Engelleri Birlikte Aştık İzmir Buluşması’nda Yaptıkları Konuşma

28.11.2021

Değerli İzmirliler,

Kıymetli Misafirler,

Çok değer kardeşlerim; sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle, hürmetle selamlıyorum.

İzmir ziyaretimiz vesilesiyle sizlerle beraber olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade etmek istiyorum. Sözlerimin hemen başında, açılışını yaptığımız eserlerle teslim ettiğimiz deprem konutlarının şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yatırımları İzmir’imize kazandıran tüm kurumlarımızı tebrik ediyorum.

Sporda, sanatta, eğitimde, iş hayatında başarı hikâyesi yazmış siz engelli kardeşlerimle biraraya gelmekten büyük bir memnuniyet duyuyorum. Ülkemizin dört bir köşesinden bu anlamlı buluşmaya teşrif eden her bir kardeşime özellikle teşekkür ediyorum.

Bu güzel atmosferde gönüllerimizi biraraya getiren, hasbihal etmemize imkân sağlayan AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığımıza ayrıca şükranlarımı sunuyorum. 19 yıldır AK Parti varsa, biz varsak engel yok diyerek şiarıyla çalışmalarımızı kararlılıkla, samimiyetle sürdürüyoruz.

Medeniyetimizin ayırıcı vasıflarından olan kerim devlet tasavvurunu günümüzün sosyal devlet ilkeleriyle birleştirerek yeniden yorumladık. Yaratılanı severiz Yaratan’dan ötürü inancıyla hareket ederek ülkemize dünyanın en geniş kapsamlı sosyal güvenlik ve sağlık sistemini kazandırdık. Devletin şefkat şemsiyesi dışında hiç kimsenin, hiçbir vatandaşımızın kalmaması için özel gayret gösterdik. Türkiye’yi büyütürken, üretimi artırırken, istihdamı teşvik ederken hiçbir ayrım yapmadan 84 milyonun tamamını kucaklamaya gayret ettik, gayret ediyoruz, gayret edeceğiz.

Engelli insanlarımıza eğitimden istihdama kadar her alanda eşit bireyler olarak toplumda var olabilecekleri imkanları sunmaya çalıştık. Engelli kardeşlerimize yönelik sosyal politikalarımızı yardım değil hak eksenli bir anlayışla şekillendirdik. Eğitim, rehabilitasyon, istihdam, sosyal yardım, evde bakım, girişimcilik, sportif ve kültürel faaliyetler, sağlık ve erişilebilirlik gibi olanlarda hayata geçirdiğimiz politikalarla engelli kardeşlerimizle engelleri birlikte aştık.

2005 yılında çıkarılan Engelliler Kanunu ile eğitim hizmetlerinden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellilerimizi ilgilendiren pek çok konuda tarihi nitelikte hamdolsun adımlar attık. 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle daha da ileriye giderek engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvenceye aldık. 2013 yılında yapılan bir başka düzenlemeyle de özürlü, sakat, çürük gibi incitici, küçük düşürücü ibareleri tamamen kaldırdık.

2007 yılında başlattığımız evde bakım yardımı kapsamında destek alan kişi sayısı 2021 yılı itibarıyla 535 bin 700’e ulaştı. Her ilde en az bir merkez olacak şekilde Türkiye genelinde 128 engelsiz gündüz yaşam merkezini hizmete sunduk. Kamu bakım ve rehabilitasyon merkezi sayısı 2002 yılında 21 iken, 2021 yılı Ekim ayı itibarıyla bu sayı 104’e çıkartıldı. Keza partimiz bünyesinde 81 ilimizde kurduğumuz engelli koordinasyon merkezlerimizle engelli vatandaşlarımızın yanında olduk. Engelli vatandaşlarımızın istihdam oranlarını artırma, onların kimseye muhtaç olmadan hayatlarını idame ettirmelerini sağlamak için de pek çok adım attık.

2012 yılında dünyada bir ilke imza atarak engelliler için ayrı ve merkezi bir sınav uygulaması getirdik. Şimdiye kadar 62 bin 337 engelli ataması yaparak bu alanda rekor üstüne rekor kırdık. Halihazırda toplam kamu çalışanları içinde engellilerin oranı yüzde 2’ye yaklaşmıştır, inşallah önümüzdeki dönemde bu sayının daha da artacağına inanıyorum.

Kıymetli Kardeşlerim,

Sizler engelleri aşmanın her şeyden önce bir inanç meselesi olduğunu her gün ispat ediyorsunuz. Sizlerin sporda, sanatta, iş hayatında, siyasette, eğitimde ve diğer alanlarda elde ettiği başarılardan milletçe gurur duyuyoruz. Engelli kardeşlerimizin hayatın her alanına hiçbir mani olmadan katılmalarını temin için var gücümüzle çalışıyoruz. Okullarımızı, şehirlerimizi, sokaklarımızı yeniden inşa ederek engelli kardeşlerimizin önündeki engelleri tek tek kaldırmaya gayret ediyoruz.

Öte yandan, engelli vatandaşlarımızın toplumda hak ettikleri yeri alabilmesi tek başına devletin veya hükümetin çabalarıyla mümkün değildir. Fert-fert bütün bireylerin, ailelerin, sivil toplumun, iş dünyamızın, belediyelerimizin, medyamızın, okullarımızın, üniversitelerimizin de bu süreci desteklemesi şart. Bu konuda ne kadar farkındalık oluşturabilirsek, sorumluluk duygusunu ne kadar yaygınlaştırabilirsek hedeflerimize o derece varabiliriz. Engelli kardeşlerimizle ilgili ön yargıları kırdığımız ölçüde onların önündeki engelleri kaldırabiliriz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak milletimden engellilerimiz konusunda daha fazla hassasiyet, daha fazla dayanışma bekliyorum. Biz bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engelli kardeşlerimizin yanlarında olmaya ve hayatlarını kolaylaştırmaya, huzur ve refahlarını artırmaya devam edeceğiz.

Engelli kardeşlerimizin de hayatın her alanında sergiledikleri başarılarla bizleri gururlandırmaya devam edeceklerine inanıyorum.

Bu düşüncelerle, Engelleri Birlikte Aştık İzmir Buluşmasının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Bu güzel programa öncülük eden AK Parti Genel Merkez Sosyal Politikalar Başkanlığımıza teşekkür ediyorum.

Sizlerin şahsında tüm engelli kardeşlerimi emekleri, inançları, cesaretleri ve başarıları için tebrik ediyor, Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum.