Türk savunma sanayi açısından yine tarihi önemedeki bir günde sizlerle beraber olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Milli deniz topu kara atış testlerinin başarılı geçmesini temenni ediyorum.  Deniz topu, donanmaların vazgeçilmez unsuru olarak ön plana çıkan silah sistemleridir. Savaş gemilerinin vurucu gücü olan bu silah sistemleri, muhabere anında çok kritik roller üstlenir. Türkiye olarak savunma sanayimizi yerlileştirme çabalarımıza yaklaşık bir yıl önce deniz topunu da ekledik. Diğer alanlarda olduğu gibi deniz topunda da ülkemizin dışa bağımlılığını ortadan kaldırmayı hedefledik. Özellikle son dönemde yurt dışından gelen ürünlerde gerek maliyetlerde, gerekse temin sürelerinde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlamıştı. Ayrıca, görünür-görünmez birçok ambargoya ve engelleme girişimine de maruz kalıyorduk. Bu proje kamu-özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden biridir.

Yeniden yapılandırdığımız Makine Kimya Endüstrisi ve Tersaneler Genel Müdürlüğü ile İğrek Makine Anzatsan Mühendislik, Ermaksan Teknoloji firmalarımızın ortak gayretleriyle Türkiye bir defa daha başarılamayanı başardı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın da aktif destek verdiği süreç sonunda, hamdolsun 12 ay gibi rekor bir sürede milli deniz topumuzu ürettik. İnşallah birazdan kara atış testi yapılacak olan deniz topu, donanmamızın en önemli silah sistemlerinden birini oluşturuyor. Türkiye, geliştirdiği milli deniz topuyla artık bu silah sistemin üreten sayılı ülkeler arasına girmiştir.

Milli deniz topu, 16 kilometre etkili menzile sahiptir. Donanmamız 5 farklı atış moduyla dakikada 80 atış yapabilen bu silah sayesinde daha da güçlenmiştir.

Milli deniz topu halihazırda kullanılan sistemlerden farklı olarak yerli ve milli imkanlarla geliştirilen dijital atış kontrol sistemiyle donatılmıştır. Bu silah sisteminin envantere girmesiyle birlikte Türk Deniz Kuvvetleri çok daha güçlü ve etkin bir etkin hareket kabiliyetine kavuşacaktır.

Ayrıca, yurt dışından tedarikte karşılaşılan yüksek maliyet ve gizli ambargolar da artık tarihe karışacaktır. Bu önemli projenin hayat geçirilmesine destek veren tüm kurumlarımızı, firmalarımızı, mühendisinden tasarımcısına herkesi tebrik ediyorum.

Milli deniz topumuzun ülkemize, milletimize ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize hayırlı olmasını diliyorum.

Sizleri bir kez daha saygıyla selamlıyor, Allah’a emanet ediyorum.