Ankara AKM Millet Bahçesi Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma

28.10.2021

Sayın Genel Başkan,

Türkiye Büyük Millet Meclisi’mizin Sayın Başkanı,

Bakanlarımız,

Milletvekillerimiz,

Aziz Milletim,

Sevgili Ankaralılar,

Değerli Kardeşlerim,

Sizleri en kalbi duygularımla, muhabbetle selamlıyorum. Bugün Ankara’nın kalbi olarak nitelendirebileceğimiz eski Hipodrom alanında inşa ettiğimiz Millet Bahçemizin açılış töreni vesilesiyle sizlerle bir aradayız.

İsmini 98 yıl önce bu şehre verilen unvan olarak belirlediğimiz Başkent Millet Bahçemizin ülkemize, Ankara’mıza, Ankaralılara hayırlı olmasını diliyorum. Milli mücadelenin karargâhı, İstiklal Harbi’nin ve 15 Temmuz’un gazi şehri olan Ankara’ya ancak böyle bir eser yakışırdı. Yıldırım Beyazıt’ın, Hacı Bayram Veli’nin, Hüseyin Gazi’nin, Ali Semerkandi’nin ve nice gönül sultanının, seğmenlerin, nice kahramanların şehrine işte böyle bir eser yakışırdı.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına erken bir armağan olarak gördüğümüz bu eser, Ankara’nın merkezine değer katacak, şehircilik kültürümüzü, tabiat ve çevre anlayışımızı yaşatacak örnek bir projedir. Melike Hatun Cami’nden başlayıp, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kadar uzanacak dev bir projenin en önemli kısımlarından birini oluşturan Başkent Millet Bahçesi toplamda 700 bin metrekarelik alan üzerinde kuruldu. Atatürk Kültür Merkezi ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası binaları ile Gençlik Parkı ve 19 Mayıs Stadyumunu da içine alan Başkent Millet Bahçemiz, her yaştan insanımıza hitap eden imkanlara sahiptir.

Millet Bahçemizde içinde binlerce kitabı olan bir millet kıraathanesi olacak. Buraya gelen evlatlarımız yeşillikler arasında ağaçların ve çiçeklerin kokusu içinde kuş sesleri eşliğinde ders çalışıp kitaplarını okuyabilecekler. Tohum merkezi, binicilik ve etkinlik çayırları, spor sahaları, oyun alanları, açık hava sineması, su gösteri havuzu ve bisiklet parkı gibi bölümler de millet bahçemizin içinde yer alıyor. Ayrıca, yine bu bölgede içinde 5 bin kişilik konferans salonu ile sergi alanlarının da olduğu çok amaçlı bir kültür merkezi bulunuyor. Cami, sanat atölyeleri, çayhane, kır lokantası, sağlık merkezi gibi alanlarla Ankaralılara başkentlik unvanına yakışır bir eser kazandırdık.

Millet Bahçemiz, rengârenk çiçeklerin, çeşit çeşit meyvelerin ve sebzelerin yetiştirileceği bir bostana da sahiptir. 6 duraklı tramvay hattı sayesinde vatandaşlarımız araçlarını park ettikten sonra Millet Bahçemizin içinde rahatça dolaşabilecekler. Özel günlerimizi ve bayram törenlerini de Millet Bahçesi’ndeki alandaki inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz.

Amacımız; Selçuklu’dan Osmanlı’ya, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan şehircilik kültürümüzün en güzel örneklerini burada ihya etmek, yaşatmaktır. Millet bahçeleri projelerimizi insanı merkeze alan medeniyetimizin bize yüklediği bir sorumluluk olarak görüyoruz. Her millet bahçemiz Türkiye’nin dört bir yanında şehirlerimizin en değerli alanlarının vatandaşlarımızın hizmetine sunulduğu bir mekân olarak tasarlanıp hazırlanmaktadır. Başkent oluşunun 98. yıldönümünü kutladığımız Ankara’mızın tam merkezinde yer alan bu simge mekanı da aynı anlayışla ülkemize kazandırdık. Burası çocuklarımızın cıvıltılarıyla, gençlerimizin neşeli kahkahalarıyla çınlayan, 7’den 70’e tüm Ankaralıları ve Başkentimize gelen misafirlerimizi buluşturan, yılın 365 günü yaşayan bir mekân olacaktır.

Başkent Millet Bahçemizi Ankara’mıza kazandıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mıza, TOKİ’mize, mimarlarımıza, mühendislerimize, işçilerimize şahsım, milletim adına teşekkür ediyorum. Aynı şekilde Millet Bahçemizin bakımına, temizliğine ve güvenliğine katkıda bulunan Altındağ Belediyemizi de özellikle kutluyorum, teşekkür ediyorum.

Açılış töreninin ardından 4 gün boyunca burası konserler, söyleşiler, at binme, uçurtma, ok atma yarışmaları gibi bu tür etkinliklerle adeta bir festival alanına dönüşecektir. Ankara’daki vatandaşlarımızın tamamını havaların iyi gittiği şu günlerde Başkent Millet Bahçemizin keyfini çıkarmaya davet ediyorum çocuklarınızla birlikte.

Değerli Kardeşlerim,

Cumhuriyetimizin 100. yılında Ankara’yı dünya başkentleri arasında hak ettiği yere ulaştırmak için çok önemli yatırımlarla donatıyoruz. Burası artık sadece bir Başkent değil, aynı zamanda Anadolu’nun ortasında kültür sanattan sanayiye kadar her alanda ülkemizin geleceğine istikamet veren çok yönlü bir merkezdir. İnşallah 2053 vizyonumuzun ilk ve en iddialı hedefi olarak belirlediğimiz yeşil kalkınma devrimimizin lokomotif şehri de Ankara olacaktır. Ankara’dan yükselen iklim dostu, kalkınma güneşi ülkemizin 81 vilayetini kuşatacaktır.

Biliyorsunuz son seçimlerde ülkemizin 81 iline, 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma sözü vermiştik. Bu çerçevede şehirlerimizin yeşil dönüşümü için projelendirdiğimiz 66 milyon metrekarelik alana sahip 404 millet bahçemizin 111’ini tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Diğer millet bahçelerimizle birlikte çalışmalar devam ediyor. Cumhuriyetimizin 100. yılına geldiğimizde söz verdiğimizden daha fazla millet bahçemizi ülkemize kazandırmış olacağız. Başkent Millet Bahçemiz ile beraber Ankara’ya vatandaşlarımızın içinde hoşça vakit geçirebilecekleri, dinlenebilecekleri 4 milyon 200 bin metrekare büyüklüğünde 21 millet bahçesi yapıyoruz. Şehir kültürümüzün ve insanımızın hayat kalitesini yükseltmenin önemli bir unsuru olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarına da hız veriyoruz.

Bugüne kadar 81 ilimizde inşa ettiğimiz 1.1 milyon adet sosyal konutla beraber toplamda 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Dünyada başka bir örneği olmayan bu büyük hamle kapsamında yatırım değeri 200 milyar lira olan 300 bin dönüşüm konutumuzun inşası halen devam ediyor. Ankara’da da 21 riskli ve 33 rezerv yapı alanında 91 bin konutun deprem dönüşüm çalışmaları ve dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik 12 bin 500 sosyal konutun inşası sürüyor.

Tarihe vefa, geçmişe saygı anlayışıyla 44 ilimizdeki 79 tarihi meydanımızı yeniden düzenliyoruz. Bunlar arasında özellikle Ankara Hergelen Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Erzurum Hacı Cuma Bölgesi, Afyonkarahisar Mısri ve İmaret Camisi, Kayseri Kaleiçi Mevkii, Yozgat Merkez Çapanoğlu Camii, Kastamonu Merkez Nasrullah Camii, Niğde Merkez Kale, Muş, Bursa, Kütahya ve Sinop yenileme projeleri de var. Birbirinden güzel ve sağlam kamu binalarıyla, cephe yenileme çalışmalarıyla sokakları sağlıklı hale getirmeye yönelik projelerle şehirlerimizin çehresini değiştiriyoruz.

Özellikle eski Ankara adıyla andığımız Altındağ'da tarihi ve kültüre önem verdiğimiz ön plana çıkaran çok önemli yenileme projelerini hayata geçiriyoruz. Bunun içine Ankara Kalesi’nden başlayıp eski belediye binasının bulunduğu yere kadar uzanan kapsamlı bir plan hazırladık. Hamamarkası bölgesindeki konakların restorasyon çalışmaları da devam ediyor Ankara'nın tarihini, kültürünü ve medeniyet değerlerini yeniden gün yüzüne çıkartan bu projeleri Atatürk Orman Çiftliği’nden buraya kadar uzanan bir millet bahçesi zinciri ile tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece Başkentimizin merkezini kilometrelerce uzunluktaki bir kültür tarih ve tabiat koridoru ile kuşatmış olacağız. Durmak yok, yola devam sözünü boşuna söylemiyoruz. Ankara için yaptıklarımız ve yapacaklarımız sadece bunlardan ibaret değil. İmrahor Millet Bahçesi’nden başlayarak, Eymir Gölü, Gölbaşı Millet Bahçesi, Mogan Gölü ve Gölbaşı Arboretum alanını içine alan yeni bir yeşil koridor daha oluşturuyoruz.  Başkentimizin en önemli koruma ve yaşatma projelerinden biri olan Saraçoğlu Mahallesi’ndeki çalışmalarda hızla sürüyor. Ankara’nın merkezinde özgün mimarisi, havuzu, parkları ve anıt ağaçlarıyla yemyeşil bir hayat alanı kuruyoruz Ankara’mızda.

Buradaki Cumhuriyetin ilk dönem mimarisinin yadigarı yapıları, yüksek teknolojiyle, enerji verimli, yalıtımlı, sıfır atık uyumlu akıllı bina özellikleriyle aslına uygun şekilde restore ediyoruz. İnşallah tüm bu çalışmalarla Ankara’mız şanına yakışır bir görünüme kavuşacaktır.

Yarın İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu projemizin en önemli eserlerinden biri olan yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışını yapacağız. Sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli kültür merkezi olacak bu eserin de şimdiden İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum.

Bu vesileyle bir de müjde vermek istiyorum. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da Cumhuriyetimizin 100’ncü yılına yakışır bir millet bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağımız bu millet bahçesinin hem ülkemizin hem İstanbul’un şanına yakışır bir eser olacağına inanıyorum.

Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir anlaşmayla Dünya Bankası ve gelişmiş ülkeler vasıtasıyla Türkiye'ye kazandırdığımız 3 milyar 157 milyon dolarlık kaynağı da yeşil iklim dostu projeler için kullanacağız. İnşallah ülkemizin yeşil kalkınma devrimiyle 2053 vizyonuna hazırlamaya şimdiden başlıyoruz.

Değerli Kardeşlerim,

Geçtiğimiz 19 yılda ülkemizi her karış toprağıyla geliştirmek ve güzelleştirmek için gece-gündüz çalıştık. Bu döneme Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların beş katı, on katı eser ve hizmeti sığdırmayı başardık. Demokrasi ve kalkınma yolunda attığımız her adım ülke olarak bizi biraz daha güçlendirdi. Milletimizin refahını biraz daha artırdı. Türkiye iç ve dış vesayetin zincirinden kurtulup kendi rotasını belirledikçe, milli iradenin üstünlüğünü kökleştirdikçe, imkanlarını genişlettikçe önümüze çıkartılan engellerin çapı büyümeye, şıklığı artmaya başladı. Ama unuttukları bir şey vardı, Türkiye istedikleri gibi itip kakabilecekleri, istikamet çizebilecekleri, parmak sallayabilecekleri, siyasi istikrarsızlık, ekonomik kriz, sosyal çatışma çıkartabilecekleri eski Türkiye değildir.

Üstelik salgın krizi ve ardından yaşanan üretim tedarik sıkıntısı kendilerini küresel sistemin efendisi olarak gösterenlerin aslında ne kadar kırılgan olduklarınıza ortaya çıkarmıştır. Bunun için biz bir yandan ülkemizin siyasi ve ekonomik istikrarını korumak için mücadele ederken, diğer yandan da bizi 2023 hedeflerimize taşıyacak adımlara hız verdik.

Gençler; özellikle şu anda Ana Muhalefet ve beraberinde oldukları bir şeyi unutuyorlar: Biz Cumhur İttifakı olarak emin adımlarla yarınlara yürüyoruz. Şu anda Avrupa’ya bakalım, İngiltere’de raflar boş, Avrupa’da boş, Amerika’da raflar boş, elhamdülillah bizde bolluk, bereket yoluna devam ediyor. Fakat nankörlere ne anlatırsan anlat, anlamazlar, gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dili var hakkı söylemez. Onun için biz Cumhur İttifakı olarak emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz.

Ülke olarak milli mücadeleden sonraki en büyük ve kritik atılımımızı başarıya ulaştırmamıza çok az kaldı. Önümüze kurulan tuzakları birer birer bozarak nasıl bugünlere geldiysek, içeride ve dışarıda sergilenen sinsi oyunları da inşallah milletimizle birlikte boşa çıkartacağız. Türkiye’yi başka türlü durdurmayacaklar, görenlerin gizlemek noktasında, her zaman olduğu gibi söylüyorum, başaramayacaksınız başaramayacaksınız başaramayacaksınız.

Terör örgütlerini devreye soktular, olmadı. Milletimizi birbirine düşürmek istediler, olmadı. Darbe denediler, olmadı. Ekonomimizi yerle yeksan etmek istediler, yine olmadı. Şimdi 2023 öncesi son kozlarını sahaya sürdüler, ülkemize karşı yükselen çirkin seslerin, içerideki bazı kesimler eliyle çıkartılan kuru gürültünün sebebi işte budur.

Sadece hukuk ve ahlak değil, aynı zamanda akıl ve mantık dışı çıkışlarla ülkemizin dikkatin dağıtmaya, milletimizin önünü kapatmaya çalışıyorlar. Hep söylediğim gibi, yine başaramayacaklar. Elbette bu süreçte hep birlikte bedel de ödüyoruz, sıkıntılar da çekiyoruz. Her siyasi engeli aşmanın, her ekonomik atağın önünü kesmenin, her saldırıyı savuşturmanın ülkemize ve milletimize bir maliyeti var. Biz milletimizle birlikte bu kutlu yola her türlü bedeli ödemeyi göze alarak çıktık. Nasıl terörle mücadele, darbe girişimlerinde şehitler ve gaziler verme pahasına istiklâlimize sahip çıktıysak, bu süreçte de sabrederek yolumuza devam edeceğiz. İnsanlarımızın günlük hayatlarında yaşadığı her sıkıntının, her sorunun üzerlerin binen her yükün farkındayız. Ama emin olun, az kaldı, birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimiz güçlü tutarak, biraz daha yol aldığımızda bizi bekleyen aydınlık geleceğe hep birlikte kavuşacağız. Hiçbir bedelin onurumuzdan, haysiyetimizden, evlatlarımıza bırakacağımız büyük ve güçlü Türkiye mirasından daha önemli olmadığı inancıyla bu mücadeleyi azimle sürdüreceğiz. İşte şu anda karşımda bulunan topluluk nereden nereye geldiğimizi gösteriyor. Allah’ın izniyle 2023 imtihanını da başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye’yi durdurabilecek hiçbir fani güç, hiçbir engel tanımıyoruz.

Bu duygularla bir kez daha açılışını yaptığımız Başkent Millet Bahçesi’nin ülkemize, Ankara’mıza, tüm Ankaralılara hayırlı olmasını diliyor, emeği geçenleri tekrar tebrik ediyorum.

Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum, kalın sağlıcakla.